ქართულ „ფეისბუკ"-სივრცეში ჯანმოს გაყალბებული განცხადება ვრცელდება
15 ივნისს www.hotnews.ge-მ გამოაქვეყნა სტატია სათაურით: „ჯანმოს ეპიდემიოლოგის სკანდალური აღსარება - „ეპიდემია არ არსებობს!“ შემდგომ hotnews.ge-მ აღნიშნული სტატია წაშალა, თუმცა მისი cache-ირებული ვერსიის ნახვა შესაძლებელია (იხილეთ ბმულზე). წაშლის მიუხედავად, hotnews.ge-ის სტატია Facebook-ში აქტიურად გავრცელდა და 5000-ზე მეტი ინტერაქცია (2000-ზე მეტი რეაქცია, 2000-მდე კომენტარი და 1360 გაზიარება). hotnews.ge-ს სტატიაში ვკითხულობთ:
www.hotnews.ge-ის თანახმად: „ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციაში COVID-19-თან ბრძოლის ჯგუფის ერთერთმა ხელმძღვანელმა, ამერიკელმა ინფექციური დაავადებების ეპიდემიოლოგმა, განაცხადა: „არ არის. ეპიდემია არ არსებობს. არავითარი ვაქცინა არ არის საჭირო. ჯანმრთელ ადამიანს არ სჭირდება ხელთათმანები, პირბადე და სხვა დამცავი საშუალებები. არ იყო აგრეთვე არც კარანტინის და კომენდანტის საათის საჭიროება და არც ე.წ კონტაქტების გამოკვლევა, ვირუსი ზედაპირზე ვერ ცოცხლობს - ამგვარი იზოლაცია მხოლოდ მთავრობების მოთხოვნა იყო. ნებისმიერ ორგანიზაციას, ფიტნეს-კლუბს, თეატრებსა და რესტორნებს/კაფე-ბარებს საშუალება აქვთ, იმუშაონ სრული დატვირთვით“.
სტატიაში ასევე YouTube-ის ვიდეოც იყო მითითებული, სადაც ჯანმოს COVID-19-ზე სპეციალისტი, მარია ვან კერკჰოვე, ბრიფინგზე დასმულ შეკითხვას პასუხობს და კორონავირუსის (COVID-19) ასიმპტომური გადაცემის შესახებ საუბრობს. სტატიაში მოცემული ციტატა სტატიაშივე მოცემულ რეალურ წყაროს, მარია ვან კერკჰოვეს ინტერვიუს, სრულიად არ ემთხვევა. ის არსად ახსენებს, რომ პანდემია და ეპიდემია არ არსებობს და არც თავდაცვის ზომებისა თუ ვაქცინის საჭიროებას უარყოფს. შესაბამისად, www.hotnews.ge-ზე მოცემული ციტატა სრულიად ყალბია (იხილეთ წყაროდ მოყვანილი YouTube-ის ვიდეო).
www.hotnews.ge-ის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია უსაფრთხოების ზომებთან (პირბადის, ხელთათმანების ტარება) დაკავშირებითაც მცდარია. ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის 5 ივნისს გამოქვეყნებულ რეკომენდაციის თანახმად, ნიღბის გამოყენება რესპირატორული ვირუსული დაავადებების, მათ შორის COVID-19, პრევენციის და კონტროლის მნიშვნელოვანი ნაწილია. ნიღბების გამოყენება შესაძლებელია როგორც ჯანმრთელი პირების დასაცავად, ასევე დაინფიცირებული ადამინისგან დაავადების გავრცელების შესამცირებლად. ამასთან, ჯანმოს განმარტებით, მხოლოდ პირბადის ტარება საკმარის თავდაცვის ზომას არ წარმოადგენს. ინფექციის პრევენციისთვის მნიშვნელოვანია როგორც პირადი, ასევე საზოგადოებრივ დონეზე მიღებული ზომები, მათ შორის ჰიგიენა, სოციალური დისტანცია და სხვ.
www.hotnews.ge-მ აღნიშნული ყალბი ამბავი წაშალა, თუმცა იგი უცვლელად გადაიტანეს შემდეგმა საიტებმა:
• www.qartuliazri.reportiori.ge/ - “ქართული აზრი“ (6300-მდე ინტერაქცია, მათ შორის - 675 რეაქცია, 115 კომენტარი და 5500-ზე მეტი გაზიარება);
• www.tinp.ge (8400-ზე მეტი ინტერაქცია, მათ შორის - 3400-ზე მეტი რეაქცია, 2300-ზე მეტი კომენტარი და 2600-მდე გაზიარება).
