დეზინფორმაცია 5G-ის კორონავირუსთან კავშირის შესახებ
5G-სა და კორონავირუსს შორის კავშირზე შეთქმულების თეორიები არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ მთელ მსოფლიოში ვრცელდება.
12/04/2020
ლალი მოროშკინას Facebook-პოსტი სხვადასხვა ვებ-გვერდმა (iTv.ge, geomediatv.ge, wnews.ge, pirveli.site, Facebook-გვერდი „დედაქალაქი“) ახალ ამბად გამოაქვეყნა და საკმაოდ აქტიურად გაავრცელა. პოსტის ავტორი ამტკიცებს, რომ კორონავირუსი განსაკუთრებით იმ ქვეყნებში გავრცელდა, სადაც 5G არის გავრცელებული, ხოლო იმ ქვეყნებში, რომლებშიც ანტენების ინსტალაცია არ მომხდარა, კორონავირუსი სუსტად ვლინდება ან საერთოდ არ ფიქსირდება. მისი მტკიცებით, 5G ქსელების ინსტალირება მთელ მსოფლიოში მრავალი ადამიანის სიცოცხლეს შეიწირავს, ხოლო თუ მოვლენები მსგავსი სცენარით განვითარდება, საქართველოში ნოემბერში მხოლოდ მილიონი ადამიანი დარჩება. აღნიშნული სტატიები Facebook-ზე რამდენიმე ათასჯერ გამოქვეყნდა და გავრცელდა, შედეგად კი, 16 ათასზე მეტი ინტერაქცია და 10 ათასზე მეტი გაზიარება აქვს; სამ ვებ-გვერდზე კი - ჯამურად 75 ათას ნახვაზე მეტი. კორონავირუსი „ბლეფად“ შეაფასა და 5G-ს დაუკავშირა კობა კუპრაშვილმაც. გაზეთში - „ასავალ-დასავალი“, 5G-ზე დეზინფორმაცია არასამთავრობო ორგანიზაცია „ერი და სახელწმიფოს“ დამფუძნებელმა ზვიად ტომარაძემაც გაავრცელა. იგი ბიზნესმენ ლევან ვასაძესთან, ქართული მარშის ლიდერ სანდრო ბრეგაძესა და პრიმაკოვის ფონდის ხელმძღვანელ დიმიტრი ლორთქიფანიძესთან დაკავშირებული პირია.
5G-სა და კორონავირუსს შორის კავშირზე შეთქმულების თეორიები არა მხოლოდ საქართველოში, არამედ მთელ მსოფლიოში ვრცელდება. მაგალითად, დიდ ბრიტანეთში, ყალბი ამბის გავრცელების შემდეგ, ბირმინჰემსა და მერსისაიდში, გადამცემ ანძებს ხანძარი გაუჩინეს. გაერთიანებული სამეფოს ეროვნული ჯანდაცვის სერვისის (NHS) ინგლისის განყოფილების სამედიცინო დირექტორმა, პროფესორმა სტივ პოუსმა კორონავირუსისა და 5G-ს შორის კავშირს „ყველაზე ცუდი სახის ყალბი ამბავი“ უწოდა, ხოლო კაბინეტის მინისტრმა მაიკლ გოუვმა - „აბსურდი და სახიფათო სისულელე“. მეცნიერები კავშირის არარეალურობაზე მიუთითებენ. ჰიგიენისა და ტროპიკული მედიცინის ლონდონის სკოლის პროფესორი ბრენდან უერენი სატელეფონო ანძებსა და ვირუსს შორის კავშირს „როგორც ფიზიკურ, აგრეთვე ბიოლოგიურ შეუძლებლობად“ აფასებს. ამასთან ერთად, კორონავირუსი გაერთიანებული სამეფოს ისეთ ნაწილებშიც ვრცელდება, რომლებსაც 5G ქსელები არ ფარავს, მაგალითად მილტონ კეინესსა და პორტსმუტში.
