ირაკლი შოთაძე: გაზრდილია ოჯახურ დანაშაულზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მაჩვენებელი, რაც წინა წლებთან შედარებით ფაქტიურად გაორმაგდა
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრის“ დასკვნით, ირაკლი შოთაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: პროკურატურის მონაცემებით, ოჯახურ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის მაჩვენებელი 2018 წელს, 2017 წელთან შედარებით, 99%-ით არის გაზრდილი, ანუ თითქმის გაორმაგებულია. ეს მაჩვენებელი 2019 წელს, 2018 წელთან შედარებით - 15,8%-ითაა გაზრდილი. რაც შეეხება 2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით, ოჯახურ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის მაჩვენებელი უმნიშვნელოდ გაიზარდა.
აღსანიშნავია, რომ 2018 წელს, რეგისტრირებული დანაშაულის რაოდენობაც ასევე მკვეთრად გაიზარდა, რასაც ბუნებრივია, შესაძლოა, დევნის დაწყების მაჩვენებლის ზრდაც გამოეწვია. მიუხედავად ამისა, ბოლო წლებში განხორციელებული არაერთი ღონისძიება/ცვლილება ცხადყოფს, რომ ოჯახური დანაშაულების წინააღმდეგ ბრძოლა, როგორც მთავრობის, ისე საქართველოს პროკურატურის, ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს.
საქართველოს გენერალურმა პროკურორმა, ირაკლი შოთაძემ, საპროკურორო საბჭოს საქმიანობის 2020 წლის ანგარიში წარუდგინა. ანგარიშის წარდგენისას შოთაძემ ოჯახურ დანაშაულზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პროკურატურა ოჯახურ დანაშაულში ბრალდებული პირების მიმართ მკაცრ სისხლის სამართლის პოლიტიკას ახორციელებს.
მისი თქმით, ოჯახურ დანაშაულზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მაჩვენებელი გაზრდილია, რაც წინა წლებთან შედარებით, ფაქტიურად გაორმაგდა. გარდა ამისა, როგორც გენერალურმა პროკურორმა აღნიშნა, პროკურორთა მიერ ოჯახური დანაშაულის ჩამდენ პირთა მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის მოთხოვნის მაჩვენებელიც, გაზრდილია.
ოჯახური დანაშაული სისხლის სამართლის კოდექსის განსაზღვრული[1] მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულია, რომელიც ოჯახის ერთი წევრის მიერ ოჯახის სხვა წევრის მიმართაა ჩადენილი. ასეთი დანაშაულების მსხვერპლთა მნიშვნელოვან სეგმენტს ქალები წარმოადგენენ, შესაბამისად, გენდერულად მგრძნობიარე მართლმსაჯულების განხორციელება ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის საქმეებში მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება.
პროკურატურის მონაცემებით, 2020 წელს ოჯახურ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნა 4 633 პირის მიმართ დაიწყო. გასული წლების დინამიკას თუ შევხედავთ, 2014 წლის შემდეგ, ამ დანაშაულზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მაჩვენებელი თანდათან იმატებს, განსაკუთრებით მკვეთრი მატება კი - 2018 წელს დაფიქსირდა.
2018 წელს ეს მაჩვენებელი, 2017 წელთან შედარებით 99%-ით არის გაზრდილი, ანუ თითქმის გაორმაგებულია, 2019 წელს, 2018-თან - 15,8%-ითაა გაზრდილი. რაც შეეხება 2020 წელს, 2019 წელთან შედარებით, ოჯახურ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის მაჩვენებელი უმნიშვნელოდ გაიზარდა.
გრაფიკი 1: პროკურატურის მიერ ოჯახურ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მაჩვენებელი 2014-2020 წლებში.
წყარო: საქართველოს პროკურატურა
გასათვალისწინებელია, რომ 2018 წლიდან რეგისტრირებულ დანაშაულთა საერთო რაოდენობამ მკვეთრად იმატა (იხ. სტატია). გარკვეული მიზეზების გამო, დაუდგენელია, რამ განაპირობა ასეთი ცვლილება. თუ დავუშვებთ, რომ სტატისტიკური მონაცემები გარკვეულწილად რეალურ სურათს ასახავს, მაშინ ოჯახურ დანაშაულებზე დევნის დაწყების მაჩვენებლის ზრდა ლოგიკურია. თუმცა, გამომდინარე იქიდან, რომ არ ვიცით, რეალურად იმატა, თუ - არა, უკანასკნელ წლებში დანაშაულმა, მათ შორის, ოჯახურმა დანაშაულებმა, პროკურატურის მიერ ოჯახურ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების ცალკე აღებული მაჩვენებლით დასკვნებს ვერ გავაკეთებთ.
