მედ-ძმის თორნიკე ნონიაშვილის მანიპულაციური და ყალბი მტკიცებები კოვიდვაქცინებზე
ივანე ბოკერიას სახელობის რეფერალური ჰოსპიტლის უმცროსი მედპერსონალი, მედ-ძმა თორნიკე ნონიაშვილი სოციალურ ქსელში კოვდივაქცინებზე მანიპულაციურ და ყალბ მტკიცებებს ავრცელებს (იხილეთ ბმული 1, ბმული 2).
მტკიცება: ვაქცინაცია არ გვიცავს არათუ ინფიცირებისგან, არამედ ლეტალობისგან... ვაქცინაცია არ მოქმედებს
SARS-COV-2-ის ვირუსი დროთა განმავლობაში მუტაციას განიცდის და ახალი ვარიანტები წარმოიქმნება. მსოფლიოში  დელტა ვარიანტი დომინანტური ხდება და ინფიცირების შემთხვევები იზრდება, მათ შორის - ვაქცინირებულ მოსახლეობაშიც. ახალ შტამებზე ვაქცინების ეფექტიანობა შედარებით შემცირებულია, თუმცა ვაქცინები არის ერთადერთი გზა დაავადების მძიმე გართულების და სიკვდილისგან თავის დასაცავად.
სამედიცინო ჟურნალ New England Journal of Medicine-ში გამოქვეყნებული უახლესი კვლევის თანახმად, „დელტა“ ვარიანტის წინააღმდეგ ფაიზერის [2 დოზა] ეფექტურობა 88%-ია.  ასტრაზენეკას ვაქცინა კი [ორი დოზა] - 67%-ით ეფექტურია.
ისრაელის მაგალითზე რომ განვიხილოთ, ინფიცირების შემთხვევები იზრდება, თუმცა სიკვდილიანობის მაჩვენებელი პრაქტიკულად არ იცვლება, რაც სწორედ ვაქცინაციის მაღალი მაჩვენებლის დამსახურებაა. საშუალოდ, დღიურად, გარდაცვალების დაახლოებით 1 ან 2 შემთხვევა ფიქსირდება.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, ალერგოლოგ-იმუნოლოგმა ბიძინა კულუმბეგოვმა „ფაქტ-მეტრთან“ განაცხადა: „ყველა ავტორიზებული ვაქცინა (მათ შორის სინოფარმი და სინოვაკი) გვიცავს დაავადების მძიმე გართულებისგან და სიკვდილისგან, ყველა შტამის შემთხვევაში. ტრენდს თუ დავაკვირდებით ვაქცინირებულ მოსახლეობაში, სადაც ახალი შტამებით ინფიცირება მზარდია, ჰოსიტალიზაციისგან და სიკვდილისგან დაცვის მაჩვენებელი 80%-დან 90%-მდეა“.
ივანე ბოკერიას სახელობის რეფერალური ჰოსპიტლის  უმცროსი მედპერსონალის ვიდეომიმართვას გამოეხმაურა და კლინიკის სახელით გაკეთებულ ანტივაქსერულ განცხადებას მკაცრად გაემიჯნა. „აღნიშნული განცხადება არის არაპროფესიონალური, რადგან მსოფლიოში წამყვანი ორგანიზაციები პანდემიასთან ბრძოლის ერთადერთ საშუალებად მხოლოდ ვაქცინაციას აღიარებენ და ამაზე არა ერთი მნიშვნელოვანი კვლევაა ჩატარებული. ივ. ბოკერიას სახელობის რეფერალური ჰოსპიტალი შეშფოთებას გამოთქვამს ადმინისტრაციისგან დამოუკიდებლად, კლინიკის სახელით გაკეთებული განცხადების თაობაზე, რომელიც რთულ გლობალურ ეპიდემიოლოგიურ სიტუაციაში ვაქცინაციის წინააღმდეგ არის მიმართული... ჰოსპიტლის ადმინისტრაცია გმობს და ემიჯნება მსგავსი ტიპის განცხადებას, მიუღებლად მიაჩნია თანამშრომლობა პირთან, რომლის განცხადებაც რთულ პერიოდში მყოფი სამედიცინო კოლეგების დაკნინებისკენაა მიმართული და, ამავდროულად, შეიცავს ადამიანის ჯანმრთელობისთვის ზიანის მიყენების საშიშროებას“.
