რეზიუმე: 2019 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 42%-ით არის შემცირებული. აღნიშნული კლების მიზეზად გარკვეულწილად პანდემიით გამოწვეული კრიზისი გვევლინება, თუმცა პანდემიამდეც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები მკვეთრი კლების ტენდენციით ხასიათდებოდა, რაც მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.
2020 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, საქართველოში165 მლნ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, აშშ-დან 28.1 მლნ აშშ დოლარის პუი, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 34% ზრდას შეადგენს და მთლიანი ინვესტიციების 17%-ს წარმოადგენს. აღსანიშნავია რომ ერთჯერადად, კვარტალური მონაცემების აღება გარკვეული დინამიკის ზოგადი ანალიზისთვის ნაკლებად რელევანტურია, რადგან გარკვეული მაჩვენებელი კონკრეტულ პერიოდში შესაძლოა ერთჯერადი ფაქტორების გამო მწკრივის საერთო დინამიკიდან ამოვარდნილი იყოს, თუმცა მეორე მხრივ, გასათვალისწინებელი ფაქტორია ეპიდსიტუაცია მსოფლიოში და ამ მხრივ, კვარტლური დინამიკა საინტერესოა. ახლო წარსულში, პუი-ის დინამიკა აშშ-დან მზარდი ტენდენციით ხასიათდება როგორც კვარტალურ, ისე წლიურ დონეზე. განსაკუთრებით მაღალი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელი 2014 წელს იყო, 184 მლნ აშშ დოლარი, რამაც მთლიანი წლიური პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 10% შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის პირველ კვარტალში, რიგითობის მიხედვით: გაერთიანებული სამეფო (73 მლნ), აშშ (28.1 მლნ), პანამა (19.6მლნ), დანიის სამეფო (11.5 მლნ), ნიდერლანდები (11.15 მლნ) და თურქეთი (11.13 მლნ) უმსხვილეს ინვესტორ ქვეყნებს წარმოადგენდნენ.
აშშ-ის ელჩთან შეხვედრაზე საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, ნათია თურნავამ განაცხადა: „პანდემიის მიუხედავად, აშშ-დან პირდაპირი ინვესტიციები 2020 წლის I კვარტლის მონაცემით 34%-ით გაიზარდა და 17%-იანი წილით მეორე ადგილი დაიკავა უმსხვილეს ინვესტორ ქვეყნებს შორის“.
ამჟამად, გამოქვეყნებულია 2020 წლის პირველი კვარტლის პუი-ს მონაცემები. 2019 წლის პირველ კვარტალთან შედარებით, პირდაპირი უცხოური ინვესტიციები 42%-ით არის შემცირებული. აღნიშნული კლების მიზეზად გარკვეულწილად პანდემიიდან გამოწვეული კრიზისი გვევლინება, თუმცა პანდემიამდე პერიოდშიც პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მკვეთრი კლების ტენდენცია გამოკვეთილია და მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს.
გრაფიკი 1: პუი-ს დინამიკა კვარტალურად (მლნ აშშ დოლარი)
2020 წლის პირველი კვარტლის მონაცემებით, საქართველოში165 მლნ აშშ დოლარის პირდაპირი უცხოური ინვესტიცია განხორციელდა, მათ შორის, აშშ-დან 28.1 მლნ აშშ დოლარის პუი, რაც წინა წლის შესაბამის პერიოდთან შედარებით 34% ზრდას შეადგენს და მთლიანი ინვესტიციების 17%-ს წარმოადგენს. აღსანიშნავია რომ ერთჯერადად, კვარტალური მონაცემების აღება გარკვეული დინამიკის ზოგადი ანალიზისთვის ნაკლებად რელევანტურია, რადგან გარკვეული მაჩვენებელი კონკრეტულ პერიოდში შესაძლოა ერთჯერადი ფაქტორების გამო მწკრივის საერთო დინამიკიდან ამოვარდნილი იყოს, თუმცა მეორე მხრივ, გასათვალისწინებელი ფაქტორია ეპიდსიტუაცია მსოფლიოში და ამ მხრივ, კვარტალური დინამიკა საინტერესოა. როგორც გრაფიკ 2-ზე ჩანს, ახლო წარსულში, პუი-ს დინამიკა აშშ-დან მზარდი ტენდენციით ხასიათდება როგორც კვარტალურ, ისე წლიურ დონეზე. განსაკუთრებით მაღალი პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების მაჩვენებელი 2014 წელს იყო, 184 მლნ აშშ დოლარი, რამაც მთლიანი წლიური პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების 10% შეადგინა.
