სად არიან სტრატკომები, სტრატკომები სად არიან - სახელმწიფო სტრატეგიული კომუნიკაცია კოვიდვაქცინაციაზე
კორონავირუსის პანდემიის შეჩერება და, შესაბამისად, მრავალი სიცოცხლის გადარჩენა, ამ ეტაპზე, მხოლოდ ვაქცინაციით არის შესაძლებელი.
19/03/2021
კორონავირუსის პანდემიის შეჩერება და, შესაბამისად, მრავალი სიცოცხლის გადარჩენა, ამ ეტაპზე, მხოლოდ ვაქცინაციით არის შესაძლებელი.საქართველოში COVID-19-ის ვაქცინის დანერგვის ეროვნული გეგმის თანახმად, იმუნიცაზიის პროგრამა წლის ბოლომდე სრულწლოვანი მოსახლეობის 60%-ის, დაახლოებით - 1.7 მილიონი მოქალაქის მოცვას გულისხმობს.
ვაქცინაციის დასაწყებად, საქართველოსთვის პირველი გამოწვევა თავად ვაქცინის მობილიზება იყო. რამდენიმე შეუსრულებელი დაპირების შემდეგ, საქართველოში ვაქცინაცია AstraZeneca/Oxford-ის ვაქცინით 15 მარტს დაიწყო. აცრის პრიორიტეტული ჯგუფი სამედიცინო პერსონალია. დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის ხელმძღვანელის, ამირან გამყრელიძის განცხადებით, „ასტრაზენეკას“ 43 ათასი დოზა ორ კვირაში უნდა ადმინისტრირდეს, რაც დღიურად 3600 აცრას გულისხმობს. რეალურად, ვაქცინაციის დაწყებიდან 4 დღეში, 3365 ადამიანი აიცრა, რაც დაავადებათა კონტროლის ცენტრის სურვილებს მკვეთრად ჩამორჩება.
ვაქცინაციის მიმართ ნდობა რომ პრობლემური იყო, ჯერ კიდევ შარშან გავიგეთ. 2020 წლის ნოემბრის ბოლოს, ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილემ, თამარ გაბუნიამ განაცხადა, რომ ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (ჯანმო) მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, მოსახლეობის მხოლოდ 47% აცხადებდა ვაქცინის გაკეთების მზაობას. აღნიშნული მონაცემის გასაჯაროებისას მინისტრის მოადგილემ ვაქცინისადმი ნდობის ნაკლებობა სერიოზულ გამოწვევად დაასახელა, რისი მოგვარების გზადაც მან ქვეყანაში „ძალიან დიდი საინფორმაციო კამპანიის“ ჩატარება დაასახელა.
მოგვიანებით, დეკემბერში NDI-მ ჩაატარა საზოგადოებრივი გამოკითხვა, რომლის თანახმადაც, კიდევ უფრო ნაკლები ადამიანი გამოხატავდა ვაქცინაციისადმი მზაობას: 41%-მა განაცხადა, რომ გაიკეთებდა ვაქცინას, 41%-მა უარი დააფიქსირა, ხოლო 17%-მა განაცხადა, რომ არ იცის, გაიკეთებს თუ არა.
აღნიშნული მონაცემები საქართველოში ვაქცინის შემოტანამდე ბევრად ადრე ვიცოდით, თუმცა დღემდე არსად ჩანს კამპანია, რომელიც საზოგადოებას „თავს მოაბეზრებს“ ვაქცინის სარგებელზე, აუცილებლობაზე, გვერდით ეფექტებსა და იმუნიზაციის პროცესის ირგვლივ ობიექტურ და ფაქტებზე დაფუძნებულ ინფორმაციაზე საუბრით.
18 მარტს ახალციხეში 27 წლის ექთანს, „ასტრაზენეკას“ ვაქცინით აცრის შემდეგ, სავარაუდოდ, ანაფილაქსიური შოკი განუვითარდა. სამწუხაროდ, ექთანი მეგი ბაქრაძე გარდაიცვალა.
