უკავშირდება თუ არა ბიუჯეტის ათვისების პრობლემას მედიკამენტების სახელმწიფო პროგრამაში შესული ცვლილებები
პროგრამის ამოქმედებიდან ორი წლის შემდეგ, მიუხედავად იმისა, რომ პროგრამა არაერთხელ გაფართოვდა, მთავარი გამოწვევა პროგრამაში მოსახლეობის დაბალი ჩართულობაა
06/08/2019
მედიკამენტების სახელმწიფო პროგრამაში შესული ცვლილებები უკავშირდება თუ არა ბიუჯეტის ათვისების პრობლემას
მედიკამენტებზე მოსახლეობის დაბალი ხელმისაწვდომობა ჯანდაცვის სექტორის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევად რჩება. UNICEF-ის „მოსახლეობის კეთილდღეობის კვლევის“ თანახმად, მოსახლეობის 27.8%-ისთვის უმთავრესი პრობლემამედიკამენტების შეძენაა.
UNICEF-ის კვლევები აჩვენებს, რომ საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამის ამოქმედების შემდეგ, სამედიცინო სერვისებზე მოსახლეობის ფინანსური ხელმისაწვდომობა გაუმჯობესდა. თუმცა, მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვაზე გაწეული მთლიანი დანახარჯები მნიშვნელოვნად გაიზარდა, რაც ძირითადად მედიკამენტებზე ფასების ზრდით იყო გამოწვეული. მოსახლეობის მიერ ჯანდაცვის დანახარჯების უდიდესი წილი - 69% მედიკამენტებზე მოდის. მედიკამენტებზე ფასების ზრდა პირდაპირ აისახება მოსახლეობის ჯიბეზე, რადგან საყოველთაო ჯანდაცვის პროგრამა მედიკამენტების დაფინანსებას არ ითვალისწინებს.
მედიკამენტებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის მიზნით, 2017 წლის 1 ივლისიდან „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის“ სახელმწიფო პროგრამა ამოქმედდა. პროგრამის ამოქმედებიდან ორი წლის შემდეგ, მიუხედავად იმისა, რომ პროგრამა არაერთხელ გაფართოვდა, მთავარი გამოწვევა პროგრამაში მოსახლეობის დაბალი ჩართულობაა. ჯანდაცვის სამინისტრო უკვე მესამე წელია ვერ ახერხებს პროგრამის ბიუჯეტის ათვისებას.
რა იცვლება ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამაში?
მიმდინარე წლის ივლისში ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამაში ცვლილებები შევიდა, რაც მედიკამენტების დაფინანსების წესის ცვლილებას გულისხმობს. ცვლილებების თანახმად, პროგრამით გათვალისწინებულ მედიკამენტებს სიმბოლურ ფასად (1 ლარად) სოციალურად დაუცველებთან ერთად, პენსიონერები და შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებიც შეიძენენ. ასევე, საქართველოს ნებისმიერ მოქალაქეს პარკინსონის და ეპილეფსიის სამკურნალო მედიკამენტები 75%-ით უფინანსდება.
აქამდე, პროგრამის ფარგლებში მედიკამენტების სიმბოლურ ფასად (1 ლარად) შეძენა მხოლოდ სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებს შეეძლოთ. ასაკით პენსიონერებს, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირებს, პარკინსონით და ეპილეფსიით დაავადებულ საქართველოს მოქალაქეებს კი მედიკამენტები 50%-ით უფინანსდებოდათ.
საწყის ეტაპზე მედიკამენტების დაფინანსების პროგრამა ქრონიკული დაავადების მქონე სოციალურად დაუცველ მოქალაქეებზე ვრცელდებოდა. პროგრამის ფარგლებში გულ-სისხლძარღვთა, ფილტვის, ფარისებრი ჯირკვლის ქრონიკული დაავადებების და II ტიპის შაქრიანი დიაბეტის სამკურნალო მედიკამენტები (ჯამში 23 დასახელების) ფინანსდებოდა. 2018 წლის სექტემბრიდან პროგრამა გაფართოვდა და ის ასაკით პენსიონერებსა და შშმ სტატუსის მქონე პირებზეც გავრცელდა. 2018 წლის დეკემბერში პროგრამას პარკინსონის და ეპილეფსიის სამკურნალო მედიკამენტებიც დაემატა. ამ ეტაპზე პროგრამის ფარგლებში 6 ქრონიკული დაავადების სამკურნალო 35 დასახელების მედიკამენტი ფინანსდება.
