რამ გამოიწვია მშპ-ს მონაცემის 3.5 მლრდ ლარით ზრდა
2019 წლის ნოემბერში ცნობილი გახდა, რომ სტატისტიკის ეროვნულმა სამსახურმა ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის ახალი მეთოდოლოგიის დამკვიდრების შედეგად მიღებული მთლიანი შიდა პროდუქტის ახალი მაჩვენებლები გამოაქვეყნა, რამაც საქართველოს მშპ-ს მაჩვენებლის ზრდა გამოიწვია. სხვადასხვა წლებში ზრდა განსხვავებულია.
მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) (ინგლ. Gross Domestic Product - GDP) ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის საზღვრებში წარმოებული მთლიანი საბოლოო პროდუქციისა და მომსახურების საერთო ღირებულებაა. მშპ ეროვნული შემოსავლებისა და წარმოების ზომის გამოთვლის
ერთ-ერთი მეთოდია და შეიძლება, გამოყენებულ იქნას, როგორც ქვეყნის ცხოვრების სტანდარტის ერთ-ერთი ინდიკატორი. ბუნებრივია, მთლიანი შიდა პროდუქტი იდეალური მაჩვენებელი არ არის და სხვადასხვა მეთოდოლოგიური თავისებურებების თუ ნაკლოვანებების გამო, არსებულ რეალობას სრულად ვერ ასახავს. მაჩვენებლის სიზუსტის თვალსაზრისით, ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრობლემას აღურიცხავი, ანუ ჩრდილოვანი ეკონომიკის არსებობა წარმოადგენს, რაც მთლიანი შიდა პროდუქტის ოფიციალურ მაჩვენებელს რეალურზე მცირედ წარმოადგენს. ჩრდილოვანი ეკონომიკა შეიძლება იყოს საზოგადოდ ლეგალური აქტივობაც (მაგ: დაურეგისტრირებელი ლეგალური საქმიანობა, თვითდასაქმება, საოჯახო მეურნეობა და ა.შ) და არალეგალურიც (კორუფციული ტრანზაქციები, პროსტიტუცია, ნარკოტიკებით ვაჭრობა და ა.შ).
მთლიანი შიდა პროდუქტის გამოთვლის მეთოდოლოგია მოცემულია ეროვნულ ანგარიშთა სისტემაში (ეას) (ინგლ. SNA - System of National Accounts). ეას ეკონომიკური სტატისტიკის წარმოების ეკონომიკურ-სტატისტიკური და საერთაშორისო შედარებითი ანალიზის მიზნით, გაერო-ს, საერთაშორისო სავალუტო ფონდის, ევროპის გაერთიანების კომისიის, ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის და მსოფლიო ბანკის მიერ შემუშავებული საერთაშორისო სტანდარტს წარმოადგენს.
ეას პირველად 1953 წელს გამოიცა (SNA 1953) და ფუნდამენტური ცვლილება რამდენჯერმე განიცადა. მიმდინარე ცვლილება მშპ-ს მაჩვენებელში სწორედ საქართველოს ეროვნული სტატისტიკის SNA 1993 სტანდარტებიდან SNA 2008 წლის სტანდარტებზე გადასვლამ გამოიწვია. ამ ორ ვერსიას შორის ძირითადი განსხვავებებია: აქტივებისა და პასივების გაუმჯობესებული აღრიცხვა, სიახლეების შეტანა ფინანსურ სექტორში, მზარდი გლობალიზაციის ასახვა ანგარიშებში, საჯარო ფინანსებისა და არაფორმალური სექტორის უკეთესი აღწერა. (დეტალური ინფორმაცია შეგიძლიათ იხილოთ სახელმძღვანელოში, გვ 524). ძირითადი მეთოდოლოგიური განსხვავებები საქართველოში  დაკავშირებულია ფინანსური შუამავლობის მომსახურების არაპირდაპირი შეფასების (FISIM) ცვლილებასთან, კვლევებსა და დამუშავებასთან დაკავშირებული ხარჯების კაპიტალიზაციასთან და საკუთარი საცხოვრისის პირობითი რენტის გაანგარიშების გაუმჯობესებასთან.