18 მარტს ვაქცინაციის შემდეგ იშვიათი და მძიმე გვერდითი ეფექტის გამოვლენამ, ერთი მხრივ, დღეს საქართველოში ვაქცინაციის შესახებ სახელმწიფო სტრატეგიული კომუნიკაციის ფაქტობრივად არარსებობა კიდევ ერთხელ გამოააშკარავა, ხოლო მეორე მხრივ, ამ მძიმე, თუმცა დადასტურებულმა გვერდითმა მოვლენამ საქართველოში ვაქცინისადმი კიდევ უფრო მეტი სკეპტიკოსი გააჩინა.
რა უნდა გაეკეთებინა სახელმწიფოს, რომ ვაქცინის აღნიშნულ (იშვიათ და მძიმე, თუმცა დადასტურებულ გვერდით ეფექტს) შემთხვევას საზოგადოებაში და მედიაში შოკი არ გამოეწვია?
დავიწყოთ იმით, რა არ უნდა გაეკეთებინა ხელისუფლებას.
რა უნდა გაეკეთებინა ხელისუფლებას?
მედიას აქვს ფუნდამენტური როლი ნებისმიერი კამპანიის და კომუნიკაციის პროცესში. იმისთვის, რომ მედიამ მოვლენები სწორად გააშუქოს და პროცესი, თუნდაც შეუგნებულად, არ დააზიანოს, ჯანდაცვის სამინისტროსა და სხვა რელევანტურ უწყებებს საინფორმაციო შეხვედრები უშუალოდ ჟურნალისტებთან უნდა ეწარმოებინათ. ჟურნალისტები მზად უნდა ყოფილიყვნენ მძიმე გვერდითი მოვლენების სწორად გაშუქებისთვის, სცოდნოდათ ვისთვის უნდა მიემართათ და საიდან მიეღოთ სანდო და გადამოწმებული ინფორმაცია. ალბათ, უფრო მეტი კომუნიკაცია იმასაც უშველიდა, რომ გარდაცვლილი ექთნის ოჯახის გლოვა სატელევიზიო ეკრანებზე არ გამოფენილიყო.
საყოველთაო ვაქცინაციის კამპანიის შემთხვევაში, საზოგადოებას ვაქცინის შესაძლო გვერდითი ეფექტების შესახებ ინფორმაცია აქამდეც ექნებოდა. სწორი ინფორმაციის მიწოდება და საზოგადოებასთან პროაქტიული კომუნიკაცია უზრუნველყოფდა მოქალაქეების ინფოდემიისადმი იმუნიტეტს და გვერდითი ეფექტის გამოვლენას მოქალაქეები უფრო მეტი რაციონალურობით შეხვდებოდნენ. თუმცა, აღმოჩნდა, რომ სახელმწიფომ არა თუ წინასწარი პროაქტიული კომუნიკაცია საზოგადოებასთან თუ ცალკეულ სამიზნე აუდიტორიებთან, არამედ უკვე დამდგარ შედეგზეც კი რეაგირება, დაახლოებით, ხუთი საათით დააგვიანა.
ვაქცინაციაზე სახელმწიფოს სტრატეგიულ კომუნიკაციაზე საუბრისას, მხოლოდ ჯანდაცვის უწყებებზე მითითება არასწორია. საქართველოში 2018 წლიდან სხვადასხვა სამინისტროში სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტები შეიქმნა. აღნიშნული გადაწყვეტილების მიზანს ქვეყანაში ეფექტიანი, კოორდინირებული და პროაქტიული სტრატეგიული კომუნიკაციის სისტემის დანერგვა წარმოადგენდა. სტრატეგიული კომუნიკაცია ყოველთვის მნიშვნელოვანია, თუმცა უმნიშვნელოვანესია კრიზისულ სიტუაციებში. პანდემიით შექმნილი მძიმე მდგომარეობა და მისგან გამოსვლის ერთადერთი ინსტრუმენტის - ვაქცინაციის მიმართ არსებული უნდობლობა სწორედ ის კრიზისია, როდესაც სახელმწიფოს მის ხელთ არსებული ყველა საკომუნიკაციო არხი და სტრატეგია უნდა გამოეყენებინა. უნდა გამოეყენებინა ასევე ის ტრენინგები თუ დახმარებები, რასაც ამ უწყებებს წლებია საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორები, მათ შორის - აშშ, უწევენ.
