დეზინფორმაცია: აშშ-ში ვაქცინაციის შემდეგ 55 ადამიანი გარდაიცვალა
2021 წლის 17 იანვარს, Report.ge-მ გამოაქვეყნა სტატია შემდეგი სათაურით - „აშშ-ში ვაქცინაციის შემდეგ 55 ადამიანი გარდაიცვალა“. სტატია ამერიკული გამოცემის „The Epoch Time“-ის ინფორმაციაზეა დაფუძნებული. სტატიების თანახმად, აშშ-ში ადამიანების გარდაცვალება Pfizer/BioNTech-ისა და Moderna-ს მიერ შემუშავებული კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინით აცრას მოჰყვა. Report.ge სტატიის ბოლოს ნორვეგიაში Pfizer/BioNTech-ის ვაქცინით აცრილი 23 ადამიანის გარდაცვალების შემთხვევასაც ახსენებს.
აღსანიშნავია, რომ აშშ 55 ადამიანის ვაქცინაციის შემდეგ გარდაცვალების შესახებ ინფორმაცია სანდო საინფორმაციო სააგენტოებზე არ იძებნება. ყველა სტატია კი, რომელიც ამ თემის ირგვლივ არის დაწერილი, Report.ge-ის მიერ წყაროდ მითითებულ „The Epoch Times“-ის [1] სტატიას ეყრდნობა (ბმული 1, ბმული 2, ბმული 3, ბმული 4, ბმული 5). ამასთანავე, სტატიაში დასახელებული 66 წლის კოლორადოს მკვიდრის გარდაცვალების შესახებაც, ინფორმაცია არ იძებნება.
„The Epoch Time“-ის სტატია, რომელიც აშშ-ში Pfizer-BioNTech-ისა და Moderna-ს ვაქცინებით აცრის შემდეგ 55 ადამიანის გარდაცვალების შესახებ იუწყება, VAERS-ის ანგარიშზე არის დაფუძნებული. VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) ვაქცინებთან დაკავშირებული გვერდითი მოვლენების შესახებ ერთგვარი ადრეული გაფრთხილების სისტემაა, რომელიც დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრისა (CDC) და აშშ-ის სურსათისა და მედიკამენტების მარეგულირებელი ადმინისტრაციის (FDA) მიერ იმართება. სტატიაშიც აღნიშნულია, რომ VAERS-ის ბაზაში მონაცემების შეყვანა და დაფიქსირება ნებისმიერ ადამიანს შეუძლია, მაგალითად, ჯანდაცვის სისტემის წარმომადგენელს, პაციენტებს ან მათი ოჯახის წევრებს. შესაბამისად, VAERS-ს, როგორც ადრეული გაფრთხილების სისტემას, შეუძლია, ბაზაში მნიშვნელოვანი მონაცემები დააფიქსიროს, თუმცა ეს მონაცემები დამატებით კვლევასა და დამუშავებას საჭიროებს. როგორც ჯანდაცვის სპეციალისტები ამბობენ, მხოლოდ VAERS-ის ანგარიშზე დაყრდნობით შეუძლებელია იმის დადგენა, რაიმე გვერდითი მოვლენა უშუალოდ ვაქცინის გამოწვეულია, თუ - არა. აქედან გამომდინარე, VAERS-ის ბაზაში დაფიქსირებული მონაცემების საფუძველზე, გარდაცვალების შემთხვევებსა და ვაქცინას შორის მიზეზ-შედეგობრივი კავშირის დადგენა, არ არის მართებული. აღსანიშნავია, რომ VAERS-ის მონაცემების არასანდოობაზე თავად „The Epoch Times“-იც ვრცლად საუბრობს, მათ შორის ამერიკის დაავადებათა კონტროლისა და პრევენციის ცენტრისა (CDC) და საკვებისა და წამლის ადმინისტრაციის (FDA) წარმომადგენლების ინტერვიუებზე დაყრდნობით: „მნიშვნელოვანია, აღვნიშნოთ, რომ VAERS-ზე განთავსებული მონაცემებით შეუძლებელია იმის დადგენა, ესა თუ ის გვერდითი მოვლენა ვაქცინის გამოწვეულია, თუ - არა, აცხადებს აბიგაილ კაპობიანკო, ამერიკის საკვებისა და წამლის ადმინისტრაციის სპიკერი. თუმცა report.ge სტატიაში მოცემულ ახსნას არ გვთავაზობს.