ავტორიტეტული ბრიტანული ფაქტების გადამამოწმებელი ვებ-გვერდის FullFact-ის მიხედვით, მსოფლიოში აღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებული დეზინფორმაცია ძირითადად ორი მიმართულებით ვრცელდება: 1. 5G კორონავირუსს იწვევს და მის გავრცელებას აჩქარებს და 2. 5G ადამიანების იმუნურ სისტემას აზიანებს, რის შედეგადაც ორგანიზმი კორონავირუსს ვერ უმკლავდება და, შედეგად, სიკვდილიანობა იზრდება.
ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მიხედვით, 5G მობილური ქსელები COVID-19-ს არ ავრცელებს. ვირუსები რადიოტალღებისა და მობილური ქსელების მეშვეობით არ მოძრაობს. ხოლო კორონავირუსი მრავალ ისეთ ქვეყანაშია გავრცელებული, სადაც 5G მობილური ქსელები არ არის, მაგალითად - იაპონიასა და ირანში. COVID-19 ჰაერ-წვეთოვანი გზით გადაეცემა, როდესაც ადამიანი ახველებს, აცემინებს ან ლაპარაკობს. ასევე დაინფიცირებული ზედაპირის ხელით შეხების შედეგადაც შესაძლებელია ვირუსის გადადება.
არაიონიზებადი რადიაციისგან დაცვის საერთაშორისო კომისიამ (International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection – ICNIRP) 5G უსაფრთხოდ მიიჩნია. ისევე როგორც უსადენო ქსელების წინა თაობის ტექნოლოგიების - 4G, 3G და 2G - შემთხვევაში, 5G-ც რადიოტალღების მეშვეობით ვრცელდება. რადიოტალღებს სატელევიზიო და რადიო გადამცემებიც იყენებენ. რადიოტალღები ფართო ელექტრომაგნიტური სპექტრის ტალღების პატარა ნაწილია. ყველა მათგანი ელექტრომაგნიტურ რადიაციას გამოსცემს. თუმცა რადიოტალღები სპექტრის ბოლო ნაწილს შეადგენს და სხვა სახის ტალღებთან შედარებით დაბალი სიხშირე აქვთ. რადიოტალღები მხოლოდ არაიონიზებად რადიაციას გამოსცემენ, რაც ნიშნავს, რომ მათ უჯრედების შიგნით დნმ-ის დაზიანება არ შეუძლიათ.
4G დაახლოებით 6 გიგაჰერცის სიხშირეს იყენებს, ხოლო 5G 30-დან 300 გიგაჰერცამდე არეალში გადაეცემა. თუმცა 30-დან 300 გიგა ჰერცამდე სიხშირეს საკმარისი ენერგია არ აქვს, რომ ქიმიური ბმები გაწყვიტოს ან ადამიანის სხეულთან კონტაქტის დროს ელექტრონები ორბიტიდან მოწყვიტონ. შესაბამისად, 5G-ის რადიოტალღები უჯრედების დნმ-ში ქიმიური ბმების გაწყვეტას და იმუნური სისტემის დაზიანებას არ იწვევენ. მსგავსი გავლენა მხოლოდ ბევრად ძლიერ ულტრაიისფერ, X-გამოსხივებასა და გამა-გამოსხივებას შეუძლიათ, რომლებიც იონიზებად რადიაციას გამოსცემენ. ავსტრალიის რადიაციისგან დაცვისა და ბირთვული უსაფრთხოების სააგენტოც ამავე დასკვნას აკეთებს. გაერთიანებული სამეფოს კომუნიკაციების სააგენტოს (Ofcom) მიხედვით, 5G-სგან გამოყოფილი ელექტრომაგნიტური რადიაცია საერთაშორისო უსაფრთხოების სტანდარტებთან შედარებით 66-ჯერ ნაკლებია.
