რეზიუმე: 2019 წლის მონაცემებით, 2015 წლის ფასებში გამოხატული (რეალური ზრდა, რომელიც გამორიცხავს ინფლაციის გავლენას ეკონომიკური ზრდის მონაცემებში) მშპ 40.4 მლრდ ლარს შეადგენს, რაც 2012 წლის მონაცემთან შედარებით 32.2%-იანი ზრდაა. ამ ნაწილში პოლიტიკოსის განცხადება ზუსტია. თუმცა, 2013-2019 წლებში, საშუალო რეალური ეკონომიკური ზრდა 4.08 %-ს შეადგენდა და არა 4.8%-ს.
აღსანიშნავია, რომ განცხადება ოპოზიციის რიგი წარმომადგენლების საპასუხოდ გაკეთდა, რომლებიც მშპ-ს დინამიკას აშშ დოლარში გამოსახული მაჩვენებლის მიხედვით აანალიზებენ, რაც არასწორი მიდგომაა. მოსახლეობის შემოსავლების დინამიკის განხილვისას დოლარში კონვერტაციის საფუძველი არ არსებობს, ვინაიდან საქართველოში ანგარიშსწორების ერთეულს ლარი წარმოადგენს, მოსახლეობის ხარჯებიც ძირითადად ლარშია დენომინირებული. კურსის ცვლილებით გამოწვეულ ფასების დონის ზრდას კი ინფლაციის მაჩვენებელი საკუთარ თავში მოიცავს. შესაბამისად, რეალური მონაცემის მისაღებად, ნომინალური მშპ დოლარში კი არა, არამედ ინფლაციის მაჩვენებელზე უნდა დაკორექტირდეს.
5 მაისს ტელეკომპანია „იმედის“ გადაცემა „არენა“-ში, საქართველოს ფინანსთა მინისტრმა, ივანე მაჭავარიანმა განაცხადა (12წთ-დან): „2012-2019 წლებში, დაახლოებით 4.8 %-ით საშუალოდ იზრდებოდა ეკონომიკა, ჯამში რეალურ გამოსახულებაში ეკონომიკა გაიზარდა ალბათ 1/3-მდე“.
მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) დროის გარკვეულ პერიოდში ქვეყნის შიგნით საბოლოო მოხმარებისთვის წარმოებული საქონლისა და მომსახურების მოცულობას აჩვენებს, რაც ქვეყნის ეკონომიკის ზომისა და მასშტაბების საზომია. ხოლო, ერთ სულ მოსახლეზე გადაანგარიშებული მშპ-ს მოცულობა, ქვეყანაში არსებული ცხოვრების დონის ერთ-ერთი ინდიკატორია.
მშპ-ის დინამიკის ძირითადი მაჩვენებლები ცხრილ 1-შია გამოსახული. 2019 წლის მონაცემებით, 2015 წლის ფასებში გამოხატული (რეალური ზრდა, რომელიც გამორიცხავს ინფლაციის გავლენას ეკონომიკური ზრდის მონაცემებში) მშპ 40.4 მლრდ ლარს შეადგენს, რაც 2012 წლის მონაცემთან შედარებით 32.2%-იანი ზრდაა. ამ ნაწილში პოლიტიკოსის განცხადება ზუსტია. თუმცა, 2013-2019 წლებში, საშუალო რეალური ეკონომიკური ზრდა 4.08 %-ს შეადგენდა და არა 4.8%-ს.
ცხრილი 1: მშპ-ს დინამიკა 2012-2019 წლებში
| წელი  | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019* |
| მშპ მიმდინარე ფასებში, მილიარდი ლარი | 27.2 | 28.6 | 31.1 | 33.9 | 35.8 | 40.8 | 44.6 | 50 |
| მშპ მუდმივ 2015 წლის ფასებში, მილიარდი ლარი | 30.4 | 31.5 | 32.9 | 33.9 | 34.9 | 36.6 | 38.4 | 40.4 |
| მშპ მიმდინარე ფასებში, მილიარდი აშშ დოლარი | 16.5 | 17.1 | 17.6 | 14.9 | 15.1 | 16.2 | 17.6 | 17.7 |
| მშპ-ის რეალური ზრდა, პროცენტი | 6.4 | 3.6 | 4.4 | 3 | 2.9 | 4.8 | 4.8 | 5.1 |
| მშპ მიმდინარე ფასებში (PPP) | 32.162 | 33.911 | 36.07 | 37.547 | 39.038 | 41.699 | 44.784 | 47.91 |
მინისტრმა განცხადება ჟურნალისტის შენიშვნის საპასუხოდ გააკეთა, რომელიც დაუზუსტებელ Facebook-ის პოსტს ეხებოდა, რომლის მიხედვითაც დოლარში გამოსახული მთლიანი შიდა პროდუქტი შემცირდა. აღსანიშნავია, რომ ოპოზიციის წარმომადგენლები მშპ-ის დინამიკის ანალიზისას ხშირად აშშ დოლარში გამოსახულ ნომინალურ მაჩვენებელს იყენებენ, რაც არასწორი მიდგომაა. აღნიშნულთან დაკავშირებით, „ფაქტ-მეტრი“ წარსულში არაერთხელ წერდა. რა თქმა უნდა, ეროვნული ვალუტის კურსის შემცირებას მთელი რიგი უარყოფითი შედეგები აქვს. მათ შორის, იმატებს სესხის მომსახურების წნეხი იმ პირთათვის ვისაც შემოსავლი ლარში, ხოლო ვალდებულები უცხოურ ვალუტაში აქვს, აძვირებს იმპორტს, მოგზაურობას უცხოეთში და ა.შ. თუმცა ამის მიუხედავად, მოსახლეობის შემოსავლების დინამიკის განხილვისას დოლარში კონვერტაციის საფუძველი არ არსებობს, ვინაიდან საქართველოში ანგარიშსწორების ერთეულს ლარი წარმოადგენს, მოსახლეობის ხარჯებიც ძირითადად ლარშია დენომინირებული. კურსის ცვლილებით გამოწვეულ ფასების დონის ზრდას კი ინფლაციის მაჩვენებელი საკუთარ თავში მოიცავს. შესაბამისად, რეალური მონაცემის მისაღებად, ნომინალური მშპ დოლარში კი არა, ინფლაციის მაჩვენებელზე უნდა დაკორექტირდეს.
