დავით ბაქრაძე: 1.6-ზე ჩაიბარეს დოლარი [ქართულმა ოცნებამ] და 3.4-ზეა ასული
ლარის კურსმა მკვეთრი ვარდნა 2014 წლის ნოემბრიდან დაიწყო და დაახლოებით 87%-ით გაუფასურდა, 2012 წელთან შედარებით კი, გაუფასურება დაახლოებით 100%-ს შეადგენს. ლარს მცურავი გაცვლითი კურსი გააჩნია და მის კონკრეტულ ნიშნულზე ჩამოყალიბებას სავალუტო ბაზარზე ლარსა და დოლარზე მოთხოვნისა და მიწოდების თანაფარდობა განაპირობებს. მოთხოვნასა და მიწოდებაზე, ბუნებრივია, ერთდროულად მრავალი ფაქტორი მოქმედებს, რომლებიც პირობითად შეიძლება ქვეყნის საშინაო და საგარეო ფაქტორებად დაიყოს. ხშირად, პოლიტიკური მოტივაციიდან გამომდინარე, ვალუტის კურსს მხოლოდ შიდა ან მხოლოდ გარე ფაქტორებთან აკავშირებენ, რაც სიმართლის ნახევრად წარმოჩენას უკავშირდება. ობიექტური რეალობაა, რომ 2013-2020 წლებში, რეგიონს მრავალი კრიზისი დაატყდა თავს, მათ შორის - მსოფლიო მასშტაბის პანდემია. 2013-2021 წლებში, უშუალოდ საქართველოს მეზობელი ქვეყნების ვალუტებიც, მეტნაკლებად უფასურდებოდა. დოლართან მიმართებით, 2012 წელთან შედარებით, თურქული ლირა 376%-ითაა გაუფასურებული, რუსული რუბლი - 151%-ით, სომხური დრამი - 32%-ით, აზერბაიჯანული მანათი - 117%-ით.
მეორე მხრივ, აღსანიშნავია, რომ ლარის კურსზე უარყოფითად საქართველოს მთავრობის გარკვეული ქმედებები თუ უმოქმედობა და მთელი რიგი შეცდომები მოქმედებდა. მაგალითად, შეგვიძლია, მოვიყვანოთ სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება, მიწების უცხოელებზე გასხვისების აკრძალვა, ინვესტორებისთვის არათანმიმდევრული პოლიტიკის ჩვენება, ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერება/გაჭიანურება, ბიუჯეტიდან თანხის არათანაბრად ხარჯვა და ა.შ. ლარის კურსის მკვეთრი გაუფასურება ე.წ გავრილოვის კრიზისსაც მოჰყვა, რომელიც არა თუ ოპოზიციის, არამედ ხელისუფლების წარმომადგენლების შეფასებითაც მძიმე შეცდომას წარმოადგენდა. აღსანიშნავია რომ 2013 წელთან შედარებით, მიმოქცევაში მყოფი ეროვნული ვალუტა 90%-ით გაიზარდა, ხოლო ფართო ფულის (M2) მასა 148%-ით.
განცხადების კონტექსტი, ცალსახად მთავრობის კრიტიკას წარმოადგენს. განცხადების ნაწილი, რომელშიც პოლიტიკოსი ლარის მკვეთრ გაუფასურებაზე საუბრობს - სიმართლეა. რაც შეეხება იმას, თუ რით არის გამოწვეული ლარის კურსის ვარდნა, ბევრი სხვდასხვაგვარი ახსნა შეიძლება მოვისმინოთ. ეს არის როგორც ხელისუფლების არასწორი პოლიტიკის, ასევე ხელისუფლებისგან დამოუკიდებლად, ობიექტური გარემოებებით გამოწვეული შედეგიც. შესაბამისად, „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, დავით ბაქრაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
პოლიტიკური პარტია „ევროპული საქართველოს“ ყოფილმა თავმჯდომარე, დავით ბაქრაძემ განაცხადა: „1.6-ზე რომ ჩაიბარეს დოლარი [ქართულმა ოცნებამ], 3.4-ზეა ასული
საქართველოში ბოლო წლების ერთ-ერთ ყველაზე პრობლემატურ საკითხს ლარის კურსის დოლართან და ევროსთან მიმართებით გაუფასურება წარმოადგენს. ლარის კურსმა მკვეთრი ვარდნა 2014 წლის ნოემბრიდან დაიწყო და დაახლოებით 87%-ით გაუფასურდა, 2012 წელთან შედარებით კი, გაუფასურება დაახლოებით 100%-ს შეადგენს.