მოსახლეობის ჩართულობა
ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტების პროგრამა ორი წლის განმავლობაში არაერთხელ გაფართოვდა, შესაბამისად, გაიზარდა პროგრამის მოსარგებლეთა რაოდენობა. თუმცა, ჩართულობის მაჩვენებელი კვლავ დაბალია. ჯანდაცვის სამინისტროს გათვლებით, ე.წ. უფასო მედიკამენტების პროგრამა დაახლოებით 150 000-დან 200 000-მდე ადამიანზე უნდა გავრცელებულიყო. 2017-2019 წლებში „ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტების უზრუნველყოფის“ პროგრამით სარგებლობის მიზნით, ჯამში, 56,4 ათასი ადამიანია რეგისტრირებული. 2017 წელს პროგრამის ბენეფიციართა რაოდენობა 13,010 ადამიანი იყო. 2018 წელს პროგრამაში 22,651 ახალი ბენეფიციარი დარეგისტრირდა. 2019 წლის 6 თვეში, პროგრამაში დამატებით 20,748 ადამიანი ჩაერთო.
ბიუჯეტის შესრულების მაჩვენებლების თუ გადავხედავთ, ჯანდაცვის სამინისტრო პროგრამის ბიუჯეტს ვერ ითვისებს, რაც თავის მხრივ, მოსახლეობის დაბალი ჩართულობით არის გამოწვეული. 2017 წელს ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამის ბიუჯეტი 3.3 მლნ ლარით განისაზღვრა, თუმცა რეალურმა ხარჯმა 2.6 მლნ ლარი შეადგინა. 2018 წელს ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამის ბიუჯეტი 10 მლნ ლარით განისაზღვრა, პროგრამის რეალურმა ხარჯმა კი 7.6 მლნ ლარი შეადგინა. სახელმწიფო ხაზინის 11 თვის მონაცემებით, პროგრამის შესრულების მაჩვენებელი მხოლოდ 590 ათასი ლარი იყო. 2018 წელს ბიუჯეტის ძირითადი ნაწილი წლის ბოლოს, დეკემბერში გაიხარჯა. წლის ბოლოს, როცა გამოჩნდა, რომ ჯანდაცვის სამინისტრო პროგრამის ბიუჯეტს ვერ ითვისებდა, პროგრამის ფარგლებში მედიკამენტები შეისყიდეს და დაასაწყობეს (ამ თემაზე იხილეთ ფაქტ-მეტრის სტატია). 2018 წლის დეკემბერში პროგრამის გაფართოებაც პროგრამაში ჩართულობის დაბალ მაჩვენებელს უკავშირდება.
2019 წლის ბიუჯეტში ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტებით უზრუნველყოფის პროგრამის დაფინანსება გაორმაგდა და 20 მლნ ლარით განისაზღვრა. სახელმწიფო ხაზინის მონაცემებით, მიმდინარე წლის 6 თვეში პროგრამის რეალურმა ხარჯმა დაახლოებით 1,2 მლნ ლარი შეადგინა, რაც წლიური ბიუჯეტის 6%-ია.
მიმდინარე წლის ივლისში პროგრამაში შესული ცვლილება, რაც შშმ პირებისთვის და პენსიონერებისთვის მედიკამენტების 50%-იანი თანადაფინანსების ნაცვლად, სიმბოლურ ფასად, 1 ლარად მიწოდებას ითვალისწინებს, დიდი ალბათობით პროგრამის ბიუჯეტის ათვისების დაბალ მაჩვენებელს უკავშირდება.

