წინასწარი პროგნოზით, ეკონომიკა 6%-ით შემცირდა. ეს საკმაოდ მძიმე მაჩვენებელია, რა თქმა უნდა, თუმცა ეს არის მსოფლიო ტრენდის ნაწილი
ნათია თურნავა: წინასწარი პროგნოზით, ეკონომიკა 6%-ით შემცირდა. ეს საკმაოდ მძიმე მაჩვენებელია, რა თქმა უნდა, თუმცა ეს არის მსოფლიო ტრენდის ნაწილი
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ნათია თურნავას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
რეზიუმე: მსოფლიო ბანკის განსაზღვრებით, ცენტრალური ევროპისა და აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების რეგიონში, რომელშიც საქართველო მოიაზრება, საქართველოს გარდა, დამატებით 22 ქვეყანა შედის. საქართველოს მეზობელი ქვეყნების გარდა, ამ შემადგენლობაშია: ბელარუსი, უნგრეთი, პოლონეთი, ჩრდ.მაკედონია და ა.შ. 2020 წელს, რეგიონის ქვეყნებს შორის, საქართველომ მე-16 ადგილი დაიკავა, რაც 2018-19 წლის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებელთან შედარებით, 10-12 პოზიციით გაუარესებული შედეგია.
საქართველოს ეკონომიკის და რეგიონალური პოზიციის მკვეთრი შემცირება, ძირითადად, შეზღუდვების სიმკაცრით და ხანგრძლივობით არის განპირობებული, რომელიც პანდემიის პერიოდში მთავრობის მიერ იქნა შემოღებული. აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში, პანდემიასთან დაკავშირებული შეზღუდვების ინდექსში, რუმინეთის შემდეგ, საქართველო მეორე ადგილს იკავებს. ბუნებრივია, ქვეყნებში, სადაც მკაცრი და ხანგრძლივი შეზღუდვები იყო დაწესებული, ეკონომიკა უფრო მეტად შემცირდა, ვიდრე იმ ქვეყნებში, სადაც შეზღუდვები შედარებით უფრო მსუბუქი იყო. შესაბამისად, მინისტრის განცხადება ნაწილობრივ ზუსტია. ეკონომიკის შემცირების ტენდენცია, როგორც მთელ მსოფლიოში, ისე რეგიონშიც აღინიშნება. თუმცა, საქართველოს ეკონომიკური კლების მაჩვენებლები, წინა წელთან შედარებით, უფრო მძიმე აღმოჩნდა, ვიდრე სხვა ქვეყნებში.
საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, ნათია თურნავამ განაცხადა: „წინასწარი პროგნოზით, ეკონომიკა 6%-ით შემცირდა. ეს საკმაოდ მძიმე მაჩვენებელია, რა თქმა უნდა, თუმცა ეს არის მსოფლიო ტრენდის ნაწილი“.
კოვიდ-19-ის ვირუსით გამოწვეული კრიზისისა და მასთან დაკავშირებული შეზღუდვების შედეგად, მსოფლიო ეკონომიკა შემცირდა. მათ შორის, ეკონომიკა რეგიონშიც შემცირდა, რომელშიც საქართველოც შედის. მსოფლიო ბანკის მონაცემების მიხედვით, ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონი სულ 23 ქვეყნისგან შედგება. პანდემიამდე პერიოდში, საქართველო აღნიშნულ რეგიონში, 2018 წელს, ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლით, მე-7 ადგილს იკავებდა, 2019 წელს კი, მაჩვენებელი გაიუმჯობესა და მე-3 ადგილზე დაწინაურდა. 2020 წელს, მსოფლიო ბანკის საპროგნოზო მონაცემებით, რეგიონის თითქმის ყველა ქვეყნის ეკონომიკა (გარდა თურქეთის, ტაჯიკეთისა და უზბეკეთის) შემცირდება, მათ შორის არის საქართველოც. შესაბამისად, ეკონომიკური ტენდენცია, რომელზეც მინისტრი საუბრობს, ნამდვილად შემცირებისკენ იყო მიმართული. თუმცა, საქართველოში მკაცრმა შეზღუდვებმა და ქვეყნის ტურიზმზე მაღალმა დამოკიდებულებამ, სხვა ქვეყნებთან შედარებით, უფრო მკვეთრი შემცირება გამოიწვია. შედეგად, საქართველო, 2020 წლის ეკონომიკური ზრდის პროგნოზით, ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონში, მე-16 ადგილას აღმოჩნდა.