გრაფიკი 1: ლარის საშუალოთვიური გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებით 2013-2021 წლებში
ლარს მცურავი გაცვლითი კურსი გააჩნია და მის კონკრეტულ ნიშნულზე ჩამოყალიბებას სავალუტო ბაზარზე ლარსა და დოლარზე მოთხოვნისა და მიწოდების თანაფარდობა განაპირობებს. მოთხოვნასა და მიწოდებაზე, ბუნებრივია, ერთდროულად მრავალი ფაქტორი მოქმედებს, რომლებიც პირობითად შეიძლება ქვეყნის საშინაო და საგარეო ფაქტორებად დაიყოს. ხშირად, პოლიტიკური მოტივაციიდან გამომდინარე, ვალუტის კურსს მხოლოდ შიდა ან მხოლოდ გარე ფაქტორებთან აკავშირებენ, რაც სიმართლის ნახევრად წარმოჩენას უკავშირდება. სპეკულაციების თავიდან ასაცილებლად, საჭიროა მთლიანი სურათის განხილვა. გარე ფაქტორები პრობლემატური იყო როგორც რეგიონალურ, ასევე საერთაშორისო დონეზე. აღსანიშნავია დოლარის გლობალური გამყარება, რასაც დოლართან მიმართებით, თითქმის ყველა ვალუტის გაუფასურება მოჰყვა. გრაფიკი 2 ასახავს დოლარის ინდექსის ცვლილების ტენდენციას. აღნიშნული ინდექსი ასახავს დოლარის ე.წ. „სიძლიერეს“ სხვა ვალუტებთან და იანგარიშება აშშ-ს სავაჭრო პარტნიორების ვალუტების ერთგვარ კალათასთან მიმართებით, როგორც შეწონილი გეომეტრიული საშუალო. კალათა შედგება ევროს, იაპონური იენის, ბრიტანული სტერლინგის, კანადური დოლარის, შვედური კრონასა და შვეიცარიული ფრანკისგან. შეწონვის ყველაზე მაღალი კოეფიციენტი ევროს აქვს მინიჭებული. როდესაც დოლარის ინდექსი იზრდება, სხვა თანაბარ პირობებში, მსოფლიოს სხვა ვალუტების გაცვლითი კურსი დოლართან მიმართებაში ეცემა (გაუფასურება).
გრაფიკი 2: დოლარის ინდექსი 2012-2021 წლებში
წყარო: Tradingview.com
2013-2021 წლებში, უშუალოდ საქართველოს მეზობელი ქვეყნების ვალუტებიც, მეტნაკლებად უფასურდებოდა. დოლართან მიმართებით, 2012 წელთან შედარებით, თურქული ლირა 376%-ითაა გაუფასურებული, რუსული რუბლი - 151%-ით, სომხური დრამი - 32%-ით, აზერბაიჯანული მანათი - 117%-ით. ნავთობის ფასების მკვეთრი ვარდნის გამო, როგორც ეკონომიკური, ასევე ვალუტის კურსის სტაბილურობის თვალსაზრისით, განსაკუთრებით მოწყვლადი ნავთობექსპორტიორი ქვეყნები აღმოჩდნენ. საქართველო ნავთობის ექსპორტიორ ქვეყანას არ წარმოადგენს, მისი მსხვილი ეკონომიკური პარტნიორებისგან განსხვავებით. თუმცა, რყევები მათ ეკონომიკაში თუ სავალუტო სტაბილურობაში, ჩვენზეც აისახება. გარდა ამისა, აღნიშნული პერიოდი საკმაოდ რთული, პოლიტიკური და ეკონომიკური კრიზისებით დატვირთული აღმოჩნდა. აღსანიშნავია, გადატრიალების მცდელობა თურქეთში და ურთიერთობების შემდგომი დაძაბვა დასავლეთთან, რუსეთ-უკრაინის კრიზისი, სირიის კრიზისი, სომხეთ-აზერბაიჯანის კონფლიქტი და ა.შ. განსაკუთრებით მწვავე აღმოჩნდა მიმდინარე პანდემია. კერძოდ, ნულს მიუახლოვდა ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლები, რომლებიც გასულ წლებში, დაახლოებით 3 მლრდ აშშ დოლარს შეადგენდა, შემცირდა სავალუტო შემოსავლები ინვესტიციებიდან, შეიქმნა მნიშვნელოვანი ეკონომიკური განუსაზღვრელობა და მრავალი სახის მიკრო თუ მაკრო კრიზისი და ბუნებრივია, ზემოთ ჩამოთვლილს, უარყოფითი გავლენა ექნებოდა ეკონომიკურ კონიუნქტურაზე და ეროვნული ვალუტების სიძლიერეზე, როგორც საქართველოში, ასევე დასახელებულ ქვეყნებში. ასეთ დროს ლარის გაუფასურებაც გარდაუვალი იყო, წინააღმდეგ შემთხვევაში, საქართველოს სავაჭრო დეფიციტი კიდევ უფრო გაღრმავდებოდა [1] (რადგან საქართველოს ექსპორტი გაძვირდებოდა, ხოლო იმპორტი გაიაფდებოდა).