• Paqtebi.ge - სტატიას 1000-ზე მეტი ნახვა აქვს, თუმცა მას Facebook-ზე მცირე ინტერაქციები აქვს (86 ინტერაქცია, მათ შორის - 40 რეაქცია, 3 კომენტარი და 43 გაზიარება).
• www.viki.ge
რეალურად მარია ვან კერკჰოვემ 8 ივნისს ბრიფინგის დროს განაცხადა, რომ კორონავირუსის (COVID-19) ასიმპტომური გადაცემა (ვირუსის გადაცემა COVID-დაინფიცირებულისგან, რომელსაც სიმპტომები არ აქვს გამოვლენილი) ძალიან იშვიათია. აღნიშნულზე, 9 ივნისს, ვან კერკჰოვემ დამატებითი განმარტება გააკეთა. მან განაცხადა, რომ მისი წინა დღის განცხადება ჯანმოს ოფიციალურ პოლიტიკას არ წარმოადგენს და მხოლოდ რამდენიმე, ორ-სამ, კვლევაზე დაყრდნობით საუბრობდა. არსებული კვლევების სიმცირიდან გამომდინარე კი, რთულია გადაჭრით იმის დადასტურება, რომ ასიმპტომური პაციენტებიდან ინფექცია იშვიათად ვრცელდება.
ჯანმოს წარმომადგენლის გაყალბებული ციტატა ქართულ Facebook-გვერდებსა და ჯგუფებში მასობრივად გავრცელდა და მას სტატიაზე მუშაობის დროს დაახლოებით 23 ათასი ინტერაქცია ჰქონდა.

On 15 June 2020, www.hotnews.ge published an article entitled “Shocking Admission of WHO’s Epidemiologist – Epidemic Does not Exist!” Later, www.hotnews.ge deleted the aforementioned article, although its cached version is still available (see here). In spite of removing the article, it was nonetheless widely circulated throughout Facebook and amassed over 5,000 interactions (over 2,000 reacts, over 2,000 comments and 1,360 shares).
According to www.hotnews.ge:  “One of the World Health Organisation’s COVID-19 technical leads, an American epidemiologist of infectious diseases, stated:  ‘There is no pandemic. The epidemic does not exist. No vaccine is needed. Healthy people do not need gloves, face masks and other protective equipment. There was no need for a lockdown and a curfew as well as the so-called contact tracing. The virus cannot survive on surfaces – such an isolation was only the demand of governments. Each and every organisation, fitness clubs, theatres, restaurants, cafes and bars can work at full capacity.’”
The article indicated a YouTube video where WHO’s COVID-19 technical lead, Maria van Kerkhove, is answering a question at the briefing and speaks about the asymptomatic transmission of the coronavirus (COVID-19). The quote in the article completely differs from the actual source in the article which is Maria van Kerkhove’s interview. Dr van Kerkhove does not mention that the pandemic and the epidemic do not exist nor does she deny the need for protective measures and a vaccine. Therefore, the quote at www.hotnews.ge is completely fake (see the YouTube video indicated as a source).
Information promoted by www.hotnews.ge is also false in regard to protective measures (wearing face masks and gloves). According to the WHO’s recommendation published on 5 June 2020, wearing face masks is paramount for preventing and controlling respiratory viral diseases, including COVID-19. Face masks can be used both to protect healthy people and to reduce the risks of spreading the disease from infected individuals. In addition, the WHO clarifies that wearing face masks alone is not a sufficient protective measure. Measures taken at the personal and societal levels, including hygiene and social distancing, are important to prevent the spread of infection.
The aforementioned fake news item was deleted by www.hotnews.ge but it was copied in its original form by the following websites:
•  www.qartuliazri.reportiori.ge/ - “Georgian Thought” (around 6,300 interactions, including 675 reacts, 115 comments and over 5,500 shares).
• www.tinp.ge (over 8,400 interactions, including over 3,400 reacts, over 2,300 comments and nearly 2,600 shares).
•  Paqtebi.ge – the article has been viewed more than 1,000 times, although interactions on Facebook are negligible (86 interactions, including 40 reacts, three comments and 43 shares).
•  www.viki.ge
In fact, at her briefing on 8 June 2020, Maria van Kerkhove stated that the asymptomatic transmission (transmission of the virus from an infected person who does not show symptoms) of the coronavirus (COVID-19) is very rare. The next day, Dr van Kerkhove made an additional explanation and stated that her previous statement is not the WHO’s official policy and that she was speaking based on two or three research studies. Given the paucity of current research studies, it is hard to assert that asymptomatic patients rarely spread infection.
The fabricated quote of the WHO’s official has been widely spread throughout Georgian Facebook pages and groups and at the time of this writing it had around 23,00 interactions.