საქართველოში Facebook-ჯგუფი „STOP 5G GEORGIA!!!” შეიქმნა, რომელშიც დაახლოებით ხუთი ათასი ადამიანია გაწევრიანებული. ჯგუფის ადმინისტრატორებიდან ორი (Schiller Schiller; Faika Faika), ტროლები არიან (Facebook-ანგარიშები, რომლებიც არ იყენებენ თავის რეალურ სახელს და საზოგადოებრივი აზრის მანიპულაციას ცდილობენ). ასევე, ჯგუფის ერთ-ერთი ადმინისტრატორი კობა კუპრაშვილია.
ჯგუფში 5G-ის დამაზიანებელ თვისებებზე დეზინფორმაცია ვრცელდება. 5G-ის კორონავირუსის გავრცელებასაც უკავშირებენ. ჯგუფში ინფორმაცია ძირითადად რუსულ წყაროებზე დაყრდნობით ვრცელდება, რომლებიც შეთქმულების თეორიებს წარმოადგენს და 5G-ის მომაკვდინებლად, კორონავირუსის გამომწვევად, აპოკალიფსის დასაწყისადაც კი მიიჩნევს და ადამიანებში ჩიპების ჩამონტაჟებასაც უკავშირებს (იხილეთ ჯგუფში წყაროდ მოყვანილი ვიდეოები: ბმული1, ბმული2, ბმული3, ბმული4, ბმული5). რუსეთი 5G-სთან დაკავშირებულ დეზინფორმაციას ჯერ კიდევ 2019 წელს ავრცელებდა და აღნიშნული ამ შემთხვევაშიც რუსული პროპაგანდის წყაროებს, მათ შორის Russia Today-ს უკავშირდება. თუმცა ალტ-ინფომ 5G-სთან დაკავშირებული დეზინფორმაციის გავრცელება აშშ-ს დააბრალა.
Facebook-ჯგუფში „STOP 5G GEORGIA!!!” საქართველოს სხვადასხვა ადგილიდან გადამცემი ანძების სურათებს ავრცელებენ. მათ ყოველგვარი მტკიცებულების გარეშე, ახალ დამონტაჟებულებად წარმოაჩენენ და 5G-ს უკავშირებენ. სინამდვილეში ეს ანძები 5G-ის გამოგონებამდეც ფუნქციონირებდნენ. აღნიშნულის დემონსტრირებით, ჯგუფში პანიკას აღვივებენ და საზოგადოებრივი წესრიგის დარღვევას ცდილობენ. ისინი ჯგუფის წევრებს კორონავირუსის პანდემიის დროს ქუჩაში გამოსვლისა და გადამცემების დაზიანებისკენ მოუწოდებენ. მაგალითად, იხილეთ შემდეგი სურათები ჯგუფიდან:

Disinformation Linking 5G to the Coronavirus
Conspiracy theories on links between 5G and the coronavirus circulate not only in Georgia but all around the world
12/04/2020
Lali Moroshkina’s Facebook post was published and widely circulated by a number of websites (iTv.ge, geomediatv.ge, wnews.ge, pirveli.site and the Facebook page Capital City) as a news story. The author of the aforementioned Facebook post claims that the coronavirus spread especially in countries with wide 5G coverage whilst in countries where 5G towers are not installed, the coronavirus remains week or even absent. Ms Moroshkina asserts that the installation of 5G networks will claim many lives worldwide and in case the course of unfolding events follows this scenario, only one million people will stay alive in Georgia. These articles were posted and shared on Facebook several thousand times and, as a result, they have over 16,000 interactions and more than 10,000 shares whilst the total amount of views on all three websites is 75,000. Koba Kuprashvili (he was a candidate for MP of a Gurjaani single-mandate constituency, nominated by the Alliance of Patriots of Georgia) also dismissed the coronavirus as a “bluff” and linked it to 5G. Zviad Tomaradze, founder of the Nation and State non-governmental organisation, also promoted disinformation on the pages of the Asaval-Dasavali newspaper. Zviad Tomaradze has ties with businessman Levan Vasadze, leader of the Georgian March, Sandro Bregadze and the head of the Primakov Foundation, Dimitri Lortkipanidze.
