თეონა ჭალიძე: სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა კიდევ გაიზარდა და ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია
რეზიუმე: 2021 წლის ბოლო მონაცემებით, სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა ისტორიულ მაქსიმუმზეა. 2021 წლის დეკემბერში საარსებო შემწეობა 643,167 ადამიანმა (174,379 ოჯახმა) მიიღო. პანდემიის პერიოდში, 2020-2021 წლებში, სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა ყოველთვიურად იზრდება. 2020 წლის იანვრის შემდეგ, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა 210,949 ადამიანით (53,699 ოჯახით) გაიზარდა.
სოციალურად დაუცველების ზრდა პირდაპირ კავშირშია პანდემიით და მასთან დაკავშირებული შეზღუდვებით გამოწვეული სოციალურ-ეკონომიკურ კრიზისთან, რამაც მოქალაქეთა მხრიდან სოციალურ დახმარების დანიშვნაზე მიმართვიანობა გაზარდა. შესაბამისად, სოციალური დახმარების პროგრამას ახალი ბენეფიციარები დაემატა. ამასთან, საარსებო შემწეობის მიმღებთა ზრდა მთავრობის პოლიტიკას უკავშირდება. კერძოდ, 2020 წლიდან სოციალურად დაუცველი ოჯახების გადამოწმების პროცესი შეჩერებულია [გამოცხადდა მორატორიუმი], გაფართოვდა დახმარების მიმღებთა წრეც.
„სტრატეგია აღმაშენებლის“ წარმომადგენელმა თეონა ჭალიძე განაცხადა, რომ „ სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა კიდევ გაიზარდა და ისტორიულ მაქსიმუმს მიაღწია. ბოლო ერთ თვეში სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა 6420 პირით გაიზარდა და დღეს უკვე 643 167 ადამიანი (174 379 ოჯახი) არის საარსებო შემწეობის მიმღები“.
„ფაქტ-მეტრმა“ აღნიშნული განცხადების სიზუსტე გადაამოწმა.
სოციალური მომსახურების სააგენტოს მონაცემებით, 2021 წლის დეკემბერში ფულადი სოციალური დახმარება 643,167 ადამიანმა (174,379 ოჯახმა) მიიღო, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა - წინა თვესთან შედარებით 5,420 პირით (1,493 ოჯახით) გაიზარდა. 2008-2021 წლებში სოციალურად დაუცველთა ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი 2021 წლის დეკემბერში დაფიქსირდა იხილეთ გრაფიკი 1).
გრაფიკი 1: წლის განმავლობაში საარსებო შემწეობის მიმღებთა ყველაზე მაღალი მაჩვენებელი, 2008-2021 წლებში
ზოგადად, სოციალურად დაუცველთა ბაზა მუდმივად განახლების რეჟიმშია და ფულად სოციალურ დახმარების მიმღებთა რაოდენობაც იცვლება, როგორც ზრდისკენ, ასევე კლებისკენ. სოციალურად დაუცველი სტატუსის მქონე ოჯახების გადამოწმება მუდმივად ხდება, ოჯახის შემოსავლების ან დემოგრაფიული ცვლილებების გამო, 4 წელიწადში ერთხელ კი სოციალურად დაუცველი ოჯახების გეგმური შემოწმება ხორციელდება. ამასთან, პროგრამას ახალი ბენეფიციარები ემატებიან.
პანდემიის პერიოდში, 2020-2021 წლებში, სოციალურად დაუცველთა რაოდენობა ყოველთვიურად მზარდია. 2020 წლის იანვრის შემდეგ, საარსებო შემწეობის მიმღებთა რაოდენობა 210,949 ადამიანით (53,699 ოჯახით) გაიზარდა (იხილეთ გრაფიკი 2).
პანდემიის პერიოდში, მთავრობის ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში, მიზნობრივი სოციალური დახმარების პროგრამა გაფართოვდა და 2020 წლის მაისიდან 6 თვის განმავლობაში და ასევე, 2021 წლის იანვრიდან (6 თვის განმავლობაში) 65 000-დან 100 ათასი სოციალურ ქულის მქონე ოჯახებზე (მანამდე აღნიშნული კატეგორია არ იყო ფულადი დახმარების მიმღები) კომპენსაციები გაიცა. თუმცა საარსებო შემწეობის მიმღები ოჯახებისა და მოსახლეობის რაოდენობა იმ თვეებშიც გაიზარდა, როდესაც ანტიკრიზისული გეგმის ფარგლებში გათვალისწინებული ფულადი კომპენსაციები აღარ გაიცემოდა.