მტკიცება:  25 ივნისის მდგომარეობით, ორჯერადად აცრილ ინფიცირებულთაგან 43%  ბრიტანეთში გარდაიცვალა
აღნიშნული მანიპულაციური მტკიცება, ბრიტანეთის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სამსახურის (PHE)  25 ივნისის ანგარიშს ეფუძნება ( უფრო კონკრეტულად, მონაცემებს დელტა შტამზე). მტკიცება, რომ ორჯერადად აცრილ ინფიცირებულთაგან 43% გარდაიცვალა, აბსურდულია. ანგარიშის თანახმად, 2021 წლის 1 თებერვლიდან  21 ივნისის ჩათვლით, COVID-19-ის  დელტა შტამით დაინფიცირებულთაგან ორჯერადად აცრილი 7 235 პირი იყო, მათგან 0.7% (50 ადამინი) გარდაიცვალა.
PHE-ის ანგარიშის თანახმად, 1 თებერვლიდან 21 ივნისამდე, დელტა ვარიანტით სულ  117 ინფიცირებული გარდაიცვალა, მათგან 50 პირი (დაახლოებით 44%) ორჯერადად იყო ვაქცინირებული.  აღსანიშნავია, რომ ყველა მათგანი  50+ ასაკობრივი ჯგუფიდან იყო, სადაც კოვიდით გარდაცვალების რისკი ისედაც მაღალია. PHE-ის ანგარიში ნათლად აჩვენებს, თუ ვაქცინაცია გარდაცვალების რისკს რამდენად ამცირებს. 50+ ასაკობრივ კატეგორიაში ინფიცირებული იყო 2 დოზით ვაქცინირებული 3,546 პირი, მათგან მხოლოდ 1.4% გარდაიცვალა. ამავე ასაკობრივ კატეგორიაში ინფიცირებული იყო 976 არავაქცინირებული პირი, მათგან 3.9% (38 პირი) გარდაიცვალა. შესაბამისად, ფაქტია, რომ დელტა შტამით გარდაცვალების მაჩვენებელი არავაქცინირებულ ადამიანებში გაცილებით მაღალია, ვიდრე 2 დოზით ვაქცინირებულ ადამიანებში. (ამავე თემაზე იხილეთ Fullfact.org-ის სტატია). აქვე  აღსანიშნავია, რომ 50+ ასაკობრივ კატეგორიაში დელტა შტამით ინფიცირების მაღალი მაჩვენებელი ვაქცინირებულ ადამიანებში (ვიდრე არავაქცინირებულებში), იმით აიხსნება, რომ იმუნიზაციის პროცესში ხანდაზმული მოსახლეობა იყო პრიორიტეტი და აღნიშნულ კატეგორიაში არავაქცინირებულთა წილი ძალიან მცირეა. 2021 წლის ივნისის ბოლო მონაცემებით, ბრიტანეთის ხანდაზმული მოსახლეობის (60 წელს ზევით ასაკობრივი ჯგუფი) 90% და მეტი არის ვაქცინირებული.
PHE-ის ანგარიშში ხაზგასმულია, რომ დელტა ვარიანტის შემთხვევაში ვაქცინის ორი დოზა ჰოსპიტალიზაციის წინააღმდეგ 96%-ით ეფექტურია.
თორნიკე ნონიაშვილს ასევე მოჰყავს CDC-ის მონაცემები ვაქცინირებული ადამიანების ჰოსპიტალიზაციაზე და სიკვდილიანობაზე. თუმცა ეს არ ნიშნავს, რომ ვაქცინა არ მუშაობს. Covid-ის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია მნიშვნელოვნად ამცირებს, როგორც ჰოსპიტალიზაციის, ასევე გარდაცვალების რისკს, მაგრამ ის, რა თქმა უნდა, ნულოვანი არ არის.

