ირაკლი კობახიძე: ვინც არ არის პოლიტიკოსი, ვერ იქნება პოლიტპატიმარი. მარტივი აქსიომაა
რეზიუმე: საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, პოლიტიკური პატიმრის ერთიანი, სამართლებრივი და ოფიციალური განმარტება არ არსებობს. შესაბამისად, ტერმინი „პოლიტიკური პატიმარი“ არაოფიციალურ სტატუსს წარმოადგენს, რომელიც, ფართო გაგებით, გულისხმობს პირის სისხლისსამართლებრივ დევნას მისი პოლიტიკური მრწამსის და/ან მისი საქმიანობის გამო. ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუცია 1900 (2012) განსაზღვრავს იმ კრიტერიუმებს, რომლის არსებობის შემთხვევაში, პირი შეიძლება პოლიტიკურ პატიმრად მიიჩნეოდეს. სწორედ, ამ კრიტერიუმებს დაეყრდნო საქართველოს პარლამენტის მიერ 2012 წელს გამოცემული კანონი „ამნისტიის შესახებ“, რომლის ფარგლებშიც პარლამენტმა პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი 190 ადამიანს მიანიჭა. ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციის 1900 (2012) და „საქართველოში პოლიტიკური პატიმრების შესახებ“ გზამკვლევის მიხედვით, პოლიტიკური პატიმრის ცნება ადამიანის პოლიტიკური საქმიანობით არ შემოიფარგლება. პოლიტიკური პატიმარი შეიძლება იყოს ნებისმიერი პირი, რომლის მიმართაც მართლმსაჯულება მიკერძოებულად მიმდინარეობს და/ან ამ პირის წინააღმდეგ ხელისუფლების ინტერესი იკვეთება.
2021 წლის 30 მარტს, ევროკავშირის შუამავლობით მმართველ პარტიასა და ოპოზიციას შორის მოლაპარაკების მეორე რაუნდი უშედეგოდ დასრულდა. შეხვედრის დასრულების შემდეგ, „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე, ირაკლი კობახიძემ, შეთანხმების ჩაშლაში ოპოზიციის პასუხისმგებლობაზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ „ოპოზიცია იყო თავიდანვე გაღიზიანებული იმით, რომ მოდერატორმა, კრისტიან დანიელსონმა საერთოდ არ შეიტანა პუნქტი არჩევნებთან დაკავშირებით და ბოლომდე ამასთან დაკავშირებით ჰქონდა პრინციპული პოზიცია და აქედან გამომდინარე, დააყენა ერთი ულტიმატუმი ოპოზიციამ და მეორე ულტიმატუმი უკავშირდებოდა რურუას თემას. ეს ორი ულტიმატუმი გახდა მიზეზი იმისა, რომ დიალოგის გაგრძელებამ დაკარგა აზრი“. აღნიშნულ თემასთან დაკავშირებით 1 აპრილს გიორგი რურუას პატიმრობის და მისი გათავისუფლების საკითხზე ჟურნალისტის მიერ დასმული შეკითხვის საპასუხოდ, ირაკლი კობახიძემ განაცხადა, რომ „ვინც არ არის პოლიტიკოსი, ვერ იქნება პოლიტპატიმარი. მარტივი აქსიომაა. აქ ხომ რთულ თემებზე არ ვსაუბრობთ“. მომდევნო დღეებში ანალოგიური განცხადება „ქართული ოცნების“ სხვა წევრებმაც, მამუკა მდინარაძემ, ბექა დავითულიანმა და ალუდა ღუდუშაურმაც გააკეთეს.
„ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი კობახიძის განცხადების სიზუსტით დაინტერესდა. მოცემული სტატიის მიზანს არ წარმოადგენს, რომელიმე კონკრეტული პირის მიმართ არსებული სიხლისსამრთლებრივი საქმის შეფასება. სტატია მიზნად ისახავს, გაარკვიოს, თუ რა შემთხვევაში შეიძლება ეწოდოს პირს პოლიტიკური პატიმარი და ამ სტატუსისთვის საჭიროა, თუ - არა პირი იყოს პოლიტიკოსი. შესაბამისად, აღნიშნულ სტატიაში „ფაქტ-მეტრი“ მიმოიხილავს არა გიორგი რურუას პოლიტპატიმრობის საკითხს, არამედ, ზოგადად, ამ ტერმინის შინაარსს.
ვინ შეიძლება იყოს პოლიტიკური პატიმარი?
