ნათია თურნავა: 2021 წელს საქართველოში მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა, რაც მთავრობის სწორი და დაბალანსებული ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგია
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ, 2021 წლის ეკონომიკური ზრდის დინამიკასთან დაკავშირებით განაცხადა: „2021 წელს საქართველოში მაღალი ეკონომიკური ზრდა დაფიქსირდა, რაც მთავრობის სწორი და დაბალანსებული ეკონომიკური პოლიტიკის შედეგია“.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი შეფასებით, 2021 წლის სექტემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 6.9% შეადგინა, ხოლო 2021 წლის პირველი ცხრა თვის საშუალო მაჩვენებელი 11.3%-ია. 2021 წლის სექტემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით ზრდა შემდეგ დარგებში შეინიშნებოდა: საფინანსო და სადაზღვევო საქმიანობა, ტრანსპორტი და დასაწყობება, დამამუშავებელი მრეწველობა, ელექტროენერგიის, აირის, ორთქლის და კონდიცირებული ჰაერის მიწოდება, სასტუმროები და რესტორნები, ხელოვნება, გართობა და დასვენება, უძრავ ქონებასთან დაკავშირებული საქმიანობა, ვაჭრობა. კლების ტენდენცია მშენებლობის დარგში დაფიქსირდა.
ბოლო პერიოდში, მთავრობის წარმომადგენლები ეკონომიკური ზრდის ორნიშნა მაჩვენებელზე ხშირად აპელირებენ. თუმცა ეკონომიკური ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, დიდწილად საბაზო ეფექტით არის გამოწვეული, რადგან 2020 წლის მარტი-ივნისის განმავლობაში, ძალაში იყო პანდემიასთან დაკავშირებული უპრეცედენტოდ მკაცრი შემზღუდავი ზომები, რამაც, პრაქტიკულად ეკონომიკის დარგების დიდი ნაწილის პარალიზება გამოიწვია. სწორედ აღნიშნულ პერიოდებთან მიმართებით ფიქსირდება განსაკუთრებით მაღალი ზრდა, რაც შესაბამისად, საშუალო მაჩვენებელსაც გაზრდილად წარმოაჩენს. 2020 წელს, რეალური ეკონომიკა 6.2%-ით შემცირდა, რამაც 2021 წელს, შეზღუდვების შემსუბუქების და შენელებული ერთობლივი მოთხოვნის აღდგენის ფონზე, ზრდის უფრო მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. მიმდინარე წელს დაფიქსირებულ მსგავს ეფექტს, ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში, ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. აღნიშნული, ნათია თურნავას განცხადების ნაწილს, სადაც ის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლებს მთავრობის სწორ და დაბალანსებულ დინამიკას უკავშირებს, ნაწილობრივ კითხვის ნიშნის ქვეშ აყენებს.
სინამდვილეში, მაღალი ეკონომიკური ზრდა არა მთავრობის სწორი პოლიტიკის შინაარსობრივი შედეგი, არამედ არათანმიმდევრული და პანდემიური ვითარების ცვლილებას აცდენილი პოლიტიკით გამოწვეული ტექნიკური ზრდაა. კერძოდ, ხელისუფლებამ უპრეცედენტოდ მკაცრი ზომები გამოიყენა, როცა ამის საფუძველი არ არსებობდა და პრაქტიკულად მოხსნა ყველანაირი შეზღუდვა, როცა პანდემიური სურათი დამძიმდა. შედეგად, პირველ წელს ეკონომიკა „ზედმეტად“ შემცირდა, შეზღუდვების მოხსნის პირობებში აქტივობის აღდგენამ კი ეკონომიკური ზრდის ტექნიკურად მაღალი შედეგის დაფიქსირება გამოიწვია. რიცხვების თვალსაზრისით, ფინანსთა სამინისტროს განახლებული საბაზისო სცენარის მიხედვით, 2021 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზად 10% სახელდება, რომლის დაფიქსირების შემთხვევაშიც, 2019 წელთან შედარებით, ეკონომიკა მხოლოდ 3.2%-ით გაიზრდება.
