2012 წელთან შედარებით, რეგიონული განვითარების ბიუჯეტი გავასამმაგეთ, ხოლო შარშანდელთან შედარებით, 20%-ით გავზარდეთ
რეზიუმე: რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2019 წლის ბიუჯეტი, 2012 წლის ბიუჯეტთან (დაზუსტებული) შედარებით, 2.6-ჯერ არის გაზრდილი, ხოლო 2018 წლის ბიუჯეტს (დაზუსტებული) თითქმის 20%-ით აღემატება. 2012-2019 წლებში 8.9%-დან 15.3%-მდეა გაზრდილი ინფრასტრუქტურის ხვედრითი წილი ბიუჯეტის მთლიან ასიგნებებშიც.
ბიუჯეტის დაფინანსების ზრდა, რა თქმა უნდა, დადებითი მოვლენაა, მაგრამ მნიშვნელოვანია ბიუჯეტის შესრულება. მართალია, 2018 წლის ბიუჯეტი ოფიციალური მონაცემით 104.89%-ით შესრულდა, თუმცა უნდა აღინიშნოს, რომ დეკემბერში ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი დაზუსტდა და 230.9 მლნ ლარით შემცირდა. დაზუსტება რომ არა, ბიუჯეტის სრულად ათვისება ვერ მოხერხდებოდა. არსებობს ეჭვი, რომ ბიუჯეტის დაზუსტება სწორედ გეგმის შესასრულებლად განხორციელდა. გარდა ამისა, ბიუჯეტიდან ბოლო ერთ თვეში ათვისებული იქნა 658.4 მლნ ლარი (დაზუსტებული ბიუჯეტის 41.56%), უფრო ზუსტად აღნიშნული თანხები ბიუჯეტიდან გადაირიცხა. აქედან გამომდინარე, შეიძლება ითქვას, რომ რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2018 წლის ბიუჯეტი მხოლოდ ფორმალურად შესრულდა და ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის გამოყოფილი სახსრების ათვისება პრობლემატურია.
ისიც ცნობილია, რომ ერთ-ერთი მთავარი ინფრასტრუქტურული პროექტის, ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის რამდენიმე მონაკვეთის მშენებლობა ხარვეზებით მიმდინარეობს. დეკემბერში ავტომაგისტრალის მშენებლობის ბიუჯეტი დაკორექტირდა და 149.3 მლნ ლარით შემცირდა (674.5 მლნ ლარია), ასევე დეკემბერში მოხდა ბიუჯეტიდან 491.2 მლნ ლარის ათვისება.
ამდენად, როგორც ვხედავთ, იზრდება როგორც ინფრასტრუქტურაზე გამოყოფილი სახსრების ნომინალური მაჩვენებელი, ასევე მისი ხვედრითი წილი ბიუჯეტში. თუმცა, პრემიერის მიერ დასახელებული მაჩვენებლები გარკვეულწილად გადაჭარბებულია. ამასთან, მნიშვნელოვან პრობლემას წარმოადგენს ბიუჯეტის ათვისება.
საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა მამუკა ბახტაძემ, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის შესახებ ისაუბრა: „2012 წელთან შედარებით ჩვენ ბიუჯეტი ფაქტობრივად გავასამმაგეთ რეგიონული განვითარების მიმართულებით, ხოლო შარშანდელ წელთან შედარებით, 20%-ით გავზარდეთ 2019 წლის ბიუჯეტი ჩვენი რეგიონებისთვის და მისი ინფრასტრუქტურის განვითარებისთვის. ეს მაჩვენებელი შეადგენს დახლოებით 2 მლრდ ლარს“.
2012 წელს რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაზუსტებული ბიუჯეტი იყო 768 მლნ ლარი. 2019 წელს აღნიშნული სამინისტროს დაფინანსება შეადგენს 2 მილიარდ ლარს. შესაბამისად, 2012 წლის ბიუჯეტთან (დაზუსტებული) შედარებით, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი 2.6-ჯერ არის გაზრდილი (38.39%-ით). რაც შეეხება 2018 წელს, სამინისტროს დაფინანსება 1.58 მლრდ ლარი იყო (დაზუსტებული), რაც მიმდინარე წლის დაფინანსებასთან (2 მლრდ) შედარებით, თითქმის 20%-ით ნაკლებია. რაც შეეხება მოცემული მიმართულებით გამოყოფილი სახსრების ხვედრით წილს მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით, აღნიშნული მაჩვენებელი 2012-2019 წლებში 2.5-დან 4.5%-მდე იზრდება. ფაქტ-მეტრი წინა წლებში რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაზუსტებულ ბიუჯეტს და შესრულების მაჩვენებელსაც გაეცნო.