საზოგადოება, ფაქტობრივად, არ იცნობს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტების წარმომადგენლებს. საზოგადოებისთვის ასევე უცნობია, თუ რას აკეთებენ აღნიშნული სტრუქტურები, რას გულისხმობს მათი ყოველდღიური საქმიანობა. ერთადერთი რაც საზოგადოებისთვის ხილულია, ესაა აღნიშნული დეპარტამენტების Facebook გვერდები. თუმცა, როგორც აღმოჩნდა, თავდაცვისა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტებს სოციალურ ქსელში გვერდებიც კი გაუუქმებიათ. Facebook-ზე იძებნება მხოლოდ მთავრობის სტრატკომის გვერდი, რომელიც, წესით, სხვა დეპარტამენტების მაკოორდინირებელ რგოლსაც უნდა წარმოადგენდეს. სტრატეგიული კომუნიკაცია, რა თქმა უნდა, მხოლოდ სოციალურ ქსელში აქტიურობას არ გულისხმობს. თუმცა, რადგან სხვა სივრცეში სტრატკომების საქმიანობა უხილავია, „ფაქტ-მეტრმა“ გადაწყვიტა მთავრობის სტრატკომის Facebook გვერდის ბოლო რამდენიმე თვის აქტივობა შეემოწმებინა.
როგორც აღმოჩნდა, ბოლო პოსტი მთავრობის სტრატკომს ოქტომბერში აქვს გამოქვეყნებული: 29 ოქტომბრის პოსტი „საქართველოს ბანკზე“ ზუგდიდში მომხდარ თავდასხმას ეძღვნება. მანამდე, 15 ოქტომბერს, მთავრობის სტრატკომი „მთავარ არხს“ ეხმიანება და ტელევიზიის მიერ გავრცელებულ ინფორმაციას დეზინფორმაციას უწოდებს.
წესით, მთავრობის სტრატკომი, მათ შორის, ვაქცინის შესახებ კამპანიისა და სტრატეგიული კომუნიკაციის წინა ხაზზე უნდა იდგეს. თუმცა, მათ Facebook გვერდზე ისეთ მინიმალურ აქტივობასაც კი ვერ ვხვდებით, როგორიც, მაგალითად, დაავადებათა კონტროლის ცენტრის მასალის უბრალოდ გადაზიარება იქნებოდა.
სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტების გარდა, „ფაქტ-მეტრი“ დაინტერესდა თუ რა ინფორმაციაა განთავსებული Stopcov.ge-ზე. აღმოჩნდა, რომ აღნიშნულ გვერდზე ვაქცინაციისადმი მიძღვნილი არც ერთი სექცია, ან ვაქცინაციის მხარდამჭერი არც ერთი განცხადება არ იძებნება. ის, რომ ვებგვერდის ქვედა მარჯვენა პანელში მედიასაშუალებების მიერ გავრცელებული ამბები ავტომატურად ახლდება, რბილად რომ ვთქვათ, საკმარისი არაა.
ვაქცინაციის პროცესს ზიანი უკვე მიადგა. ახალციხელი ექთნის გარდაცვალებამდეც, ვაქცინისადმი ნდობა მცირე იყო. სახელმწიფოს მხრიდან ვაქცინაციაზე სტრატეგიული კომუნიკაციისა და საყოველთაო კამპანიის გარეშე ვაქცინაციის საკმარისი დონე მიღწეული ვერ იქნება და, შესაბამისად, საქართველო ვერ გაუმკლავდება პანდემიას. შედეგად კი, ახალ კორონავირუსს მრავალი ადამიანის სიცოცხლე შეეწირება და უკვე გარდაცვლილი ათასობით ადამიანის რიცხვი კიდევ უფრო გაიზრდება.
