რას გვეუბნება რეგისტრირებული დანაშაულის შემაშფოთებელი რაოდენობა ქვეყანაში კრიმინოგენური ვითარების შესახებ?
მოსაზრება კრიმინოგენური მდგომარეობის შესახებ
26/02/2019
2018 წელს, წინა წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, რეგისტრირებულ დანაშაულთა საერთო რაოდენობა 54%-ით გაიზარდა. საანგარიშო პერიოდში დაფიქსირებული მაჩვენებელი (58 412 ერთეული), „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების ერთგვარ „რეკორდს“ წარმოადგენს. ამ დრომდე, რეგისტრირებულ დანაშაულთა მაქსიმალური რაოდენობით 2013 წელი გამოირჩეოდა (43 028 ერთეული). აღსანიშნავია, რომ 2013 წლის ასეთი მაღალი მაჩვენებელი, თავის დროზე მეთოდოლოგიის ცვლილებას დაბრალდა.
რამდენად საგანგაშოა რეგისტრირებულ დანაშაულთა ასეთი უპრეცედენტო ზრდა? გვაძლევს თუ არა სტატისტიკური მონაცემები საფუძველს ვიფიქროთ, რომ ქვეყანაში კრიმინოგენური მდგომარეობა უკიდურესად დამძიმდა?
სამწუხაროდ, ამ ეტაპზე აღნიშნულ კითხვებზე სრულყოფილი პასუხის გაცემა შეუძლებელია, რაც შემდეგი ფაქტორებით არის განპირობებული:
1. ბოლო პერიოდში ეჭვქვეშ დადგა 2018 წლამდე არსებული სტატისტიკური მონაცემების სიზუსტე, რამაც შესაძლოა 2018 წლის მონაცემების წინა წლებთან შედარება და კრიმინოგენური მდგომარეობის გაუმჯობესება/გაუარესების შეფასება შეუძლებელი გახადოს.
2. დანაშაულის შესახებ მხოლოდ შინაგან საქმეთა სამინისტროს რიცხვობრივი მონაცემები მოიპოვება, რაც კრიმინოგენური მდგომარეობის შესაფასებლად საკმარისი არ არის.
რა იწვევს გასულ წლებში გამოქვეყნებული სტატისტიკის მიმართ უნდობლობას
„ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის პირველივე დღეებიდან, კრიმინალის სტატისტიკის წარმოება და მისი გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული პრობლემები ერთ-ერთ ყველაზე აქტუალურ თემად იქცა. წლების განმავლობაში რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესახებ მონაცემების საზოგადოებისთვის გაცნობა ფაქტობრივად ამა თუ იმ მინისტრის კეთილ ნებასა და განწყობაზე იყო დამოკიდებული. სამწუხაროდ, ოპოზიციისა და სამოქალაქო საზოგადოების გაუთავებელ კრიტიკაზე განაწყენებული შინაგან საქმეთა მინისტრიც კი გვახსოვს, რომელმაც დანაშაულის ყოველთვიური სტატისტიკის გამოქვეყნებაზე უარი საჯაროდ განაცხადა და აღნიშნული „პირობა“ მართლაც პირნათლად შეასრულა. კერძოდ, 2016 წლის იანვრის შემდეგ, გიორგი მღებრიშვილის ხელმძღვანელობის პერიოდში შინაგან საქმეთა სამინისტროს ყოველთვიური სტატისტიკა აღარ გაუსაჯაროებია. სტატისტიკის გამოქვეყნება მხოლოდ 2 წლის შემდეგ, გიორგი გახარიას ინიციატივით განახლდა.
დანაშაულის სტატისტიკის გამოქვეყნებასთან დაკავშირებული პრობლემების მიუხედავად, ხელისუფლების წარმომადგენლები დანაშაულთა რაოდენობის შემცირებითა და გახსნის უპრეცედენტოდ მაღალი მაჩვენებლით მუდამ თავს იწონებდნენ. ოპოზიციისა და სამოქალაქო სექტორის მოსაზრებით კი, გახსნის ასეთი მაღალი მაჩვენებელი სტატისტიკის გაყალბების ერთ-ერთ თვალსაჩინო სიმპტომს წარმოადგენდა. მათ ეჭვებს სტატისტიკის არასტაბილურად, ზოგ შემთხვევაში კი ერთმანეთთან შეუსაბამო მონაცემების გამოქვეყნებაც ამძაფრებდა.
