ხელვაჩაურის მერიამ დაუმთავრებელ სამუშაოებში  კომპანიას ჯერ 119 460 ლარი გადაუხადა, შემდეგ კი სასამართლოში უჩივლა
ხელვაჩაურის მერიამ დაუმთავრებელ სამუშაოებში კომპანიას ჯერ 119 460 ლარი გადაუხადა, შემდეგ კი სასამართლოში უჩივლა
ფაქტ-მეტრმა შეისწავლა ტენდერი, რომელიც, სახელმწიფო შესყიდვების გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, შესრულებულად ითვლება
03/04/2019
ფაქტ-მეტრმა, ინფრასტრუქტურულ ღონისძიებებთან დაკავშირებული ტენდერების შესახებ არაერთი კვლევა გამოაქვეყნა. ამ ეტაპზე კიდევ ერთი ტენდერი შევისწავლეთ, რომელიც, სახელმწიფო შესყიდვების გვერდზე გამოქვეყნებული ინფორმაციის თანახმად, შესრულებულად ითვლება.
ტენდერი ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ მახვილაურში ჭაბურღილის მოწყობას ეხება. აღნიშნული სამუშაოების შესყიდვის მიზნით, 2018 წლის 16 იანვარს ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის მერიამ გამოაცხადა 153 615 ლარიანი ტენდერი აუქციონის გარეშე (NAT180000712), რომელშიც ორი კომპანია ჩაერთო. პრეტენდენტებს შორის უფრო დაბალი ფასი შემსყიდველს შპს „ტუსკი გეოლოგუ გროუპმა“ შესთავაზა, მაგრამ კომისიამ მას დისკვალიფიკაცია მისცა.
დისკვალიფიკაციის მიზეზის გასარკვევად ფაქტ-მეტრი კომპანიის ხელმძღვანელს დაუკავშირდა. ტარიელ ტუსკიამ გვითხრა, რომ მისმა კომპანიამ ერთიან ელექტრონულ სისტემაში დააფიქსირა ფასი 121 663 ლარის ოდენობით, ხოლო წარდგენილ ხარჯთაღრიცხვაში 121 663,03 ლარი მიუთითა. კომპანიის ხელმძღვანელის თქმით, სამთეთრიანი სხვაობის გასწორება ადვილად შეიძლებოდა, მაგრამ სატენდერო კომისიამ ამის უფლება არ მისცა. ტარიელ ტუსკიამ სახელმწიფო შესყიდვების დავების განხილვის საბჭოს მიმართა. პარალელურად, საბჭოს წერილი გაუგზავნა ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის მერიამაც და სთხოვა, კომპანიის პრეტენზიაზე დადებითი გადაწყვეტილება არ მიეღო, რადგან მან კანონით გათვალისწინებული პირობა დაარღვია. საბჭომ საკითხი განიხილა და შპს „ტუსკი გეოლოგუ გროუპის“ საჩივარი მართლაც არ დააკმაყოფილა.
საბოლოოდ, ხელვაჩაურის მუნიციპალიტეტის მერიამ, 2018 წლის 13 მარტს, შპს „მარიამი ო. ბ. 2006-სთან“ 123 043,73-ლარიანი ხელშეკრულება გააფორმა, რომლის თანახმადაც, მიმწოდებელი ვალდებული იყო, მახვილაურში ჭაბურღილის, აუზისა და წყლის მაგისტრალის მოწყობის სამუშაოები ხელშეკრულების გაფორმებიდან 5 თვის ვადაში დაესრულებინა. კომპანიამ შემსყიდველს ვადის გაგრძელების თაობაზე წერილით სამჯერ მიმართა. მიუხედავად იმისა, რომ მერიამაც არაერთხელ გააფრთხილა მიმწოდებელი, რომ სახელშეკრულებო პირობები არ დაერღვია და ჯარიმაც დააკისრა, ყველა ჯერზე ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვადები მაინც გაუგრძელა. თავის მხრივ, კომპანია პირობას დებდა, რომ სამუშაოებს საჯარიმო სანქციების ფონზე დაასრულებდა. ბოლო ცვლილება ხელშეკრულებაში 2018 წლის ოქტომბრის ბოლოს შევიდა. ამ დროს კომპანიას სამუშაოები დასრულებული ჰქონდა, მაგრამ ექსპერტიზის დასკვნა ვერ წარმოადგინა და ვადის გაგრძელება 31 ოქტომბრამდე ითხოვა. წინააღმდეგ შემთხვევაში, მიმწოდებელს თანხა არ დაერიცხებოდა. საკითხი დადებითად გადაწყდა. 26 ოქტომბერს კომპანიამ მერიას წერილით მიმართა და სთხოვა, დასრულებული სამუშაოები ჩაებარებინა.
