რეზიუმე: ფაქტობრივად, პრემიერ-მინისტრი 2019 წლის გეგმიურ მაჩვენებელს ადარებს 2018 წლის დაზუსტებულ მაჩვენებელს, რაც მართებული არ არის. წარსული გამოცდილების გათვალისწინებით, შესაძლოა, 2019 წლის გეგმიური მაჩვენებელი კვლავ დაკორექტირდეს. 2019 წლის გეგმური მაჩვენებელი 2018 წლის ანალოგიურ მონაცემს 10%-ით, ხოლო დაზუსტებულ მაჩვენებელს 20%-ით აღემატება.
2018 წელს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს გეგმური ხარჯები 1.8 მლრდ ლარი იყო, რომელიც 2018 წლის დეკემბერში დაზუსტდა და 1.58 მლრდ ლარი შეადგინა. შედეგად 2018 წლის ბიუჯეტი ოფიციალური მონაცემით 104.89%-ით შესრულდა. დაზუსტება რომ არა, ბიუჯეტის სრულად ათვისება ვერ მოხერხდებოდა. ბიუჯეტის დაზუსტება სწორედ გეგმის შესასრულებლად განხორციელდა. გარდა ამისა, შარშან ბიუჯეტიდან ბოლო ერთ თვეში ათვისებული იქნა 658.4 მლნ ლარი (დაზუსტებული ბიუჯეტის 41.56%), უფრო ზუსტად კი აღნიშნული თანხები ბიუჯეტიდან გადაირიცხა, ძირითადად, ავანსის სახით. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2018 წლის ბიუჯეტი მხოლოდ ფორმალურად შესრულდა და ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის გამოყოფილი სახსრების ათვისება პრობლემატური იყო.
2019 წლის პირველ ნახევარში, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 100.1%-ით შესრულდა. ასევე, 100.4%-ით შესრულდა გეგმა 2017 წელს, სხვა წლებში კი ხარჯები გეგმას მუდმივად ჩამორჩებოდა. შესაბამისად, უახლოეს წარსულში, 6 თვის ათვისების გამოკვეთილი ტენდენცია არ არსებობს.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის შესახებ ისაუბრა: „წელს ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 20%-ით მეტი ბიუჯეტი მივეცით და 6 თვის მონაცემებით, 100%-ზე მეტად ასრულებენ ამ დავალებას"
2018 წელს საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაფინანსება 1.58 მლრდ ლარი იყო (დაზუსტებული), რაც მიმდინარე წლის დაფინანსებასთან (2 მლრდ) შედარებით, თითქმის 20%-ით ნაკლებია. 2018 წლის ბიუჯეტი ოფიციალური მონაცემით 104.89%-ით შესრულდა, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ დეკემბერში სამინისტროს ბიუჯეტი დაზუსტდა და 230.9 მლნ ლარით შემცირდა. დაზუსტება რომ არა, ბიუჯეტის სრულად ათვისება ვერ მოხერხდებოდა. ბიუჯეტის დაზუსტება სწორედ გეგმის შესასრულებლად განხორციელდა.
გარდა ამისა, შარშან ბიუჯეტიდან ბოლო ერთ თვეში ათვისებული იქნა 658.4 მლნ ლარი (დაზუსტებული ბიუჯეტის 41.56%), უფრო ზუსტად კი აღნიშნული თანხები ბიუჯეტიდან გადაირიცხა, ძირითადად, ავანსების სახით. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2018 წლის ბიუჯეტი მხოლოდ ფორმალურად შესრულდა და ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის გამოყოფილი სახსრების ათვისება პრობლემატური იყო. შესაბამისად, დაზუსტებული მაჩვენებლის შედარება 2019 წლის გეგმიურ მაჩვენებელთან, მართებული არ არის. 2019 წლის გეგმური მაჩვენებელი 2018 წლის გეგმურ მაჩვენებელს 10%-ით, ხოლო დაზუსტებულ მაჩვენებელს, როგორც ზემოთ აღინიშნა 20%-ით აღემატება.
ცხრილი 1: რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2012-2019 წლების დაზუსტებული ბიუჯეტი და შესრულების მაჩვენებელი (ლარი)
ბიუჯეტი(გეგმა) |
ბიუჯეტი (დაზუსტებული) |
ფაქტი |
მთლიან ბიუჯეტში წილი |
717 115 100 |
767 980 011 |
655 075 159 |
85.29% |
8.86% |
901 000 000 |
1 003 599 800 |
798 595 100 |
79.57% |
10.29% |
875 000 000 |
935 734 500 |
904 963 100 |
96.71% |
9.63% |
869 501 000 |
880 149 200 |
898 398 000 |
102.07% |
9.03% |
950 000 000 |
967 461 900 |
971 817 600 |
100.45% |
9.22% |
1 288 047 000 |
1 323 847 000 |
1 355 150 200 |
102.36% |
10.98% |
1 815 000 000 |
1 584 100 000 |
1 661 664 448 |
104.89% |
14.56% |
2019 |
2 000 000 000 |
15.27% |
ცხრილი 2: 6 თვის გეგმა და შესრულება 2013-2019 წლებში (მლნ ლარი)
6 თვის გეგმა |
6 თვის შესრულება |
შესრულების % |
235 |
223,3 |
95,0 |
419,6 |
305,4 |
72,8 |
379,4 |
352,7 |
93,0 |
389,8 |
360,1 |
92,4 |
581,1 |
583,4 |
100,4 |
555,6 |
490,5 |
88,3 |
672,9 |
673,4 |
100,1 |
2019 წლის პირველ ნახევარში, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 100.1%-ით შესრულდა. ასევე, 100.4%-ით შესრულდა გეგმა 2017 წლის პირველ 6 თვეში, სხვა წლებში კი 6 თვის ხარჯები გეგმას მუდმივად ჩამორჩებოდა. აღსანიშნავია, რომ უახლოეს წარსულში, ბიუჯეტის ათვისების გამოკვეთილი ტენდენცია არ არსებობს.