Are Amendments Enacted in the State Medication Programme Related to a Budget Execution Problem?
In July 2019, amendments were enacted in the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases which concerned the medication funding rule.
06/08/2019
The population’s limited access to medication remains one of the major challenges of the healthcare sector. In accordance with UNICEF’s Welfare Monitoring Survey, 27.8% of Georgia’s population reports that the purchase of medicine is the main problem. UNICEF’s survey demonstrates that since launching the universal healthcare programme, people’s financial affordability vis-à-vis healthcare services has improved. However, the population’s total healthcare expenses have increased significantly which was largely stipulated by increased costs of medicine. The largest share of the population’s healthcare expenses; that is 69%, goes for medication. Increased prices on medication directly impact the pockets of the population because the universal healthcare programme does not envision funding medication.
The State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was launched on 1 July 2017 with a view to providing better access to medicine. However, two years after the programme’s commencement and in spite of its expansion, people’s low involvement within is a significant challenge. The Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs of Georgia has been failing to fully use the programme’s budget for three years in a row.
What Are the Changes in the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases?
In July 2019, amendments were enacted in the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases which concerned the medication funding rule. In accordance with the amendments, together with socially vulnerable people, pensioners and disabled people will also be allowed to purchase programme-covered medications for a symbolic price (GEL 1). In addition, 75% of Parkinson and epilepsy medication costs will be covered for each Georgian national.
Until now, only socially vulnerable people were allowed to purchase medications for a symbolic price (GEL 1) as a part of the programme. Old age pensioners, disabled people and those suffering from Parkinson and epilepsy had access to 50% funding for their respective medication costs.
At the initial stage, the State Programme used to cover to socially vulnerable citizens with chronic diseases. Prescription medications for chronic cardiovascular, lung and thyroid diseases as well as for type 2 diabetes (non-insulin dependent), comprising a total of 23 different medications, have been funded as a part of the programme. Since September 2018, the programme has expanded and started to cover old age pensioners and persons with disabilities. Medication to treat Parkinson and epilepsy were added to the programme in December 2018. Currently, 35 different medications for treating six chronic diseases are funded as a part of the programme.
Population’s Involvement
In the course of two years, the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases has expanded a number of times and, therefore, the number of programme beneficiaries has also increased. However, the involvement figure still remains low. In accordance with the estimates of the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs, the so-called free medicine programme should have covered nearly 150,000 – 200,000 people. In 2017-2019, a total of 56,400 people were registered as beneficiaries of the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases. In 2017, the number of programme beneficiaries was 13,010. In 2018, 22,651 new beneficiaries were registered in the programme. In the first six months of 2019, an additional 20,748 people have also become programme beneficiaries.
If we take a look at the budget execution figures, the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs fails to execute the budget which in turn is stipulated by the low involvement of people. In 2017, the budget for the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was set at GEL 3.3 million although real spending amounted to GEL 2.6 million. In 2018, the budget for the State Programme for Providing Medicine for Chronic Diseases was set at GEL 10 million whilst the actual execution of the programme’s budget was GEL 7.6 million. Of importance is that in accordance with the State Treasury data, for the first 11 months of 2018 only GEL 590,000 was spent from the budget. The bulk of the 2018 budget was spent at the end of the year, in December. At the end of 2018, when it became evident that the Ministry of Internally Displaced Persons from the Occupied Territories, Labour, Health and Social Affairs had failed to execute the programme budget, it was decided to purchase and store medication as a part of the free medication programme. The programme’s expansion in December 2018 is also related to a low involvement within.
In 2019’s budget, funding for the State Programme for Providing Medication for Chronic Diseases is doubled and set at GEL 20 million. In accordance with the State Treasury data, in the first six months of 2019, the programme’s real expenses were nearly GEL 1.2 million which constitutes 6% of the annual budget.
The amendment enacted in July 2019, which envisions allowing disabled people and pensioners to purchase medicine for a GEL 1 symbolic price instead of the previous 50% funding, is most likely related to the poor performance of the programme’s budget execution.