ირაკლი კობახიძე: შეკრებისთანავე საპარლამენტო უმრავლესობა დააინიცირებს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნას
ვერდიქტი: „ფაქტ-მეტრი“ ირაკლი კობახიძის განცხადებას ვერდიქტის გარეშე ტოვებს
რეზიუმე: პარლამენტის რეგლამენტის მიხედვით, დროებით საგამოძიებო კომისიაში ოპოზიციის წარმომადგენელთა რაოდენობა არ უნდა იყოს კომისიის წევრთა საერთო რაოდენობის ნახევარზე ნაკლები. შესაბამისად, პარლამენტში ოპოზიციონერი დეპუტატების არშესვლის შემთხვევაში, „ქართული ოცნება“ დროებით საგამოძიებო კომისიას ვერ შექმნის.
ვინაიდან საგამოძიებო კომისიის შექმნისთვის აუცილებელი ოპოზიციაა, საგამოძიებო კომისიის შექმნის ვარიანტად შესაძლოა, განვიხილოთ სცენარი, სადაც „ქართულ ოცნებას“, ანუ საპარლამენტო უმრავლესობას, დატოვებენ დეპუტატები, აღმოჩნდებიან ოპოზიციაში და კომისიაში უფრაქციო ოპოზიციონერი დეპუტატების სახელით იქნებიან წარმოდგენილნი.
„ქართული ოცნების“ აღმასრულებელი მდივნის, ირაკლი კობახიძის განცხადებით, საპარლამენტო არჩევნების შედეგების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისია შეიქმნება, რომელიც საარჩევნო უბნებს გადათვლის და „ქართული ოცნების“ სასარგებლოდ 1%-იანი გადახრის აღმოჩენის შემთხვევაშიც კი, რიგგარეშე არჩევნები დაინიშნება.
„პირველივე შეკრებისთანავე საპარლამენტო უმრავლესობა დააინიცირებს 2020 წლის საპარლამენტო არჩევნების შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის შექმნას, კომისიის მუშაობაში ჩასართავად მოვიწვევთ ყველა დაინტერესებულ სუბიექტს, მათ შორის დამოუკიდებელ ექსპერტებს, არასამთავრობო ორგანიზაციებს და საერთაშორისო პარტნიორებს“, - განაცხადა კობახიძემ 9 დეკემბერს გამართულ ბრიფინგზე.
აღნიშნულთან დაკავშირებით, „ევროპული საქართველოს“ წევრმა, სერგი კაპანაძემ გადაცემა „თავისუფალ სივრცეში“ აღნიშნა, რომ ოპოზიცია თუ პარლამენტში არ შევა, მმართველი გუნდი ვერანაირ საგამოძიებო კომისიას ვერ შექმნის. „ხელოვნურ ოპოზიციას თუ შექმნის შიგნით, ვის ჰგონია, რომ თავისივე შექმნილი კომისიით და შიგნით მყოფი ხელოვნური ოპოზიციის მიერ დადებულ დასკვნაში იმას დაწერენ, რომ გაყალბება იყო?“, - განაცხადა კაპანაძემ.
უნდა აღინიშნოს, რომ მიუხედავად კობახიძის ინიციატივის/სურვილისა, პარლამენტში ოპოზიციონერი დეპუტატების არშესვლის შემთხვევაში, „ქართული ოცნება დროებით საგამოძიებო კომისიას ვერ შექმნის. კონსტიტუციითა და პარლამენტის რეგლამენტის მიხედვით, დროებით საგამოძიებო კომისიაში ოპოზიციის – იმ პარლამენტის წევრთა ერთობლიობის წარმომადგენლობა, რომლებიც არ არიან საპარლამენტო უმრავლესობის წევრები, არ უნდა იყოს კომისიის წევრთა საერთო რაოდენობის ნახევარზე ნაკლები. შესაბამისად, ერთპარტიული პარლამენტი საგამოძიებო კომისიის შექმნის უფლებამოსილებას მოკლებულია.