საქართველოს კანონმდებლობის მიხედვით, პოლიტიკური პატიმრის ერთიანი, სამართლებრივი და ოფიციალური განმარტება არ არსებობს. შესაბამისად, ტერმინი „პოლიტიკური პატიმარი“ არაოფიციალურ სტატუსს წარმოადგენს, რომელიც ფართო გაგებით, გულისხმობს პირის სისხლისსამართლებრივ დევნას მისი პოლიტიკური მრწამსის და/ან მისი საქმიანობის გამო.
ამის მიუხედავად, 2012 წელს ხელისუფლებაში „ქართული ოცნების“ მოსვლის შემდეგ, მერვე მოწვევის პარლამენტმა ამნისტიის შესახებ კანონი მიიღო. კანონის პრეამბულაში აღნიშნულია, რომ „შექმნილი პოლიტიკურ-სამართლებრივი მდგომარეობიდან გამომდინარე, საქართველოს პარლამენტი, ხელმძღვანელობს რა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის №1900 (2012) რეზოლუციით განსაზღვრული კრიტერიუმებით და მიაჩნია, რომ საქართველოში დღეს არსებობენ პოლიტიკური ნიშნით დაპატიმრებული და პოლიტიკური ნიშნით სისხლისსამართლებრივად დევნილი პირები, ამ კანონის შესაბამისად აცხადებს პოლიტიკურ ამნისტიას“.
ამნისტიის კანონი ჯამში 17000-მდე პატიმარს შეეხო. ამასთან, პარლამენტის 2012 წლის 5 დეკემბრის დადგენილებით განისაზღვრა, 190 პოლიტიკური პატიმრის სტატუსის მქონე პირთა სია, რომლებმაც 2013 წლის 13 იანვარს ციხეები პოლიტიკური პატიმრის სტატუსით დატოვეს. აღნიშნული სია მოწმობს, რომ „ქართულმა ოცნებამ“ პოლიტიკური პატიმრის სტატუსი იმ პირებსაც მიანიჭა, რომლებიც პოლიტიკურ საქმიანობას არ ეწეოდნენ.
ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის №1900 (2012) რეზოლუციის მიხედვით, პიროვნული თავისუფლება აღკვეთილი პირი განიხილება როგორც პოლიტპატიმარი:
ა) თუ დაკავება მოხდა ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციითა და მისი ოქმებით (ECHR) განსაზღვრული ერთ-ერთი ფუნდამენტური უფლების დარღვევით, კერძოდ, აზრის, სინდისისა და რელიგიის თავისუფლების, გამოხატვისა და ინფორმაციის თავისუფლების, შეკრებისა და გაერთიანების თავისუფლების ხელყოფით.
ბ) თუ პატიმრობა დაწესებულია წმინდა პოლიტიკური მიზეზების გამო, რაიმე დანაშაულთან კავშირის გარეშე.
გ) თუ პოლიტიკური მოტივით, დაკავების ხანგრძლივობა ან მისი პირობები აშკარად არ შეესაბამება იმ დანაშაულის პროპორციულობას, რომლის ჩადენაშიც პირი არის ეჭვმიტანილი ან დამნაშავედ ცნობილი.
დ) თუ სხვა პირებთან შედარებით, პირის დაკავება ატარებს დისკრიმინაციულ ხასიათს.
ე) თუ დაკავება არის სამართალწარმოების შედეგი, რომელიც აშკარად უსამართლოდ წარიმართა და ეს პროცესი ხელისუფლების პოლიტიკურ მოტივებს უკავშირდება.
აღნიშნული რეზოლუციის გარდა, 2012 წელს ფონდ „ღია საზოგადოება - საქართველოს“ მიერ დაფინანსებული პროექტის - „სამოქალაქო საზოგადოების მიერ პოლიტიკური პატიმრების საკითხების შესწავლა“ ფარგლებში, „საქართველოში პოლიტიკური პატიმრების შესახებ“ გზამკვლევი გამოიცა. დოკუმენტის მიხედვით, პოლიტიკურ პატიმრად შესაძლოა, მიჩნეული იყოს პირი, რომელიც:
ა. დააკავეს, დააპატიმრეს ან თავისუფლება აღუკვეთეს საქართველოს კონსტიტუციით და/ან ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციით გათვალისწინებული ისეთი ფუნდამენტური უფლებების დარღვევით, როგორიცაა აღმსარებლობის თავისუფლება, გამოხატვისა და ინფორმაციის თავისუფლება, შეკრებებისა და გაერთიანების თავისუფლება;
ბ. დააკავეს, დააპატიმრეს ან თავისუფლება აღუკვეთეს მხოლოდ პოლიტიკური მიზეზებით და არა რაიმე დანაშაულის ჩადენის გამო;
გ. დააკავეს, დააპატიმრეს ან თავისუფლება აღუკვეთეს მისი ოჯახის წევრის, ნათესავის ან ახლობლის პოლიტიკური აქტიურობის გამო.
