რეზიუმე: ირაკლი აბესაძე საუბრობს საჯარო სექტორში დასაქმებულთა მხოლოდ ერთ ნაწილზე, რომელთა ანაზღაურება სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაიცემა. აღნიშნული მაჩვენებელი სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარჯავ დაწესებულებებში დასაქმებულ ყველა მოსამსახურეს მოიცავს, მიუხედავად მათი თანამდებობრივი პოზიციისა. ამდენად, ამ მაჩვენებლის ქვეშ მხოლოდ „ჩინოვნიკები“ არ მოიაზრება, ვინაიდან დამკვიდრებულ განმარტებაში „ჩინოვნიკის“ ქვეშ უმეტესად სახელმწიფო-პოლიტიკური და პოლიტიკური თანამდებობის პირები მოიაზრება და არა რიგითი თანამშრომლები, რომლებიც რაოდენობრივად დასახელებული მაჩვენებლის უმთავრეს ნაწილს წარმოადგენენ.
სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარჯავ დაწესებულებებში დასაქმებულთა რიცხოვნობის საპროგნოზო მაჩვენებელი 2019 წლისთვის, ჯამურად, 112 100 პირია. ეს მაჩვენებელი 2010-2015 წლებში ყოველწლიური ზრდის ტენდენციით ხასიათდებოდა, ხოლო 2016 წელს პირველად შემცირდა. რაც შეეხება 2018-2019 წლების მაჩვენებლებს, წინა წელთან შედარებით, შემცირებულია, მაგრამ განცხადებაში დასახელებულ პერიოდთან, 2012 წელთან შედარებით, 2019 წლის დასაქმებულთა რიცხოვნობის საპროგნოზო მაჩვენებელი 9 100 პირით მეტია.
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, სახელმწიფო ბიუჯეტში ასახული დასაქმებულთა რიცხოვნობის მაჩვენებელი სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსებული ორგანიზაციების ყველა რანგის მოსამსახურებას მოიცავს და ის საჯარო სექტორის მხოლოდ ერთი ნაწილია. მუნიციპალური ან ავტონომიური რესპუბლიკების ბიუჯეტიდან ანაზღაურების მიმღები თანამშრომლები ამ რაოდენობაში გათვალისწინებული არ არის. რაც შეეხება მთლიანად საჯარო სექტორს, ბოლო წლებში, ამ სექტორში დასაქმების ნომინალური და ფარდობითი მაჩვენებლები იზრდება.
საქართველოს პარლამენტის წევრის, ირაკლი აბესაძისთქმით, „დღეს, სახელმწიფო ბიუჯეტში მითითებული მაჩვენებლების შესაბამისად, 11 ათასით მეტი ჩინოვნიკი ემსახურება ამ ფუნქციების [ბიუჯეტის პროგრამების შესრულება] შესრულებას, ვიდრე ამას ემსახურებოდა 2012 წელს“.
დეპუტატი თავის განცხადებაში საჯარო სექტორის მხოლოდ ერთ ნაწილზე (გრაფიკი 1-ზე მწვანე ფერით აღნიშნული კვადრატი), სახელმწიფო ბიუჯეტის ფარგლებში არსებულ მხარჯავ დაწესებულებებზე საუბრობს, რომელებიც სამინისტროების, მათდამი დაქვემდებარებული სსიპ-ების და სხვა, სახელმწიფო ბიუჯეტის ასიგნების განმკარგავი დაწესებულებების დასაქმებულთა რიცხოვნობას ასახავს. აღნიშნული მაჩვენებელი სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის მომზადებისას არსებულ, დამტკიცებულ და საპროგნოზო მაჩვენებლებს გულისხმობს. თუმცა, აღსანიშნავია ტერმინთან „ჩინოვნიკთან“ დაკავშირებული საკითხი, რომელიც საჯარო განცხადებებში უმეტესად ნაგულისხმევი და აღქმულია, როგორც მაღალი რანგის საჯარო მოსამსახურეები. მაგალითად, სახელმწიფო-პოლიტიკური და პოლიტიკური თანამდებობის პირები, I რანგის - პირველადი სტრუქტურული ერთეულის ხელმძღვანელები და ა.შ. თავის მხრივ, პარლამენტის წევრის მიერ ნახსენები მაჩვენებელი ყველა რანგის საჯარო მოსამსახურეს მოიცავს და ეს მონაცემები მხოლოდ მაღალ რანგს არ უკავშირდება.
გრაფიკი 1: საჯარო სექტორის სტრუქტურა
2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის გეგმის მიხედვით, ბიუჯეტის მხარჯავი დაწესებულებების დასაქმებულთა რიცხოვნობა 112 100 პირია, რომელიც 2012 წელთან შედარებით, 9 100-ით მეტია. 2012 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარჯავ დაწესებულებებში დასაქმებულთა რიცხოვნობა 103 000 პირი იყო.