დროებითი საგამოძიებო კომისია სახელმწიფო ორგანოებისა და თანამდებობის პირების მიერ საქართველოს კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტების გამოკვლევისა და შესაბამისი რეაგირების მიზნით იქმნება. კომისია ანგარიშვალდებულია პარლამენტის წინაშე და უფლებამოსილია, თავისი აქტები რეაგირებისათვის შესაბამის ორგანოს, დაწესებულებას ან უწყებას გადაუგზავნოს.
რას მოიმოქმედებს მმართველი გუნდი იმ შემთხვევაში, თუ ოპოზიცია პარლამენტში არ შევა?
გამომდინარე იქიდან, რომ დროებითი საგამოძიებო კომისიის შემადგენლობის საკითხი კონსტიტუციითაცაა გათვალისწინებული, „ქართული ოცნება“ არსებულ წესს ვერ შეცვლის. საკონსტიტუციო ცვლილებებს ერთი მოწვევის პარლამენტის ფარგლებში, პარლამენტის სრული შემადგენლობის სამი მეოთხედი სჭირდება, მმართველ გუნდს კი ამდენი დეპუტატი არ ჰყავს.
ვინაიდან საგამოძიებო კომისიის შექმნისთვის აუცილებელია ოპოზიცია, საგამოძიებო კომისიის შექმნის ვარიანტად შესაძლოა, განვიხილოთ სცენარი: „ქართულ ოცნებას“, ანუ საპარლამენტო უმრავლესობას, დატოვებენ დეპუტატები, აღმოჩნდებიან ოპოზიციაში და ოპოზიცია კომისიაში მათი სახით იქნება წარმოდგენილი. აღნიშნული ნაკლებსავარაუდოა, თუმცა - შესაძლებელი. მით უმეტეს, იმის გათვალისწინებით, რომ „ქართულ ოცნებას“ უმრავლესობის შენარჩუნება, ასეთი სცენარის განვითარების შემთხვევაშიც, შეეძლება.
აღსანიშნავია, რომ ერთპარტიული პარლამენტი, (თუ მასში მხოლოდ „ქართული ოცნების“ 90 წევრი იქნება), ვერ შეძლებს ისეთი გადაწყვეტილებების/კანონების მიღებას, რომელთაც 100 ან 113 ხმა სჭირდება. ასეთებია, მაგალითად, საკონსტიტუციო ცვლილებების მიღება, სასოფლო სამეურნეო მიწის საკუთრების შესახებ კანონში ცვლილებების შეტანა და ა.შ. (იხილეთ დეტალურად). გარდა საგამოძიებო კომისიისა, პარლამენტში ვერც ეთიკის საბჭო შეიქმნება, რამდენადაც რეგლამენტის თანახმად, ეთიკის საბჭოში საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენლობა არ უნდა აჭარბებდეს ეთიკის საბჭოს წევრთა რაოდენობის ნახევარს.
„საერთაშორისო გამჭვირვალობა საქართველომ“ აღწერა, თუ როგორი იქნება პარლამენტი იმ შემთხვევაში, თუ მასში ოპოზიციის წარმომადგენლები არ შევლენ. როგორც ორგანიზაცია აღნიშნავს, „ერთპარტიული პარლამენტი ვერ შეასრულებს წარმომადგენლობითი ორგანოს ფუნქციას, ვერ შეძლებს გამართულად ფუნქციონირებას და მთავრობის კონტროლს. პარლამენტის თანამდებობები სრულად ვერ დაკომპლექტდება და ბევრ გადაწყვეტილებას პარლამენტი ვერ მიიღებს ხმათა არასაკმარისი რაოდენობის გამო“.

TrueThe statement is accurate and nothing is missingVS
Irakli Kobakhidze: “At the very first meeting, the Parliamentary Majority will initiate forming a Temporary Parliamentary Investigative Commission on the 2020 parliamentary election.”
Verdict: FactCheck leaves Irakli Kobakhidze’s statement WITHOUT A VERDICT.