ამასთანავე, საინტერესოა, რომ ტერმინი Adverse Event (გვერდითი მოვლენა) ჯანმრთელობის ნებისმიერ პრობლემას ასახავს, რომელიც შესაძლოა, ვაქცინასთან სულაც არ იყოს კავშირში. მაგალითად, VAERS-ის სიაში ერთ-ერთ „გვერდით მოვლენად“ ავტოსაგზაო შემთხვევების შედეგად გარდაცვალებაც არის დასახელებული, რეალურად კი, მსგავსს ფაქტებს ვაქცინასთან კავშირი არ აქვს. VAERS-ის ბაზაში ასევე ისეთი არარეალური ცნობებიც არის დაფიქსირებული, რომელთა თანახმადაც ადამიანი ვაქცინაციის შემდეგ მარველის კომიქსების ერთ-ერთ გმირად, ჰალკად გადაიქცა.
Health Feedback-ის თანახმად, რომელიც ჯანმოს-ს გლობალური პროექტის - ვაქცინების უსაფრთხოების ქსელის (VSN) წევრია, ვაქცინების მავნებლობის შესახებ VAERS-ის ანგარიშების მოყვანა, ვაქცინებთან დაკავშირებული დეზინფორმაციის გავრცელების ერთ-ერთი გამოცდილი მეთოდია. Health Feedback-ს VAERS-ის ბაზაზე დაყრდნობით ვაქცინებზე გავრცელებული დეზინფორმაცია აქამდეც არაერთხელ გადაუმოწმებია.
რაც შეეხება ნორვეგიაში 23 ადამიანის გარდაცვალების შემთხვევას, 16-17 იანვარს, როდესაც Report.ge-ის სტატია დაიწერა, დაზუსტებული ცნობები იმის შესახებ, რომ ადამიანთა გარდაცვალება კორონავირუსის საწინააღმდეგო აცრებმა გამოიწვია, არ არსებობდა. ცნობისთვის, ნორვეგიაში მოხუცთა საცხოვრებელში მყოფი ხანდაზმული პირების COVID-19-ის საწინააღმდეგო ახლადშექმნილი Pfizer-BioNTech ვაქცინის პირველი დოზით აცრიდან მცირე ხნის შემდეგ, დაახლოებით, 30 ადამიანი გარდაიცვალა. გარდაცვლილთაგან ყველა 80 წელს გადაცილებული იყო. კონკრეტულად, 2020 წლის 14 იანვრისთვის, ნორვეგიაში ოფიციალურად პირველად ვაქცინის შემდგომ 23 გარდაცვალების შემთხვევა დაფიქსირდა. 18 იანვრის მონაცემებით, ნორვეგიის საყოველთაო ჯანდაცვის ინსტიტუტს უკვე შესწავლილი და გამოქვეყნებული ჰქონდა 23 გარდაცვალების შემთხვევიდან 13-ის აუტოპსიის შედეგები, რომლის თანახმადაც, უშუალოდ ვაქცინასა და გარდაცვალებას შორის კავშირი ვერ დადგინდა. ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტოს წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ხანდაზმულთა სიკვდილიანობის ბოლოდროინდელ შემთხვევებსა და COVID-19-ის ვაქცინებს შორის პირდაპირი კავშირის მტკიცებულება არ არსებობს.
13 გარდაცვლილის გაკვეთის შემდეგ, ნორვეგიის მედიკამენტების სააგენტომ ივარაუდა, რომ ვაქცინისთვის დამახასიათებელ გვერდით ეფექტებს, შესაძლოა, განსაკუთრებით სუსტ მოხუცებში მწვავე რეაქციის გამოწვევაში გარკვეული როლი ეთამაშა. „ყველა გარდაცვლილ პაციენტს ჰქონდა სერიოზული დაავადებები, შესაბამისად, არასწორია იმის თქმა, რომ ისინი ვაქცინის შედეგად დაიღუპნენ. ეს შესაძლოა დამთხვევა იყო“, - განაცხადა ნორვეგიის მედიცინის სააგენტოს დირექტორმა, შტაინერ მადსენმა. ნორვეგიის სამედიცინო სააგენტომ ასევე ვარაუდი გამოთქვა, რომ ზოგიერთ შემთხვევაში, როცა საქმე განსაკუთრებული ავადმყოფობის ისტორიის მოხუცებს (გულის პრობლემები, დემენცია, ფილტვების ქრონიკული და სხვა სერიოზული დაავადებები) ეხებოდა, შესაძლოა, რომ mRNA-ის ვაქცინის გვერდით ეფექტებს, როგორიცაა: გულისრევა ან ტემპერატურა, მწვავე რეაქციისთვის ხელი შეეწყო. თუმცა, ნორვეგიის სამედიცინო სააგენტოს თანახმად, ვაქცინა გართულების გამომწვევი ვერ იქნებოდა.