გრაფიკი 1: ეკონომიკური ზრდის (თვე წინა წლის შესაბამის თვესთან) თვიური დინამიკა (%) და ეკონომიკური შეზღუდვების სიმკაცრის ინდექსი 2020-2021 წლებში
წყარო: საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახური, Oxford’s CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER
გრაფიკიდან ცალსახად ჩანს, რომ მიმდინარე წელს მაღალი ზრდის ტემპი იმ პერიოდში ფიქსირდება, რომელშიც წინა წელს ასეთივე მაღალი კლება ფიქსირდებოდა. იმ პერიოდებთან მიმართებით კი როცა შეზღუდვები შერბილებული იყო, ზრდის ტემპის მაჩვენებელი საშუალოა. შესაბამისად, ეკონომიკური ზრდის ტემპის გადახრას პრეპანდემიური წლების მაჩვენებლისგან მათემატიკური/ტექნიკური მიზეზი აქვს და არა შინაარსობრივი. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება მეტწილად მცდარია.

“There is a high economic growth in Georgia in 2021 which is a result of the government’s right and balanced economic policy.”
Natia Turnava:  “There is a high economic growth in Georgia in 2021 which is a result of the government’s right and balanced economic policy.”
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, speaking about the economic growth dynamic in 2021, stated:  “There is a high economic growth in Georgia in 2021 which is a result of the government’s right and balanced economic policy.”
According to the preliminary estimates of the National Statistics Office of Georgia, the real gross domestic product (GDP) growth in September 2021 was 6.9% as compared to the same period of the previous year whilst the average economic growth rate for the first nine months of 2021 is 11.3%. As compared to the same period of 2020, the fields that registered growth in September 2021 are as follows:  financial and insurance activities, transportation and storage, processing industry, electricity, gas, steam and air conditioning supply; hotels and restaurants, arts, leisure and recreation; real estate activities and trade. However, the construction industry experienced a decline.
Recently, the authorities make frequent references to the double-digit economic growth figures. However, the higher economic growth rate is largely stipulated by the base effect since unprecedentedly stringent pandemic-related measures were imposed in March-June 2020 which basically paralysed many economic fields. The higher growth figures are registered vis-à-vis those periods under lockdown and, therefore, this makes the average figure higher as well. In 2020, the real economy contracted by 6.2% which resulted in a higher economic growth figure in light of lifting restrictions in 2021 and the restoration of a slackened total demand. This year’s economic growth effect is often referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.” This partially throws into question the part of Natia Turnava’s statement where she links economic growth figures with a right and balanced policy.
In fact, high economic growth is not a result of the government’s right policy but instead it is technical growth caused by inconsistent policy, incongruent with the changes of the pandemic situation. Specifically, the government used unprecedentedly stringent measures when there was no ground for them and basically lifted all restrictions when the pandemic situation deteriorated. As a result, the economy declined “excessively” in the first year whilst the resumed activity after lifting restrictions led to a technically high economic growth rate. According to the updated basic scenario of the Ministry of Finance of Georgia, it is forecasted that Georgia’s economic growth in 2021 will be 10% which means that it will only grow by 3.2% as compared to 2019.
Graph 1:  Monthly Dynamic (%) of the Economic Growth Rate (As Compared to the Same Month of the Previous Year) and the Economic Restriction Stringency Index in 2020-2021
Source:  National Statistics Office of Georgia, Oxford’s CORONAVIRUS GOVERNMENT RESPONSE TRACKER
The graph clearly illustrates a dynamic that the higher economic growth rate this year happens in those periods which experienced a similarly high economic decline last year. However, the economic growth rate remains average as compared to those periods when restrictions were eased. Therefore, the deviation of the economic growth rate as compared to the pre-pandemic years has a mathematical/technical reason and does not stem from the government’s decisions. Therefore, FactCheck concludes that Natia Turnava’s statement is MOSTLY FALSE.