პარტია „ევროპული საქართველოს“ თავმჯდომარემ დავით ბაქრაძემ კორონავირუსის პანდემიის ეკონომიკაზე უარყოფითი ზემოქმედების შესამსუბუქებლად წარმოდგენილი ანტიკრიზისული გეგმის განხილვისას განაცხადა: „2012 წელთან შედარებით „ქართულმა ოცნებამ“ ბიუროკრატიული ხარჯები 1 მილიარდი ლარით გაზარდა“.
პოლიტიკოსის მიერ დასახელებული მაჩვენებელი, 1 მლრდ ლარი შეესაბამება ნაერთი ბიუჯეტის [1] შრომის ანაზღაურებისა და საქონლისა და მომსახურების მუხლების ჯამის ნაზრდს, რაც ადმინისტრაციულ ხარჯებს წარმოადგენს. ადმინისტრაციული ხარჯების დროში ცვლილების ტენდენციის ანალიზისთვის მიღებულია არა ნომინალური, არამედ ფარდობითი მაჩვენებლების განხილვა მთლიან შიდა პროდუქტთან ან/და ბიუჯეტის ასიგნებებთან მიმართებით. ხარჯების ნომინალური მაჩვენებლების 8-წლიან პერიოდში შედარება არასწორია, ვინაიდან ამ წლებში ერთი მხრივ, იზრდება ბიუჯეტის შემოსულობების და გადასახდელების ნომინალური მაჩვენებლები, ხოლო მეორე მხრივ, ინფლაციის ფაქტორი არ არის გამორიცხული. დამატებით უნდა ითქვას, რომ ადმინისტრაციული ხარჯები მოიცავს თავდაცვისუნარიანობისა და საზოგადოებრივი წესრიგის (პოლიცია) უზრუნველსაყოფად საჭირო ხარჯებს, მასწავლებელთა და ექიმების ხელფასებს და ა.შ.
მნიშვნელოვანია, რომ განცხადების კონტექსტი გულისხმობს გამოთავისუფლებული თანხების საშუალებით კრიზისის შერბილების შესაძლებლობას. თუმცა, როგორც აღინიშნა, ადმინისტრაციული ხარჯების დასახელებული მაჩვენებლები მხოლოდ უშუალოდ „ბიუროკრატების“ კეთილდღეობასა და ფუფუნებაზე დახარჯულ სახსრებს არ ასახავს, ცალკეული ჯგუფის დანახარჯების მიზანშეწონილობაზე მსჯელობას კი დამატებითი არგუმენტირება ესაჭიროება. კერძოდ, საჭიროა, მოხდეს ხარჯების დიფერენცირება, რომელთა შემცირება/გაუქმება მიზანშეწონილი იქნებოდა; მაგრამ ამ შემთხვევაშიც, შესაძლოა, სულაც გამოთავისუფლებული სახსრების მიმართვა ისევ იმ კატეგორიაში იყოს უპრიანი (მაგ, ჯანდაცვაზე ხარჯები), რომლებიც ადმინისტრაციულ ხარჯებს მიეკუთვნება. შესაბამისად, ცალსახად იმის თქმა, რომ 2012 წელთან შედარებით რადგან ადმინისტრაციული (და არა ბიუროკრატიული) ხარჯები მილიარდით გაიზარდა, ამდენივეთი შესაძლებელია მისი შემცირება და სხვა დანიშნულებით მიმართვა, არასწორია. 8-წლიან ჭრილში ადმინისტრაციული ხარჯების აბსოლუტური მნიშვნელობის ცვლილებასა და მიმდინარე ბიუჯეტში „გამოთავისუფლებადი“ სახსრების მოცულობას შორის კავშირის წარმოჩენა, მანიპულაციურია.