ამრიგად, Report.ge-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, აშშ-ში ვაქცინის მიღების შემდეგ 55 ადამიანის გარდაცვალების შესახებ, კონტექსტის გარეშეა წარმოდგენილი. Report.ge წყაროდ „The Epoch Times“-ს იყენებს, თუმცა ინფორმაცია იმდაგვარად აქვს გადმოტანილი, რომ ორიგინალი მასალის შინაარსი იკარგება და მკითხველი შეცდომაში შეჰყავს.[1] „The Epoch Times“ არის საერთაშორისო მედია, რომელიც 21 ენაზე გამოიცემა. Media Bias/Fact Check-ის თანახმად, რომელიც მედიის მიკერძოებულობისა და მცდარი/ყალბი ახალი ამბების შესახებ საზოგადოების ინფორმირებას ემსახურება, „The Epoch Times“ არაზუსტი და მცდარი ინფორმაციის გავრცელებაშია შემჩნეული.

Disinformation:  Fifty-five People Died in the USA from Vaccination
On 17 January 2021, Report.ge published an article under the following headline:  “Fifty-five People Died in the USA from Vaccination.” The article is based on information of The Epoch Times, an American media outlet. According to the articles, people died in the USA after being administered with the Pfizer-BioNTech and Moderna coronavirus vaccines. Report.ge also mentioned the death of 23 people in Norway who had been vaccinated with the Pfizer-BioNTech vaccine.
Of note is that the information on death of 55 people in the USA from vaccination cannot be found on reliable news websites. All of the articles which have been produced on this topic are based on the article from The Epoch Times (see link 1, link 2, link 3, link 4 and link 5) which Report.ge indicates as a source. In addition, information about the death of a Colorado native, aged 66, also cannot be accessed.
The article from The Epoch Times, which reports the death of 55 people from Pfizer-BioNTech and Moderna vaccines, is based on a VAERS report. VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System) is something similar to an early warning system for vaccine-related side effects which is run by the US Centre for Disease Control (CDC) and the Food and Drug Administration (FDA). It is mentioned in the article that VAERS reports can be filed by anyone, including healthcare providers, patients or family members. Therefore, VAERS, as an early warning system can indicate important data in the database, although this data requires additional research and processing. According to health professionals, it is generally not possible to find out if a vaccine caused an adverse event through using VAERS data. Therefore, it is inappropriate to determine a cause-effect relationship between the cases of death and vaccine based on VAERS data. Of note is that The Epoch Times also speaks extensively on VAERS data being unreliable, based on interviews from US CDC and FDA representatives, among others:  “It is important to note that it is generally not possible to find out from VAERS data if a vaccine caused an adverse event,” said Abigail Capobianco, press speaker of the FDA. However, Report.ge does not provide the following explanation in its own article.
Of additional interest is that the term ‘adverse event’ refers to any health problem which may be completely unrelated to vaccine. For instance, one of the VAERS lists includes death by road traffic accidents as an ‘adverse event.’ In fact, such facts have nothing in common with vaccines. There are such unrealistic reports filed on the VAERS database such as vaccination causing the transformation from one person into the Marvel comics hero, the Hulk.
According to Health Feedback, a member of the WHO’s Vaccine Safety Network Global Project, citing VAERS reports on vaccine harmfulness is one well-tested method. Health Feedback has also verified vaccine-related disinformation sparked by the VAERS database multiple times in the past.
In regard to the 23 reported deaths in Norway, there were no confirmed reports that death cases were indeed caused by the coronavirus vaccines on 16-17 January 2021 at the time of Report.ge’s article. It was reported that 30 elderly people died in Norway’s nursing homes shortly after being administered their first dose of the Pfizer-BioNTech coronavirus vaccine and each of them were over the age of 80 years. More precisely, there were 23 officially reported post-vaccine deaths in Norway as of 14 January 2021. As of 18 January 2021, the Norway Institute of Public Health had already studied and made public the autopsy results of 13 deaths out of the total of 23. According to these results, no links were identified between the vaccine and the deaths. As stated by the Norwegian Medicines Agency officials, there is no evidence of a direct association between the latest deaths among the elderly people and the COVID-19 vaccines.
After the autopsy of the 13 individuals, the Norwegian Medicines Agency indicated that among elderly people with special medical history side effects of the mRNA vaccine, may have contributed to adverse reactions. Steinar Madsen, Medical Director at the Norwegian Medicines Agency, stated:  “All of these patients had serious underlying illnesses. We cannot say that the people died from the vaccine. We can say that it may be coincidental.” The Norwegian Medicines Agency also indicated that among elderly people with a special medical history (heart problems, dementia, chronic lung ailments and other serious diseases), the side effects of the mRNA vaccine, such as vomiting and fear, may have contributed to adverse reactions. However, Norway’s health authorities claim that the vaccine could not possibly sparked complications.
Therefore, Report.ge’s information on the death of 55 people in the USA from the vaccine lacks context. Report.ge uses The Epoch Times as a source, although it reports information in such a manner that the idea of the original content is lost and the reader is misled. The Epoch Times is an international media outlet which is published in 21 languages. According to Media Bias/Fact Check which aims to inform the public on media bias and false/fake news, The Epoch Times is a questionable source which promotes imprecise and false information.