მშპ-ს რევიზიის მნიშვნელოვანი წყაროა მონაცემთა წყაროს გაუმჯობესება, რაც ითვალისწინებს:
·      შუალედური მოხმარების სტრუქტურის განახლებას სპეციალური გამოკვლევის საფუძველზე;
·      დაუკვირვებადი ეკონომიკის სპეციალური გამოკვლევას სხვადასხვა სექტორში;
·      დაუკვირვებადი ეკონომიკის შეფასების მეთოდების გაუმჯობესებას (IMF, EU-Twinning);
·      არალეგალური საქმიანობების გამოშვების გათვალისწინებას მშპ-ში;
·      ბაზრებსა და ბაზრობებზე მოვაჭრე ეკონომიკური სუბიექტების გამოკვლევას.
ეას-ის ახალ მეთოდოლოგიაზე გადასვლა ევროკავშირის ქვეყნებმა 2014 წლიდან დაიწყეს. მათ რიგებს 2015 წლიდან, ასევე შეუერთდა სომხეთი, თურქეთი, უკრაინა და ბელარუსი. დღესდღეობით SNA 2008 სტანდარტით 80 ქვეყანა სარგებლობს. როგორც ევროპის გამოცდილება აჩვენებს, მეთოდოლოგიის ცვლილება მშპ-ს მაჩვენებლის ზრდას იწვევს. ევროკავშირის ქვეყნებში მაჩვენებლის ზრდამ დაახლოებით 3.7% შეადგინა, მოლდოვის შემთხვევაში ზრდა 18% იყო.
საქართველოს შემთხვევაში მეთოდოლოგიური ცვლილებების შედეგად 2018 წლის ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტი დაახლოებით 3.5 მლრდ ლარით, 41.1 მლრდ ლარიდან და 44.6 მლდ ლარამდე გაიზარდა.
ცხრილი 1:   ნომინალური მთლიანი შიდა პროდუქტი ძველი და ახალი მეთოდოლოგიით (მლრდ ლარი)
მშპ ძველი, SNA 1993 მეთოდოლოგიით
29.2
31.8
34
37.8
41.1
მშპ ახალი, SNA 2018 მეთოდოლოგიით
31.1
33.9
35.8
40.8
44.6
1.9
3.5
შეიცვალა რეალური[1] მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის პროცენტული მაჩვენებლებიც. ახალ მეთოდოლოგიაზე გადასვლის შედეგად,  2018 წელს მშპ-ს ზრდა 0,1%-ით გაიზარდა, ხოლო 2014 წელს 0,1%-ით შემცირდა. ასევე, რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტი 2015 წლის ფასებში არის დათვლილი, წარსულში 2010 წლის ფასებში ითვლიდნენ.
ცხრილი 2:  რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის პროცენტული ზრდა ძველი და ახალი  მეთოდოლოგიით (%)
მშპ-ს ნომინალური მაჩვენებლის ზრდა, შესაბამისად, აისახა ერთ სულზე გადანაწილებული მაჩვენებლის ცვლილებაშიც. 2018 წლის მთლიანი შიდა პროდუქტის მაჩვენებელი ერთ სულზე გაიზარდა 955 ლარით და 11 968 აშშ ლარი შეადგინა.
ცხრილი 3:  მთლიანი შიდა პროდუქტი ერთ სულზე ძველი და ახალი მეთოდოლოგიით (ლარი)
მშპ ძველი SNA 1993 მეთოდოლოგიით
7 867
8 524
9 129
10 151
11 013
მშპ ახალი SNA 2018 მეთოდოლოგიით
8 368
9 109
9 614
10 934
11 968
მატება
501
585
485
783
955
საინტერესო შედეგები ექნება ცვლილებას კანონმდებლობით განსაზღვრული გარკვეული ზღვრებისთვის. მაგალითად, კანონი ეკონომიკური თავისუფლების შესახებ  განსაზღვრავს, რომ საქართველოს საბიუჯეტო კოდექსით განსაზღვრული სახელმწიფოს ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება დასაშვებია იყოს არაუმეტეს 3 პროცენტისა, ხოლო საქართველოს მთავრობის ვალის მთლიან შიდა პროდუქტთან შეფარდება − არაუმეტეს 60 პროცენტისა. გაზრდილი მშპ-ს შემთხვევაში ბუნებრივია პროპორციულად იზრდება დეფიციტისა და ვალის ნომინალური მოცულობის ზღვარიც. 2019 წლის ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის საპროგნოზო მაჩვენებელი 2.54%-დან 2.34 %-მდე მცირდება. ერთიანი ბიუჯეტის დეფიციტის დასაშვები საპროგნოზო მაჩვენებელი 2019 წლის შემთხვევაში იზრდება 1.34 მლრდ ლარიდან 1.46 მლრდ-მდე, 114 მლნ ლარით.
