ღვინის ექსპორტი მიმდინარე წლის 5 თვეში გასულ წელთან შედარებით 11.3%-ით შემცირდა
2019 წელს საქართველოდან მსოფლიოს 53 ქვეყანაში 94 მლნ-მდე ბოთლი (0.75ლ) ღვინო იყო ექსპორტირებული, რაც 2018 წლის რაოდენობას 9%-ით აღემატება და დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. ექსპორტირებული ღვინის ღირებულება 240 მლნ აშშ დოლარს აღწევს, რაც  2018 წლის ანალოგიურ მონაცემზე 17%-ით მეტია.
ექსპორტი გაიზარდა ქართული ღვინის სტრატეგიულ ბაზრებზე: პოლონეთი -17% (4 114 972 ბოთლი), ჩინეთი - 2% (7 089 259 ბოთლი), აშშ - 48% (678 148 ბოთლი) და დიდი ბრიტანეთი - 60% (168 307 ბოთლი). რუსეთში 2019 წელს 58 384 540 ბოთლი ღვინო გავიდა, რაც წინა წელთან შედარებით 9%-იანი ზრდაა. რუსეთში გატანილმა ღვინომ მთლიანი ექსპორტის 62.1% შეადგინა.
რაც შეეხება მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში, სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემის მიხედვით, საქართველოდან 23 742 ტონა ღვინო გავიდა, ჯამში 73 249 მლნ დოლარის ღირებულების. გასული წლის ანალოგიურ პერიოდში კი საქართველომ უცხოეთში 82 613 მლნ დოლარის 26 189 ტონა ღვინო გაყიდა. შესაბამისად, საანგარიშო პერიოდში წინა წელთან შედარებით ქართული ღვინის ექსპორტი 11.3%-ით არის შემცირებული.
ცხრილი 1:  ქართული ღვინის ექსპორტი, მოცულობა და ექსპორტიდან მიღებული შემოსავალი
2019 იანვარი-მაისი
2020 იანვარი-მაისი
ბოთლი ( მლნ-0.75 ლიტრი)
59
50
86
94
26.2
23.7
ღირებულება (მლნ აშშ დოლარი)
128
185
96
170
83
მიმდინარე წლის ხუთ თვეში ყველაზე დიდი რაოდენობით ღვინო რუსეთში გავიდა - 14 620 ტონა, რომლის ღირებულებამ 43 413 მლნ დოლარი შეადგინა. წელს რუსეთის ბაზარზე მთლიანი ღვინის ექსპორტის 61.5 % მოვიდა. რუსეთის გარდა ყველაზე დიდი რაოდენობით ქართული ღვინო შემდეგ ქვეყნებში გავიდა: უკრაინა - 7.991 მლნ დოლარი (2 923 ტონა), ჩინეთი - 5.014 მლნ დოლარი (1 294 ტონა), პოლონეთი - 4.040 მლნ დოლარი (1 462 ტონა), ბელორუსი -2. 192 მლნ დოლარი (693 ტონა) და ა. შ.
გრაფიკი 1: 2013-2020 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი რუსეთის ბაზარზე, მლნ ბოთლი (0.75) და მლნ დოლარი
როგორც გრაფიკიდან ჩანს, მთლიან ღვინის ექსპორტში რუსეთის წილი 2015 წლიდან ზრდის ტენდენციით ხასიათდება. მიუხედავად იმისა, რომ ბოლო წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი ყოველწლიურად სულ უფრო მეტ ქვეყანაში ხორციელდება და ახალი ბაზრების ათვისება ხდება, წამყვან საექსპორტო ბაზრად კვლავ რუსეთის ბაზარი რჩება. აქედან გამომდინარე, ქართული ღვინის ექსპორტის ზრდა ან კლება, სწორედ რუსეთის ფაქტორზე არის ხოლმე დამოკიდებული. როგორც ცნობილია, რუსეთმა საქართველოდან სოფლის მეურნეობის პროდუქციის შეტანა (მათ შორის ღვინის) 2006 წელს, რუსეთის მთავარი სანიტრის, გენადი ონიშენკოს ბრძანებით, უხარისხობის მოტივით აკრძალა. აღნიშნულმა ემბარგომ ქართული ღვინის ექსპორტის მნიშვნელოვანი კლება განაპირობა. 2006 წელს ქართული ღვინის ექსპორტმა  41 მილიონი დოლარი შეადგინა, უკვე მომდევნო წელს ღვინის ექსპორტი თითქმის განახევრდა 29 მლნ დოლარამდე დავიდა. ქართული ღვინის და ბრენდის ექსპორტი რუსეთში 2013 წლის ივნისში აღდგა. 2013-2014 წლებში ქართული ღვინის ექსპორტი მნიშვნელოვნად სწორედ რუსეთში ქართული ღვინის ემბარგოს გაუქმების გამო გაიზარდა (2013 – 128 მლნ, 2014 – 185 მლნ. იხილე: სტატია). 2015 წელს ქართული ღვინის ექსპორტის კლება კვლავ რუსეთის ფაქტორმა განაპირობა. ამ წელს რუსეთსა და უკრაინაში შექმნილი არასტაბილური მდგომარეობა ქართული ღვინის ექსპორტზე მნიშვნელოვნად აისახა და ექსპორტის 39 %-იანი კლება გამოიწვია (96 მლნ აშშ დოლარი). გასული წლის 20 ივნისის შემდგომ განვითარებულმა მოვლენებმა (რუსეთის მუქარა ქართული პროდუქტებზე სანქციების დაწესების შესახებ) კიდევ ერთხელ აჩვენა, რომ რუსეთი არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორია, რომელიც საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობას ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს. აქედან გამომდინარე, ქართული ღვინის ცნობადობის გასაზრდელად და პოპულარიზაციისთვის კიდევ უფრო ქმედითი ნაბიჯებია განსახორციელებელი, რათა ისეთ არასტაბილურ ბაზარზე, როგორიც რუსული ბაზარია, ნაკლებად ვიყოთ დამოკიდებული.