სტრატეგიული კომუნიკაციების დეპარტამენტებმა უნდა გაიაზრონ ის ფუნქცია-მოვალეობები, რაც მათ აკისრიათ და, ამ კრიზისულ მომენტში მაინც, შეასრულონ ის ვალდებულებები, რომელთა შესასრულებლადაც საქართველოს მოქალაქეების მიერ გადახდილი გადასადახედებიდან ფინანსდებიან.
ჯანდაცვის სამინისტრომ და დაავადებათა კონტროლის ცენტრმა მედიასთან ნიშნის მოგებით საუბარი და მითითება, რომ მათ გვერდებზე ვაქცინაზე ყველა ინფორმაციაა, უნდა შეწყვიტონ, მით უმეტეს მაშინ, როდესაც ეს ასე არაა! მედიაც და სამოქალაქო საზოგადოებაც სახელმწიფოს მიერ წამოწყებულ ვაქცინაციის ხელშემწყობ კამპანიაში აქტიურად ჩაერთვება, ოღონდ სახელმწიფომ ჯერ ორგანიზებული კამპანია უნდა დაიწყოს.
ფაქტ-მეტრის რედაქცია, ჩვენი თითოეული თანამშრომელი, ღრმა მწუხარებას გამოთქვამს მედდის - მეგი ბაქრაძის გარდაცვალების გამო. მნიშვნელოვანია, გვახსოვდეს მისი მოწოდება - ვაქცინაცია პანდემიის დამარცხების ერთადერთი გზაა.

Stopping the coronavirus pandemic and, accordingly, saving many lives is currently possible only with vaccination. According to Georgia’s National COVID-19 Vaccination Plan, the immunisation programme implies the vaccination 60% of Georgia’s adult population; that is, nearly 1.7 million people by the end of this year.
Since the beginning of the vaccination process, Georgia’s first challenge was the acquisition of the vaccine itself. After a number of broken promises, vaccination in Georgia with the AstraZeneca/Oxford vaccine started on 15 March 2021. Health workers are given priority for vaccination. As stated by the director of the National Centre for Disease Control and Public Health (NCDC), AstraZeneca’s 43,000 doses have to be administered in two weeks, meaning administering 3,600 doses daily. In fact, after four days from the start of the vaccination, only 3,365 people have been vaccinated which sharply lags behind the wishes of the NCDC.
As early as in the previous year, we learned that the Georgian population had trust issues towards the issue of vaccination. At the end of November 2020, Deputy Minister of Health, Tamar Gabunia, stated that according to the World Health Organisation’s (WHO) survey, only 47% of surveyed Georgians were willing to take COVID-19 vaccine. As Ms Gabunia unveiled these results, she named the lack of trust towards vaccines as a serious challenge and stated that a “massive information campaign” is needed to solve this problem.
Later, in December 2020, the National Democratic Institute (NDI) conducted a public survey with results that even less people expressed their readiness to get the vaccination: a total of 41% stated they would take the vaccine, 41% refused to do so and 17% said they were undecided.
These figures have been known in Georgia prior to vaccine shipments, although the campaign that would “bore the public” about the necessity and the benefits of the vaccine as well as with messages on impartial and evidence-based information about side effects and immunization is still nowhere to be seen.
On 18 March 2021, Megi Bakradze, a 27-year-old nurse, developed a supposed anaphylactic shock after getting the AstraZeneca vaccine in Akhaltsikhe. Unfortunately, the nurse died.
This rare and serious post-vaccination side effect once again exposed the near absence of the government’s strategic communications on vaccination in Georgia at that same time that this serious and confirmed side effect vis-à-vis anaphylactic shock and death gave rise to even more vaccine-sceptics in Georgia.