საყურადღებოა, რომ რეგისტრირებულ დანაშაულთა სტატისტიკა ერთი მხრივ დანაშაულის გამოვლენასა და მოსახლეობის მიმართვიანობაზე, ხოლო მეორე მხრივ, შესაბამისი ორგანოების მიერ მის სათანადო რეგისტრაციაზეა დამოკიდებული. შესაბამისად, რეგისტრირებულ დანაშაულთა დაბალი მაჩვენებელი შეიძლება გამოწვეული იყოს როგორც სამართალდამცავი სტრუქტურების მიმართ საზოგადოების უნდობლობით, რაც თავის მხრივ ამცირებს მიმართვიანობას და დანაშაულთა დიდ რაოდენობას რეგისტრაციის მიღმა ტოვებს, ასევე, პოლიციის მიერ დანაშაულის დაურეგისტრირებლობით. ეს უკანასკნელი განსაკუთრებით ისეთ ქვეყნებში იჩენს თავს, სადაც პოლიციის ეფექტიანობის მთავარ საზომად რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესახებ „მშრალი რიცხვები” და დანაშაულთა გახსნის მაღალი მაჩვენებელი არის მიჩნეული. ასეთ დროს პოლიციელი მაქსიმალურად ცდილობს თავიდან აირიდოს ისეთი დანაშაულის რეგისტრაცია, რომლის გახსნის ალბათობაც საკმაოდ დაბალია. შესაბამისად, ის ფაქტი, რომ „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში მოსვლის შემდეგ რადიკალურად შემცირდა რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობა, ცალსახად შემთხვევათა რაოდენობის კლებას შეიძლება არც ნიშნავდეს. მით უფრო, როდესაც იმავე პერიოდში გახსნის მაჩვენებელი მართლაც საეჭვოდ მაღალი იყო.
ოპოზიციის ეჭვები, გარკვეულწილად, სამინისტროს სათავეში გიორგი გახარიას მოსვლის შემდეგ როგორც მისმა განცხადებებმა, ასევე, 2018 წლის განმავლობაში დაფიქსირებულმა სტატისტიკურმა მაჩვენებლებმაც დაადასტურა. კერძოდ, მოკლევადიან პერიოდში უპრეცედენტოდ გაიზარდა რეგისტრირებულ დანაშაულთა რაოდენობა, ხოლო ამის პარალელურად საგრძნობლად შემცირდა გახსნის მაჩვენებელი.
რაც შეეხება შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადებებს, მართალია გახარიას პირდაპირ არასდროს უთქვამს, რომ მისი წინამორბედების დროს არასრული/გაყალბებული სტატისტიკა ქვეყნდებოდა, თუმცა მისი განცხადებები ირიბად სწორედ ამაზე მიგვანიშნებს.
გახარიას განმარტებით, 2018 წლიდან სამინისტრომ უარი განაცხადა სტატისტიკის შელამაზებაზე ორიენტირებულ პოლიტიკაზე და მაქსიმალურად რეალური სურათის წარმოსაჩენად სხვადასხვა რეფორმები გაატარა. მათ შორის რიგი რეფორმები უშუალოდ სამართალდამცავი ორგანოების ნდობის ხარისხისა და მოქალაქეთა მიმართვიანობის გაზრდისკენ იყო მიმართული, რამაც თავისთავად რეგისტრირებულ დანაშაულთა მატება გამოიწვია. ასევე, მინისტრის განცხადებით, უმკაცრესი კონტროლი დაწესდა სამართალდამცავი პირების მიერ თითოეული შემთხვევის სათანადოდ აღწერასა და რეაგირებაზე, რამაც შესაძლოა გამორიცხოს მხოლოდ მარტივად გახსნადი დანაშაულების რეგისტრაცია.
ამჟამად გვაქვს მოცემულობა, როცა არ ვიცით თუ რეალურად სად არის პრობლემა. კერძოდ, დანაშაულის რაოდენობის მკვეთრი ზრდა მხოლოდ რეგისტრაციის გაუმჯობესებული პრაქტიკისა და გაზრდილი მიმართვიანობის ბრალია, თუ 2018 წლიდან მართლაც გაუარესდა კრიმინოგენური მდგომარეობა? ან იქნებ გარკვეული დოზით ორივე ამ ფაქტორმა იქონია გავლენა?
