ნათია თურნავა: ეკონომიკური ზრდის პოზიტიური დინამიკა მომდევნო წლებშიც გაგრძელდება და ამ მაჩვენებლით ქვეყანა როგორც რეგიონის, ასევე ევროპის ქვეყნებს შორის ლიდერი იქნება
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე
საქსტატის წინასწარი შეფასებით, 2021 წლის სექტემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 6.9% შეადგინა, ხოლო 2021 წლის პირველი ცხრა თვის საშუალო მაჩვენებელი 11.3%-ია. თუმცა, 2021 წლის ზრდის მაღალი მაჩვენებელი, დიდწილად საბაზო ეფექტით არის განპირობებული, რასაც ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში, ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. შესაბამისად, მომავალი საპროგნოზო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები, მნიშვნელოვანია შინაარსობრივადაც მაღალ ზრდას წარმოადგენდეს და არ იყოს 2021 წლის მსგავსად ტექნიკური/მათემატიკური მიზეზებით გამოწვეული.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზებით, 2021-2026 წლებში, საშუალო ეკონომიკური ზრდის 5.8%-იანი პროგნოზით, საქართველო როგორც რეგიონში, ასევე ზოგადად, ევროპის მასშტაბით, ეკონომიკური ზრდის აღდგენის პროგნოზით - პირველ ადგილს იკავებს, რაც ბუნებრივია გარკვეულწილად, დამაიმედებელ დინამიკაზე მიუთითებს. კერძოდ კი, საქართველოს აქვს უკეთესი პროგნოზები როგორც შედარებით მსგავსი, ასევე შედარებით მცირე ეკონომიკის მქონე ქვეყნებთან მიმართებით, რაც გარკვეულწილად, საბაზო ეფექტით გამოწვეულ უპირატესობას გამორიცხავს. მაგრამ მეორე მხრივ, პანდემიურ და პოსტპანდემიურ ვითარებაში, გაურკვევლობის ხარისხი მაღალია და პროგნოზები ძალიან მოკლე დროში არსებითად იცვლება. ხშირად ფაქტობრივი მონაცემები პროგნოზებს არ ემთხვევა. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ სხვა ქვეყნებთან შედარებით, სსფ-ს შეფასებით საქართველოს შემთხვევაში კეთილსაიმედო საპროგნოზო ვითარება იკვეთება, პროგნოზებზე დაყრდნობით წარმატებაზე ან წარუმატებლობაზე გადაჭრით მსჯელობა ნაადრევია. ასევე, მკაფიოდ უნდა ითქვას, რომ საშუალოდ 5.8%-იანი ზრდა, საქართველოს მსგავსი განვითარებადი ქვეყნისთვის მცირეა და აღნიშნული ტემპით სიღარიბის შემცირების და სწრაფი განვითარების მიზნების მიღწევა გართულდება.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ, 2021 წლის ეკონომიკური ზრდის დინამიკასთან დაკავშირებით განაცხადა: „ეკონომიკური ზრდის პოზიტიური დინამიკა მომდევნო წლებშიც გაგრძელდება და ამ მაჩვენებლით ქვეყანა როგორც რეგიონის, ასევე ევროპის ქვეყნებს შორის ლიდერი იქნება“.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის წინასწარი შეფასებით, 2021 წლის სექტემბერში, წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის (მშპ) ზრდამ 6.9% შეადგინა, ხოლო 2021 წლის პირველი ცხრა თვის საშუალო მაჩვენებელი 11.3%-ია. თუმცა, 2021 წლის ზრდის მაჩვენებელი, ნაწილობრივ, საბაზო ეფექტით არის გამოწვეული, რადგან 2020 წლის მარტი-ივნისის განმავლობაში, ძალაში იყო პანდემიასთან დაკავშირებული უპრეცედენტოდ მკაცრი შემზღუდავი ზომები, რამაც, პრაქტიკულად ეკონომიკის დარგების დიდი ნაწილის პარალიზება გამოიწვია. 2020 წელს, რეალური ეკონომიკა 6.2%-ით შემცირდა, რამაც 2021 წელს, შეზღუდვების შემსუბუქების და შენელებული ერთობლივი მოთხოვნის აღდგენის ფონზე, ნაწილობრივ, ზრდის უფრო მაღალი მაჩვენებლის დაფიქსირება გამოიწვია. მიმდინარე წელს დაფიქსირებულ მსგავს ეფექტს, ქართულ პოლიტიკურ თუ საექსპერტო წრეებში, ზამბარის ეფექტად მოიხსენიებენ. შესაბამისად, მომავალი საპროგნოზო ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლები, განხორციელების შემთხვევაში უფრო „სასურველი“ ხასიათის მატარებელი უნდა იყოს და არა ნაწილობრივ ტექნიკური მიზეზებით გამოწვეული.