What should the government have done to prevent shock among the public and the media from this case of vaccination (the aforementioned rare and serious confirmed side effect of anaphylactic shock and death)?
Let us start with what the government should not have done.
What the government should have done?
The media is pivotal for any campaign or communications process. In order to have had the correct media coverage of the events in order to make sure that the situation was not worsened, even unintentionally, the Ministry of Health and other relevant bodies should have held an information meeting directly with journalists. The journalists should have been prepared for making a correct report on the serious side effects of vaccination and be made aware of whom to ask and where to obtain reliable and verified information for their coverage. Perhaps, more communication would have been helpful in order to avoid showing live coverage of the mourning family members of the late nurse.
In the case of a mass vaccination campaign, the public would have already had information about the vaccine’s possible side effects. Properly informing people as well as the proactive communication with the public would have increased immunity vis-à-vis infodemics among the population and citizens would have been more rational in the face of this adverse medical reaction. However, it turned out that the government was five hours late in responding to the incident, let alone engaging in any previous proactive communication with the public.
When speaking about the government’s strategic communications on the issue of vaccination, it is not right to point out only the health institutes. Since 2018, strategic communications departments have been established in various Georgian governmental ministries. The rationale behind this decision was to implement effective, coordinated and proactive strategic communications systems within the country. Strategic communications are always important although this process is vital during times of crisis. The difficult pandemic-induced situation in the country and the distrust towards vaccination – the only instrument to overcome this situation – produced a crisis where the government should have used every available communications channel and strategy. The government should have used the training and the assistance provided to the Georgia’s authorities by the country’s international partners, including the USA.
The public is virtually unfamiliar with the representatives of strategic communications departments. The public also lacks knowledge as to what these structures do and what their everyday work involves. The only visible signs for the public are the Facebook pages of the aforementioned departments. However, it turned out that the strategic communications departments of the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Defence have removed their Facebook pages. The only accessible page on Facebook is the government’s stratcom which should have a coordinating function between other departments of a similar profile. Strategic communications obviously do not mean being active only in social networks. However, since performance of stratcom is invisible in other domains, FactCheck decided to verify the activities of the government stratcom’s Facebook page.
It turned out that the last publication on the government’s stratcom Facebook page was made in October 2020 – a 29 October 2020 publication about the robbery of the Bank of Georgia in Zugdidi. Prior to that, the government’s stratcom page responded to Mtavari Arkhi on 15 October 2020 and said that information aired on the TV station was disinformation.
In fact, the government’s stratcom page should be at the frontlines of its strategic communications and a campaign advocating for vaccination. However, the Facebook page is inactive to the point where there is not even any reposting of NCDC materials at the very least.
Apart from strategic communications departments, FactCheck also took interest in the type of information published on Stopcov.ge. It turned out that nothing about vaccine or vaccine-supporting statements is found on this website. The fact that media news is automatically updated in the lower-right panel of the website is insufficient, to put it mildly.
The vaccination process in Georgia has already been experienced a serious blow. Even before the death of the nurse in Akhaltsikhe, trust towards the vaccine was low. Without the government’s strategic communications on vaccination within a universal campaign, a sufficient level of vaccination will not be able to be reached and, therefore, Georgia will be unable to cope with the pandemic. As a result, the novel coronavirus will claim many more lives and thousands of deaths will happen further.
Strategic communications departments have to understand both the functions and the obligations they are supposed to fulfil and, at least in the time of this crisis, perform their duties which are financed by Georgian taxpayer money.
The Ministry of Health and the NCDC should stop being condescending with the media and stop making statements that their websites contain all of the information about the vaccine, especially when this is not true. Media and civil society will actively engage with a government-led vaccination advocacy campaign but it is the government which needs to start an organised campaign in the first place.
FactCheck’s office and all of our personnel are deeply saddened by the news of nurse Megi Bakradze’s passing. It is important to remember and honour her work as she urged that vaccination is the only way to defeat the pandemic.