რომან გოცირიძე: მანიპულირებაა, რომ პირველები ვართ ევროპაში ეკონომიკური ზრდით, ირლანდიის შემდეგ
რეზიუმე: მთავრობის წარმომადგენლები, ხშირად საუბრობენ ორნიშნა ეკონომიკურ ზრდაზე, რითაც საქართველოს ლიდერად წარმოაჩენენ. თუმცა, 2021 წლის ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, დიდწილად საბაზო ეფექტით არის განპირობებული, რასაც ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში, ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. 2019 წელთან შედარებით, ეკონომიკის აღდგენის კუთხით, საქართველოს შედეგები შთამბეჭდავი ნამდვილად არ არის. აღნიშნულთან დაკავშირებით „ფაქტ-მეტრი“ წარსულშიც წერდა.
მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, პანდემიურ 2020 წელს ირლანდიის ეკონომიკა 5.9%-ით გაიზარდა, ხოლო საქართველოს ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა. 2021 წელს ირლანდიის ეკონომიკამ ზრდა განაგრძო, ხოლო საქართველოს შემთხვევაში, რეალურად, ეკონომიკის აღდგენის პროცესი დაიწყო. მიმდინარე წლის ნოემბრის პროგნოზით, ირლანდიის ეკონომიკა 14.6%-ით გაიზრდება, ხოლო საქართველოს ეკონომიკა კი - 10.5%-ით. შედეგად, პრეპანდემიურ პერიოდთან შედარებით, ირლანდიის ეკონომიკა უხეშად 22%-ით იზრდება, ხოლო საქართველოს ეკონომიკა მხოლოდ 3%-ით. ეკონომიკის აღდგენის კუთხით კი 2019 წელთან შედარებით ევროპაში საქართველოს ირლანდია, სერბეთი, ესტონეთი, ლუქსემბურგი და ლიეტუვა უსწრებს. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, რომან გოცირიძის განცხადება არის სიმართლე.
„ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა, რომან გოცირიძემ, 2021 წლის 18 დეკემბერს ფეისბუქზე შემდეგი შინაარსის პოსტი გამოაქვეყნა: „მანიპულირებაა, რომ პირველები ვართ ევროპაში ეკონომიკური ზრდით, ირლანდიის შემდეგ. ირლანდიის ეკონომიკა მიმდინარე წელს გაიზარდა 14,5 პროცენტით. ეს ზრდა საბაზო ეფექტის, ანუ შარშანდელი დაცემის გამო არ ხდება, არამედ რეალური ზრდაა. შარშან, მიუხედავად პანდემიისა, ირლანდიის ეკონომიკა გაიზარდა 5,9 პროცენტით (საქართველოს ეკონომიკა შემცირდა 6,8 პროცენტით)“. წარმოდგენილი პოსტი, რამდენიმეთაგან ერთ-ერთია, სადაც რომან გოცირიძე, საქართველოს პრემიერ- მინისტრის, ირაკლი ღარიბაშვილის, სხვადასხვა განცხადებებს გამოეხმაურა.
„ფაქტ-მეტრმა“აღნიშნული განცხადების გადამოწმება გადაწყვიტა.
მთავრობის უმაღლესი რანგის მოხელეები, მათ შორის - პრემიერ-მინისტრი, ირაკლი ღარიბაშვილი, 2021 წლის განმავლობაში, უპრეცედენტო, ორნიშნა ეკონომიკურ ზრდაზე ხშირად საუბრობდნენ, „რითაც საქართველო როგორც ევროპაში, ასევე მსოფლიოში ლიდერად გვევლინება“. თუმცა 2021 წლის ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, დიდწილად საბაზო ეფექტით არის განპირობებული, რასაც ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. 2020 წელს, მკაცრი ეკონომიკური შეზღუდვების შედეგად, საქართველოს ეკონომიკა 6.2%-ით შემცირდა. შესაბამისად, ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები მნიშვნელოვანია, შინაარსობრივადაც მაღალ ზრდას წარმოადგენდეს და არ იყოს 2021 წლის მსგავსად ტექნიკური/მათემატიკური მიზეზებით გამოწვეული.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის 2021 წლის ოქტომბრის ანგარიშის მიხედვით, საქართველო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით ევროპაში ირლანდიის შემდგომ პირველია, ხოლო ამავე პროგნოზით, 2019 წელთან შედარებით ეკონომიკური აღდგენის კუთხით, საქართველოს უსწრებს ირლანდია, სერბეთი, ესტონეთი, ლუქსემბურგი და ლიეტუვა.