სამწუხაროდ, აღნიშნული გაუგებრობის სათავე თავად ხელისუფლება არის, რომელიც, წლებია, კონკრეტულ მიზეზებზე ღიად საუბარს თავს არიდებს. მეტიც, ჩნდება განცდა, რომ საზოგადოების გაურკვევლობაში ყოფნა, ხელისუფლების მხრიდან პასუხისმგებლობისგან გაქცევის ერთგვარ სტრატეგიას წარმოადგენს.
მიგვაჩნია, რომ შინაგან საქმეთა სამინისტრომ პრინციპულად მნიშვნელოვანი ნაბიჯი გადადგა სტატისტიკის გასაჯაროების პრაქტიკის აღდგენითა და მის წარმოებასთან დაკავშირებული პრობლემების აღიარებით. თუმცა, ასევე მნიშვნელოვანია ზუსტად იყოს საზოგადოება ინფორმირებული თუ რა პრობლემები გააჩნდა მანამდე არსებულ სისტემას და ირიბი მინიშნებების ნაცვლად ყველაფერს თავისი სახელი დაერქვას.
რატომ არ არის რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესახებ სტატისტიკა საკმარისი კრიმინოგენური მდგომარეობის დასადგენად
როგორც უკვე აღვნიშნეთ, შინაგან საქმეთა სამინისტრომ 2018 წლის იანვრიდან, კეთილი ნების საფუძველზე კვლავ აღადგინა რეგისტრირებულ დანაშაულთა ყოველთვიური სტატისტიკის გამოქვეყნების პრაქტიკა. თუმცა, აღნიშნული დოკუმენტი მხოლოდ მშრალ რიცხვებს შეიცავს, რაც კრიმინოგენური მდგომარეობის შესახებ დასკვნების გასაკეთებლად, საკმარისი არ არის.
ამ ეტაპისთვის კვლავ გაურკვეველია სისხლის სამართლის სტატისტიკის შესახებ ყოველთვიური ანგარიშის ბედი, რომლის გამოქვეყნების ვალდებულებაც სახელმწიფომ 2010 წელს, ხუთ უწყებასთან გაფორმებული მემორანდუმით აიღო. სამწუხაროდ, ამ სახის ანალიტიკურ დოკუმენტში შინაგან საქმეთა სამინისტროს მონაცემები 2012 წლის იანვრის შემდეგ აღარ გვხვდება.
ამასთან, როგორც უკვე აღინიშნა, პოლიციის მიერ რეგისტრირებულ დანაშაულთა შესახებ სტატისტიკის ერთ-ერთ მთავარ გამოწვევას მისი არასრულყოფილება წარმოადგენს. იმ დანაშაულის გარდა, რომლის შესახებაც სამართალდამცავ უწყებებში ინფორმაცია შედის, ხშირია გაუცხადებელი დანაშაულიც. ქვეყანაში დანაშაულის დონის სწორად შესაფასებლად კი მნიშვნელოვანია სწორედ ე.წ. „დაფარული დანაშაულის” კვლევა.
განვითარებულ ქვეყნებში პოლიციისა და მართლმსაჯულების სისტემის მიერ წარმოებული დანაშაულის სტატისტიკის შემავსებლად ვიქტიმოლოგიური კვლევის მონაცემები გამოიყენება. მონაცემების შეგროვება მოქალაქეთა გამოკითხვის გზით წარმოებს, რა დროსაც გასული წლის განმავლობაში გამოკითხულთა კრიმინოგენური გამოცდილების დეტალური შესწავლა და მიღებული ინფორმაციის განზოგადებით ქვეყანაში არსებული რეალური სურათის დადგენა ხდება.
ამ ტიპის კვლევების უპირატესობა ისაა, რომ საშუალებას იძლევა შეფასდეს დანაშაული რამდენიმე პარამეტრის მიხედვით; გაანალიზდეს დაზარალებულის პოლიციასთან თანამშრომლობის გამოცდილება, მართლმსაჯულების ინსტიტუტების მომსახურების ხარისხი და მოხდეს მათი ზოგადი პროფესიონალიზმის შეფასება; აგრეთვე, განხორციელდეს ვიქტიმიზაციის დონის ცვლილების მონიტორინგი და რისკ-ფაქტორების განსაზღვრა.