მეორე მხრივ, აღსანიშნავია, რომ ლარის კურსზე უარყოფითად საქართველოს მთავრობის გარკვეული ქმედებები თუ უმოქმედობა და მთელი რიგი შეცდომები მოქმედებდა. მაგალითად, შეგვიძლია, მოვიყვანოთ სავიზო პოლიტიკის გამკაცრება, მიწების უცხოელებზე გასხვისების აკრძალვა, ინვესტორებისთვის არათანმიმდევრული პოლიტიკის ჩვენება, ინფრასტრუქტურული პროექტების შეჩერება/გაჭიანურება, ბიუჯეტიდან თანხის არათანაბრად ხარჯვა და ა.შ (იხ.ბმული1; ბმული2 ;ბმული 3). ლარის კურსის მკვეთრი გაუფასურება მოჰყვა ე.წ გავრილოვის კრიზისსაც, რომელიც არა თუ ოპოზიციის, არამედ ხელისუფლების წარმომადგენლების შეფასებითაც მძიმე შეცდომას წარმოადგენდა.
აგრეთვე, ლარის კურსთან მიმართებით, მიწოდების მხარის თვალსაზრისით, საინტერესოა ფულადი აგრეგატების განხილვა.
გრაფიკი 3: ფულადი აგრეგატების ცვლილება 2013-2021 წლებში, მლრდ ლარი
ფულის M2 აგრეგატი (ფართო ფული უცხოური ვალუტით დეპოზიტების გარეშე) წარმოადგენს ვიწრო ფულისა (M1) და საბანკო სექტორში რეზიდენტი სამეწარმეო და შინამეუნეობების სექტორების ეროვნული ვალუტით დენომინირებული ვადიანი და შემნახველი დეპოზიტების ერთობლიობას, საბანკო და სამთავრობო სექტორების დეპოზიტების გარეშე. 2013 წელთან შედარებით, მიმოქცევაში მყოფი ეროვნული ვალუტა 90%-ით გაიზარდა, 2.4 მლრდ ლარიდან 4.5 მლრდ ლარამდე, ხოლო ფართო ფულის (M2) მასა 148%-ით, 5.4 მლრდ ლარიდან, 13.4 მლრდ ლარამდე.
[1]აღნიშნული გამაწონასწორებელი მექანიზმის მოქმედებას დოლარის როგორც დომინანტი ვალუტის, ფაქტორად არსებობა მნიშვნელოვანწილად უშლის ხელს.

Davit Bakradze: “The Georgian Dream inherited USD at 1.6 and it is now up at 3.4.”
The GEL exchange rate started falling drastically from November 2014 and depreciated by approximately 87% whilst the depreciation amounts to nearly 100% as compared to 2012. GEL has a floating exchange rate and its equilibrium at a certain level is stipulated by the supply and the demand proportion between GEL and USD on the currency market. Naturally, numerous factors simultaneously affect supply and demand and these factors can notionally be divided into a country’s internal and external factors. Given political motivations, the GEL exchange rate is frequently linked with either internal factors or external factors separately with the aim of show half-truths. It is an objective reality, however, that the region suffered from many crises in 2013-2020, including the global pandemic. In 2013-2021, the currencies of Georgia’s immediate neighbour countries have more or less depreciated vis-à-vis USD. As compared to 2012, TRY depreciated by 376%, RUB by 151%, AMD by 32% and AZM by 117%.