გრაფიკი 2: სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარჯავი დაწესებულებების დასაქმებულთა რიცხოვნობა (ათასი პირი)
წყარო: სახელმწიფო ბიუჯეტი; საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო
სახელმწიფო ბიუჯეტის მხარჯავ დაწესებულებებში დასაქმებულთა რიცხოვნობის ზრდა 2010 წლიდან დაიწყო, როცა ეს მაჩვენებელი 98 900 ადამიანს გაუტოლდა. 2017 წელს აღნიშნულმა მაჩვენებელმა 116 800-ს მიაღწია, მაგრამ შემდეგ წლებში კლება დაიწყო. აქვე უნდა აღინიშნოს, რომ სახელმწიფო ბიუჯეტში წარმოდგენილი მონაცემების ზრდა სამინისტროს ცენტრალურ აპარატებში მომუშავეთა ზრდას ნაკლებად უკავშირდება. ეს ზრდა, ძირითადად, კანონის საფუძველზე ამ პერიოდში შექმნილ სსიპ-ებთან არის დაკავშირებული.
გარდა უშუალოდ განცხადების გადამოწმებისა, საინტერესოა მთლიანად საჯარო სექტორში არსებული დასაქმების მაჩვენებლების მიმოხილვა. თავის მხრივ, მთლიანად საჯარო სექტორი მოიცავს სახელმწიფო მმართველობის ორგანოებს და საჯარო კორპორაციებს. 2018 წელს, წინა წელთან შედარებით, საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 16 000 პირით გაიზარდა, რომელიც 299 800 ადამიანს შეადგენს და მთლიან დასაქმებაში 17.7%-იანი წილი უჭირავს.
გრაფიკი 3: ინსტიტუციური სექტორების მიხედვით დასაქმება (ათასი პირი; %)
2012 წელს საჯარო სექტორში დასაქმებულთა რაოდენობა 287 ათას პირს შეადგენდა, რაც მთლიანი დასაქმების 17.29% იყო. 2013 წლიდან კი საჯარო სექტორში დასაქმება მნიშვნელოვნად შემცირდა. კონკრეტულად, 2013 წელს დასაქმებულთა რაოდენობამ 252 100 ადამიანის შეადგინა (მთლიანი დასაქმების 15.34%), 2014 წელს კი - 258.8 ათასი პირი (მთლიანი დასაქმების 15.28%). 2015 წლიდან საჯარო სექტორის დასაქმების აბსოლუტური და ფარდობითი მაჩვენებლები იზრდება.

Resume: Irakli Abesadze speaks about only one part of those employed in the public sector whose salaries are provided from the state budget. This component encompasses all public servants employed in state budget spending institutions, notwithstanding their rank and status. Therefore, this component does not imply only “officials” because given the common definition, the term “official” mostly refers to people with government-political and political positions and not low-level employees who in fact constitute the bulk of the aforementioned indicator.
The estimated figure of people employed in state budget spending institutions for 2019 is 112,100 in total. This figure was characterised with an annual growth trend throughout 2010-2015 whilst it decreased for the first time in 2016. In regard to the figures for 2018-2019, they decreased as compared to the previous year. However as compared to 2012, which is the year named in the MP’s statement, the estimated figure of employees in state budget spending institutions in 2019 is 9,100 more.
As mentioned previously, the figure of employees given in the state budget includes public servants of all positions who are employed in the organisations which receive funding from the state budget and this figure is only one part of the public sector. This figure does not include employees who receive salaries from the budgets of either municipal or autonomous republics. In regard to the public sector in total, the nominal and relative figures of employment in the public sector have been on the rise in the last years.
As stated by Irakli Abesadze, MP: “In accordance with the state budget indicators, there are 11,000 more officials to carry out the same functions (execution of budget programmes) today as compared to 2012.”
In his statement, the MP refers to only one part of the public sector (the green square on Graph 1); that is, spending institutions under the state budget. This includes the total amount of employees in the ministries, LEPLs under those ministries as well as other institutions in charge of state budget allocations. This figure implies approved and estimated figures which were taken into account whilst drafting the state budget. However, of note is the issue related to the term “official” which in public statements is mostly perceived and suggested as high-ranking public servants. For instance, government and political office-holders, first-rank figures heading primary structural units, etc. In turn, the number mentioned by the MP encompasses public servants of all ranks and it is not only about high-ranking individuals.
Graph 1: Structure of the Public Sector
In accordance with the state budget plan, employees in state budget spending institutions amount to 112,100 which is 9,100 more as compared to 2012. In 2012, the number of employees in state budget spending institutions was 103,000.
Graph 2: Number of Employees in State Budget Spending Institutions (Thousand Persons)
Source: State Budget, Ministry of Finance of Georgia
The growth of employees in state budget spending institutions started in 2010 and reached 98,900. In 2017 this figure reached 116,800 but started to decrease in subsequent years. Of note is that the increase in state budget figures is marginally related to the growth of employees in central apparatuses of the ministries. This growth is largely related to the LEPLs which were established under the law in the same period.
Apart from a verification of the MP’s statement, of interest is to analyse the public sector employment figures in general. In turn, the public sector in its entirety includes state administration organs and public corporations. In 2018, the number of public sector employees increased by 16,000 as compared to the previous year and now constitutes 299,800 persons occupying a 17.7% share in the total employment.
Graph 3: Employment in Terms of Institutional Sectors (Thousand Persons, %)
The amount of public sector employees in 2012 was 287,000 which was 17.29% of the total employment. Since 2013, however, public sector employment has sharply decreased. In particular, the amount of public sector employees was 252,100 (15.34% of the total employment) in 2013 and 258,800 in 2014 (15.28% of total employment). However, the absolute and relative figures of public sector employment have been rising since 2015.