აღსანიშნავია, რომ 2010 წლის გაზაფხულზე, საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ინიციატივითა და ევროკავშირის ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოში საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი ეროვნული მასშტაბის პირველი ვიქტიმოლოგიური კვლევა ჩატარდა. კვლევა შეეხებოდა დაფარულ დანაშაულს, მოსახლეობის უსაფრთხოებასთან დაკავშირებულ პრობლემებს, საზოგადოების დამოკიდებულებას მართლმსაჯულების სისტემისადმი. სამწუხაროდ, 2012 წლიდან ამ სახის კვლევების წარმოება შეწყდა და ამ დრომდე არ განახლებულა.
ასევე, ამ დრომდე შეუსრულებელია შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ წლების წინ დაპირებული ვებ-პორტალის შექმნის პირობა, რომლის საშუალებითაც რეალურ დროში ქვეყნის, რეგიონებისა და რაიონების მიხედვით კრიმინოგენური სიტუაციის შესახებ სტატისტიკური ინფორმაციის მიღება გახდებოდა შესაძლებელი. სამინისტროს მიერ მითითებული ვებგვერდი static.pol.ge ჯერაც არ ფუნქციონირებს.
კიდევ ერთხელ უნდა აღვნიშნოთ, რომ ცალსახად მისასალმებელია სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული დანაშაულის სტატისტიკის გამოქვეყნება და მისი დახვეწის მიზნით ჩატარებული რეფორმები, თუმცა, თუკი სამინისტროს რეალური მიზანი კრიმინოგენური მდგომარეობის მაქსიმალურად შესწავლა და კრიმინალთან საბრძოლველად ეფექტიანი ღონისძიებების დაგეგმვაა, მაშინ ის არა სტატისტიკაზე, არამედ უფრო მეტ ანალიზზე უნდა ორიენტირდეს.

In 2018, the total amount of registered crime increased by 54% as compared to 2017. The registered crime figure (58,412) in the accounting period is a kind of “record” for the Georgian Dream government. Prior to 2018, the highest figure (43,028) for registered crime was in 2013. Of note is that a change in the methodology of calculation was blamed for the high crime figure in 2013.
How alarming is such an unprecedented growth in registered crime? Do statistical data give us ground to think that the criminogenic situation has deteriorated sharply in the country?
Unfortunately, it is impossible to have comprehensive answers to these questions. This is stipulated by the following factors:
1. In the last period, the accuracy of statistical data prior to 2018 is being questioned which might render it impossible to compare 2018’s figures to those of previous years and assess whether or not the criminogenic situation has improved or deteriorated.
2. The only crime figures available are those of the Ministry of Internal Affairs which are not sufficient to assess the country’s criminogenic situation.
What is the Reason behind the Distrust towards the Statistics Published in Previous Years?
Since the very first days of the Georgian Dream’s coming to power, problems related to the compilation of crime statistics and their publication have become one of the most pressing issues. For years, the communication to the public of registered crime data depended upon the goodwill and the attitude of the Minister of Internal Affairs. Unfortunately, we also remember the Minister of Internal Affairs who was offended because of the unending criticism from the opposition and civil society and then publicly refused to publish monthly crime statistics and he has indeed kept his “promise.” In particular, after January 2016 under Giorgi Mghebrishvili’s leadership, the Ministry of Internal Affairs has not published any monthly statistics. Publication of statistics resumed only after two years following Giorgi Gakharia’s initiative.
In spite of the problems related to the publication of crime statistics, Georgian authorities have been constantly taking pride in the reduction in the amount of crimes and for the unprecedentedly high figure vis-à-vis crime solving. However, according to the opposition and the civic sector, such a high figure of crime solving is one vivid example of statistical fraud. Their suspicions have been abetted by the irregular publication of statistics as well as the publication of sometimes incongruent data.
Of note is that registered crime statistics depend upon the detection and reporting of crimes, on the one hand, and the proper registration of crimes by the respective bodies, on the other hand. Therefore, a low figure of registered crime can be caused by distrust toward law enforcement bodies which in turn reduces crime reporting and leaves a large amount of crime unregistered, including on the part of the police. Unregistered crime by the police particularly occurs in those countries where the principal measurements of police effectiveness are the “simple numbers” of registered crime and a high crime solving rate. In this case, a policeman is very motivated to avoid registering those crimes whose probability of solving is quite low. Therefore, the fact that the number of registered crime has dropped sharply since the Georgian Dream’s coming to power does not necessarily mean that crime has in fact decreased. Moreover, the crime solving figure was susceptibly high in the same period.