Junior health worker at the Ivane Bokeria Tbilisi Referral Hospital, nurse Tornike Noniashvili, promoted manipulative and false claims about the COVID-19 vaccines through social networks (see link 1 and link 2).
Claim:  Vaccination does not protect us from infection, let alone mortality… Vaccination does not work.
The SARS-COV-2 virus has been mutating over time and new variants are starting to emerge. The first mutated variant was the British variant (Alpha variant). Currently, the Delta variant (the so-called Indian variant) is dominant across the world. COVID-19 vaccines have lower efficacy vis-à-vis the new variants, although their protection level from severe illnesses and fatality is still high which is proven by relevant studies.
According to the most recent study published in the New England Journal of Medicine, the effectiveness was approximately 88% with two doses of the Pfizer vaccine and approximately 67% with two doses of the AstraZeneca vaccine.
Bidzina Kulumbegov, an allergist-immunologist, in his interview with FactCheck, stated:  “All the authorised vaccines (including Sinopharm and SinoVac) protect from severe cases and death vis-à-vis all variants. If we take a look at the trend among vaccinated people, where there are growing infection numbers with new variants, the level of protection from hospitalisation and mortality is around 80%-90%.”
The Ivane Bokeria Tbilisi Referral Hospital responded to the video address of its junior health worker and strictly distanced itself from the anti-vaxxer statement made on behalf of the hospital:  “This statement is unprofessional, since the world’s leading organisations acknowledge vaccination as only instrument to fight the pandemic and many important studies have been conducted on this issue. The Ivane Bokeria Tbilisi Referral Hospital is concerned about the statement which is against vaccination in this difficult global epidemiological situation and which was made on behalf of the clinic but autonomously from the hospital’s administration … The hospital’s administration condemns and distances itself from this type of the statement and deems it unacceptable to have any cooperation with an individual whose statement aims to disparage medical colleagues in a very difficult situation and, at the same time, contains danger to human health.”
Claim:  As of 25 June 2021, 43% of fully vaccinated people died in the UK.
This manipulative claim is based on a 25 June report of Public Health England (PHE); more precisely, it uses the report’s figures on the Delta variant. The claim that 43% of those people fully vaccinated died is absurd. According to the report, of those infected with the COVID-19 Delta variant from 1 February 2021 to 21 June 2021, there were 7,235 fully vaccinated individuals and only 0.7% (50 people) of them died.
According to the PHE’s report, a total of 117 patients infected with the Delta variant died between 1 February and 21 June. Of these 117, 50 individuals (nearly 44%) were fully vaccinated. Of note is that all of them were from the 50+ age group which has an already high risk of COVID-19 mortality. The PHE’s report clearly shows the effectiveness of vaccination for curbing the risk of mortality. There were 3,546 fully vaccinated individuals in the 50+ age category and only 1.4% of them died. In the same category, there were 976 non-vaccinated individuals and 3.9% of them (38 individuals) died. Therefore, it is a fact that the Delta variant mortality figure is much higher among unvaccinated people as compared to those fully vaccinated (see Fullfact.org’s article on the same topic). Of further note is that the reason why the cases of the Delta variant were higher among those vaccinated in the 50+ age category as compared to those who were non-vaccinated in the same age group is that elderly individuals were given priority during the immunisation process and the share of those non-vaccinated in this category is very low. As of the latest data of June 2021, 90% of the UK’s elderly (people sixty years of age and above) are fully vaccinated.
The PHE’s report highlights that two doses of the vaccine are 96% effective against hospitalisation in the case of the Delta variant.
Tornike Noniashvili also brings CDC figures on hospitalisation and mortality among vaccinated people. However, this does not mean that vaccine does not work. COVID-19 vaccination significantly reduces both hospitalisation and mortality risks, although, obviously, the risks are never reduced to zero.