მომავალი ზრდის დინამიკაზე საუბრისას, სავარაუდოა, რომ ნათია თურნავა საერთაშორისო სავალუტო ფონდის პროგნოზებს ეყრდნობა. საერთაშორისო სავალუტო ფონდი (სსფ; International Monetary Fund) გავლენიანი საერთაშორისო ორგანიზაციაა, რომელსაც გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის სპეციალიზებული დაწესებულების სტატუსი აქვს მინიჭებული. სსფ მიზნად ისახავს გლობალური ფინანსური სისტემის უზრუნველყოფას უცხოური გადაცვლის კურსების და საგადამხდელო ბალანსის მონიტორინგის მეშვეობით. ის ასევე განვითარებად ქვეყნებს საჭიროებისამებრ ტექნიკურ და ფინანსურ დახმარებას სთავაზობს.
საერთაშორისო სავალუტო ფონდის მსოფლიო ეკონომიკური პერსპექტივის (WEO) მონაცემთა ბაზა წელიწადში ორჯერ - გაზაფხულზე და შემოდგომაზე, ქვეყნდება. 12 ოქტომბრის მონაცემებით, ორგანიზაცია ვარაუდობს, რომ 2021 წელს საქართველოს ეკონომიკა 7.7%-ით გაიზრდება. აღსანიშნავია, რომ სსფ-ს ეკონომიკური ზრდის თავდაპირველი პროგნოზი 3.5% იყო, თუმცა 2020 წელთან შედარებით, მოსალოდნელზე მაღალი ეკონომიკური აღდგენის დინამიკა, ეკონომიკური ზრდის პროგნოზების მკვეთრი გაუმჯობესების საფუძველი გახდა.
2020 წელს, საქართველოს ეკონომიკა 6.2%-ით შემცირდა, რაც მეზობელ ქვეყნებში სომხეთის შემდგომ ყველაზე დიდი კლება იყო. თუ 2021 წელს სსფ-ს პროგნოზირებული ზრდა დაფიქსირდა, 2019 წელთან შედარებით საქართველოს ეკონომიკა 1%-ით აღდგება, რაც მეზობელ ქვეყნებს შორის, აღდგენის კუთხით საქართველოს - თურქეთისა და რუსეთის შემდეგ, მესამე ადგილზე მოაქცევს. თუმცა, მეორე მხრივ, 2021-2026 წლებში, საშუალო ეკონომიკური ზრდის 5.8%-იანი პროგნოზით, საქართველო მეზობელ ქვეყნებს შორის პირველ ადგილზეა.
ცხრილი 1: ეკონომიკური ზრდის საპროგნოზო დინამიკა სსფ-ის მიხედვით, საქართველოსა და მის მეზობელ ქვეყნებში
2021 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით, საქართველო 195 ქვეყანას შორის - მე-18, 2019 წელთან შედარებით ეკონომიკის აღდგენის კუთხით კი 69-ე ადგილს იკავებს. თუმცა, მეორე მხრივ, 2021-2026 წლებში, საშუალო ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით საქართველო 24-ე ადგილზეა. აღსანიშნავია, რომ როგორც რეგიონში [1], ასევე ზოგადად, ევროპის მასშტაბით, ეკონომიკური ზრდის აღდგენის პროგნოზით საქართველო პირველ ადგილს იკავებს, რაც ბუნებრივია გარკვეულწილად, დამაიმედებელ დინამიკაზე მიუთითებს, კერძოდ კი, საქართველო აქვს უკეთესი პროგნოზები როგორც შედარებით მსგავსი, ასევე შედარებით მცირე ეკონომიკის მქონე ქვეყნებთან მიმართებით, რაც გარკვეულწილად, საბაზო ეფექტით გამოწვეულ უპირატესობას გამორიცხავს. მაგრამ მეორე მხრივ, პანდემიურ და პოსტპანდემიურ ვითარებაში, გაურკვევლობის ხარისხი მაღალია და პროგნოზები ძალიან მოკლე დროში არსებითად იცვლება. ხშირად ფაქტობრივი მონაცემები პროგნოზებს არ ემთხვევა. შესაბამისად, მიუხედავად იმისა, რომ სხვა ქვეყნებთან შედარებით, სსფ-ს შეფასებით საქართველოს შემთხვევაში კეთილსაიმედო საპროგნოზო ვითარება იკვეთება, პროგნოზებზე დაყრდნობით წარმატებაზე ან წარუმატებლობაზე მსჯელობა ნაადრევია.