ცხრილი 1: რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2012-2019 წლების დაზუსტებული ბიუჯეტი და შესრულების მაჩვენებელი (ლარი)
ბიუჯეტი (გეგმა)
ბიუჯეტი (დაზუსტებული)
მთლიან ბიუჯეტში წილი
717 115 100
767 980 011
655 075 159
85.29%
8.86%
901 000 000
1 003 599 800
798 595 100
79.57%
10.29%
875 000 000
935 734 500
904 963 100
96.71%
9.63%
869 501 000
880 149 200
898 398 000
102.07%
9.03%
950 000 000
967 461 900
971 817 600
100.45%
9.22%
1 288 047 000
1 323 847 000
1 355 150 200
102.36%
10.98%
1 815 000 000
1 584 100 000
1 661 664 448
104.89%
14.56%
2 000 000 000
15.27%
ბოლო წლებში რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტის მაჩვენებელი ყველაზე მეტი 2018-2019 წლებშია. ასევე, მთლიან ბიუჯეტშიც ყველაზე მაღალი წილი ამ წლების დაფინანსებაზე მოდის. მოცემული მიმართულებით გამოყოფილი სახსრების ხვედრით წილი ბიუჯეტის ასიგნებებთან მიმართებით, 2019 წელს 15.3%-ს უტოლდება და 2012 წელთან მიმართებით, 6.41% პუნქტითაა გაზრდილი, რაც არსებითი მატებაა.
რაც შეეხება ბიუჯეტის შესრულებას, 2015 წლიდან მოყოლებული რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს ბიუჯეტი გადაჭარბებით სრულდებოდა, თუმცა განსხვავებული სურათია 2018 წელს. გასული წლის ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 12 თვის შესრულებამ 104.89% შეადგინა. შესაბამისად, ბიუჯეტი გადაჭარბებით შესრულდა, თუმცა დეკემბერში შეტანილი ცვლილების შედეგად, შემცირებული გეგმიური მაჩვენებლის ხარჯზე. პრაქტიკულად 2018 წელს მოცემული მიმართულებით ბიუჯეტი მხოლოდ ფორმალურად შესრულდა, სახსრების ათვისებაში კი არსებითი ხარვეზები ფიქსირდება. კერძოდ, რეგიონული განვითარების და ინფრასტრუქტურის სამინისტროს 2018 წლის გეგმა 1.82 მლრდ ლარი იყო. დეკემბერში ბიუჯეტის გეგმა დაზუსტდა და 230.9 მლნ ლარით შემცირდა (1.58 მლრდ ლარი). დაზუსტება რომ არა, ბიუჯეტის სრულად ათვისება ვერ მოხერხდებოდა. ასევე, 2018 წლის 11 თვეში ბიუჯეტიდან ათვისებული იყო 1 მლრდ ლარი, ბოლო ერთ თვეში კი ათვისებული იქნა 658.4 მლნ ლარი (დაზუსტებული ბიუჯეტის 41.56%), რაც ძალიან მაღალი მაჩვენებელია და წლის მიწურილს, სახსრების ბიუჯეტის ფორმალურად შესრულების მიზნით გადარიცხვაზე ეჭვის გამოთქმისათვის ობიექტურ საფუძველს ქმნის. ცნობისთვის, 2016 წელს ბოლო ერთ თვეში დაიხარჯა 177.4 მლნ ლარი, 2017 წელს იგივე მაჩვენებელმა 214 მლნ ლარი შეადგინა, გაცილებით ნაკლები , ვიდრე 2018 წელს.
ისიც მნიშვნელოვანია, რომ 2012-2017 წლებში ინფრასტრუქტურის სამინისტროს დაზუსტებული ბიუჯეტი გეგმასთან მიმართებით იზრდებოდა (2015 წლის გამოკლებით), მხოლოდ 2018 წელს მოხდა ბიუჯეტის შემცირება. ბოლო პერიოდში გარკვეული ხარვეზები არსებობდა ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის ცალკეულ მონაკვეთებზე. ჩქაროსნული ავტომაგისტრალის მშენებლობის 2018 წლის დაგეგმილი ბიუჯეტი 823.8 მლნ ლარი იყო, დეკემბერში ბიუჯეტი დაზუსტდა და 149.3 მლნ ლარით შემცირდა (674.5 მლნ ლარია), ასევე დეკემბერში მოხდა ბიუჯეტიდან 491.2 მლნ ლარის ათვისება.