გარდა დევნის დაწყების მაჩვენებლისა, პროკურორთა მიერ ოჯახური დანაშაულის ჩამდენ პირთა მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის მოთხოვნის მაჩვენებელიც გაზრდილია. განსაკუთრებით - გასული ოთხი წლის განმავლობაში. მიდგომის გამკაცრების შემდეგ, საპროცესო შეთანხმებები ბრალდებულებთან პრაქტიკულად აღარ ფორმდება. პროკურატურის მონაცემებით, 2020 წელს სასამართლოში წარდგენილი აღკვეთის ღონისძიების გამოყენების შუამდგომლობების 94% პატიმრობის მოთხოვნა იყო.
გრაფიკი 2: ოჯახურ დანაშაულებზე პატიმრობის მოთხოვნის პროცენტული მაჩვენებელი 2014-2020 წლებში
2020 წელს, 2016 წელთან შედარებით, ოჯახურ ძალადობაზე პატიმრობის მოთხოვნა დაახლოებით გაორმაგებულია, ხოლო 2014 წელთან შედარებით, ანალოგიური მაჩვენებელი 6,7-ჯერაა გაზრდილი. ეს იმას ნიშნავს, დანაშაულის აღრიცხვიანობის მეთოდოლოგიის დახვეწასთან ერთად, რეგისტრირებულ ოჯახურ დანაშაულებზე პროკურატურის მხრიდან რეაგირების კუთხით მნიშვნელოვანი წინსვლაა.
ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის დანაშაულის სპეციფიკური ბუნებიდან და მისი არაერთჯერადი ხასიათიდან გამომდინარე, აღკვეთის ღონისძიების შერჩევას დიდი დატვირთვა აქვს. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანი პატიმრობის შეფარდების საკითხია, რაც დაზარალებულისთვის შეიძლება გადამწყვეტი აღმოჩნდეს.
მიუხედავად იმისა, რომ ოჯახური დანაშაულის ჩამდენ პირთა მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის მოთხოვნის მაჩვენებელი საგრძნობლადაა გაზრდილი, სასამართლოს მიერ ასეთი მოთხოვნის დაკმაყოფილების მაჩვენებელი უკანასკნელ წლებში გარკვეულწილად მცირდება.
გრაფიკი 3: ოჯახურ დანაშაულებზე მოთხოვნილი პატიმრობის დაკმაყოფილების მაჩვენებელი 2014-2020 წლებში.
ქალთა მიმართ ძალადობისა და ოჯახური დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლა საქართველოს პროკურატურის ერთ-ერთ პრიორიტეტულ მიმართულებას წარმოადგენს. შესაბამისად, ამ მხრივ არაერთი მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადაიდგა. მიუხედავად ამისა, ოჯახში და ქალთა მიმართ ძალადობის წინააღმდეგ ბრძოლა და ასეთ დანაშაულებზე ეფექტიანი სისხლისსამართლებრივი დევნის განხორციელება, პროკურატურისთვის მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება.
ინფორმაციის თავისუფლების განვითარების ინსტიტუტმა (IDFI) პოლიტიკის დოკუმენტი შეიმუშავა, რომელიც დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის პროცესში პროკურატურის წინაშე არსებულ გამოწვევებს ეხება.
ორგანიზაციის მიერ მომზადებულ 2020 წლის პოლიტიკის დოკუმენტში[2] აღნიშნულია, რომ ოჯახური დანაშაულების, ქალთა მიმართ და ოჯახში ძალადობის მიმართულებით სპეციალიზებულ პროკურორთა დატვირთულობა მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.