გრაფიკი 1: საქართველოს და ირლანდიის ეკონომიკური ზრდა, 2017-2021
მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, პანდემიურ 2020 წელს ირლანდიის ეკონომიკა 5.9%-ით გაიზარდა, ხოლო თავის მხრივ საქართველოს ეკონომიკა 6.8%-ით შემცირდა. 2021 წელს ირლანდიის ეკონომიკამ ზრდა განაგრძო, ხოლო საქართველოს შემთხვევაში, რეალურად ეკონომიკის აღდგენის პროცესი დაიწყო. საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზის მიხედვით, ირლანდიის ეკონომიკა 14.6%-ით გაიზრდება, ხოლო საქართველოს ეკონომიკა - 10.5%-ით. შედეგად, პრეპანდემიურ პერიოდთან შედარებით, ირლანდიის ეკონომიკა უხეშად 22%-ით იზრდება, ხოლო საქართველოს ეკონომიკა მხოლოდ 3%-ით.
რედაქტორის შენიშვნა: პოსტის გამოქვეყნების დროისთვის, 2021 წლის დეკემბრის წლიური ინფლაციის მონაცემები გამოქვეყნებული ჯერ კიდევ არ იყო. აქედან გამომდინარე, კალკულაციები განცხადების გამოქვეყნების მომენტისთვის არსებული მდგომარეობის შესაბამისია.

Roman Gotsiridze: “It is a manipulation that we are number one in Europe after Ireland in terms of economic growth.”
Resume: The authorities often speak about double-digit economic growth to show Georgia as a leader. However, the high economic growth rate in 2021 is largely stipulated by the base effect which is referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.” As compared to 2019, Georgia’s economic recovery performance is not really impressive. FactCheck has written about this issue in the past.
In accordance with the World Bank’s data in the pandemic year of 2020, the economy of Ireland increased by 5.9% whilst Georgia’s economy dropped by 6.8%. In 2021, Ireland’s economy continued growth whilst the economic recovery process started in Georgia. In line with the forecasts for November 2021, Ireland’s economy will grow by 14.6% whilst Georgia’s economy will grow by 10.5%. Therefore, Ireland’s economic growth constitutes roughly 22% as compared to the pre-pandemic period whilst Georgia’s economic growth would be 3%. In terms of economic recovery, Georgia is outperformed by Ireland, Serbia, Estonia, Luxembourg and Lithuania in Europe as compared to 2019. Therefore, FactCheck concludes that Roman Gotsiridze’s statement is TRUE.
On 18 December 2021, United National Movement member, Roman Gotsiridze, made the following publication on Facebook: “It is a manipulation that we are number one in Europe after Ireland in terms of economic growth. Ireland’s economy increased by 14.5% this year. This growth is not because of the base effect; that is, yesteryear’s decline. It is real growth. Last year, despite the pandemic, Ireland’s economy increased by 5.9% (Georgia’s economy dropped by 6.8%).” This publication is one of many which Roman Gotsiridze made to offer his commentary on various statements made by the Georgian Prime Minister, Irakli Gharibashvili.
Many high-level government officials, including the Prime Minister, Irakli Gharibashvili, often talked about unprecedented double-digit economic growth in the course of 2021 which “makes Georgia a leader both in Europe and across the world.” However, the high economic growth rate in 2021 is largely stipulated by the base effect which is referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.” Given stringent economic restrictions, Georgia’s economy decreased by 6.8% in 2020. Therefore, it is important to note that the economic growth figures are high in essence but this is not because of technical/mathematical reasons similar to the growth in 2021.
The International Monetary Fund’s October 2021 report needs to be taken into account for a better understanding of this situation. According to this report, Georgia is number one in Europe after Ireland in terms of forecasts of economic growth whilst the same report states that Georgia is outperformed by Ireland, Serbia, Estonia, Luxembourg and Lithuania in terms of economic recovery as compared to 2019.
Graph 1: Economic Growth Rates of Georgia and Ireland, 2017-2021
In accordance with the World Bank’s data, Ireland’s economy increased by 5.9% in the pandemic year of 2020 whilst Georgia’s economy dropped by 6.8%. In 2021, Ireland’s economy continued growth whilst Georgia’s economic recovery process only started. According to the International Monetary Fund’s forecast, Ireland’s economy will grow by 14.6% whilst according to the Georgian Government forecasts, Georgia’s economy will grow by 10.5%. Therefore, Ireland’s economic growth constitutes roughly 22% as compared to the pre-pandemic period whilst Georgia’s economic growth would be only 3%.
Editor’s Remark: At time of this article’s publication, December 2021’s annual inflation figures are not yet available. Therefore, all calculations are true vis-à-vis the time of publication.