რეზიუმე: 2012 წელს განათლების და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსება 626 777 364 ლარს შეადგენდა, რაც იმდროინდელი სახელმწიფო ბიუჯეტის ასიგნებების (7 294 781 563) 8.59% იყო. 2019 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტი 11 696 250 000 ლარს შეადგენს, აქედან განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაფინანსება 1 469 600 000 ლარია, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის დაახლოებით 12.56%-ია. შესაბამისად, სამინისტროს დაფინანსება 2012 წელთან მიმართებით, დაახლოებით 3.97% პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი. ფარდობითი მაჩვენებელი მთლიან ხარჯვით ნაწილთან მიმართებით ხვედრით წილს ასახავს და მისი ოდენობა პროგრამის პრიორიტეტულობის ერთ-ერთი მაჩვენებელია. ის უფრო ზუსტად წარმოაჩენს რეალურ სიტუაციას, ვიდრე ნომინალური მაჩვენებლების დროში ანალიზი, რადგან ქვეყანაში ინფლაციის დონის გამო ძვირდება საქონლისა და მომსახურების შეძენის ღირებულება.
ამასთან, გასათვალისწინებელია ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, 2018 წლის ზაფხულში, პრემიერ-მინისტრის მამუკა ბახტაძის მიერ წარდგენილი მცირე მთავრობის კონცეფციის საფუძველზე, სამინისტროების რაოდენობა 14-დან 11-მდე შემცირდა, რის შედეგადაც, განათლების და მეცნიერების სამინისტროს შეერწყა კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და შესაბამისად, გაერთიანდა ამ სამი სამინისტროს ბიუჯეტიც. 2018 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, ვიდრე კულტურისა და სპორტის სამინისტროები განათლების სამინისტროს შეუერთდებოდა, განათლების და მეცნიერების სამინისტროს ბიუჯეტი 1 199 799 687 ლარს შეადგენდა, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის 10.57%-ია და 2012 წლის ბიუჯეტთან მიმართებით, მხოლოდ, 1.98%-იანი ზრდაა.
2019 წლის 8 მარტს მთავრობის ადმინისტრაციაში გამართულ ბრიფინგზე ქვეყნის პრემიერ-მინისტრმა, მამუკა ბახტაძემ, განათლების სფეროს პრიორიტეტულობაზე ისაუბრა. ბახტაძემ დაპირება გასცა, რომ 2020 წლისთვის განათლების ბიუჯეტი 2 მლრდ ლარი იქნებოდა, 2021 წლისთვის 2 მლრდ-ნახევარი, ხოლო 2022 წლისთვის 3 მლრდ 400 მლნ ლარს გაუტოლდება. პრემიერ-მინისტრმა აქვე დასძინა, რომ 2019 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, განათლების სექტორზე გათვალისწინებულია დაახლოებით 1 მლრდ 600 მლნ ლარი, ხოლო 2012 წელს გადმოიბარეს განათლების სექტორი, სადაც ბიუჯეტი 700 მლნ ლარს არ აღწევდა.
სახელმწიფო ხაზინის მიხედვით, 2012 წელს განათლების და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსება 626 777 364 ლარს შეადგენდა, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის ასიგნებების[1] (7 294 781 563) 8.59%-ია, ხოლო მთლიანი შიდა პროდუქტის (26 167.3 მლ) დაახლოებით 2.4%. 2019 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტი 11 696 250 000 ლარს შეადგენს, აქედან განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის სამინისტროს დაფინანსება 1 469 600 000 ლარია, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის დაახლოებით 12.56%-ია. შესაბამისად, სამინისტროს დაფინანსება 2012 წელთან მიმართებით, დაახლოებით 3.97% პროცენტული პუნქტით არის გაზრდილი.
აქვე გასათვალისწინებელია ერთი მნიშვნელოვანი საკითხი, 2018 წლის ზაფხულში, პრემიერ-მინისტრის მამუკა ბახტაძის მიერ წარდგენილი მცირე მთავრობის კონცეფციის საფუძველზე, სამინისტროების რაოდენობა 14-დან 11-მდეშემცირდა, რის შედეგადაც, განათლების და მეცნიერების სამინისტროს შეერწყა კულტურისა და სპორტის სამინისტრო და შესაბამისად, გაერთიანდა ამ სამი სამინისტროს ბიუჯეტი. 2018 წლის ბიუჯეტის მიხედვით, ვიდრე კულტურისა და სპორტის სამინისტროები განათლების სამინისტროს შეუერთდებოდა, განათლების სამინისტროს ბიუჯეტი 1 199 799 687 ლარს შეადგენდა, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის 10.57%-ია და 2012 წლის ბიუჯეტთან მიმართებით, მხოლოდ, 1.98%-იანი ზრდაა. თუ 2012 წლის განათლების და მეცნიერების სამინისტროს ბიუჯეტს დავუმატებთ კულტურისა და სპორტის სამინისტროს ბიუჯეტებს, შემდეგ სურათს ვიღებთ, კულტურის სამინისტროს დაფინანსება იყო 100 057 169 მლნ ლარი, ხოლო სპორტის სამინისტროს დაფინანსება 72 426 535 ლარი, ჯამურად, სამივე სამინისტროს ბიუჯეტი 799 261 068 მლნ ლარს შეადგენდა, რაც სახელმწიფო ბიუჯეტის დაახლოებით 10.95%-ია.