იქვე აღნიშნულია, რომ ოჯახური დანაშაულის შემთხვევაში ბრალად წარდგენილი მუხლით გათვალისწინებული ქმედების შემადგენლობის ობიექტური მხარის სრულყოფილად დასაბუთება და მისი სიღრმისეული და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული არგუმენტებით გამყარება, პროკურატურისთვის გამოწვევად რჩება.
დოკუმენტში, ასევე საუბარია, აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის გამოყენების/ძალაში დატოვების მოთხოვნის დროს პროკურატურის მხრიდან დასაბუთებულობის პრობლემაზეც. სწორედ ამ გარემოებით უნდა იყოს გამოწვეული ის ფაქტი, რომ, როგორც ზემოთაც აღვნიშნეთ (გრაფიკი 3), სასამართლოს მიერ აღკვეთის ღონისძიებად პატიმრობის მოთხოვნის დაკმაყოფილების მაჩვენებელი არც თუ ისე მაღალია.
დოკუმენტში კიდევ ერთ მნიშვნელოვან პრობლემად მოწმეთა დაკითხვის დროს პროკურორთა პასიურობა და დაზარალებულთან ბრალდების მხარის კომუნიკაციის სისუსტე არის დასახელებული.
მოცემული ანალიზის შედეგად, შეიძლება ითქვას, მიუხედავად ზემოთ ხსენებული გამოწვევებისა, პროკურატურის მიდგომა ოჯახურ დანაშაულებთან მიმართებით უმჯობესდება. ოჯახურ დანაშაულზე სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მაჩვენებელი ფაქტობრივად გაზრდილია. დადებითად უნდა შეფასდეს პროკურატურის მიერ ოჯახური დანაშაულის ჩამდენ პირთა მიმართ აღკვეთის ღონისძიების სახით პატიმრობის მოთხოვნის საგრძნობლად გაზრდილი მაჩვენებელიც, მიუხედავად იმისა, რომ სასამართლო ასეთ მოთხოვნებს ნაკლებად აკმაყოფილებს. აქედან გამომდინარე, ირაკლი შოთაძის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
[1] კოდექსის 109-ე, 115-ე, 117-ე, 118-ე, 120-ე, 126-ე, 1331, 1332, 137-ე−141-ე, 143-ე, 144-ე−1443, 149-ე−1511, 160-ე, 171-ე, 187-ე, 253-ე−2551, 3811 და 3812 მუხლებით გათვალისწინებული დანაშაულები.
[2] პოლიტიკის დოკუმენტი დისკრიმინაციული მოტივით ჩადენილ დანაშაულებზე სისხლისსამართლებრივი დევნის პროცესში პროკურატურის წინაშე არსებული გამოწვევების შესახებ.

Irakli Shotadze: “The number of criminal cases launched for domestic crimes has increased and in fact doubled as compared to the previous years.”
Resume: According to the Prosecutor’s Office, the number of criminal cases launched for domestic crimes increased by 99% in 2018 as compared 2017, nearly doubling the figure. This figure increased by 15.8% in 2019 as compared to 2018. In regard to 2020, the number of criminal cases launched for domestic crimes only registered a marginal increase.
Of note is that the total number of registered crimes also increased sharply in 2018 and naturally this might have stipulated an increase in criminal cases launched for domestic crimes. Nevertheless, a number of changes/measures taken in the last years attest to the fact that fighting against domestic crimes remains one of the priorities for both the authorities and the Prosecutor’s Office.
The Chief Prosecutor of Georgia, Irakli Shotadze, presented the 2020 performance report to the Prosecutorial Council. At the presentation, Mr Shotadze spoke about domestic crime and stated that the Prosecutor’s Office pursued a tough criminal policy vis-à-vis persons charged with domestic crimes.
Irakli Shotadze added that the number of criminal cases launched for domestic crimes had increased and in fact doubled as compared to the previous years. In addition, he also stated that prosecutors have also increasingly started to request detention as a preventive measure for those committing domestic crimes.
There are several articles in the Criminal Code of Georgia[1] on domestic crime. It is defined as a crime committed by one family member against another family member. Women constitute a large segment of the victims of such crimes and, therefore, carrying out gender-sensitive justice vis-à-vis women and cases of domestic violence remains an important priority.