On the other hand, of note is that certain actions of the Government of Georgia or its inactions as well as a myriad of mistakes also negatively affected the GEL exchange rate. For instance, we can name the tightening of the visa policy, the banning of selling land to foreigners, demonstrating an inconsistent policy towards investors, suspending/delaying infrastructural projects and unequal budget spending, etc. GEL also sharply depreciated after the so-called Gavrilov Crisis which, alongside the opposition, even the members of the government believe was a grave mistake. Of additional note is that the national currency in circulation increased by 90% and broad money (M2) by 148% as compared to 2013.
The context of Davit Bakradze’s statement is unquestionably a criticism against the government. The part of the statement where he speaks about the sharp depreciation of GEL is true. Many different explanations can be offered vis-à-vis the causes behind the depreciation which has taken place as a result of both a wrong government policy as well as objective circumstances which have nothing to do the with authorities. Therefore, FactCheck concludes that Mr Bakradze’s statement is MOSTLY TRUE.
The former chairperson of the European Georgia – Movement for Freedom political party, Davit Bakradze, stated: “The Georgian Dream inherited the USD at 1.6 and now it is up at 3.4.”
GEL depreciation vis-à-vis USD and EUR has been one of the most problematic issues of Georgia in the last years. GEL started to fall drastically from November 2014 and depreciated by approximately 87% and as compared to 2012 where the depreciation amounts to nearly 100%.
Graph 1: GEL to USD Average Monthly Exchange Rate in 2013-2021
GEL has a floating exchange rate and its equilibrium at certain level is stipulated by the supply and the demand proportion between GEL and USD on the currency market. Naturally, numerous factors simultaneously affect supply and demand and these factors can notionally be divided into a country’s internal and external factors. Given political motivations, the GEL exchange rate is frequently linked with either internal factors or external factors separately with the aim of show half-truths. Analysing the full picture is needed in order to ward off speculations. External factors have been troublesome both at the regional and the international levels. Of note is the global appreciation of USD which was followed by the depreciation of almost all currencies vis-à-vis the American dollar.
In 2013-2021, the currencies of Georgia’s immediate neighbour countries have more or less depreciated vis-à-vis USD. As compared to 2012, TRY depreciated by 376%, RUB by 151%, AMD by 32% and AZM by 117%. As a result of the sharp fall of oil prices, oil exporter countries have become particularly vulnerable. Georgia is not an oil exporting country in contrast with its large economic partners. However, hiccoughs in their economies and their currency stability are also reflected here. In addition, the aforementioned period has been full of quite difficult political and economic crises. Of mention are the attempted coup d’état in Turkey and Ankara’s further strained relations with the West, the Russia-Ukraine crisis, the Syria crisis and the Armenia-Azerbaijan conflict, etc. The ongoing global pandemic has been particularly damaging. In particular, Georgian tourism revenues which accounted for USD 3 billion in the previous months have dropped to near zero. Further, there is decreased currency income from investments and an increased economic uncertainty as well as the emergence of numerous micro or macro crises which naturally come together to have a negative impact on the country’s economic conjuncture and the strength of the national currency. The GEL depreciation was inevitable in these circumstances because Georgia’s trade deficit would otherwise have been widened [1] even further (since the country’s export would have become more expensive and its imports cheaper).
On the other hand, of note is that certain actions of the Government of Georgia or its inactions as well as a myriad of mistakes also negatively affected the GEL exchange rate. For instance, we can name the tightening of the visa policy, the banning of selling land to foreigners, demonstrating an inconsistent policy towards investors, suspending/delaying infrastructural projects and unequal budget spending, etc. GEL also sharply depreciated after the so-called Gavrilov Crisis, which, alongside the opposition, even the members of the government believe was a grave mistake.
In addition, an analysis of monetary aggregates in terms of supply is interesting whilst discussing the GEL exchange rate.
Graph 2: Changes in Monetary Aggregates in 2013-2021, GEL Billion
The M2 monetary aggregate (broad money without foreign currency deposits) is the total sum of narrow money and the savings and time deposits of resident entrepreneurs and the household sector in the banking sector denominated in the national currency excluding the deposits of banks and the government sector. As compared to 2013, the national currency in circulation increased by 90% from GEL 2.4 billion to GEL 4.5 billion whilst broad money (M2) increased by 148% from GEL 5.4 billion to GEL 13.4 billion.
[1] The factor of USD as a dominant currency largely impedes the functioning of this counter-balancing mechanism.