გრაფიკი 1.  მეთოდოლოგიის განახლებით გამოწვეული ბიუჯეტის დეფიციტის ცვლილება
2019 წლის ოქტომბრის მონაცემებით, სამთავრობო ვალი 43%-დან 39.6%-მდე მცირდება.  სამთავრობო ვალის დასაშვები საპროგნოზო მაჩვენებელი 2019 წლის პროგნოზის შემთხვევაში იზრდება 26.9 მლრდ ლარიდან 29.2 მლრდ ლარამდე, 2.29 მლრდ ლარით.
გრაფიკი 2.  მთავრობის ვალის მაჩვენებლების მეთოდოლოგიის განახლებით გამოწვეული ცვლილება (%, მლრდ ლარი)
მთლიანი შიდა პროდუქტი ფარდობითი ანალიზისთვის ფუნდამენტურ მაჩვენებელს წარმოადგენს ძირითადი ეკონომიკური და ფინანსური ინდიკატორებისთვის: საბიუჯეტო მაჩვენებლებისთვის, საგადასახდელო ბალანსის მაჩვენებლებისთვის და ა.შ. ცვლილების შემდეგ, ფარდობითი მაჩვენებლები მცირდება. შესაბამისად, წარსული ანალიზი რომელიც SNA 1993-ს ეფუძნებოდა, მიმდინარე და მომავალ, ახალ მეთოდოლოგიაზე დაფუძნებულ ანალიზთან ვერ შედარდება. აღსანიშნავია, რომ „ფაქტ-მეტრი“ დასკვნებისა და ანალიზისთვის ოფიციალურ, ღია მონაცემებს ეყრდნობა. ახალი მონაცემების გამოქვეყნება როგორც პოლიტიკოსების, ასევე „ფაქტ-მეტრის" ლეგიტიმურ  ანალიზში და განცხადებებშიც უნდა აისახოს, თუმცა, ლეგიტიმურობის მიუხედავად, ბუნებრივია წარსული და მიმდინარე ანალიზი მეთოდოლოგიური ცვლილებიდან გამომდინარე გარკვეულწილად განსხვავებული იქნება. აღსანიშნავია, რომ  ეროვნულ ანგარიშთა სისტემის ახალი მეთოდოლოგიის შესაბამისად, მონაცემები 2010 წლიდან განახლდა.
[1] რეალურ მაჩვენებლებში გამორიცხულია ინფლაციის ზემოქმედება. რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის გამოთვლა ხდება საბაზისო წლის ფასებში.

In the case of Georgia, as a result of the changes in the methodology, the 2018 nominal GDP increased by nearly GEL 3.5 billion, from GEL 41.1 billion to GEL 44.6 billion
06/12/2019
In November 2019, it was announced that the National Statistics Office of Georgia had published new figures for the gross domestic product (GDP) based on the new methodology of the System of National Accounts which resulted in a growth of Georgia’s GDP. The growth rates vary in different years.
The gross domestic product is the total value of all finished goods and services produced within a country’s borders in one year. The GDP is one of the methods to calculate national income and production size and could be used as one of the indicators of a country’s standard of living. Naturally, the GDP is not an ideal indicator and given different methodological peculiarities or flaws, it cannot provide a perfect illustration of the existing reality. In terms of the accuracy as the indicator, one of the significant problems is the unregistered or shadow economy which results in the official GDP figure being lower as compared to its actual size. The shadow economy can be generally legal activity (for instance: unregistered legal activity, self-employment, domestic household, etc.) and illegal one (corruption transactions, prostitution, drug trade, etc.).
The GDP calculation methodology is given in the System of National Accounts (SNA). The SNA is the international standard elaborated by the United Nations, International Monetary Fund, European Commission, Organisation of Economic Cooperation and Development and the World Bank for the compilation of statistics as well as for the purposes of economic-statistical and international comparative analysis.