Conspiracy theories on links between 5G and the coronavirus circulate not only in Georgia but all around the world. For instance, after spreading fake news in the UK, 5G cell towers were set on fire in Birmingham and Mersiside. Professor Steve Powis, National Medical Doctor for the National Health Service (NHS) England, said that links between the coronavirus and 5G were “the worst kind of fake news” whilst Cabinet Secretary Michael Gove states it was “nonsense and dangerous nonsense.” The scientists point out the implausibility of such connections. Brendan Wren, Professor of Microbial Pathogenesis at the London School of Hygiene and Tropical Medicine, considers links between the cell towers and the virus as “both a physical and biological impossibility.” In addition, the coronavirus spreads in such parts of the UK which are not yet covered by 5G networks such as Milton Keynes and Portsmouth.
According to the authoritative British fact-checking website FullFact, two disinformation theories circulate on this issue around the world: 1. 5G WiFi networks could be responsible for causing and the rapid spread of the new coronavirus and 2. 5G suppresses the immune system which makes a person incapable of tackling the virus and consequently mortality rises.
According to the World Health Organisation (WHO), 5G mobile networks do not spread COVID-19. Viruses cannot travel on radio waves/mobile networks whilst the coronavirus is spread in many such countries where there are no 5G mobile networks, including Japan and Iran. COVID-19 is spread through respiratory droplets when an infected person coughs, sneezes or speaks. People can also be infected by touching a contaminated surface and then their eyes, mouth or nose.
The International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP) confirmed 5G as safe. Similar to technologies of mobile networks of previous generations – 4G, 3G and 2G – 5G is also sent by radio waves. TV and radio broadcast transmitters also use radio waves. Radio waves are a small part of the wide range of electromagnetic spectrum waves and all of them emit electromagnetic radiation. However, radio waves constitute the last part of the spectrum and have a lower frequency as compared to other types of waves. Radio waves emit only non-ionised radiation, meaning they cannot harm RNA within cells.
4G uses approximately a 6 gigahertz range whilst 5G is transmitted within a 30 to 300 gigahertz range. However, in the 30-300 gigahertz range, there is not enough energy to break chemical bonds or remove electrons when in contact with human tissue. Therefore, 5G radio waves do not break chemical bonds in the RNA of the cells and do not damage the immune system. Only much stronger ultraviolet X-rays and Gamma-rays, which emit ionised radiation, are capable of doing so. The Australian Radiation Protection and Nuclear Safety Agency is of the same opinion. According to the UK’s Office of Communications (Ofcom), 5G-emitted electromagnetic radiation is 66 times lower as compared to international safety standards.
The Facebook group „STOP 5G GEORGIA!!!” was created in Georgia where nearly 5,000 people have joined. Of the group’s administrators, two (Schiller and Faika Faika) are trolls (Facebook accounts which do not use their real names and try to manipulate public opinion). In addition, Koba Kuprashvili is one of the administrators of the group.
Disinformation about the harmful qualities of 5G is being circulated in the group. The spread of the coronavirus is also linked with 5G. Most of information in the group is based on Russian sources which are conspiracy theories which portray 5G as deadly, coronavirus-causing and start of the apocalypse as well as links with inserting chips in human bodies (see videos shared as sources in the group: link 1, link 2, link 3, link 4 and link 5). Russia was spreading disinformation on 5G as early as in 2019 and this is also related with Russian propaganda mouthpieces, including Russia Today. However, Alt-Info blamed the US in promoting disinformation on 5G.
Pictures of transmission towers from different localities in Georgia are posted in the Facebook group “STOP 5G Georgia!!!.” The towers in the pictures are described as newly installed and linked with 5G without producing any evidence. In fact, these towers were operational prior to the invention of 5G. However, those engaged in circulating disinformation seek to sow panic among the group members and aim to breach public order. They call upon the group members during the coronavirus pandemic to take to the streets and damage the towers. For instance, see following screenshots from the group:
Photos:
Schiller Schiller:This can be helped by no petition. The nation must wake up and we should finish this job by taking to the streets.