დ. სამართალდამრღვევად, ბრალდებულად ან/და დამნაშავედ ცნეს პოლიტიკური მოტივებიდან გამომდინარე და რომლის დაკავების, პატიმრობის ან/და თავისუფლების აღკვეთის ვადა ან მისი პირობები მკვეთრად არაპროპორციულია ჩადენილ დანაშაულთან.
ე. პოლიტიკური მოტივებიდან გამომდინარე, იმყოფება სხვა დაკავებულ, დაპატიმრებულ ან თავისუფლებააღკვეთილ პირებთან შედარებით დისკრიმინაციულ მდგომარეობაში;
ვ. დააკავეს, დააპატიმრეს ან თავისუფლება აღუკვეთეს აშკარად არასამართლიანი სამართალწარმოების შედეგად და ეს სავარაუდოდ უკავშირდება ხელისუფლების პოლიტიკურ მოტივებს.
ზ. დააკავეს, დააპატიმრეს ან თავისუფლება აღუკვეთეს სამართალდარღვევის ან დანაშაულისთვის, რომელიც პროვოცირებული იყო პოლიტიკური მოტივაციით, ხელისუფლების ან/და სხვა დაინტერესებული პირების მიერ.
გზამკვლევის მიხედვით, აღნიშნული კრიტერიუმები ევროსაბჭოსა და საერთაშორისო ორგანიზაცია „Amnesty International“ მიერ დადგენილ კრიტერიუმებს, ასევე, საქართველოში არსებულ პრაქტიკასა და ტენდენციებს ეფუძნება.
როგორც ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის რეზოლუციაში, ასევე „საქართველოში პოლიტიკური პატიმრების შესახებ“ გზამკვლევში განსაზღვრული კრიტერიუმები მოწმობს, რომ პოლიტიკური პატიმრის ცნება ადამიანის პოლიტიკური საქმიანობით არ შემოიფარგლება. აღნიშნული დოკუმენტების მიხედვით, პოლიტიკური პატიმარი შეიძლება იყოს ნებისმიერი პირი, რომლის მიმართაც, მართლმსაჯულება მიკერძოებულად მიმდინარეობს და/ან ამ პირის წინააღმდეგ ხელისუფლების ინტერესი იკვეთება. პოლიტიკური პატიმრის, ამგვარ დეფინიციას თავის დროზე „ქართული ოცნებაც“ ეთანხმებოდა. როგორც ზემოთ უკვე აღვნიშნეთ, 2012 წლის 5 დეკემბერს პარლამენტმა დადგენილება მიიღო, რომლის საფუძველზეც 2012 წლის ამნისტიის კანონის ფარგლებში, 190 ადამიანი სასჯელაღსრულების დაწესებულებას პოლიტიკური პატიმრის სტატუსით დატოვებდა. ყოველივე ზემოთქმულის გათვალისწინებით, ირაკლი კობახიძის განცხადება, რომ ვინც არ არის პოლიტიკოსი, ვერ იქნება პოლიტპატიმარი, არის ტყუილი.

Irakli Kobakhidze: “If someone is not a politician, he cannot be a political prisoner. This is a simple axiom.”
Resume: According to the Georgian legislation, there is no single legal and official definition of a political prisoner. Therefore, the term “political prisoner” is of a non-official status which in a wider understanding implies a person’s criminal prosecution for his political creed or/and his activities. Resolution 1900 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) defines those criteria based on which an individual can be considered as a political prisoner. These were the exact same criteria which the Parliament of Georgia used to adopt the 2012 Law on Amnesty and granted the status of a political prisoner to 190 persons based on this law. In accordance with PACE resolution 1900 (2012) and the Manual on Political Prisoners in Georgia, the definition of a political prisoner is not limited to a person’s political activity alone. A political prisoner can be anyone who is treated unfairly by the judiciary or/and there are political motives on the part of the authorities against this individual.