The SNA was first published in 1954 (SNA 1953) and since then has been subject to fundamental changes several times. The current changes in Georgia’s GDP figure was caused by transition of Georgia’s national statistics methodology from SNA 1993 standards to SNA 2008 standards. The main differences between the aforementioned two versions are as follows: improvements in the registration of assets and liabilities, introducing novelties into the financial sectors, reflecting increasing globalisation in the reports and a better description of public finances and the informal sector[1] (detailed information can be accessed in the textbook, page 524). The principal methodological difference in Georgia is related to changes in the Financial Intermediation Services Indirectly Measured (FISIM), the capitalisation of expenses associated research and processing, and improving the calculation of imputed rent on owner-occupied dwellings.
The improvement of sources is an important basis of GDP revision. This includes:
· Update of the interim consumption structure based on special research
· Special research on the unobserved economy in different sectors
· Improvement in the unobserved economy measurement methods (IMF, EU-Twinning)
· Considering illegal activity output in the GDP
· Research on economic entities trading at markets and market places
EU countries started transition to the new SNA methodology in 2014. Armenia, Turkey, Ukraine and Belarus also joined their ranks in 2015. Currently, 80 countries are using the SNA 2008 standard. As Europe’s experience shows, the change in the methodology causes the growth of the GDP figure. In EU countries, the GDP figure growth constituted nearly 3.7% and the growth was 18% in the case of Moldova.
In the case of Georgia, as a result of the changes in the methodology, the 2018 nominal GDP increased by nearly GEL 3.5 billion, from GEL 41.1 billion to GEL 44.6 billion.
Table 1: Nominal GDP Based on the Old and New Methodology
GDP based on the old SNA 1993 methodology
29.2
31.8
34
37.8
41.1
GDP based on the old SNA 2008 methodology
31.1
33.9
35.8
40.8
44.6
1.9
3.0
3.5
The real GDP growth percentage figures have also been changed.[1] As a result of the transition to the new methodology, the 2018 GDP growth rate increased by 0.1% whilst the 2014 figure decreased by 0.1%. In addition, the real GDP was calculated in 2015 prices whilst the past calculation was made in 2010 prices.
Table 2: Real GDP Percentage Growth Based on the Old and New Methodology (%)
4.6
GDP based on the new SNA 2008 methodology
-0.1
0.0
The growth in the nominal GDP figure was reflected in the GDP per capita figure. The 2018 GDP per capita increased by GEL 955 and constituted GEL 11,968.
Table3: GDP Per Capita Based on the Old and New Methodology (GEL)
7 867
8 524
9 129
10 151
11 013
8 368
9 109
9 614
10 934
11 968
Growth
501
585
485
783
955
The change in methodology would have interesting consequences for certain limits imposed by Georgian legislation. For instance, the Law of Georgia on Economic Freedom decrees that theratiooftheconsolidatedbudget (as determined by the Budget Code of Georgia)deficittothe grossdomesticproductmustnotexceed3% whilst the ratio of government debt to the GDP must not exceed 60%. In the case of an increased GDP, there is a natural proportional increase in the nominal threshold of deficit and debt. The estimated figure for the 2019 consolidated budget deficit decreases from 2.54% to 2.34 and the consolidated budget deficit’s allowed estimated figure in the case of 2019 increases from GEL 1.34 billion to GEL 1.46 billion.
Graph 1: Changes in the Budget Deficit as a Result of the Updated Methodology
As of October 2019’s data, the government debt decreases from 43% to 39.6%. The government debt’s allowed estimated figure in the case of 2019 increases by GEL 2.29 billion from GEL 26.9 billion to GEL 29.2 billion.
Graph 2: Changes in the Government Debt Figures as a Result of the Updated Methodology (%, GEL Billion)
The GDP for comparative analysis is of fundamental value for the main economic and financial indicators: budget figures, payment balance figures, etc. As a result of the changes, the relative figures decrease. Therefore, the past analysis, which was based on the SNA 1993, cannot be compared with the new or future new methodology-based analysis. Of note is that FactCheck’s conclusions and analysis are based on official, open data. The publication of new data should be reflected both in the analyses and statements of politicians and FactCheck. However, despite being legitimate, it is only natural that a past and current analysis would be somehow different given the updates in the methodology.
[1]As a result of the introduction of the new methodology, the share of the unobserved economy in the added value increased from 8.3% to 13%.
[1]Real figures exclude the inflation impact. The real GDP is calculated using prices from a base year.