The opposition’s suspicions were proven to some extent as a result of Giorgi Gakharia’s statements after his assuming the Minister’s position as well as the statistical figures for 2018. In particular, the amount of registered crime has had an unprecedented growth in a short period of time whilst the crime solving figure has plummeted.
In regard to the statements of the Minister of Internal Affairs, it is true that Minister Gakharia has never acknowledged straightforwardly that incomplete or fabricated statistics were published under his predecessors. However, his statements serve as an allusion to this.
As clarified by Minister Gakharia himself, since 2018 the Ministry of Internal Affairs has rejected a policy aimed at making statistics look good and implemented a number of reforms to show the picture as close to reality as possible. These reforms included ones aimed at increasing the level of trust toward law enforcement bodies and augmenting the reporting figure which obviously resulted in a growth in registered crime. In addition, the Minister also stated that harsh control was imposed to make sure that the police provided an appropriate description and reaction to each and every case. This was introduced in order to make sure that it was not only the easily solvable crimes but all crimes that were registered.
At the present moment, we are unaware of where the problem actually dwells. In particular, is the sharp increase in registered crime the result of an improved registration practice and increased reporting or has the criminogenic situation really deteriorated since 2018? Or maybe both of these factors have had an impact to a certain extent?
Unfortunately, the Government of Georgia itself has been avoiding open discussions about the reasons behind the criminogenic situation in the country and this itself is a principal source of uncertainty. Furthermore, it appears that keeping the public in a situation of uncertainty is a kind of strategy for the authorities to be able to run away from their responsibilities.
We believe that the Ministry of Internal Affairs has made a crucially important step to restore the practice of the publication of crime statistics and acknowledge problems related to the compilation of this information. However, it is also of paramount importance to fully inform the public about the problems that existed before instead of making allusions to the contrary.
Why Registered Crime Statistics are not Sufficient for Measuring the Criminogenic Situation
As mentioned previously, since January 2018, the Ministry of Internal Affairs resumed the publication of monthly statistics for registered crime as a gesture of goodwill. However, this document contains only simple numbers which are not sufficient to make judgments about the criminogenic situation.
In 2010, the government took an obligation to publish monthly reports on criminal statistics following the signing of a memorandum with five other bodies. The fate of this report, however, is still uncertain. Unfortunately, the Ministry of Internal Affairs data have no longer been appearing in this analytical document since January 2012.
In addition and as mentioned previously, one of the challenges of police-registered crime statistics are their incompleteness. Apart from those crimes which are reported to the police, there are frequent cases of unreported crimes. In order to assess the crime rate in the country, it is also important to study the so-called “hidden crime.”
In order to fill up the crime statistics compiled by the police and the judiciary, developed countries also use victimology research data. This information is collected by surveying citizens where a detailed study of people’s criminogenic experience is extrapolated to assess the real situation in the country.
The advantage of these types of research studies is that they enable making a crime assessment based on several parameters by analysing a victim’s experience with the police, evaluating the level of service and competence of the judiciary and carrying out monitoring of the changes in the victimisation rate and determining risk factors.
Of note is that in spring 2010, as per the initiative of the Ministry of Justice and with the financial assistance of the EU, the first national victimology research corresponding to international standards was carried out in Georgia. The research was about hidden crime, problems related to the population’s safety and the public’s attitude toward the judiciary. Unfortunately, this type of research has stopped since 2012 and has not resumed thus far.
The Ministry of Internal Affair’s promise, made years ago, which envisioned the launch of a web-portal where information on the criminogenic situation in the country, regions and districts would have been accessible still remains unfulfilled and the respective website – static.pol.ge – as indicated by the Ministry of Internal Affairs is still not functional.
Of further note is that the reforms implemented by the Ministry of Internal Affairs; that is, to publish and improve the registered crime statistics, are indeed commendable. However, if the true objective of the Ministry of Internal Affairs is to provide a detailed study of the criminogenic conditions and an elaboration of efficient measures to fight crime, it would be appropriate to have a greater emphasis on analysis instead of statistics.