დეზინფორმაცია: ეპიდემიისა და პანდემიის შესახებ ჩანაწერი „საზოგადოებრივის ჯანმრთელობის შესახებ კანონში“ 2019 წლის 2 აპრილის შემდეგ გაჩნდა
2021 წლის 7 აპრილს, Facebook-მომხმარებელმა ლაშა მოდებაძემ პოსტი, გამოაქვეყნა,  რომელსაც თან  2019 წლის 2 აპრილს „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილების და მასზე სალომე ზურაბიშვილის ხელმოწერის ამსახველი ფოტო (ე.წ. „სქრინი“) ახლავს.
ფოტოს თან ახლავს ავტორის კომენტარი - „ნახეთ სალომე ზურაბიშვილის მიერ შეცვლილი ჯანმრთელობის კანონი 2019 წლის აპრილში. 2019 წლის ბოლოს კი პანდემიის სპექტაკლი დაიწყო“.
„საზოგადოების ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონი  მოსახლეობის ჯანმრთელობისა და ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრების ხელშეწყობას, ჯანმრთელობისათვის უსაფრთხო გარემოს უზრუნველყოფას, ოჯახის რეპროდუქციული ჯანმრთელობის დაცვის ხელშეწყობას და გადამდები და არაგადამდები დაავადებების გავრცელების თავიდან აცილებას ისახავს მიზნად.  კანონის მე-12 მუხლი საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემიისა  და პანდემიის  დროს საგანგებო სიტუაციების მართვას ეხება.
2019 წლის 2 აპრილს კანონში განხორციელებული ცვლილება, სწორედ აღნიშნულ მუხლს ეხება. კერძოდ, კანონის ცვლილებამდე მოქმედი რედაქციის მიხედვით, მე-12 მუხლის პირველი პუნქტში ეწერა -  „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემია და პანდემია განეკუთვნება საგანგებო სიტუაციას, რომლის მართვის კოორდინაციას ახორციელებს საქართველოს მთავრობა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს რეკომენდაციებისა და წინადადებების საფუძველზე, „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონისა და საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული სამოქალაქო უსაფრთხოების ეროვნული გეგმის შესაბამისად“. ცვლილების შედეგად, მე-12 მუხლის პირველი პუნქტი შემდეგი სახით ჩამოყალიბდა - „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემია [1] და პანდემია [2] განეკუთვნება საგანგებო სიტუაციას, რომლის მართვა ხორციელდება „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად.
როგორც კანონის სხვადასხვა რედაქციის შედარებიდან ჩანს, მე-12 მუხლის პირველ პუნქტში - 2019 წლის 2 აპრილს შეტანილ ცვლილებამდეც, არსებობდა ჩანაწერი, რომ ეპიდემია და პანდემია საგანგებო სიტუაციას განეკუთვნება. შესაბამისად, პოსტში არსებული მტკიცება, რომ ეპიდემიისა და პანდემიის შესახებ, კანონში ჩანაწერი  2019 წლის 2 აპრილს  შეტანილი ცვლილების შემდეგ გაჩნდა, არის ტყუილი.
საყურადღებოა, რომ 2019 წლის 2 აპრილის ცვლილებები, ძირითადად ტექნიკურ ხასიათს ატარებდა და კანონმდებლობის ახალ კონსტიტუციურ მოწყობასთან მისადაგებას ისახავდა მიზნად. 2018 წლის 13 დეკემბერს საქართველოს მთავრობამ პარლამენტს კანონპროექტთა პაკეტი წარუდგინა [3], რომელიც ეროვნული უსაფრთხოების საბჭოს ჩამოყალიბებისთვის საჭირო საკანონმდებლო ჩარჩოს შექმნას ისახავდა მიზნად. „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონში შეტანილი ცვლილება სწორედ ამ კანონპროექტთა პაკეტის ნაწილი იყო. კანონპროექტის განმარტებითი ბარათის მიხედვით, კანონში ცვლილების შეტანის საჭიროება გამოწვეული იყო „ეროვნული უსაფრთხოების პოლიტიკის დაგეგმვისა და კოორდინაციის წესის შესახებ“ საქართველოს კანონში და „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონში შესატანი ცვლილებებით. „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტი, განსხვავებულად არეგულირებდა საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემიით ან პანდემიით გამოწვეული საგანგებო სიტუაციის მართვის საკითხს, რაც „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონით გათვალისწინებულ რეგულაციებთან შესაბამისობაში არ მოდიოდა. კანონში შეტანილი ცვლილება, სწორედ ამ ხარვეზის გამოსწორება იყო. ცვლილების თანახმად, კანონის მე-12 მუხლის პირველი პუნქტი, ტექნიკურად გასწორდა. განისაზღვრა, რომ საზოგადოებრივი ჯანმრთელობისთვის განსაკუთრებით საშიში ეპიდემიით ან პანდემიით გამოწვეული საგანგებო სიტუაციის მართვა ხორციელდება „სამოქალაქო უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს კანონის შესაბამისად.
ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით, განსახილველ პოსტში არსებული მტკიცება, რომ „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონში ეპიდემიისა და პანდემიის შესახებ ჩანაწერი 2019 წელის 2 აპრილს გაჩნდა, არის ტყუილი.  როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, კანონში ეპიდემიისა და პანდემიის შესახებ ჩანაწერი აღნიშნული ცვლილებების მიღებამდეც, „საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის შესახებ“ კანონის მიღების დღიდან, 2007 წლის 27 ივნისიდან არსებობდა. ამასთან, საყურადღებოა, რომ 2019 წლის 2 აპრილის ცვლილება ტექნიკურ ხასიათს ატარებდა და საკანონმდებლო ჩარჩოს ახალ კონსტიტუციურ მოდელთან შესაბამისობას ისახავდა მიზნად.

On 7 April 2021, Lasha Modebadze, a Facebook user, made a publication which includes a so-called screenshot of an amendment made to the Law of Georgia on Public Health on 2 April 2019 which is signed by Salome Zurabishvili.
The author’s comment on the photo is as follows:  “Take a look at the law on health that Salome Zurabishvili amended in April 2019. And the theatrical show of the pandemic began by the end of 2019.”
The Law of Georgia on Public Health aims to encourage public health and a healthy lifestyle, provide for a healthy environment, facilitate the reproductive health of families and prevent the spread of both contagious and non-contagious diseases. Article 12 of the law is about the management of an emergency response amid epidemics and pandemics which are the most dangerous for public health.
The amendment made to the law on 2 April 2019 was introduced in the aforementioned article. In particular, point one of article 12 of the pre-amended version of the law stated:  “An epidemic and a pandemic are extremely dangerous for public health and fall into the category of emergency situations and their management is coordinated on the basis of recommendations and proposals of the Ministry of Internal Affairs as well as the Law of Georgia on Public Safety and the National Public Safety Plan approved by the Government of Georgia.” After amending the law, point one of article 12 was transformed as follows:  “An epidemic and a pandemic are extremely dangerous for public health and fall into the category of emergency situations and their management is carried out in line with the Law of Georgia on Public Safety.”
To compare the different versions of the law, point one of article 12 included the entry that an epidemic and a pandemic fall into the category of emergency situations before the amendments were made on 2 April 2019. Therefore, the claim in Lasha Modebadze’s publication that the entry on the epidemic and the pandemic was inserted into the law after amending it on 2 April 2019 is a lie.
Of note is that the amendments made on 2 April 2019 were mostly of a technical nature and aimed to make the legislation fit with the new constitutional order. On 13 December 2018, the Government of Georgia submitted a package of draft laws to the Parliament of Georgia intended to create a legislative framework for establishing the National Security Council. Amendments to the Law of Georgia on Public Health were part of these draft laws. According to the explanatory note of the draft law, amending the law became necessary after changing the Law of Georgia on Planning and the Rule of Coordination of the National Security Policy and the Law of Georgia on Public Safety. Point one of article 12 of the Law of Georgia on Public Health envisioned a different management for an emergency caused by an epidemic and a pandemic which are extremely dangerous for public health and this contradicted the regulations provided by the Law of Georgia on Public Safety. The amendment made to the Law of Georgia on Public Health was intended to address this flaw. According to the amendment which was adopted, point one of article 12 is now technically sound. In particular, emergency response management vis-à-vis an epidemic and a pandemic which are extremely dangerous for public health is carried out in line with the Law of Georgia on Public Safety.
Given the aforementioned circumstances, the claim in Lasha Modebadze’s Facebook publication that the entry of the epidemic and the pandemic in the Law of Georgia on Public Health was made on 2 April 2019 is a LIE. As mentioned earlier, the entry about the epidemic and the pandemic has been included in the Law of Georgia on Public Health since its adoption on 27 June 2007. In addition, of note is that the amendment made on 2 April 2019 was of a technical nature and aimed to make the legislative framework congruent with the new constitutional model.