ივანე მაჭავარიანი:  საქართველოს ბიუჯეტის ღიაობის ინდექსი არის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი
საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა, „POS TV“-ის ეთერში განაცხადა (30 წთ): „საქართველოს ბიუჯეტის ღიაობის ინდექსი არის ერთ-ერთი ყველაზე მაღალი“.
ბიუჯეტის ღიაობის ინდექსს „საერთაშორისო საბიუჯეტო პარტნიორობა“ (IBP) აქვეყნებს და მის მიზანს ცალკეულ ქვეყნებში საბიუჯეტო პროცესის გამჭვირვალობის შეფასება წარმოადგენს. კვლევის შედეგები 228 კითხვისგან შემდგარ კითხვარზეა დაფუძნებული, რომელზეც ძირითადად მკვლევარები ქვეყნის სამოქალაქო სექტორიდან (მაგ: საერთაშორისო გამჭვირვალობა) მუშაობენ. ღია ბიუჯეტის ინდექსის დაანგარიშებაში 109 განსხვავებული ინდიკატორია გამოყენებული. კვლევის მიზანს წარმოადგენს, შეფასდეს, მთავრობა რვა ძირითადი საბიუჯეტო დოკუმენტის (ქვეყნის ძირითადი მონაცემები და მიმართულებები, სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტი, სახელმწიფო ბიუჯეტის შესახებ მიღებული კანონი, მოქალაქის საბიუჯეტო გზამკვლევი, სახელმწიფო ბიუჯეტის კვარტალური შესრულების ანგარიშები, სახელმწიფო ბიუჯეტის ექვსი თვის შესრულების ანგარიში, სახელმწიფო ბიუჯეტის თორმეტი თვის შესრულების ანგარიში, სახელმწიფო აუდიტის სამსახურის ანგარიში სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების შესახებ) დროულ გამოქვეყნებას რამდენად უზრუნველყოფს და არის, თუ - არა მათში ინფორმაცია სრულყოფილად ასახული.
2019 წლის ღია ბიუჯეტის ინდექსში საქართველოს მაჩვენებელმა 100 შესაძლებლიდან 81 ქულა შეადგინა და 117 ქვეყანას შორის მე-5 ადგილზე იმყოფება.
ცხრილი 1: ღია ბიუჯეტის ინდექსი, 2006-2019 წლები
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საქართველოს შემთხვევაში, თავისთავად ინდექსის შესაბამისი ქულა გაუმჯობესების ტენდენციით ხასიათდება და 2006-2019 წლების მანძილზე 34-დან 81 ქულამდე გაიზარდა. შესაბამისად, რეიტინგში ადგილის ცვლილების ტენდენციაც პოზიტიურია. 2006 წელს საქართველო, მოცემული პარამეტრით, 40 ქვეყანას შორის 30-ე ადგილს იკავებდა, 2019 წლის მონაცემებით კი, 117 ტერიტორიულ ერთეულს შორის მე-5 ადგილზეა და მხოლოდ ახალ ზელანდიას, სამხრეთ აფრიკას, შვედეთსა და მექსიკას ჩამორჩება.

Ivane Machavariani:  “Georgia’s budget transparency index is one of the highest.”
The Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, on air on POS TV, stated (from minute 30):  “Georgia’s budget transparency index is one of the highest.”
The Open Budget Survey is published by the International Budget Partnership (IBP) and aims to assess the transparency of budget processes in different countries. The survey results are based on a questionnaire consisting 228 questions, compiled mostly by researchers from the country’s civil society (for instance:  International Transparency). There are 109 indicators in total used in the survey. The survey aims to evaluate the performance of a government in terms of the timely publication of eight primary budget documents (a country’s primary data and main directions, the draft state budget, budget law, citizen budget guidelines, state budget quarterly fulfilment reports, state budget six-month fulfilment report and the state budget 12-month fulfilment report) and whether or not the information given in these documents is comprehensive.
Georgia garnered 81 points out of 100 in the 2019 Open Budget Survey index and ranks 5th among the 117 countries.
As illustrated by the table, Georgia’s ranking points demonstrate improving trends, increasing from 34 to 81 in 2006-2019. Therefore, Georgia’s trend of changes in ranking positions has also been positive. In 2006, Georgia was ranked 30th among 40 countries whilst it ranks the 5th out of 117 countries according to the 2019 survey and only lags behind New Zealand, South Africa, Sweden and Mexico.