ჩვენ ხელთ არსებული დოკუმენტების თანახმად, მერიამ სამუშაოების პირველი 2018 წლის 21 მარტს ჩაიბარა, რაზეც მიღება-ჩაბარების აქტი მეტყველებს. მერიამ ჩათვალა, რომ მიმწოდებელმა, პირველ ეტაპზე, ჯამში 45 370 ლარის სამუშაო განახორციელა, რაც ჭაბურღილის მოწყობას, წყლის საცდელ გამოტუმბვასა და ჭაბურღილის გარეცხვას, ჭაბურღილის ყელის ფუნდამენტის მოწყობას, ჭაბურღილისთვის სამფაზიანი ტუმბოს მონტაჟს გულისხმობდა.
მოგვიანებით აღმოჩნდა, რომ სწორედ ეს ტუმბო არ ფუნქციონირებდა. თუმცა, მანამდე კომპანიამ სამუშაოების მეორე ეტაპი, მართალია, ვადების დარღვევით, მაგრამ მაინც დაასრულა. ექსპერტიზა შპს „ზაისი და კომპანიამ“ (დარეგისტრირებულია 2018 წლის აპრილში) ჩაატარა. მის მიერ მომზადებულ დოკუმენტში წერია, რომ 2018 წლის 24 ოქტომბერს ობიექტზე აზომვითი სამუშაოები ინსპექტორმა მანანა ბერიძემ განახორციელა. მისი შეფასებით, შესრულებულია 119 460 ლარის (დღგ-ის ჩათვლით) სამუშაო, რაც შეესაბამება კომპანიის მიერ წარმოდგენილი აქტის ღირებულებას. ამ კომპანიის წარმომადგენელმა ჩვენთან სატელეფონო საუბარში განმარტა, რომ სამუშაოების ხარისხის შემოწმება მათ არ ევალებოდათ და არც შეუსწავლიათ.
შპს „ზაისი და კომპანიის“ დასკვნის საფუძველზე, 2018 წლის 29 ოქტომბერს გაფორმდა მიღება-ჩაბარების აქტი, რომელშიც მითითებულია მიმწოდებლის მიერ განხორციელებული სამუშაოები და ღირებულება. ამ ჩამონათვალში ვხვდებით ინფორმაციას ჭაბურღილისთვის სამფაზიანი ტუმბოს მონტაჟის შესახებ. გამოდის, რომ საბოლოოდ, მიღება-ჩაბარების აქტის თანახმად, 29 ოქტომბერს ტუმბო ადგილზე უნდა ყოფილიყო (როგორც ქვემოთ ავხსნით, ეს ასე არ მოხდა). მერიამ სამუშაოები ჩაიბარა და კომპანიას 119 460 ლარი გადაურიცხა, უფრო სწორად, 11 500 ლარით ნაკლები. ეს თანხა შპს „მარიამი ო. ბ. 2006-ს“, ვადის გადაცილების გამო, ჯარიმის სახით დაეკისრა.
ვინაიდან მშენებლობის პროცესში მიწა ობიექტზე დარეგისტრირებული არ იყო, ენერგოკომპანიამ მასზე ტექნიკური პირობა არ გასცა, ანუ ის ელექტროქსელში არ ჩართო. ხელვაჩაურის მერიის მასმედიასთან და დონორ ორგანიზაციებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსმა აგვიხსნა, რომ ტუმბო მაშინ შეამოწმეს, როცა მერიამ სამუშაოების პირველი ეტაპი ჩაიბარა, 2018 წლის 21 მარტს. ამისთვის ელექტროენერგია ობიექტამდე დროებით მიიყვანეს. ფაქტ-მეტრმა მერიის შესაბამის სამსახურთან იკითხა, რომელმა კომპანიამ ჩაუტარა პირველი ეტაპის სამუშაოებს ექსპერტიზა. გვითხრეს, რომ ექსპერტიზა მხოლოდ ერთხელ, საბოლოო მიღება-ჩაბარების აქტის გაფორმებამდე ჩატარდა. რადგან არამუშა მდგომარეობაში ტუმბოს ჭაში დატოვება არ შეიძლებოდა, კომპანიამ ის მოხსნა და დაასაწყობა - წერია დოკუმენტში. ობიექტისთვის ელექრტოენერგიის მიწოდებაზე ტექნიკური პირობა 2018 წლის დეკემბრში გაიცა, როცა მერიას სამუშაოები უკვე ჩაბარებული ჰქონდა. 2018 წლის 24 დეკემბერს მერიამ მიმწოდებელ კომპანიას წერილით მიმართა, რომ ტუმბო ელექტროქსელზე დაეერთებინა. მიმწოდებელმა ტუმბო ელექტროენერგიის მიწოდების შემდეგ დაამონტაჟა, დეკემბრის თვეში. აღმოჩნდა, რომ მოწყობილობა დეფექტური იყო და კომპანიამ პრობლემის უმოკლეს ვადაში მოგვარების პირობა დადო. წერილში აღნიშნულია, რომ კომპანიას ხარვეზის გამოსასწორებლად ვადა 30 იანვრამდე მიეცა, თუმცა მან ნაკისრი ვალდებულება ვერ შეასრულა.