Resume: The 2019 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure has been increased by the factor of 2.6 as compared to the 2012 budget (adjusted) whilst it is also 20% larger as compared to the 2018 budget (adjusted). In 2012-2019, the share of infrastructure funding in the total budget assignments increased from 8.9% to 15.3%.
An increase in budget funding itself is, of course, a positive development but the budget execution is also important. It is true that the budget for 2018 was executed by 104.89% according to official data. However, of note is that the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was adjusted and cut by GEL 230.9 million. The budget would not have been fully executed if not for the budget adjustment. There is a suspicion that the budget adjustment happened precisely to fulfil the budget plans. In addition, GEL 658.4 million (41.56% of the adjusted budget) was spent from the budget in the last month of the year or, more precisely, these funds were transferred from the budget. Based on this information, it is possible to claim that the 2018 budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was only formally executed and the spending of funds allocated for infrastructural projects remains problematic.
It is also known that the construction of several sections of one of the most important infrastructural projects – the high-speed highway – is being carried out with problems. The high-speed highway construction budget was corrected in December 2018 and cut by GEL 149.3 million (to GEL 674.5 million). In addition, GEL 491.2 million was spent from the budget in December.
Therefore, we see that both the nominal amount of funds allocated for infrastructure as well as its share in the budget are on the rise. However, the Prime Minister’s figures are somewhat exaggerated. In addition, budget spending is a significant problem.
The Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, spoke about the budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure and stated: “We in fact trebled the budget for regional development as compared to 2012 whilst the 2019 budget for our regions and for the development of their infrastructure was increased by 20% as compared to the previous year. This is nearly GEL 2 billion.”
In 2012, the adjusted budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure was GEL 768 million. In 2019, funding for this Ministry constitutes GEL 2 billion. Therefore, the budget of the Ministry increased by the factor of 2.6 (by 38.39%) as compared to the 2012 budget (adjusted). In regard to 2018, the budget of the Ministry was GEL 1.58 billion (adjusted) which is almost 20% less as compared to the 2019 budget (GEL 2 billion). The Ministry’s budget to GDP ratio increased from 2.5% to 4.5% in the period of 2012-2019. FactCheck also studied the figures of the Ministry of Regional Development and Infrastructure’s budgets and their execution in the previous years.
Table 1: Adjusted Budgets of the Ministry of Regional Development and Infrastructure and their Execution Figures in 2012-2019
In the last years, the highest amount of the Ministry of Regional Development and Infrastructure’s budget was registered in 2018-2019. In addition, the share of infrastructure funding in the total budget is the highest in these same years. In 2019, the Ministry’s budget to GDP ratio is 15.3% and it is increased by 6.41 percentage points as compared to 2012 which is significant growth.
In regard to budget execution, the Ministry of Regional Development and Infrastructure’s budget has always been executed in surplus since 2015. However, the picture became different in 2018. In 2018, the Ministry’s 12-month budget execution was 104.89%. Therefore, the budget was executed in surplus; however, this happened as a result of cutting the planned amount of budget spending after changes were enacted in December 2018. In fact, the budget’s spending component was executed only formally whilst there are significant flaws in spending. In particular, the planned amount of the Ministry’s budget was GEL 1.82 billion. In December 2018, the budget was adjusted and cut by GEL 230.9 million (to GEL 1.58 billion). If not for the adjustment, the budget would not have been fully executed. In addition, GEL 1 billion was spent in the first 11 months of 2018 whilst GEL 658.4 million was spent (41.56% of the adjusted budget) in the last month of the year. This is a very high figure and sets objective ground to have suspicions about making transfers from the budget to have it formally executed. Of note is that GEL 177.4 million was spent in the last month of 2016 and GEL 214 million was spent in the last month of 2017. These figures are much lower as compared to last month spending in 2018.
Of further importance is that the adjusted budget of the Ministry of Regional Development and Infrastructure increased vis-à-vis the planned amount in 2012-2017 and budget funds only decreased in 2018. There were problems in certain sections of the high-speed highway construction project. The planned budget for the construction of the high-speed highway in 2018 was GEL 823.8 million. The budget was adjusted in December 2018 and cut by GEL 149.3 million (to GEL 674.5 million). GEL 491.2 million was also spent in December.