პანდემიით და მასთან დაკავშირებული შეზღუდვებით გამოწვეული ეკონომიკურ კრიზისი შინამეურნეობების კეთილდღეობაზე პირდაპირ აისახა. შედეგად, მოქალაქეთა მხრიდან სოციალურ დახმარების დანიშვნაზე მიმართვიანობა გაიზარდა. მეორე მხრივ, საარსებო შემწეობის მიმღებთა ზრდაზე გავლენა მთავრობის პოლიტიკამ იქონია. კერძოდ, პანდემიის პერიოდში სოციალურად დაუცველი ოჯახების სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის გადამოწმებაზე მორატორიუმია გამოცხადებული, რაც ნიშნავს, რომ 2020 წლიდან სოციალური დახმარება არ უწყდება არცერთ ოჯახს. პარალელურად, სოციალური დახმარების პროგრამას ახალი ბენეფიციარები დაემატა. ამასთან, 2021 წლის ივლისიდან გაფართოვდა ბავშვთა დახმარების მიმღებთა წრე. კერძოდ, 16 წლამდე ასაკის ბავშვზე დახმარებას იღებენ ის ოჯახები,რომელთა სარეიტინგო ქულაც 120 ათასზე ნაკლებია, მანამდე დახმარება 100 ათასზე ნაკლები ქულის მქონე ოჯახებზე გაიცემოდა.

Teona Chalidze: “The number of socially vulnerable people increased again and reached a historic maximum.”
Verdict: FactCheck concludes that Teona Chalidze’s statement is TRUE.
Resume: According to the most recent data of 2021, the number of socially vulnerable people is at a historic maximum. In December 2021, subsistence assistance was disbursed to 643,167 individuals (174,379 families). In 2020-2021, the number of socially vulnerable people increased every month amid the pandemic. Since January 2020, the number of subsistence assistance recipients increased by 210,949 individuals (53,699 families).
The growth in the number of socially vulnerable people is directly related to the pandemic and the socio-economic crisis sparked by the pandemic-related economic restrictions which resulted in a higher number of people asking for social assistance. Therefore, new beneficiaries were added to the social assistance programme. In addition, the growth of social subsistence recipients is also related to the government’s policy. In particular, the process of the verification of socially vulnerable families has been suspended since 2020 (a moratorium was announced) and the circle of assistance recipients further widened.
A member of the Strategy Builder, Teona Chalidze, stated that the number of socially vulnerable people increased again and reached a historic maximum. In the last one month, the number of socially vulnerable people increased by 6,420 and today 643,167 people (174,379) are subsistence assistance recipients.
According to the data of the Social Service Agency, subsistence assistance was disbursed to 643,167 individuals (174,379 families) in December 2021. The number of subsistence assistance recipients increased by 5,420 (1,493 families) as compared to the previous month. In 2008-2021, the highest number of socially vulnerable people was registered in December 2021 (see Graph 1).
Graph 1: Highest Number of Subsistence Assistance Recipient in a Year, 2008-2021
Generally, the database of socially vulnerable people is constantly updated and so the number of monetary assistance recipients also fluctuates up and down. Families having the status of socially vulnerable are constantly verified because of changes in family incomes or demography. A planned inspection of socially vulnerable families is carried out every four years. In addition, new beneficiaries are added to the programme.
In 2020-2021, the number of socially vulnerable people increased every month amid the pandemic. Since January 2020, the number of subsistence assistance recipients increased by 210,949 individuals (53,699 families). (See Graph 2).
Amid the pandemic, the targeted social assistance program expanded within the scope of the government’s anti-crisis plan and compensations were disbursed to families with social points from 65,000 to 100,000 (previously, this category was not for a monetary assistance recipient) for six months from May 2020 as well as from January 2021 (for six months). However, the number of subsistence assistance recipient families and individuals also increased in those months when the monetary compensations envisioned by the anti-crisis plan were no longer disbursed.
The economic crisis sparked by the pandemic and pandemic-related restrictions directly affected the well-being of households. As a result, the number of people asking for social assistance increased. On the other hand, the government’s policy also affected the growth in the number of subsistence assistance recipients. In particular, a moratorium was announced amid the pandemic vis-à-vis the verification of the socio-economic conditions of socially vulnerable families. This means that none of these families have had their assistance revoked since 2020. Simultaneously, new beneficiaries were added to the social assistance programme. In addition, the circle of child allowance recipients has also expanded since July 2021. In particular, families with rating points under 120,000 receive assistance per child under 16 years of age. Previously, such assistance was disbursed to families with less than 100,000 rating points.