ღამის ეკონომიკა - კახა კალაძის წარუმატებელი პროექტი
2018 წლის 20 აპრილს თბილის მერმა კახა კალაძემ სასტუმრო „ბილტმორში“ ღამის ეკონომიკის განვითარების პროექტი წარადგინა.
27/07/2021
2018 წლის 20 აპრილს თბილის მერმა კახა კალაძემ სასტუმრო „ბილტმორში“ ღამის ეკონომიკის განვითარების პროექტი წარადგინა. პრეზენტაციაზე, თბილისის მერთან ერთად, პროექტის ხელმძღვანელი სერგი გვარჯალაძეც იმყოფებოდა და საზოგადოებას ღამის ეკონომიკის კონცეფცია დეტალურად გააცნო. როგორც პრეზენტაციაზე აღინიშნა, ღამის ეკონომიკა ყოველგვარ ეკონომიკურ აქტივობას გულისხმობდა, რომელიც საღამოს რვა საათის მერე იწყება და დილამდე გრძელდება.
პროცესში ჩართული უნდა ყოფილიყო სხვადასხვა მიმართულება, მათ შორის - ტრანსპორტი და კომუნიკაციები, სარესტორნო და სასტუმრო ბიზნესი, კულტურის ინდუსტრია, ვაჭრობა და სხვა. პროექტის მიზანი, დასახელებული სექტორების კოორდინირებული მუშაობის და სტიმულირების გზით, ახალი სამუშაო ადგილების შექმნა, ტურიზმიდან შემოსული თანხების ზრდა, გარეუბნების გამოცოცხლება და თბილისის, როგორც 24-საათიანი ქალაქის საერთაშორისო დონეზე პოზიციონირება იყო.
პრეზენტაციიდან თითქმის ორი წლის გასვლის შემდეგ - 2020 წლის 25 თებერვალს, სერგი გვარჯალაძემ მერიაში ღამის ეკონომიკის განვითარების ახალი კონცეფცია წარადგინა და მიღწეულ შედეგებზე ისაუბრა. მაშინ გვარჯალაძემ აღნიშნა, რომ პროექტის დაწყებიდან რამდენიმე თვეში საავტობუსო მარშრუტი შემუშავდა და  ღამის ავტობუსი #222 დაინიშნა, ჩატარდა ღამის ეკონომიკის საერთაშორისო ფორუმი, ქალაქში აკუსტიკური დანაგვიანების პრობლემის მოსაგვარებლად რამდენიმე დისკუსია გაიმართა, მომზადდა ჰაკათონების, ტრენინგების და ვორქშოფების ტიპის ახალი სერია, რომელსაც „ღამის ლაბორატორია“ დაერქვა, ჩატარდა Business to Business (B2B) შეხვედრა, რომელშიც 25 ქართული კომპანია და 5 საერთაშორისო საფესტივალო კომპანიის წარმომადგენლები  ერთმანეთს შეხვდნენ, სადაც იდეების გაცვლა და შესაძლო თანამშრომლობაზე შეთანხმება მოხდა.
ჩვენ თბილისის მერიიდან ღამის ეკონომიკის პროექტის ფარგლებში განხორციელებული ღონისძიებების ნუსხა გამოვითხოვეთ. მათი ინფორმაციით, წელიწადნახევრის განმავლობაში შემდეგი ღონისძიებები  განხორციელდა:
• ქუჩის მუსიკოსთა ფესტივალი,
• საერთაშორისო ფორუმი,
• ჰაკათონი,
• NeWon ფესტივალი.
ჩამოთვლის აქტივობებში ჯამში 300000-350000 ლარი დაიხარჯა, თუმცა მერიის ინფორმაციით,  აღნიშნული თანხა საბიუჯეტო სახსრებს არ წარმოადგენდა და კერძო სექტორის და სპონსორების მიერ დაფინანსდა.
რაც შეეხება საბიუჯეტო თანხებს, მერიისვე ინფორმაციით, 2019 წლის მარტში Night Lab ჰაკათონი ჩატარდა, სადაც კრეატიული ადამიანები შეიკრიბნენ და პროდუქტების და ბიზნეს იდეების გენერირება მოახდინეს. აღნიშნულ ღონისძიებაში გამარჯვებულ გუნდებს ფულადი ჯილდო გადაეცათ, ჯამში 6000 ლარის ოდენობით.