In the First Five Months of 2020 Wine Exports Dropped by 11.3% as Compared to the Previous Year
In 2019, Georgia exported nearly 94 million bottles (0.75 litres) of wine to 53 countries which is 9% more as compared to 2018’s data and is the record-breaking figure in the history of independent Georgia. The value of exported wine reached USD 240 million which is 17% more as compared to the same figure of 2018.
Export increased to Georgia’s strategic wine markets:  Poland – 17% (4,114,972 bottles), China – 2% (7,089,259 bottles), USA – 48% (678,148 bottles) and the UK – 60% (168,307 bottles). There were 58,384,540 bottles of wine exported to Russia in 2019 which constitutes a 9% growth as compared to the previous year. Russian-exported wine constituted 62.1% of Georgia’s total wine exports.
According to the data of the National Statistics Office of Georgia, 23,742 tonnes of wine were exported from Georgia with total monetary value of USD 73,249,000 in January-May 2020. In the same period of the previous year, Georgia sold 26,189 tonnes of wine with a total monetary value of USD 82,613,000. Therefore, Georgia’s wine exports in the reporting period dropped by 11.3% as compared to the same period of the previous year.
Table 1:  Georgian Wine Exports, Volume and Export Revenue
2019 January-May
2020 January-May
Bottles (Million -0.75 Litres)
46
36
86
26.2
23.7
Value (USD Million)
65
128
185
96
87
203
240
83
73
In the first five months of 2020, the majority of Georgian wine was exported to Russia – 14,620 tonnes with a total value of USD 43,413 million. Apart from Russia, top export destinations for Georgian wine were as follows:  Ukraine – USD 7.991 million (2,923 tonnes), China – 5.014 million (1,294 tonnes), Poland – USD 4.040 million (1,462 tonnes), Belarus – 2.192 million (693 tonnes), etc.
Graph 1: Georgian Wine Exports to the Russian Market in 2013-2020, Million Bottles (0.75 Litres) and USD Million
As illustrated by the graph, Russia’s share in total Georgian wine exports has been growing since 2015.
Although the export geography for Georgian wine is expanding annually and wine is entering new export markets, the Russian market still remains the top export market for the Georgian wines. Therefore, any growth or decline in Georgian wine export usually depends on the Russian factor. As we know, Russia banned the import of Georgian agricultural products (including wine) in 2006 pursuant to a decree of Russia’s Chief Sanitary Inspector, Gennady Onischenko, under the pretext of low quality. The aforementioned Russian embargo resulted in a significant drop in Georgia’s wine exports. In 2016, Georgia’s wine exports were USD 41 million whilst in the next year that figure almost halved and decreased to USD 29 million. Exports of Georgian wine and brandy to Russia resumed in June 2013. In 2013-2014, a significant growth in Georgia’s wine exports was stipulated precisely after the lifting of the ban on Georgian wine exports to Russia (in 2013 – USD 128 million and in 2014 – USD 185 million. See FactCheck’s article here). In 2015, a drop in Georgia’s wine exports was again stipulated by the Russian factor. Instability in Russia and Ukraine in that year heavily affected Georgia’s wine exports and resulted in a 39% drop in exports (USD 96 million). Events unfolding after 20 June 2019 (Russia’s threat to impose sanctions on Georgian products) demonstrated once again that Russia is an unreliable trade partner which often uses trade relations with Georgia for political purposes. Therefore, in order to raise awareness on Georgian wines and further popularise them, more effective steps are needed to make sure we are less dependent on unstable markets as such Russia.