ხორბლის იმპორტი კორონავირუსის პანდემიის პერიოდში წინა წელთან შედარებით გაიზარდა
ხორბალი ქვეყნის სასურსათო უსაფრთოებისთვის მნიშვნელოვანი პროდუქტია. კორონავირუსის პანდემიამ მოსახლეობაში ბუნებრივად გააჩინა კითხვა, საქართველოში ხორბლის საკმარისი მარაგი არის თუ არა და შექმნილი მდგომარეობა ქვეყანაში ხორბლის შემოტანას ხომ არ შეაფერხებს. 2019 წელს საქართველოში ხორბალი 46.3 ჰექტარზე იყო დათესილი. ხორბლის მოსავალმა 101 ათასი ტონა შეადგინა. საშუალო მოსავლიანობა ერთ ჰექტარზე 2.5 ტონა იყო.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემის მიხედვით, 2019 წელს საქართველოში ხორბლის მოხმარებამ 764 ათასი ტონა შეადგინა. აქედან, სასურსათო მოხმარება 638 ათასი ტონა იყო. მთლიანად მოხმარებული ხორბლიდან ადგილობრივი წარმოება 101 ათასი ტონაა, იმპორტირებული კი - 587. შესაბამისად, 2019 წლის მონაცემით, საქართველოს მიერ მოხმარებული ხორბლის 77% იმპორტირებულია და მხოლოდ 13% არის ადგილობრივი წარმოება (10% წლის დასაწყისში არსებული მარაგია).
2020 წლის განმავლობაში (იანვარ-მაისის ჩათვლით) საქართველოში ჯამში 42 255.7 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების - 195 491ტონა ხორბლის იმპორტი განხორციელდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მონაცემს თანხობრივად 8.8%-ით, რაოდენობრივად კი 14.4%-ით აღემატება.
ცხრილი1: ხორბლის იმპორტი 2019-2020 წლის იანვარ-მაისში (ათასი აშშ. დოლარი, ტ.)
აპრილი
მაისი
2019 (აშშ დოლარი)
7 578.1
8 016.1
7 215.4
9 769.5
6 239.1
38 818.2
2020 (აშშ დოლარი)
7 775.5
5 058
8 756
8 624.1
12 042.1
42 255.7
2019 (ტ)
34 080.3
36 602.7
31 619.5
41 294.5
27 165.4
170 762.4
2020 (ტ)
36 731.8
23 745.7
44 695.8
39 384.4
50 933.5
195 491.2
წყარო: ფინანსთა სამინისტრო (ექსპორტ-იმპორტი)
მიმდინარე წელს ხორბლის იმპორტის ზრდაზე გარკვეული გავლენა სავარაუდოდ, პირველადი მოხმარების სასურსათო პროდუქტებზე ფასების შენარჩუნების სახელმწიფო პროგრამამაც მოახდინა, რომლის მიხედვით 9 სასურსათო პროდუქტზე, მათ შორის ხორბალზეც, ფასების უცვლელი შენარჩუნება სახელმწიფომ დააზღვია.
მოცემული პროგრამით მთავრობა პროდუქციის იმპორტიორებს კურსთა შორის სხვაობას უფარავს, რაც იმაში მდგომარეობს, რომ დოლარის შემთხვევაში კურსი 3 ლარზე დაფიქსირდა (1აშშ დოლარი - 3 ლარი), ევროს შემთხვევაში კი - 3.3 ლარზე (1 ევრო - 3.3 ლარი). იმპორტიორს დოლარის შემთხვევაში 3 ლარის და ევროს შემთხვევაში 3.3 ლარის ზემოთ ფასნამატს სახელმწიფო ასუბსიდირებს, თუ, ვთქვათ იმპორტირებული პროდუქტის ფასი 3. 50 ლარია, ფასთა შორის სხვაობას (დოლარის შემთხვევაში 0.50 ლარს და ევროს შემთხვევაში 0. 20 ლარს) სახელმწიფო იხდის. პროგრამის ბიუჯეტი 10 მლნ ლარია.
მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში ხორბლის საშუალო ფასი 195 დოლარიდან 236 დოლარის ფარგლებში მერყეობდა, ხუთი თვის საშუალო ფასმა 198 დოლარი შეადგინა. რაც შეეხება ხორბლის ძირითადი პროდუქტების - პურის და ფქვილის ფასს, შემდეგნაირი იყო:
ცხრილი 2: ხორბლის პურის და ფქვილის სამომხმარებლო ფასების ინდექსი (წინა თვე=100)
ხორბლის პური
100.28
100.08
102.05
99.94
ხორბლის ფქვილი
101.06
102.53
101.86
104.83
99.31
როგორც ვხედავთ, კორონავირუსის პანდემიის პირობებში ხორბლის პურის ფასი მარტში გაიზარდა, აპრილსა და მაისში კი კლების ტენდენციაა. რაც შეეხება ხორბლის ფქვილს, მარტსა და აპრილში ფასი გაიზარდა, მაისში კი შემცირდა.
2019 წლის წინასწარი მონაცემის მიხედვით საქართველოში 108 969.9 ათასი აშშ დოლარის ხორბალია იმპორტირებული, საიდანაც რუსეთიდან იმპორტირებული 90 668.2 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების ხორბალია. შესაბამისად, იმპორტირებული ხორბლის 83.2% რუსულია, 16.8% კი ყაზახური. 2018 წელს ( იხ: სტატია) სულ იმპორტირებული 114 903.7 ათასი აშშ დოლარის ღირებულების ხორბალი იყო, მათგან 95 783. 2 ათასი აშშ დოლარის - რუსეთიდან (83.4%). როგორც ვხედავთ, ბოლო ორი წლის განმავლობაში, ხორბლის უდიდესი ნაწილი რუსეთიდან არის იმპორტირებული.მიმდინარე წელს რუსეთიდან იმპორტირებული ხორბლის რაოდენობრივი და თანხობრივი ოდენობა შემდეგნაირია:
ცხრილი 3: ხორბლის იმპორტი რუსეთიდან 2019-2020 წლის იანვარ-მაისში (ათასი აშშ. დოლარი, ტ.)
2019 (აშშდოლარი)
4 995.1
6 215
4 757.9
5 927.7
4271.7
26 167.4
2020 (აშშდოლარი)
6 104.3
4 111
8 755.2
8 478.3
11 871.5
39 320.3
22 070.3
28 493.5
21 005.5
25 948.6
19 552.4
117 070.3
27 731.9
18 645.7
40 195.9
38 458.4
50 013.9
175 045.8
2020 წლის 5 თვეში რუსეთიდან იმპორტირებულმა ხორბალმა მთლიანი იმპორტის 93% შეადგინა. ხორბლის 7% აშშ-დან არის შემოტანილი. ხორბლის იმპორტის დივერსიფიცირების აუცილებლობა განსაკუთრებით კორონავირუსით შექმნილი პანდემიის ფონზე გამოიკვეთა. ქვეყნის სასურსათო უსაფრთხოებისთვის მნიშვნელოვანია, რომ ხორბლის დივერსიფიცირებული იმპორტი გვქონდეს, რათა ხორბლის მოწოდების დეფიციტის რისკი თავიდან ავიცილოთ და ნაკლებად ვიყოთ დამოკიდებული ისეთ არასაიმედო სავაჭრო პარტნიორზე, როგორიც რუსეთია და რომელიც საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობებს ხშირად პოლიტიკური მიზნებისთვის იყენებს.

Wheat Import Amid the Coronavirus Pandemic Increased as Compared to the Previous Year
In the first five months of 2020, Russian-imported wheat accounts for 93% of the total import. The share of US-imported wheat is 7%.
09/07/2020
Wheat is the basic food security crop. The coronavirus pandemic naturally gave rise to questions among the populace whether or not Georgia has a sufficient wheat reserve and will the current situation hamper wheat import to the country.