[1] მათ შორის მსოფლიო ბანკის მიერ განსაზღვრულ აღმოსავლეთ ევროპისა და ცენტრალური ევროპის რეგიონში, რომელშიც 24 ქვეყანა შედის

Natia Turnava: “The positive dynamic of economic growth will continue in the coming years and with this indicator the country will be the leader, both in the region and among European countries.”
According to the preliminary estimates of the National Statistics Office of Georgia, the real gross domestic product (GDP) growth was 6.9% in September 2021 as compared to the same period of the previous year whilst the average figure for the first nine months of 2021 is 11.3%. However, the higher economic growth rate in 2021 is largely stipulated by the base effect which is often referred to in Georgia’s political or expert community as the “spring effect.” Therefore, it is important that future economic growth forecasts are high growth in essence unlike the growth in 2021 which is attributable to technical/mathematical reasons.
According to the International Monetary Fund’s forecasts, Georgia is ranked at the top both in the region and across Europe in general with a 5.8% average economic growth rate forecast for 2021-2026. Naturally, this indicates a promising dynamic to a certain extent. In particular, Georgia has better forecasts as compared to relatively similar as well as smaller economies which to a certain extent rules out any advantage from the base effect. However, the level of uncertainty is very high amid the pandemic and post-pandemic situation and forecasts are subject to substantial changes in a very short period of time. It is not uncommon that factual figures fail to coincide with the forecasts. Therefore, although Georgia has promising forecasts as compared to other countries based on the IMF’s assessment, it is still early to make straightforward conclusions about success or failure based on the forecasts. It needs to be highlighted as well that a 5.8% economic growth on average is very little for a developing country like Georgia and poverty reduction and rapid development goals will be harder to achieve at such a pace.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, speaking about the 2021 economic growth dynamic, stated: “The positive dynamic of economic growth will continue in the coming years and with this indicator the country will be the leader, both in the region and among European countries.”
According to the preliminary estimates of the National Statistics Office of Georgia, the real gross domestic product (GDP) growth was 6.9% in September 2021 as compared to the same period of the previous year whilst the average figure for the first nine months of 2021 is 11.3%. However, the 2021 growth figure is partially stipulated by the base effect since unprecedentedly stringent pandemic-related measures were imposed in March-June 2020 which basically paralysed many economic fields. In 2020, the real economy contracted by 6.2% which partially resulted in a higher economic growth figure in light of lifting restrictions in 2021 and the restoration of a slackened total demand. Among the Georgian political or expert communities, this 2021 effect is often referred to as the “spring effect.” Therefore, future economic growth rate forecasts, if realised, should be more “desirable” instead of partially attributable to technical reasons.
Speaking of future economic growth dynamics, it is likely that Natia Turnava makes reference to the International Monetary Fund’s (IMF) forecasts. The IMF’s World Economic Outlook’s (WEO) database is published twice every year in spring and autumn. As of the data for 12 October 2021, the IMF expects that Georgia’s economy will grow by 7.7% in 2021. Of note is that the IMF’s initial growth forecast was 3.5%, although the higher than expected economic recovery dynamic as compared to 2020 led to a sharp improvement of the economic growth forecasts.
In 2020, Georgia’s economy contracted by 6.2% which was the biggest drop in the neighbouring countries after Armenia. If the IMF’s economic growth forecast for Georgia in 2021 holds true, Georgia’s economic recovery vis-à-vis 2019 will be 1% which will rank Georgia third among the neighbouring countries after Turkey and Russia. However, Georgia is ranked at top among the neighbouring countries with its average 5.8% economic growth forecast for 2021-2026.
Table 1: Forecasted Economic Growth Dynamic in Georgia and Neighbouring Countries According to the IMF
According to the forecasted economic growth rate for 2021, Georgia is ranked 18th among 195 countries and 69th in terms of economic recovery vis-à-vis 2019. However, Georgia is ranked 24th in terms of the average economic growth rate forecast for 2021-2026. Of note is that both in the region [1] as well as across Europe, Georgia is ranked at the top in terms of the forecasted economic growth which indicates a promising dynamic to a certain extent. In particular, Georgia has better forecasts as compared to relatively similar as well as smaller economies which to a certain extent rules out any advantage from the base effect. However, the level of uncertainty is very high amid the pandemic and post-pandemic situation and forecasts are subject to substantial changes in a very short period of time. It is not uncommon that factual figures do not coincide with the forecasts. Therefore, although Georgia has promising forecasts as compared to other countries based on the IMF’s assessment, it is still early to make straightforward conclusions about success or failure based on forecasts.
[1] This includes the Eastern Europe and Central Asia region, as defined by the World Bank, which incorporates 24 countries.