ასევე, პროექტის მიმდინარეობის პროცესში რამდენიმე საკომუნიკაციო პლატფორმა შეიქმნა, მათ შორის:
• თბილისის ღამის ეკონომიკის ფეისბუქ გვერდი -www.facebook.com/TbilisiNightEconomy/
• Night Lab-ის ფეისბუქ გვერდი - www.facebook.com/NightLabTbilisi
• ფესტივალ NEWON ვებგვერდი - newonfestival.com
• ღამის ეკონომიკის განვითარების საერთაშორისო ფორუმის ვებგვერდი forum.tbilisi.gov.ge
რაც შეეხება პროექტის ფარგლებში დასაქმებულთა სახელფასო ანაზღაურებას, მერიის საფინანსო საქალაქო  სამსახურიდან მოწოდებული ინფორმაციის მიხედვით, 2018 წლის აპრილიდან ოქტომბრის ჩათვლით, პროექტში მხოლოდ ერთი ადამიანი (შესაბამისად, სერგი გვარჯალაძე) იყი დასაქმებული. ოქტომბრიდან დასაქმებულთა რაოდენობა 4-მდე გაიზარდა და შრომის ანაზღაურებამ (აპრილიდან დეკემბრის ჩათვლით) ჯამში 67 916 ლარი შეადგინა, საიდანაც სერგი გვარჯალაძის წლიური სარგო 51 460 ლარი იყო. 2019 წელს პროექტში უკვე ხუთი ადამიანი იყო დასაქმებული და მათ შრომის ანაზღაურებაზე ჯამში 133 182 ლარი დაიხარჯა. სერგი გვარჯალაძის წლიურმა შრომის ანაზღაურებამ 62 700 ლარი შეადგინა. ჯამში 2018-2019 წლებში ღამის ეკონომიკის თანამშრომელთა შრომის ანაზღაურებაზე 201 098 ლარი დაიხარჯა.
2020 წლის აგვისტოს ბოლოს ღამის ეკონომიკის პროექტის ხელმძღვანელმა სერგი გვარჯალაძემ პირადი განცხადების საფუძველზე თანამდებობა დატოვა.  როგორც მაშინ მერიის პრესსამსახურმა აღნიშნა, გვარჯალაძემ შეასრულა ის სამუშაოები, რაც სხვადასხვა კვლევის მომზადებასა და ღამის ეკონომიკის სტრატეგიის შემუშავებას გულისხმობდა. თუმცა პანდემიიდან გამომდინარე, აღნიშნულის განხორციელება ვერ მოხერხდა.
რაც შეეხება საკითხს, თუ ვინ შეასრულებდა ღამის ეკონომიკის მენეჯერის მოვალეობას, მათ განმარტეს, რომ კლუბებთან და ღამის ეკონომიკის სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლებთან კომუნიკაციას კულტურის სამსახური შეითავსებდა.
სულ რამდენიმე დღის წინ კი მერის მოადგილე ანდრია ბასილაიამ განაცხადა, რომ სერგი გვარჯალაძის მიერ 2.5 წელიწადში შემუშავებული ღამის ეკონომიკის სტრატეგია არარელევანტურია. „ღამის ეკონომიკის სტრატეგია, რომელიც გაკეთდა, გახდა არარელევანტური, რადგან პანდემიამ ყველაფერი შეცვალა. სტრატეგიაში იყო ისეთი საკითხები, როგორიც არის პოპულარიზაცია, მხარდაჭერა, მეტი ტურისტების ჩამოყვანა, თუმცა დღეს ისეთი სიტუაციაა, რომ სექტორი ბოლომდე არც გაიხსნა, შესაბამისად, არარელევანტურია ის აქტივობები, რაც ნავარაუდევი იყო და ჩვენი ფოკუსი გადმოვიდა იმაზე, როგორ დავეხმაროთ მათ. მაგალითად, აქტიურად ვეხმარებით რეგულაციების შესრულების მიმართულებით“, - აღნიშნა ანდრია ბასილაიამ.
შეჯამების სახით, შეიძლება ითქვას, რომ ღამის ეკონომიკის პროექტი ისე დასრულდა, რომ პროექტის ძირითადი მიზნების მისაღწევად (სამუშაო ადგილების შექმნა, ტურიზმიდან შემოსული თანხების ზრდა, გარეუბნების გამოცოცხლება და ა.შ.)  არანაირი მნიშვნელოვანი აქტივობა არ განხორციელებულა. აღნიშნულის მიზეზად, პანდემია დასახელდა. თუმცა პროექტი პანდემიამდე, თითქმის ორი წლით ადრე დაიწყო.
ღამის ეკონომიკის პროექტის ყველაზე თვალსაჩინო შედეგი ღამის #222 ავტობუსის დანიშვნა იყო, აღნიშნული რეისიც წარმატებული ვერ გამოდგა, რადგან მგზავრთა ღამური რაოდენობა 40-60 ადამიანს არ აღემატებოდა. ღამის ეკონომიკის სტრატეგია პროექტის პრეზენტაციიდან მხოლოდ ორი წლის შემდეგ იქნა შემუშავებული, რომლის წარდგენიდან 6 თვეში პროექტი დაიხურა და სტრატეგია მერიის მიერ „არარელევანტურად“ გამოცხადდა. „არარელევანტური“ სტრატეგიის მომზადება კი ქალაქის ბიუჯეტს ჯამში 200 ათას ლარზე მეტი დაუჯდა.