გრაფიკი 1: ადმინისტრაციული ხარჯების დინამიკა 2012-2020 წლებში, მლნ ლარი
მიუხედავად იმისა, რომ ნაერთი ბიუჯეტის აბსოლუტური მაჩვენებლები ზრდადია (რაც ბუნებრივია) და 2020 წლის ადმინისტრაციული ხარჯების გეგმური აბსოლუტური მაჩვენებელი 2012 წლის მაჩვენებელს დაახლოებით 1 მლრდ ლარით აღემატება, ფარდობითი მაჩვენებელი, როგორც მთლიან შიდა პროდუქტთან, ასევე ბიუჯეტის მთლიან ხარჯებთან, კლებადი ტენდენციით ხასიათდება. ადმინისტრაციული ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი მშპ-სთან, 2012 წელთან შედარებით 2.5 პროცენტული პუნქტით, ხოლო ადმინისტრაციული ხარჯების ფარდობითი მაჩვენებელი ნაერთი ბიუჯეტის ხარჯებთან 6.6 პროცენტული პუნქტით ნაკლებია.
[1] ნაერთი ბიუჯეტი სახელმწიფო, ავტონომიური რესპუბლიკების და თვითმმართველი ერთეულის ბიუჯეტების კონსოლიდირებულ მაჩვენებლებს აერთიანებს.

Chairman of the European Georgia – Movement for Freedom, Davit Bakradze, in a discussion on an anti-crisis plan to alleviate the negative impact of the coronavirus pandemic on Georgia’s economy, stated: “As compared to 2012, the Georgian Dream increased bureaucratic expenses by GEL 1 billion.”
Mr Bakradze’s figure, GEL 1 billion, does correspond to the increase in the total sum of the common budget’s[1] labour remuneration and goods and services components which are administrative expenses. In order to analyse the trend of changes in administrative expenses over time, it is appropriate to discuss relative figures vis-à-vis the gross domestic product or/and budget appropriations instead of using nominal figures. Comparing the nominal figures for expenses in an eight-year period is incorrect because, on the one hand, the nominal figures for budget revenues and payables do increase and, on the other hand, they are not adjusted to inflation. In addition, administrative expenses incorporate those expenses necessary for defence and public order (police), wages of doctors, teachers and firefighters, etc.
Of important note is that the context of the statement refers to the possibility of alleviating the crisis by liberated money. Although, as mentioned previously, the aforementioned figures for bureaucratic expenses do not reflect the funds spent on the well-being and luxury of the “bureaucrats” alone whilst any discussion on the expediency of expenses allocated for a certain group needs additional arguments. In particular, it is necessary to differentiate those expenses which would be expedient to decrease/eliminate. However, even in this case, it could potentially be beneficial to put the liberated money into another category (for instance, expenses on healthcare) which still belongs to the administrative expense category. Therefore, the claim that administrative (and not bureaucratic) expenses increased by GEL 1 billion as compared to 2012 and so it is possible to cut them in the same amount and re-allocate this money for different purposes is groundless. Consequently, in an eight-year perspective, highlighting links between the changes in the absolute figure for administrative expenses and the volume of funds in the current budget which could be “liberated” is manipulative.
Graph 1: Dynamics of Administrative Expenses in 2012-2020, GEL Million
Although the absolute figures for the common budget are growing (which is only natural) and the planned absolute figure for 2020 administrative expenses exceed the 2012 figure by nearly GEL 1 billion, the relative figures – the administrative expenses to the GDP ratio as well as the administrative expenses to the total budget expenses ratio have a trend of decline. The administrative expenses to the GDP ratio has decreased by 2.5 percentage points as compared to 2012 whilst the administrative expenses to common budget expenses ratio is 6.6 percentage points lower as compared to what it was in 2012. In addition, the relative figures for labour remuneration have also decreased – the labour remuneration to the GDP ratio decreased by 0.8 of a percentage point whilst the labour remuneration to budget expenses ratio dropped by 2.2 percentage points.
[1] The common budget encompasses the consolidated figures for the state, the autonomous republic and self-governing unit budgets.