საქართველოს ეროვნული ბანკის პრეზიდენტმა, კობა გვენეტაძემ, „პალიტრანიუსის“ გადაცემა „საქმე“- ში სტუმრობისას განაცხადა: „თუ 2014 წელს [რუსეთიდან] გადმორიცხვების საერთო წილი გადმორიცხვებიდან იყო 50%, დღეს ეს განახევრებულია, ანუ 25%-ია“. აღნიშნული განცხადების კონტექსტში ხაზგასმულია ნაკლები ზიანის შესაძლებლობა, რომელიც კრიზისულ პერიოდში რუსეთიდან გზავნილების შემცირებამ შეიძლება, საქართველოსთვის იქონიოს.
9 მარტს მსოფლიოს ნავთობისა და ფინანსურ ბაზრებზე უპრეცედენტო კოლაფსი დაფიქსირდა, რისი მიზეზიც გახდა რუსეთის უარი ნავთობის ექსპორტიორი ქვეყნების ორგანიზაცია „ოპეკ+“-სა და მის ლიდერთან, საუდის არაბეთთან თანამშრომლობაზე. ამავდროულად, ახალი კორონავირუსის (COVID-19) გავრცელებამ მსოფლიო ეკონომიკა კრიზისულ მდგომარეობაში ჩააყენა. აღნიშნული ვითარებიდან გამომდინარე, მკვეთრად, დაახლოებით 26%-ით შემცირდა ნავთობის ფასები მსოფლიოში, ლარი კი დოლართან მიმართებით ისტორიულ მინიმუმამდე დაეცა.
ლარის კურსისა და ნავთობის ფასის დინამიკის თვალსაზრისით, დაახლოებით მსგავსი ვითარება 2014 წლის მიწურულს შეიქმნა, როდესაც ნავთობის ფასების თითქმის განახევრებას დოლარის გამყარება მოჰყვა ვალუტების სრულ უმრავლესობასთან მიმართებით. მსგავსი ძვრა ეკონომიკურ კონიუნქტურაში განსაკუთრებით მტკივნეული აღმოჩნდა ნავთობის ექსპორტიორ ქვეყნებზე, მათ შორის რუსეთზეც. კობა გვენეტაძის განცხადების შესაბამისად, აღნიშნულ პერიოდში, ფულადი გზავნილები რუსეთიდან, მთლიანი გზავნილების 50%-ს შეადგენდა, რაც საქართველოს მოწყვლადობაშიც აისახებოდა რუსეთიდან ფულადი გზავნილების მაღალი წილის თვალსაზრისით.
გრაფიკი 1: ფულადი გზავნილების მოცულობა მთლიანად და რუსეთიდან, 2014-2020 (2 თვე) პერიოდში (მლნ აშშ დოლარი)
2014 წელს მთლიანი გადმორიცხვების მოცულობამ 1.4 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, ხოლო გადმორიცხვებმა რუსეთიდან 709 მლნ აშშ დოლარი, რაც მთლიანი გადმორიცხვების 49%-ს შეადგენდა. შემდგომ წლებში, რუსეთდან გადმორიცხული თანხის, როგორც აბსოლუტური, ასევე ფარდობითი მაჩვენებლის კლების ტენდენცია აღინიშნება და 2019 წელს ფარდობითი მაჩვენებელი 25%-ს, ხოლო 2020 წლის იანვარ-თებერვლის მონაცემებით, 21%-ს შეადგენს, ხოლო უშუალოდ თებერვლის მონაცემით 23%-ს. თუმცა, აღნიშნული დინამიკის მიუხედავად, იმ ქვეყნებს შორის, საიდანაც საქართველოში მნიშვნელოვანი ფულადი გადმორიცხვები ხორციელდება, რუსეთი მაინც რეგულარულად ლიდერობს. დამოკიდებულება, რომელზეც ეროვნული ბანკის პრეზიდენტი საუბრობდა, არსებითად შემცირებულია. თუმცა მაინც მნიშვნელოვან პრობლემად რჩება, რაც საქართველოს არსებული რეალობის მიმართ მოწყვლად მდგომარეობაში ტოვებს.

The President of the National Bank of Georgia, Koba Gvenetadze, on air on the PalitraNews broadcast, Saqme, stated:  “If in 2014 the share of remittances from Russia constituted 50% of the total remittances, this figure is halved today and amounts to 25%.” The context of this statement highlights the lesser amount of damage that a decrease in remittances from Russia can potentially inflict upon Georgia.
As a result of Russia’s refusal to cooperate with the Organization of the Petroleum Exporting Countries OPEC+ and its leader Saudi Arabia, on 9 March 2020, world oil and financial markets had an unprecedented collapse. At the same time, the outbreak of the novel coronavirus (COVID-19) opened the door for a world economic crisis. Given this situation, world oil prices have decreased sharply by 26% whilst GEL depreciated vis-à-vis USD to a historic minimum. According to the official exchange rate of the National Bank, the USD to GEL exchange rate was 1 to 3.18.
In late 2014, there was a similar situation in terms of the GEL exchange rate and the oil price dynamic when almost halved oil prices was followed by an appreciation of USD vis-à-vis almost all other currencies. This shift in the economic conjuncture was especially painful for oil-exporting countries, including Russia. According to Koba Gvenetadze’s statement, remittances from Russia constituted 50% of the total remittances in that period which was translated into Georgia’s vulnerability for being dependent upon a sizeable share of remittances from Russia.
Graph 1Total Remittances and Remittances from Russia in 2014-2020 (two months), USD Million
In 2014, the total volume of remittances was USD 1.4 billion whilst remittances from Russia amounted to USD 709 million; that is, 49% of the total remittances. In the following years, we have trend of decline of remittances from Russia both in absolute and relative values. The relative figure was 25% as of 2019, 21% as of January-February 2020 and 23% taken separately as of February 2020. In spite of the aforementioned dynamic, Russia regularly tops the list of those countries with sizeable remittances to Georgia. The dependency, to which the President of the National Bank was referring, has been substantially decreased, although it still remains as a significant challenge and leaves Georgia vulnerable vis-à-vis the current reality on the ground.