On 20 April 2018, the Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, unveiled a night economy development project at the Biltmore Hotel.
On 20 April 2018, the Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, unveiled a night economy development project at the Biltmore Hotel. The head of the project, Sergi Gvarjaladze, also attended the presentation together with the Mayor of Tbilisi and informed the public in detail about the concept of night economy. It was mentioned at the presentation that night economy comprises any economic activity which starts after 8:00 pm and continues until the morning.
Many different fields, including transport and communication, restaurant and hotel business, culture industry, trade, etc., were supposed to be involved in this project. The project’s goal was to create new jobs, increase tourism revenues, revitalise suburbs and gain international acclaim for Tbilisi as a 24-hour city through coordinating and incentivising the aforementioned sectors.
Two years after the project’s presentation, Sergi Gvarjaladze unveiled a new concept of the development of night economy on 25 February 2020 and spoke about the results. Mr Gvarjaladze stated that in a few months after the project’s presentation, a new public transit route was created and night bus #222 was put into service, several forums on the topic of night economy were held and a number of discussions were organised to address the city’s noise pollution problem. In addition, a new series of hackathons and trainings and workshops, such as the “Night Laboratory,” were prepared whilst a Business to Business (B2B) meeting was held where 25 Georgian companies and representatives of five international festival companies met each other to exchange ideas and agree on potential cooperation.
FactCheck reached Tbilisi City Hall to request a list of events carried out as part of the night economy project. According to the information provided by Tbilisi City Hall, the events conducted over the period of one and a half years are as follows:
• Festival of street musicians
• International festival
• Hackathon
• NeWon festival
In total, GEL 300,000 – 350,000 was spent on the aforementioned activities. However, according to Tbilisi City Hall, this was not budget money and was funded by the private sector and sponsors.
In regard to budget money, Tbilisi City Hall informed us that the Night Lab hackathon was held in March 2019 and brought creative people together to generate products and business ideas. The winner teams were awarded with monetary prizes in the amount of GEL 6,000.
In addition, several communication platforms were created during the project’s implementation process, including:
• Tbilisi Night Economy Facebook page - www.facebook.com/TbilisiNightEconomy/
• Night Lab Facebook page - www.facebook.com/NightLabTbilisi
• NEWON Festival Facebook page – newonfestival.com
• International Forum of Night Economy Facebook page - forum.tbilisi.gov.ge
In regard to labour remuneration for those employed as part of the project, Tbilisi City Hall’s Financial Municipal Service informed us that only one person (Sergi Gvarjaladze) was employed in the project from April to October 2018. Since October 2018, the number of employees reached four and labour remuneration (from April to December) constituted a total of GEL 67,916. Of this amount, Sergi Gvarjaladze’s annual salary was GEL 51,460. In 2019, there were five people employed for the project and GEL 133,182 was spent on their labour remuneration with Sergi Gvarjaladze’s annual salary at GEL 62,700. In total, GEL 201,098 was spent on the salaries of people employed for the night economy project in 2018-2019.
At the end of August 2020, the head of the night economy project, Sergi Gvarjaladze, resigned from the position on his own initiative. As stated by Tbilisi City Hall’s press service, Mr Gvarjaladze had carried out his work in the form of various surveys as well as the elaboration of the night economy strategy. However, it has not possible to implement project owing to the pandemic.
In regard to the issue of who would assume the responsibility of night economy manager, Tbilisi City Hall clarified that the Municipal Department of Culture would also be responsible for communication with night clubs and representatives of different fields of the night economy.
The Deputy Mayor of Tbilisi, Andria Basilaia, stated just a few days ago that the night economy strategy, as prepared by Sergi Gvarjaladze over a period of two and a half years, is now irrelevant. As stated by Mr Basilaia:  “The night economy strategy which was prepared has become irrelevant since the pandemic altered everything. There were such components in the strategy as popularisation, support and bringing more tourists. However, the situation today is that the sector has not been fully opened. Therefore, some of the presumed activities have become irrelevant and we have shifted our focus on how to help them. For instance, we provide a great deal of support in terms of observing the regulations.”
To summarise, we may say that the night economy project ended in such a manner that none of the important activities were achieved in order to meet the major goals of the project (creating jobs, growth of tourism revenues, revitalisation of suburbs). The pandemic is highlighted as the culprit, although the project was launched nearly two years prior to the pandemic.
The most tangible outcome of the night economy project was adding night bus #222. However, this route was also not a success since the total amount of passengers per night did not exceed 40-60 persons. The night economy strategy was produced only two years after unveiling the project and it was closed after six months of its presentation with Tbilisi City Hall declaring it “irrelevant.” In total, it cost over GEL 200,000 for the Tbilisi City Hall budget to produce an “irrelevant” strategy.