რაც შეეხება 2019 წლის ბიუჯეტს ფუნქციონალურ ჭრილში, მხოლოდ განათლების სფეროს დაფინანსება შეადგენს 1 331 578 000 ლარს, რაც ბიუჯეტის (11793 431) 11.29%-ია, ხოლო 2012 წლის ბიუჯეტში განათლების სფეროს დაფინანსება 652 500 164 ლარია, რაც ბიუჯეტის (7 294 781 563) დაახლოებით 9%-ია.

Resume: In 2012, funding for the Ministry of Education and Science was GEL 626,777,364 which constituted 8.59% of the total state budget assignments (GEL 7,294,781,563) for that year. In 2019, Georgia’s state budget is GEL 11,696,250,000 and funding allocated for the Ministry of Education, Science, Culture and Sport is GEL 1,469,600,000 from this amount which constitutes nearly 12.56% of the state budget. Therefore, funding for the Ministry has increased by 3.97 percentage points as compared to 2012. This relative figure shows the share in total expenses and this amount is one of the indicators of the program’s priority. This figure better indicates the real situation as compared to an analysis of nominal figures in time because the cost for purchasing goods and services in the country becomes expensive because of the inflation level.
In addition, one important issue has to be taken into account. In particular, in summer 2018, the Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, presented his small government concept based upon which the number of ministries was reduced from 14 to 11. As a result, the Ministry of Education and Science was merged with the Ministry of Culture and Sport and, therefore, the budgets of these two ministries were consolidated as well. In accordance with the 2018 budget, prior to the merger of the Ministry of Education and Science with the Ministry of Culture and Sport, the budget of the Ministry of Education was GEL 1,199,799,687 which is 10.57% of the state budget and constitutes an only 1.98% growth as compared to the 2012 budget.
On 8 March 2019, at a briefing held in the Administration of the Government of Georgia, the Prime Minister, Mamuka Bakhtadze, spoke about the high priority of the education sphere. Mr Bakhtadze made a promise that the education budget would be GEL 2 billion by 2020, GEL 2.5 billion by 2012 and GEL 3.4 billion by 2022. The Prime Minister also added that in accordance with the 2019 state budget, GEL 1.6 billion is allocated for the education sector whilst in 2012 they inherited the education sector with a budget of less than GEL 700 million.
In accordance with the State Treasury, funding for the Ministry of Education and Science was GEL 626,777,364 in 2012 which constituted 8.59% of the total state budget assignments[1] (GEL 7,294,781,563) and nearly 2.4% of the gross domestic product (GEL 26,167.3 billion). In 2019, the state budget is GEL 11,696,250,000 and funding allocated for the Ministry of Education, Science, Culture and Sport is GEL 1,469,600,000 from that amount which constitutes approximately 12.5% of the state budget. Therefore, the Ministry’s funding has increased by 3.97 percentage points as compared to 2012.
Of further note is one important issue. In summer 2018, the Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, presented a small government concept based upon which the number of ministries was reduced from 14 to 11. As a result, the Ministry of Education and Science was merged with the Ministry of Culture and Sport and, therefore, the budgets of these three ministries were consolidated as well. In accordance with the 2018 budget, prior to the merger of the Ministry of Education and Science with the Ministry of Culture and Sport, the budget of the Ministry of Education and Science was GEL 1,199,799,687 which was 10.57% of the state budget and constituted an only 1.98% growth as compared to the 2012 budget. If we add the budgets of the Ministry of Education and Science and the Ministry of Culture and Sport in 2012, the picture will be as follows: funding for the Ministry of Culture was GEL 100,057,169 and funding for the Ministry of Sport was GEL 72,426,535. In total, the funding for all three ministries was GEL 799,261,068 which constituted nearly 10.95% of the state budget.
In regard to the 2019 state budget in terms of functional allocations, funding for the education sphere is GEL 1,331,578,000 which is 11.29% of the budget (GEL 1,179,431,000) whilst funding for the education sphere in the 2012 budget was GEL 652,500,164 which was nearly 9% of the total budget (GEL 7,294,781,563).