სხვა ქვეყნებთან შედარების მიზნით, შესაძლებელია მოსახლეობის რეალური შემოსავლების დინამიკის საერთაშორისო დოლარში განხილვა, მსყიდველობითი უნარის პარიტეტის (PPP) მიხედვით. PPP მიდგომაში გათვალისწინებულია, რომ მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყანაში ვალუტებს განსხვავებული მსყიდველობითი უნარი აქვთ და გაცვლითი კურსების ცვლილებაც ასახულია. აღნიშნული მონაცემი, 2012 წელთან შედარებით, 2019 წელს 49%-ით არის გაზრდილი.

Resume: Table 1 shows the main indicators of the gross domestic product (GDP) dynamic. According to 2019’s data, the GDP in 2015 prices (real growth without considering the inflation effect on economic growth figures) amounts to GEL 40.4 billion which constitutes a 32.2% growth as compared to the figure for 2012. In this part, Ivane Machavariani’s statement is accurate. However, the average real economic growth was 4.08% in 2013-2019 instead of 4.8%.
Of note is that the aforementioned statement was made in response to some members of the opposition who offer an analysis of the GDP dynamic based on the USD denominated figure which is a wrong approach. To analyse a dynamic of people’s incomes, there is no reason to convert to USD because GEL is the legal tender in Georgia and people’s expenses are mostly denominated in GEL whilst the inflation figure in itself contains the growth of prices as a result of changes in the currency exchange. Therefore, the nominal GDP should be adjusted to the inflation figure instead of being converted to USD in order to obtain the real figure.
On 5 May 2020, on air on TV Imedi’s broadcast, Arena, the Minister of Finance of Georgia, Ivane Machavariani, stated (from 12:00):  “In 2012-2019, the economy was growing by 4.8% on average. In total, the economy increased perhaps by a third in real figures.”
The gross domestic product (GDP) is the total value of all finished goods and services produced within a country’s borders for a certain period of time and which is a measurement of the size and the scale of a country’s economy. In turn, the GDP per capita is one of the indicators of a country’s standard of living.
Table 1 shows the main indicators of the gross domestic product (GDP) dynamic. According to 2019’s data, the GDP in 2015 prices (real growth without considering the inflation effect on economic growth figures) amounts to GEL 40.4 billion which constitutes a 32.2% growth as compared to the figure for 2020. In this part, Mr Machavariani’s statement is accurate. However, the average real economic growth was 4.08% in 2013-2019 instead of 4.8%.
Table 1: GDP Dynamic in 2012-2019
2019*
GDP in Current Prices, GEL Billion
27.2
28.6
31.1
33.9
35.8
40.8
44.6
50
GDP in Constant 2015 Prices, GEL Billion
30.4
31.5
32.9
34.9
36.6
38.4
40.4
GDP in Current Prices, USD Billion
16.5
17.1
17.6
14.9
15.1
16.2
17.7
Real GDP Growth, %
6.4
4.8
5.1
GDP in Current Prices (PPP)
32.162
33.911
36.07
37.547
39.038
41.699
44.784
47.91
The Minister made his statement in response to a journalist’s remark about an unspecified Facebook post which stated that the GDP in USD had decreased. Of note is that the members of the opposition often use USD-denominated nominal figures to analyse the GDP dynamic which is a wrong approach. FactCheck has written about this issue many times in the past. Certainly, the depreciation of the national currency exchange rate entails a number of negative consequences. Among these are an increased debt service burden for those who have income in GEL and obligations in a foreign currency, more expensive import and travel abroad, etc. However, there is no reason to convert GEL to USD in order to analyse the dynamic of people’s incomes because GEL is the legal tender in Georgia and people’s expenses are mostly denominated in GEL whilst the inflation figure in itself reflects the growth of prices as a result of changes in the currency exchange. Therefore, the nominal GDP should be adjusted to the inflation figure instead of being converted to USD in order to obtain the real figure.
It is possible to analyse the dynamic of people’s real incomes in international dollars based on purchasing power parity (PPP) for the sake of making comparisons. The PPP approach envisions that different currencies in the world have different purchasing power and takes the change in exchange rates into account. This figure in 2019 increased by 49% as compared to 2012.