პრობლემის შესახებ ხელვაჩაურის საკრებულოს ოპოზიციონერმა წევრებმა შეიტყვეს. მოგვიანებით მიშა ბოლქვაძემ დაუსრულებელ ობიექტს ვიდეო გადაუღო და Facebook-ზე ატვირთა. პარალელურად, არასათანადოდ შესრულებული სამუშაოებისთვის კომპანიის მიმართ შესაბამისი ქმედებების განხორციელება ხელვაჩაურის მერიამაც გადაწყვიტა. 2019 წლის 7 თებერვალს, მერის ბრძანებით, კომისია შეიქმნა, რომელსაც აღნიშნული სამუშაოების შესწავლა და შესაბამისი დასკვნის წარმოდგენა დაევალა. 25 თებერვალს კი ხელვაჩაურის მერიამ სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს წერილით მიმართა და შპს „მარიამი ო. ბ. 2006-ის“ შავ სიაში დარეგისტრირება სთხოვა. ფაქტ-მეტრმა აღმოაჩინა, რომ ეს კომპანია, ნაკისრი ვალდებულებების არაჯეროვნად შესრულებისთვის, „შავ სიაში“ უკვე დარეგისტრირებულია მიმდინარე წლის 22 იანვარს, ქობულეთის მერიის მიმართვის საფუძველზე. როგორც ხელვაჩაურის მერიიდან შეგვატყობინეს, მათ კომპანიის წინააღმდეგ ხელვაჩაურის რაიონულ სასამართლოს მიმართეს.
ჩვენ კომპანიის პოზიციის გარკვევაც ვცადეთ, მაგრამ დოკუმენტაციაში შპს „მარიამი ო. ბ. 2006-ის“ მიერ მითითებული სამი ნომრიდან ორი გამორთულია, ერთი კი ისეთ პირს ეკუთვნის, რომელსაც, მისივე თქმით, კომპანიასთან არაფერი აკავშირებს.

Khelvachauri City Hall initially paid GEL 119,460 to a company for incomplete work and later filed a case against that company in court
We investigated tender which is considered to be completed according to the information posted on the State Procurement Agency’s website
03/04/2019
FactCheck has published multiple research studies in regard to tenders for infrastructural projects. Currently, we investigated another tender which is considered to be completed according to the information posted on the State Procurement Agency’s website.
This tender is about the construction of a borehole in Khelvachauri Municipality’s Makhvilauri village. Khelvachauri Municipality City Hall announced a GEL 153,615 tender without an auction (NAT180000712) on 16 January 2018 in order to procure the respective service. Two companies entered the competition. The lowest price was offered by the Tuski Geology Group LTD although it was disqualified by the tender commission.
FactCheck contacted the head of the aforementioned company to find out the reasons behind its disqualification. Tariel Tuskia, head of the Tuski Geology Group, stated that his company had registered the price of GEL 121,663 in the joint electronic system whilst the price figure was listed at GEL 121,666.03 in the documents submitted by the company. Mr Tuskia added that it was possible to easily rectify the GEL 0.03 difference but the tender commission did not allow this. Tariel Tuskia addressed the state procurement disputes council. At the same time, Khelvachauri City Hall also sent a letter to the disputes council and asked that it not issue a positive verdict on Mr Tuskia’s claim because his company had violated the condition as prescribed by the law. The disputes council reviewed the claim and indeed did not satisfy the Tuski Geology Group LTD’s suit.