ისიც მნიშვნელოვანია, რომ 2012-2017 წლებში, მხოლოდ 2015 წლის გამოკლებით, ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაზუსტებული ბიუჯეტი გეგმასთან მიმართებით იზრდებოდა, 2018 წელს კი ბიუჯეტი შემცირდა. სერიოზული ჩავარდნები არსებობდა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეულ მონაკვეთებზე. ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის 2018 წლის დაგეგმილი ბიუჯეტი 823.8 მლნ ლარი იყო, დეკემბრის თვეში ბიუჯეტი დაზუსტდა და 149.3 მლნ ლარით შემცირდა (674.5 მლნ ლარია), ასევე, მხოლოდ დეკემბერში მოხდა ბიუჯეტიდან 491.2 მლნ ლარის ათვისება.

In 2018, the planned expenses of the Ministry of Regional Development and Infrastructure were GEL 1.8 billion which was adjusted in December 2018 and shrank to GEL 1.58 billion. In accordance with the official data, 2018’s budget was executed at 104.89%. However, had the adjustment not taken place, a full execution of the budget would have been impossible. The budget adjustment took place precisely to execute the budget plan. In addition, GEL 658.4 million (41.56% of the adjusted budget) was spent from the budget in the last month of 2018. More precisely, these funds were transferred from the budget, mostly as advance payments. Taking this into account, we can conclude that the 2018 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was executed on paper only and spending money for infrastructural projects was problematic.
For the first half of 2019, the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was executed at 100.1%. Additionally, the budget plan was executed at 100.4% in 2017 as well whilst in other years spending always lagged behind the plan. Therefore, in the nearest past there was no clear-cut trend of execution of the six-month budget plan.
The Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, spoke about the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure and stated: “This year, we gave 20% more budget to the Ministry of Infrastructure and in accordance with the six-month data, they are fulfilling their task at more than 100%.”
In 2018, funding for the Ministry of Regional Development and Infrastructure was GEL 1.58 billion (adjusted) which is nearly 20% less as compared to the funding for this year (GEL 2 billion). In accordance with the official data, 2018’s budget was executed at 104.89%. However, of note is that 2018’s budget was cut by GEL 230.9 million in December last year. Had the adjustment not taken place, a full execution of the budget would not have been possible. The budget adjustment took place precisely to execute the budget plan. In addition, GEL 658.4 million (41.56% of the adjusted budget) was spent from the budget in the last month of 2018. More precisely, these funds were transferred from the budget, mostly as advance payments. Taking this into account, we can conclude that the 2018 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was executed on paper only and spending money for infrastructural projects was problematic. Therefore, it is not relevant to compare the adjusted amount to 2019’s planned amount. The planned for 2019 amount exceeds 2018’s planned amount by 10% whilst it exceeds 2018’s adjusted amount by 20%.
Table 1: Adjusted Budgets of the Ministry of Regional Development and Infrastructure in 2012-2019 and Rate of Execution (GEL)
Budget (Plan) |
Budget (Adjusted) |
Fact |
Execution |
Share in Total Budget |
717,115,100 |
767,980,011 |
655,075,159 |
85.29% |
8.86% |
901,000,000 |
1,003,599,800 |
798,595,100 |
79.57% |
10.29% |
875,000,000 |
935,734,500 |
904,963,100 |
96.71% |
9.63% |
869,501,000 |
880,149,200 |
898,398,000 |
102.07% |
9.03% |
950,000,000 |
967,461,900 |
971,817,600 |
100.45% |
9.22% |
1,288,047,000 |
1,323,847,000 |
1,355,150 200 |
102.36% |
10.98% |
1,815,000,000 |
1,584,100,000 |
1,661,664 448 |
104.89% |
14.56% |
2,000,000,000 |
15.27% |
Table 2: Six-Month Plan and Execution in 2013-2019 (GEL Million)
Six-Month Plan |
Six-Month Execution |
Execution Rate (%) |
235 |
223,3 |
95,0 |
419,6 |
305,4 |
72,8 |
379,4 |
352,7 |
93,0 |
389,8 |
360,1 |
92,4 |
581,1 |
583,4 |
100,4 |
555,6 |
490,5 |
88,3 |
672,9 |
673,4 |
100,1 |
In the first half of 2019, the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was executed at 100.1%. Additionally, the budget plan was executed at 100.4% in 2017 as well whilst in other years the six-month spending always lagged behind the plan. Of note is that in the nearest past there was no clear-cut trend of execution of the six-month budget plan.
Of additional importance is that in 2012-2017, with 2015 being the only exception, the adjusted budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure increased vis-à-vis the planned budget whilst the adjusted budget decreased in 2018. There were serious failures on certain sections of the high-speed highway. The planned budget for the construction of the high-speed highway in 2018 was GEL 823.8 million whilst this amount decreased precisely by GEL 149.3 million (to GEL 674.5 million) in December. In addition, GEL 491.2 million was spent from the budget in December alone.