სოციალურ ქსელში მარკირების სითხესთან დაკავშირებით ყალბი ინფორმაცია ვრცელდება
2021 წლის 22 სექტემბერს სოციალურ ქსელში Facebook-გვერდმა „ძალა სიმართლეშია“ მოახლოებულ არჩევნებთან დაკავშირებით ყალბი ინფორმაცია გაავრცელა. Facebook- პოსტის მიხედვით, ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ მარკირების ისეთი სითხე შეიძინა, რომელიც 1 საათში ქრება და მმართველი პარტიის მომხრეების მონიშვნას ამ სითხით აპირებს.
27 სექტემბერს ხსენებულ პოსტს ცესკო საკუთარ Facebook- გვერდზე გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ გავრცელებული ინფორმაცია სიმართლეს არ შეესაბამება.
აღსანიშნავია, რომ დასახელებული პოსტი სხვადასხვა პოლიტიკურ ჯგუფში, როგორც ქართული ოცნების მხარდამჭერ, ასევე ოპოზიციის მხარდამჭერ ჯგუფში, ერთი და იმავე facebook-მომხმარებლების მიერ (ბმული 1; ბმული 2; ბმული 3; ბმული 4) კოორდინირებულად გაზიარდა. აღნიშნულ პოსტზე კომენტარების სექციაში ასევე ვხედავთ იმ მომხმარებლებს, რომლებმაც თავადაც კოორდინირებულად გაავრცელეს დეზინფორმაცია ყალბი გვერდიდან „ნამდვილი ცესკო ვართ ჩვენ“ (იხ. „ფაქტ-მეტრის“ სტატია). ცესკოს ირგვლივ გავრცელებული ამ ორი პოსტის საერთო მახასიათებელია ისიც, რომ პოსტების გაზიარების რაოდენობა პოსტზე სხვა ტიპის ინტერაქციას (მოწონება, კომენტარი) მკვეთრად აღემატება.
აღსანიშნავია, რომ ზემოხსენებული Facebook-გვერდი „ძალა სიმართლეშია“ გასულ წლებში, მათ შორის - 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების დროს, ძირითადად ოპოზიციისა და არასამთავრობო სექტორის დისკრედიტაციით იყო დაკავებული. 2021 წლის სექტემბერში კი ყალბ ინფორმაციას ცესკოს საწინააღმდეგოდ ავრცელებს.
28 სექტემბერს არასამთავრობო ორგანიზაცია „სამართლიანმა არჩევნებმა“  Facebook-ზე საარჩევნო პროცესებთან დაკავშირებით მანიპულაციური კამპანიის შესახებ ანგარიში გამოაქვეყნა. ISFED-ის მიხედვით, Facebook-ზე საარჩევნო პროცესების კვალდაკვალ ორგანიზებულად გააქტიურდნენ ან/და იქმნება ანონიმური გვერდები და ყალბი ანგარიშები, რომლებიც დამაზიანებელ ინფორმაციას ათავსებენ და ჯგუფებში კოორდინირებულად ავრცელებენ. ISFED ანგარიშში ასევე საუბრობს ორმაგ საინფორმაციო ოპერაციაზე: „მავნე აქტორები ორმაგ საინფორმაციო ოპერაციას აწარმოებენ. ერთ შემთხვევაში, გვერდებზე ვრცელდება დისკრედიტაციული პოსტები სადამკვირვებლო ორგანიზაციების, ოპოზიციური პარტიების, ხელისუფლების მიმართ კრიტიკული მედია საშუალებების წინააღმდეგ, რაც ძირითადად მათი მხრიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის კრიტიკას მოსდევს. პოსტების მიზანია დესტრუქციულად წარმოაჩინოს ყველა, ვინც საარჩევნო ადმინისტრაციას აკრიტიკებს. აღნიშნულ გვერდებზე მომართული საეჭვო ანგარიშები პოსტებს მრავალათასიან საჯარო ჯგუფებში ავრცელებენ და აგრესიული და შეურაცხმყოფელი კომენტარებით ცდილობენ ნარატივის განმტკიცებას. მეორე მხრივ, იგივე კოორდინირებული გვერდები და  არაავთენტური ანგარიშები ჩართულები არიან ცესკოს შესახებ ყალბი ინფორმაციის გავრცელებაში“.

On 22 September 2021, Dzala Simartleshia Facebook page disseminated false information about the upcoming elections. According to the Facebook publication, the Central Election Commission purchased such electoral ink which disappears in one hour and plans to mark the ruling party supporters with that ink.
On 27 September 2021, the Central Election Commission responded to that publication on its own Facebook page and stated that the information was not true.
Of note is that one and the same Facebook users coordinately re-posted (link 1, link 2, link 3 and link 4) the aforementioned publication both in the Georgian Dream and the United National Movement supporting groups. Among those Facebook users who left comments on these publications are those who also coordinately promoted disinformation from the We are the real CEC fake page (see FactCheck’s article). Another common characteristic of these two publications about the Central Election Commission is that the number of shares for these publications is much higher as compared to other types of interactions (such as likes or comments).
Of note is that in the previous years, including during the 2020 parliamentary elections, the aforementioned Dzala Simartleshia Facebook page was mostly reposting publications intended to smear the opposition and the NGO sector whilst it started to promote false information vis-à-vis the Central Election Commission in September 2021.
On 28 September 2021, the International Society for Free Elections and Democracy published a report about a manipulative campaign on Facebook vis-à-vis election processes. According to the ISFED’s report, anonymous pages and fake accounts have been activated and/or created on Facebook, posting harmful information and sharing it in groups in a coordinated manner in order to thwart election processes. The ISFED also speaks about double information operations:  “Malicious actors carry out a double information operation. On the one hand, these pages spread discrediting posts about observation organisations, opposition parties and media outlets that are critical of the authorities which is mainly followed by their criticism of the election administration. The purpose of the posts is to destructively portray all of those who criticise the election administration. Suspicious accounts active on these pages share these posts in groups with thousands of members and try to reinforce the narrative with aggressive and offensive comments. On the other hand, the same coordinated pages and non-authentic accounts are involved in spreading false information about the CEC.”