გრაფიკი 2: პუი-ს დინამიკა აშშ-დან, წლიური და პირველი კვარტლის მონაცემები (მლნ აშშ დოლარი)
აღსანიშნავია, რომ 2020 წლის პირველ კვარტალში უმსხვილესი ინვესტორი გაერთიანებული სამეფო იყო. 2019-2020 წლის I კვარტალში უმსხვილესი ინვესტორი ქვეყნების სტატისტიკა ცხრილში 1 არის მოცემული.

Resume: As compared to the first quarter of 2019, foreign direct investments dropped by 42%. The pandemic-induced crisis is in some way behind such a decline, although there also has been a clear-cut trend of a sharp drop in foreign direct investments in the pre-pandemic period and this remains as a serious problem.
According to the official data, USD 165 million in foreign direct investment (FDI) was made in Georgia in the first quarter of 2020. Of this amount, there was USD 28.1 million in FDI from the US which constitutes a 34% growth as compared to the same period of the previous year and amounts to 17% of the total investments in Georgia. Of note is that taking quarterly data separately is less relevant for a general analysis of the dynamic since specific indicators in a certain period of time might deviate from the general dynamic because of one-off factors. On the other hand, however, the global epidemiological situation needs to be taken into account and in this regard the quarterly dynamic does warrant our interest. In the nearest past, the FDI dynamic from the US to Georgia has been growing both quarterly and annually. American investments peaked in 2014 with USD 184 million amounting to 10% of the total annual FDI in Georgia.
Of note is that in the first quarter of 2020, the largest investor countries to Georgia are as follows: UK (USD 73 million), USA (USD 28.1 million), Panama (USD 19.6 million), Denmark (USD 11.5 million), Netherlands (USD 11.15 million) and Turkey (USD 11.13 million).
At a meeting with the US Ambassador to Georgia, the Minister of Economy and Sustainable Development, Natia Turnava, stated: “In spite of the pandemic, foreign direct investments from the US in the first quarter of 2020 increased by 34% and with a 17% share, the US has become the second largest investor country in Georgia.”
Currently, 2020 first quarter figures are available. As compared to the first quarter of 2019, foreign direct investments dropped by 42%. The pandemic-induced crisis is in some way behind such a decline, although there also has been a clear-cut trend of a sharp drop in foreign direct investments in pre-pandemic period and this remains as a serious problem.
Graph 1: FDI Quarterly Dynamic (USD Million)
In the first quarter of 2020, USD 165 million in foreign direct investment (FDI) was made in Georgia. Of that amount, there was USD 28.1 million in FDI from the US which constitutes a 34% growth as compared to the same period of the previous year and amounts to 17% of total investments in Georgia. Of note is that taking quarterly data separately is less relevant for a general analysis of the dynamic since specific indicators in a certain period of time might deviate from the general dynamic because of one-off factors. On the other hand, however, the global epidemiological situation needs to be taken into account and in this regard the quarterly dynamic does warrant our interest. As shown in Graph 2, in the nearest past the FDI dynamic from the US to Georgia has been growing both quarterly and annually. American investments peaked in 2014 with USD 184 million, amounting to 10% of the total annual FDI in Georgia.
Graph 2: FDI Dynamic from the US, Annual and Quarterly Figures (USD Million)
Of note is that in the first quarter of 2020, the UK was the largest investor in Georgia. Table 1 shows the countries which were Georgia’s largest investors in the first quarter of 2020 as well as the change of investment volumes from different countries as compared to the same period of 2019.