On 30 March 2020, the second round of EU-mediated negotiations between the ruling party and the opposition failed. After the meeting, the chairperson of the Georgian Dream, Irakli Kobakhidze, spoke about the opposition being responsible for the failure to reach an agreement and stated: “The opposition was irritated at the very beginning because the moderator, Mr Christian Danielson, did not at all include a point about the elections and kept a strong position about this until the very end. Therefore, the opposition pushed forward one ultimatum and then a second ultimatum was related to Rurua’s case. These two ultimatums were the reason why the continuation of the dialogue made no sense.” On 1 April 2020, in response to a journalist’s question about the imprisonment of Giorgi Rurua and his release, Mr Kobakhidze stated: “If someone is not a politician, he cannot be political prisoner. This is a simple axiom. We do not speak of complicated matters here.” In the coming days, other members of the Georgian Dream, Mamuka Mdinaradze, Beka Davituliani and Aluda Ghudushauri, made similar statements.
FactCheck took interest in the accuracy of Mr Kobakhidze’s statement. This article does not aim to provide an assessment of an ongoing criminal case against any specific individuals. This article, however, does aim to ascertain in which cases a person can be called a political prisoner and whether or not a person being a politician is necessary for this status. Therefore, in this article, FactCheck does not review the issue of Giorgi Rurua’s imprisonment but the essence and idea of the notion in general.
Who can be a political prisoner?
According to the Georgian legislation, there is no single legal and official definition of a political prisoner. Therefore, the term “political prisoner” is of a non-official status which in a wider understanding implies a person’s criminal prosecution for his political creed or/and his activities.
Nevertheless, after the Georgian Dream’s coming to power in 2012, the Parliament of the eighth convocation adopted a Law on Amnesty. The preamble of the law reads: “Given the current political-legal situation, the Parliament of Georgia, guided by the criteria as defined by the PACE Resolution N1900 (2012) and believing that there are people subject to politically motivated arrest and persecution, announces political amnesty in line with this law.”
The Law on Amnesty covered 17,000 inmates in total. In addition, the 5 December 2012 resolution of the Parliament of Georgia provided for a list of 190 individuals with a political prisoner status who left the prisons on 13 January 2013 as political prisoners. This list attests to the fact that the Georgian Dream granted a political prisoner status to those who did not pursue politics.
In accordance with the PACE Resolution N1900 (2012), a person deprived of his or her personal liberty is to be regarded as a political prisoner:
a. if the detention has been imposed in violation of one of the fundamental guarantees set out in the European Convention on Human Rights and its Protocols (ECHR); in particular, freedom of thought, conscience and religion; freedom of expression and information, freedom of assembly and association;
b. if the detention has been imposed for purely political reasons without connection to any offence;
c. if, for political motives, the length of the detention or its conditions are clearly out of proportion to the offence for which the person has been found guilty or of which he or she is suspected;
d. if, for political motives, he or she is detained in a discriminatory manner as compared to other persons; or
e. if the detention is the result of proceedings which were clearly unfair and this appears to be connected with the political motives of the authorities.
Apart from the aforementioned resolution, a Manual on Political Prisoners in Georgia was published as part of the Uniting Georgian Civil Society to Jointly Study the Issue of Political Prisoners project, funded by the Open Society Georgia Foundation. According to the document, a political prisoner can be an individual who:
a. was detained, imprisoned or had his/her freedom restricted through the violation of fundamental rights guaranteed by the Constitution of Georgia and/or the European Convention on Human Rights such as freedom of belief, freedom of expression and information, the right to assembly and manifestation;
b. was detained, imprisoned or had his/her freedom restricted only on political grounds and not for committing any particular crime;
c. was detained, imprisoned or had his/her freedom restricted because of the political activities of his family member, relative or close person;
d. was found to be an offender, accused due to political motives and whose length of detention, imprisonment and/or restriction of freedom was disproportionate to the crime committed;
e. was detained due to political motives consisting of more discriminative conditions than other detained, imprisoned or freedom-restricted persons;
f. was detained, imprisoned or had his/her freedom restricted as a result of an obviously unfair trial that is allegedly linked with the political motives of the government;
g. was detained, imprisoned or had his/her freedom restricted for the violation of a law or an offence that was provoked by a political motivation the government or/and other interested people.
In accordance with the Manual, these criteria are based on those established by the Council of Europe and Amnesty International as well as practices and trends in Georgia.
The criteria as defined both in the PACE resolution and the Manual on Political Prisoners in Georgia prove that the notion of a political prisoner is not limited to a person’s political activity. According to these documents, a political prisoner can be anyone who is treated unfairly by the judiciary or/and there are political motives on the part of the authorities against this individual. In the past, the Georgian Dream also agreed with such a definition of a political prisoner. As mentioned earlier, the Parliament of Georgia adopted a resolution on 5 December 2012 based on which 190 people left the prisons as political prisoners as part of a 2012 amnesty law. Given all of the aforementioned, Irakli Kobakhidze’s statement that someone who is not a politician cannot be a political prisoner is a LIE.