According to the Prosecutor’s Office, criminal cases were launched against 4,633 individuals for domestic crimes in 2020. If we take a look at the statistics for the previous years, we will see that the number of criminal cases launched for domestic crimes has been gradually rising since 2014 with the sharpest growth being registered in 2018.
The number of criminal cases launched for domestic crimes increased by 99% in 2018 as compared 2017, nearly doubling the figure. This figure increased by 15.8% in 2019 as compared to 2018. In regard to 2020, the number of criminal cases launched for domestic crimes only registered a marginal increase.
Graph 1: Number of Criminal Cases Launched by the Prosecutor’s Office for Domestic Crimes in 2014-2020
Source: Prosecutor’s Office of Georgia
Of important note is that the total number of registered crimes has sharply increased since 2018 (see FactCheck’s article). It is still uncertain why this change occurred. If we assume that the statistical data do provide an actual picture, then the increased number of criminal cases launched for family crimes is logical. However, since we do not know whether or not crime – including domestic crime – did in fact increase, we cannot make any conclusions based on the number of criminal cases for domestic crimes launched by the Prosecutor’s Office.
Apart from the number of criminal cases launched, there has also been an increase in the motions on the part of prosecutors for detention for those charged with domestic crimes as a preventive measure. The growth in domestic crimes has been most evident in the last four years. After adopting a harsher approach, plea bargains with the accused are nearly a thing of the past. According to the Prosecutor’s Office, 94% of all motions for preventive measures submitted to the courts in 2020 were requests for detention.
Graph 2: Percentage Figure of Detention Requests for Domestic Crimes in 2014-2020
As compared to 2016, requests for detention for those accused of domestic crimes almost doubled in 2020 whilst such requests increased by a factor of 6.7 as compared to 2014. This means that there has been important progress from the Prosecutor’s Office in responding to registered domestic crimes along with a sophistication of the crime registration methodology.
Selecting a preventive measure is of paramount importance given the specific character of family violence and violence against women as well as the crime’s repetitive nature. The issue of detention, which may be critical for the victim, is especially significant.
Although the number of detention requests intended as a preventive measure for the perpetrators of domestic crimes has increased substantially, the number of court approvals for such motions has been dropping to a certain extent over the last years.
Graph 3: Court Approval Figures on Detention Requests for Domestic Crimes in 2014-2020
Combating domestic crime and violence against women is one of the priorities of the Prosecutor’s Office of Georgia. Therefore, many important steps have been made in this regard. However, fighting against domestic violence and violence against women as well as carrying out an effective criminal investigation on such crimes remains an important challenge for the Prosecutor’s Office.
The Institute for Development of Freedom of Information (IDFI) drafted a policy paper [2] on the challenges facing the Prosecutor’s Office in the criminal proceedings of crimes committed with a discriminatory motive.
The IDFI’s 2020 policy paper reads that the work overload of prosecutors who specialise in domestic offence, violence against women and domestic violence is an important problem.
The document also highlights that a comprehensive objective substantiation of the objective part of the criminal act committed under a respective article and its corroboration with in-depth and evidence-based arguments still remain a challenge for the prosecution in the case of domestic crime.
The IDFI’s policy paper additionally draws attention to the problem of substantiation by the prosecution when requiring detention/leaving detention in force as a measure of prevention. Perhaps, this is why the court approval figures on motions for detention as a preventive measure is not that high (as mentioned earlier, see Graph 3).
The passive role of prosecutors during the interrogation of witnesses and the poor communication of the prosecution with the victim was named as another important problem in the IDFI’s document.
Given the analysis, we may conclude that notwithstanding the aforementioned challenges, the approach of the Prosecutor’s Office vis-à-vis domestic crimes is getting better. The number of criminal cases launched for domestic crimes has in fact increased. The sharply increased motions for detention from the Prosecutor’s Office against perpetrators of domestic crimes – although the courts are less inclined to approve such motions - warrant positive acclaim. Therefore, Irakli Shotadze’s statement is MOSTLY TRUE.
[1]Crimes envisioned by Articles 109, 115, 118, 120, 126, 1331, 1332, 137-141, 143, 144-1443, 149-1511, 160, 171, 187, 253-2551, 3811 and 3812 of the Criminal Code of Georgia.
[2]Policy Paper on Challenges Facing the Prosecution Service in Criminal Proceedings of Crimes Committed with Discriminatory Motive