ცხრილი 1: ევროპის და ცენტრალური აზიის რეგიონის ქვეყნების[1] მშპ-ს ზრდა, 2020
საინტერესოა ისიც, რომ საქართველოს ეკონომიკის ასეთი რადიკალური შემცირება, ძირითადად, იმ შეზღუდვების სიმკაცრით და ხანგრძლივობით არის განპირობებული, რომელიც პანდემიის პერიოდში მთავრობის მიერ იქნა შემოღებული. აღმოსავლეთ ევროპის და ცენტრალური აზიის ქვეყნებში შეზღუდვების ინდექსში, რუმინეთის შემდეგ, საქართველო მეორე ადგილს იკავებს. ინდექსის თანახმად, ქვეყნებში, სადაც მკაცრი და ხანგრძლივი შეზღუდვები იქნა დაწესებული, ეკონომიკა უფრო მეტად შემცირდა, ვიდრე იმ ქვეყნებში, სადაც შეზღუდვები შედარებით უფრო მსუბუქი იყო.
ცხრილი2: მთავრობის მიერ დაწესებული შეზღუდვების ინდექსი
წყარო: ourworldindata.org
საბოლოო ჯამში, მსოფლიოს და, მათ შორის, ჩვენი რეგიონის ეკონომიკური მაჩვენებელი შემცირების ტრენდისკენ არის მიმართული. თუმცა, საქართველოს ეკონომიკა, დაწესებული შეზღუდვების სიმკაცრის და ხანგრძლივობიდან გამომდინარე, ამავე ტრენდზე მეტად შემცირდა, რაც ჩვენი რეგიონის ქვეყნების ზრდის მაჩვენებლების სიაშიც აისახა. აქედან გამომდინარე, ნათია თურნავას განცხადება არის ნახევრად სიმართლე.
[1] ჯგუფში ასევე შედის თურქმენეთი, თუმცა მსოფლიო ბანკს უკანასკნელ პროგნოზებში ქვეყანა არ შეუფასებია
[2] 2020 წლის მდგომარეობით გაეროს 193 ქვეყნიდან, კოსოვოს დამოუკიდებლობას მხოლოდ 98 ქვეყანა აღიარებს, მათ შორის საქართველო არ არის.

Natia Turnava: “According to preliminary forecasts, the economy decreased by 6%. This is a rather gloomy indicator, of course, although this is a part of the world trend.”
Resume: In accordance with the World Bank’s definition, Eastern Europe and Central Asia Region consists of Georgia and 22 other countries. Apart from Georgia’s neighbour countries, the region also includes Belarus, Hungary, Poland, North Macedonia, etc. In 2020, Georgia was ranked 16th among the regional countries based on its economic growth rate, losing ten-12 positions as compared to 2018-2019’s ranking. The sharp contraction of Georgia’s economy as well as the deterioration of its ranking among regional peers are largely stipulated by the stringency and the duration of the restrictions imposed by the government amid the pandemic. According to the Government Response Stringency Index, Georgia is ranked second after Romania among the Eastern Europe and Central Asia Region countries. It is natural that countries with longer and stricter regulations had a larger economic contraction as compared to countries with relatively lighter restrictions. Therefore, Natia Turnava’s statement is partially accurate since there is an economic decrease trend both in the region and across the world. However, Georgia’s economic backsliding figures turned out to be more dire as compared to other countries.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Natia Turnava, stated: “According to preliminary forecasts, the economy decreased by 6%. This is a rather gloomy indicator, of course, although this a part of the world trend.”
The world economy contracted as result of the COVID-19 pandemic-induced crisis and the respective restrictions. The economy of the region where Georgia belongs decreased as well. In accordance with the World Bank’s data, the Eastern Europe and Central Asia Region consists of 23 countries in total. Prior to the pandemic Georgia was ranked 7th in this region based on economic performance but was moved up to the 3rd position following improved economic growth indicators. In accordance with the World Bank’s forecasts, all regional economies (except Turkey, Tajikistan and Uzbekistan), including Georgia’s, will contract. Therefore, the economic trend, highlighted in the Minister’s statement, is indeed a downward one. However, tighter restrictions in Georgia as well as the country’s strong dependence on tourism resulted in a sharper contraction of the economy as compared to other countries. As a result, Georgia was ranked 16th based on the economic growth forecast among the countries of the Eastern Europe and Central Asia Region.
Table 1: GDP Growth in Eastern Europe and Central Asia Region Countries, 2020 [1]
Such a sharp contraction of Georgia’s economy is largely stipulated by the stringency and the duration of the restrictions imposed by the government amid the pandemic. According to the Government Response Stringency Index, Georgia is ranked second after Romania among Eastern Europe and Central Asia Region countries. According to the Index, countries with longer and stricter regulations had larger economic contraction as compared to countries with relatively lighter restrictions.
Table 2: Government Response Stringency Index
Source: ourworldindata.org
In summary, there is a downward trend for both world and regional economic trends. However, given the stringency and the duration of the restrictions, Georgia’s economy contracted more as compared to these trends and it was reflected on Georgia’s position in the growth ranking of regional countries. Therefore, Natia Turnava’s statement is HALF TRUE.
[1]This group also includes Turkmenistan, although the World Bank has not provided the country’s assessment in the latest forecasts.
[2]As of 2020, only 98 of the United Nation’s 193 member nations recognize Kosovo’s independence and Georgia is not among them.