დამარცხდა თუ არა კორონავირუსი? - მანიპულაციურად გავრცელებული ინფორმაცია
„MEGATV.GE”-მ სტატია გამოაქვეყნა სათაურით „კორონა ვირუსი დამარცხდა – რას იუწყებიან საფრანგეთიდან“. სტატიის თანახმად, საფრანგეთში მცხოვრები ქართველის ინფორმაციით, საფრანგეთში COVID-19-ის დამარცხებას ზეიმობენ. აღნიშნულის მიზეზად კი მარსელის საუნივერსიტეტო საავადმყოფოში ჩატარებულ ტესტებს ასახელებენ, სადაც მკურნალობისათვის პრეპარატ „ქლოროქინს“ წარმატებით იყენებენ. სტატიაში ვკითხულობთ, რომ პრეპარატზე პროფესორი რაული მუშაობდა, რომელიც კორონავირუსის დამარცხებას ამტკიცებს.
ქლოროქინის ფოსტფატი, შემოკლებით „ქლოროქინი“, და მისი ანალოგი ჰიდროქლოროქინი, რომელიც ცნობილია ბრენდული სახელწოდებით - „პლაქვენილი“, მალარიის მკურნალობისათვის გამოიყენება. როგორც აშშ-ის პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა განაცხადა, კორონავირუსთან ბრძოლისათვის ქლოროქინი ეფექტიანი საშუალებაა და შესაძლოა, ის გარდამტეხი აღმოჩნდეს. ალერგიისა და ინფექციური დაავადებების აშშ-ის ეროვნული ინსტიტუტის ხელმძღვანელის განაცხადებით, აღნიშნულ პრეპარატს კონტროლირებული სამედიცინო შემოწმება არ გაუვლია და ამდენად, მტკიცებით ფორმაში მის ეფექტურობაზე საუბარი, ნაადრევია.
საქართველოში კორონავირუსზე კლინიკური კონტროლის ჯგუფის ხელმძღვანელის, თენგიზ ცერცვაძის განცხადებით, „პლაქვენილი“ ფრანგების მიერ გამოქვეყნებულ რეკომენდაციებში იყო დასახელებული, ე.წ. მარსელის პროტოკოლში. „პლაქვენილი“ საქართველოშიც გამოიყენება. „ეს იყო ძალიან მნიშვნელოვანი და მართალი გითხრათ, პატარა ზეიმივით გვქონდა სამსახურში, რაც ტრამპმა თქვა გუშინ, ჩვენ ამას ვაკეთებთ თვე-ნახევარია“, – განაცხადა თენგიზ ცერცვაძემ „იმედის“ ეთერში. 24 მარტიდან ის COVID-19-ის მკურნალობის „ქართული პროტოკოლის“ ნაწილია. ამასთანავე, ფრანგი პროფესორი დიდიე რაული „ქლოროქინს“ კორონავირუსის მკურნალობისათვის მართლაც იყენებს და მის ეფექტურობას სწავლობს.
მიუხედავად იმისა, რომ აღნიშნული მედიკამენტი კორონავირუსის სამკურნალოდ სხვადასხვა ქვეყანაში, მათ შორის საქართველოშიც, გამოიყენება, საუბარი იმაზე, რომ ქროლოქინით კორონავირუსი მარცხდება, ჯერჯერობით ნაადრევია. აშშ-ის საკვებისა და მედიკამენტების ადმინისტრაცია ქლოროქინის ეფექტურობის შესწავლას აგრძელებს. ჯერჯერობით COVID-19-ის სამკურნალოდ „ქლოროქინი“ არც ჯანდაცვის მსოფლიო ორგანიზაციას (WHO) დაუმტკიცებია.
მეცნიერთა შორის აზრთა სხვაობიდან გამომდინარე, ცხადია, რომ ჯერ არ არსებობს საკმარისი მონაცემები, რომ „ქლოროქინის“ ეფექტურობა ან არაეფექტურობა დამტკიცდეს. აღსანიშნავია, რომ პრეპარატის თვითნებურად გამოყენება დაუშვებელია. ნიგერიაში „ქლოროქინით“ - სამი, ხოლო აშშ-ში, არიზონის შტატში, ერთი ადამიანი გარდაიცვალა.
შესაბამისად, „MEGATV.GE”-ს მხრიდან კორონავირუსის დამარცხებაზე მტკიცებით ფორმაში საუბარი, არასწორია და მას მკითხველი შეცდომაში შეჰყავს.

Has the Coronavirus Really Been Defeated? Manipulative Information
MEGATV.GE has published an article entitled “The Coronavirus has been defeated – What are reports from France?” According to the article, people are celebrating defeating COVID-19 in France based on the information of Georgians who live there. The tests being carried at Marseille University hospital where the chloroquine drug is being successfully used for medical treatment is the reason for the celebrations. The article reads that Professor Raoult, who worked on the drug, confirms the defeat of the coronavirus.
Chloroquine phosphate, in short “chloroquine” and its derivative, hydrochloroquine, which go under the brand name of Plaquenil, are used to treat malaria. As stated by the US President Donald Trump, chloroquine is an effective medicine for fighting the coronavirus and it can be a potential game-changer. As stated by the Director of US National Institute of Allergy and Infectious Diseases, the aforementioned drug has not yet undergone controlled clinical trials and, therefore, it was early to make any definitive statement about it.
As stated by Tengiz Tsertsvadze, Head of the Controlled Clinical Trial Group on Coronavirus in Georgia, Plaquenil was included in the recommendations issued by the French – the so-called Marseille Protocols. Plaquenil is used for treatment in Georgia as well. Tengiz Tsertsvadze stated on air on Imedi TV: “It was very important and, honestly, we had a little celebration at work because of what Trump said yesterday and we have been doing that for one-and-a-half months. Since 24 March 2020, Plaquenil has become a part of the ‘Georgian Protocol’ to treat COVID-19. In addition, French Professor Didier Raoult really uses chloroquine for the coronavirus treatment and studies its effectiveness.”
Although this medication is used for the treatment of the coronavirus in different countries, including Georgia, it is still early to talk about chloroquine beating the coronavirus. The US Food and Drug Administration (FDA) continues studying the effectiveness of chloroquine. So far, the World Health Organisation (WHO) has not yet approved chloroquine for the treatment of COVID-19.
Given the lack of consensus within the scientific community, obviously there is still not enough evidence to prove the effectiveness or the ineffectiveness of chloroquine. Of note is that the drug should not be administered without a doctor’s prescription. Three people in Nigeria and one person in Arizona, US have died from chloroquine.
Therefore, MEGATV.GE making a definitive statement about beating the coronavirus is wrong and misleads readers.