Without verdictThe verification of the application can not be evaluated11/12/2020ნახვა 4401
Resume:According to the Rules of Procedure of the Parliament of Georgia, the number of representatives from the opposition in the Temporary Investigative Commission should not be less than half of the total commission members. Therefore, if the opposition MPs refuse to enter the parliament, the Georgian Dream will be unable to form a Temporary Investigative Commission.
Since the opposition’s presence is essential to form the Temporary Investigative Commission, the following scenario can be considered: MPs will leave the Georgian Dream; that is, the Parliamentary Majority, move into the opposition and be represented in the commission in the capacity of independent opposition MPs.
The Georgian Dream Executive Secretary, Irakli Kobakhidze,statedthat the Temporary Parliamentary Investigative Commission on the 2020 Parliamentary Election will be established which will recount polling stations and a snap parliamentary election will be held if it confirms at least a 1% bias in favour of the Georgian Dream.
On 9 December 2020 at a briefing, Irakli Kobakhidze stated: “At the very first meeting, the Parliamentary Majority will initiate forming the Temporary Parliamentary Investigative Commission on the 2020 parliamentary election. We will invite every stakeholder, including independent experts, NGOs and international partners to join the Commission’s work.”
European Georgia – Movement for Freedom member, Sergi Kapanadze,respondedto that statement on air on a Tavisupali Sivrtse broadcast that if the opposition does not enter the parliament, the ruling party will not be able to create the investigative commission: “If they create an artificial opposition from within, who would believe that their own commission and that of an artificial opposition inside the parliament would conclude that the election was rigged?”
Of note is that despite Irakli Kobakhidze’s initiative/desire, if the opposition MPs refuse to enter the parliament, the Georgian Dream will not be able to form the Temporary Investigative Commission. According to the Constitution and theRules of Procedureof the Parliament of Georgia, the representation of the opposition; that is, those MPs who are not Parliamentary Majority members, should not be less than half of the total number of Commission members. Therefore, a one-party parliament is devoid of the authority to form the Temporary Investigative Commission.
The Temporary Investigative Commission is created in the parliament with the purpose of exploring the facts of the violation of Georgian legislation by state bodies and public officials, and to react appropriately. The Temporary Investigative Commission is a temporary subject of the parliament’s activities. The Temporary Investigative Commission is accountable to the parliament and has the right to raise the issue before the relevant state oversight body in order to obtain information regarding the issue under question.
In the case of identifying a violation of the legislation of Georgia as a result of learning information relating to the case under question, oversight and examination, the Temporary Investigative Commission has the right to send its conclusions, recommendations and decisions to the relevant body, institution or agency for their response.
What Will the Ruling Party Do if the Opposition Refuses to Enter the Parliament?
Since the composition of the Temporary Investigative Commission is governed by the Constitution of Georgia, the Georgian Dream will be unable to amend the existing rule. To amend the Constitution during one convocation of the parliament, three-quarters of the total number of members of the parliament is needed whilst the ruling party does not have that many MPs.
Since the opposition’s presence is essential to form the Temporary Investigative Commission, the following scenario can be considered: MPs will leave the Georgian Dream; that is, the Parliamentary Majority, move into the opposition and represent the opposition in the commission in this manner. This is less likely, although possible, especially, given the fact that the Georgian Dream will be able to maintain a majority even under this scenario.
Of note is that a one-party parliament (if only the Georgian Dream’s 90 MPs are there) will not be able to adopt such decisions/laws which require 100 of the 113 votes such as constitutional changes, amending the law on agricultural land ownership, etc. (for details, seehere). In addition, apart from the investigative commission, the Council of Ethics will also not be formed since the representation of the Parliamentary Majority in the Council of Ethics cannot exceed half of the total members of the Council of Ethics according to the Rules of Procedure.
Transparency International Georgia suggested a description of what will the parliament be like without the opposition. The organisationsays: “A one-party parliament will not be able to fulfil the role of a representative body and will not be able to work properly and exercise oversight over the government. It will not be possible to fully staff the parliamentary offices and there will be many decisions that the parliament will not be able to make due to the insufficient number of votes.”