Eventually, Khelvachauri Municipality City Hall signed a GEL 123,043.73 contract with Mariami O.B. 2006 LTD on 13 March 2018. In accordance with the contract, the company was obliged to complete the work on the construction of a borehole, a pool and a water pipeline in five months upon signature of the contract. The company requested a prolonging of the deadline three times. Although Khelvachauri City Hall warned the company multiple times not to violate the contract’s conditions and imposed a fine as well, it nonetheless prolonged the contract’s deadline every time. In turn, the company assured the City Hall that it would complete the work in spite of the imposed fine. The latest amendment to the contract was enacted by the end of October 2018. At that time, the company had already finished the work but failed to submit the inspection and requested prolonging the deadline until 31 October. Otherwise, the company would not be able to receive payment. The company’s request was granted. On 26 October 2018, the company sent a letter to Khelvachauri City Hall for the delivery of the completed work.
In accordance with the documents available to FactCheck, Khelvachauri City Hall was handed the first part of the completed work on 21 March 2018 which is proven by the respective delivery acceptance act. The City Hall concluded that the company delivered GEL 45,370 of work in the first stage. This work included the construction of the borehole, test pumping of water and washing the borehole, fundamental provisions for the borehole well and the instalment of a three-phase pump for the borehole.
The company did complete the second stage of work, albeit with a violation of the deadline. Later, it was found out that the aforementioned pump was out of order. An expert assessment was carried out by Zaiss and Company LTD (founded in April 2018). The document issued by Zaiss and Company reads that inspector Manana Beridze carried out the measurement work on site on 24 October 2018. In accordance with Ms Beridze’s assessments, GEL 119,460 in work (including VAT) had been completed which matches with the figure in the document submitted by the company. The representative of Zaiss and Company in his telephone interview with FactCheck clarified that it was not their job to inspect the quality of work and, therefore, this was not done.
On 29 October 2018, based on Zaiss and Company LTD’s assessment, the delivery acceptance act was signed and includes the work carried out by the company and the costs of this work. This list also includes information about the instalment of the three-phase pump. It turns out that in accordance with the delivery acceptance act, the aforementioned pump had been installed by 29 October 2018 (in subsequent paragraphs we clarify why this did not actually happen). The City Hall accepted the delivery of the work and transferred GEL 119,460 to the company’s account. To be more precise, the City Hall transferred GEL 11,500 less than the actual amount because this money was deducted from Mariami O.B. 2006 LTD’s payment as a fine for the violation of the deadline.
Given the fact that during the construction the land was not registered to the facility, the energy company did not issue technical conditions to connect it to the electricity network. The Head of Media and Donor Relations of Khelvachauri City Hall clarified that the pump was tested when the City Hall accepted delivery of the first stage of work; that is, on 21 March 2018. The electricity was temporarily connected to the facility in order to test the pump. FactCheck inquired with the respective services of the City Hall as to which company carried out the inspection of the first stage of work. FactCheck was told that the inspection was carried out only once prior to the signature of the acceptance delivery act. The document says that as the pump could not be left in the well in a non-functional state, the company removed and stored it. The technical conditions required for the electricity supply were issued  in December 2018 when the City Hall had already accepted the delivery of the work. On 24 December 2018, the City Hall sent a letter to the supplier company requesting connecting the pump to the electricity network. The company installed the pump in December 2018 after the start of the electricity supply. At this point, the pump was found to be defective and the company promised to solve the problem as soon as possible. The respective letter reads that the company was given time to address this problem until 30 January 2019 although the company failed to respect this commitment.
Khelvachauri Municipal Council’s opposition members became aware of this problem. Later, Misha Bolkvadze made a video about the incomplete facility and uploaded it on Facebook. At the same time, Khelvachauri City Hall also decided to take respective actions against the company for the improperly carried out work. On 7 February 2019, the Mayor of Khelvachauri decreed to set up a commission which was made responsible to study the work and submit a respective assessment. On 25 February 2019, Khelvachauri City Hall also addressed the State Procurement Agency and requested a blacklisting of Mariami O.B. 2006 LTD. FactCheck found out that this company was already blacklisted on 22 January 2019 based on the request of Kobuleti City Hall. As Khelvachauri City Hall informed FactCheck, it filed a lawsuit against the company in the Khelvachauri District Court.
FactCheck also tried to find out the position of the company. However, of the three telephone numbers indicated in the documentation submitted by Mariami O.B. 2006 LTD, two are turned off and one belongs to a person who claims he has nothing to do with the company.