In 2019, the area sown with wheat in Georgia was 46.3 thousand hectares whilst the wheat yield amounted to 101,000 tonnes. The average wheat yield per hectare was 2.5 tonnes.
According to the National Statistics Office of Georgia, Georgia’s wheat consumption was 764,000 tonnes in 2019. Of that amount, food consumption was 638,000 tonnes. Of the total amount of consumed wheat, local production is 101,000 tonnes whilst import constitutes 687,000 tonnes. Therefore, 77% of Georgia’s total wheat consumption as of 2019 is import and only 13% is local production (10% are the opening stocks at the beginning of a year).
Over the course of 2020 (January-May), a total of 491,000 tonnes of wheat valued at USD 42,55.7 thousand was imported to Georgia. This is 8.8% more in monetary value and 14.4% more in terms of quantity.
Table 1:  Wheat Import in January-May 2019-2020 (USD Thousand, Tonnes)
2019 (USD)
7,578.1
8,016.1
7,215.4
9,769.5
6,239.1
38,818.2
2020 (USD)
7,775.5
5,058
8,756
8,624.1
12,042.1
42,255.7
2019 (Tonne)
34,080.3
36,602.7
31,619.5
41,294.5
27,165.4
170,762.4
2020 (Tonne)
36,731.8
23,745.7
44,695.8
39,384.4
50,933.5
195,491.2
Source:  Ministry of Finance (Export-Import)
The government programme to fix prices on staple foods supposedly also somehow affected the growth of wheat import this year. According to the programme, the government provided insurance on fixed prices for nine food products, including wheat.
With this programme, the Government of Georgia offsets the currency exchange difference to food importers meaning that the USD to GEL exchange rate was fixed at GEL 3 (USD 1 – GEL 3) and the EUR to GEL exchange rate was fixed at GEL 3.3 (EUR 1 – GEL 3.3). Any extra costs for importers over GEL 3 in the case of USD and over GEL 3.3 in the case of EUR is subsidised by the government. For instance, if the price of an imported product is GEL 3.5, the difference between the prices (GEL 0.5 in the case of USD and GE 0.2 in the case of EUR) is paid by the government. The programme’s budget is GEL 10 million.
In January-May 2020, the average wheat price was fluctuating within the margins of USD 195 to USD 236. Average five months, the price amounted to USD 198. In regard to wheat staple products – bread and flour, prices were as follows:
Table 2:  Wheat Flour and Bread Consumer Price Index (Previous Month = 100).
Wheat Bread
100.28
100.08
102.05
99.94
Wheat Flour
101.06
102.53
101.86
104.83
99.31
As we see, the wheat bread price increased in March amid the pandemic whilst there is a trend of decline in April and May. In regard to wheat flour, prices increased in March and April and dropped in May.
According to the preliminary data for 2019, wheat valued at USD 108,969.9 thousand was imported to Georgia. Of this amount, wheat valued at USD 90,668.2 thousand was imported from Russia. Therefore, 83.2% of the imported wheat comes from Russia and 16.8% from Kazakhstan. In 2018 (see FactCheck’s article), the total monetary value of imported wheat was USD 114,903,700 with Russia’s share in this amount valued at USD 95,783,200 (83.4%). As we see, the bulk of the wheat imported in the last two years is from Russia. In 2020, the volume and monetary value of Russia-imported wheat are as follows:
Table 3:  Wheat Import from Russia in January-May 2019-2020 (USD Thousand, Tonnes)
4,995.1
6,215
4,757.9
5,927.7
4,271.7
26,167.4
6,104.3
4,111
8,755.2
8,478.3
11,871.5
39,320.3
2019 (Tonnes)
22,070.3
28,493.5
21,005.5
25,948.6
19,552.4
117,070.3
2020 (Tonnes)
27,731.9
18,645.7
40,195.9
38,458.4
50,013.9
175,045.8
The need for a diversification of wheat import has become particularly relevant amid the coronavirus pandemic. It is important for food security to have a diversified wheat import to avoid the risk of a wheat supply deficit and be less dependent on an unreliable trade partner such as Russia which often uses trade relations with Georgia for political purposes.