რეზიუმე: ევროკავშირსა და საქართველოს შორის გაფორმებული ასოცირების შეთანხმება დასაქმებულთა სამუშაო უფლებებზე ყურადღებას ორ ნაწილში ამახვილებს: მე-6 კარის მე-14 თავში შემოთავაზებული დირექტივებისა და ღრმა და ყოვლისმომცველი ვაჭრობის შესახებ შეთანხმების (DCFTA) ნაწილში.
მე-6 კარის მე-14 თავში მნიშვნელობა ენიჭება ღირსეული შრომის პირობებს, დასაქმების პოლიტიკას, სოციალური დიალოგისა და დაცვის საკითხებს. თუმცა, უმუშევრობის კომპენსაციის დაწესების ვალდებულების შესახებ უშუალო დირექტივა არ მოიძებნება.
რაც შეეხება DCFTA-ის ნაწილს, აქ მოთხოვნილია მხოლოდ შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) კონვენციებით განსაზღვრული სტანდარტების საქართველოს სამართალსა და პრაქტიკაში ასახვა. DCFTA-ის ნაწილში საქართვლოს ILO-ს 18 კონვენციის რატიფიცირება და მისი ამოქმედება ევალება, რომელთაგან 16-ს უკვე შეერთებულია. უმუშევრობის კომპენსაციის შესახებ ჩანაწერები ILO-ს 168-ე და 102-ე კონვენციებშია ასახული, რომელთაც საქართველო შეერთებული არ არის და ამას არც DCFTA ავალდებულებს.
ასოცირების შეთანხმება განსაკუთრებით უსვამს ხაზს შრომის უფლებების ასპექტში პროფესიული კავშირების მნიშვნელობას და სახელმწიფოს სოციალური თანასწორობის მისაღწევად რიგ ქმედებებს (შრომის ეფექტური ინსპექცია, სამუშაო ადგილზე ყველანაირი დისკრიმინაციული ფორმების აღმოფხვრა, შრომის კოდექსის დახვეწა და სხვა) ავალდებულებს. მიუხედავად ამისა, აღნიშნულ შეთანხმებაში უმუშევრობის კომპენსაციის სავალდებულო შემოღების შესახებ ჩანაწერი არ მოიძებნება.
პროფესიული კავშირების გაერთიანების ხელმძღვანელმა, ირაკლი პეტრიაშვილმა, რადიო „პალიტრას“ ეთერში განაცხადა: „საქართველო ვალდებულია 2021 წლამდე უმუშევრობის კომპენსაცია დააწესოს. ამ ვალდებულებას ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულება გულისხმობს“.
საქართველოსა და ევროკავშირს შორის ასოცირების შეთანხმება 2014 წლის ივნისში გაფორმდა, ხოლო ძალაში 2016 წლის პირველ ივლისს შევიდა. ასოცირება მიზნად ისახავს მხარეებს შორის პოლიტიკური და ეკონომიკური ინტეგრაციის ხელშეწყობას, რომელიც დაფუძნებული იქნება საერთო ღირებულებებსა და მჭიდრო კავშირებზე. მათ შორის, ევროკავშირის პოლიტიკაში, პროგრამებსა და სააგენტოებში საქართველოს მონაწილეობის გაზრდის კუთხით.
დასაქმების, სოციალური პოლიტიკისა და თანაბარი შესაძლებლობების საკითხს ასოცირების შეთანხმების მე-6 კარის მე-14 თავი არეგულირებს. ამ უკანასკნელში ხაზგასმითაა აღნიშნული ღირსეული შრომის პირობების, დასაქმების პოლიტიკის, სამუშაოზე ჯანმრთელობისა და უსაფრთხოების, სოციალური დიალოგის, სოციალური დაცვის, სოციალური ჩართულობის, გენდერული თანასწორობის, დისკრიმინაციის აკრძალვის და კორპორატიული სოციალური პასუხისმგებლობის ხელშეწყობის მნიშვნელობა. შესაბამისად, ევროკავშირსა და საქართველოს შორის თანამშრომლობა უნდა მოიცავდეს შრომის ბაზართან დაკავშირებით აქტიური ზომებისა და ეფექტიანი დასაქმების სერვისების ხელშეწყობას, უკეთესი სამუშაო ადგილისა და სათანადო სამუშაო პირობების შექმნაზე ორიენტირებულ დასაქმების პოლიტიკას, ინკლუზიურ შრომის ბაზრებს, სოციალურ უსაფრთხოებასა და სოციალური დაცვის სისტემების გაძლიერებაზე (თანასწორობის, ხელმისაწვდომობისა და ფინანსური მდგრადობის კუთხით) ორიენტირებულ სოციალურ პოლიტიკას და ა.შ. თუმცა, ეს უკანასკნელი უმუშევრობის კომპენსაციის დაწესების შესახებ უშუალო დირექტივას არ მოიცავს.
გარდა ზემოთ აღნიშნულისა, დასაქმებულის უფლებების დაცვის პოლიტიკის შესახებ დირექტივები გაწერილია ასოცირების ხელშეკრულების ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო შეთანხმების (DCFTA) ნაწილშიც. როგორც ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული დასაქმებული ადამიანების უფლებების შესახებ წარმოებული კვლევიდან ირკვევა, ვაჭრობისა და მდგრადი განვითარების პოლიტიკის მიზნების ფარგლებში მოთხოვნილია მხოლოდ შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) კონვენციებით განსაზღვრული სტანდარტების საქართველოს სამართალსა და პრაქტიკაში ასახვა. საქართველომ შეერთების/რატიფიცირების გზით შესასრულებლად სავალდებულოდ აღიარა ILO-ს 18 კონვენცია. 16 მათგანის რატიფიცირება 1994-2004 წლების პერიოდში მოხდა. 2004 წლიდან 2014 წლამდე კი, საქართველო ILO-ს არც ერთ კონვენციას არ შეერთებია. ასოცირების შეთანხმების DCFTA-ის ნაწილში ფუნდამენტურ კონვენციებადაა აღიარებული ILO-ს 87-ე, 98-ე, 29-ე, 105-ე, 138-ე, 182-ე, მე-100 და 111-ე კონვენციები, რომელთაგანაც ყველა რატიფიცირებულია. პრიორიტეტულადაა მიჩნეული 122-ე, 144-ე, 81-ე და 129-ე კონვენციები, რომელთაგან მხოლოდ პირველი ორია რატიფიცირებული. რაც შეეხება უმუშევრობის კომპენსაციის თემას, აღნიშნულ საკითხს ILO-ს 168-ე და 102-ე კონვენციები ითვალისწინებენ, რომლის ხელმომწერიც საქართველო არ არის. ეს უკანასკნელნი არ განეკუთვნებიან ILO-ს ფუნდამენტურ კონვენციათა რიცხვს და შესაბამისად, მათთან მიერთება სავალდებულო ხასიათის არ არის.
უმუშევრობის კომპენსაციის ვალდებულების აღების საკითხი არ არის ნახსენები ასოცირების დღის წესრიგშიც. დასაქმებულთა და პროფესიულ კავშირებზე საუბრისას ამ უკანასკნელში ყურადღება მახვილდება შრომის ინსპექციის აუცილებლობის შესახებ. საშუალო ვადიან პრიორიტეტებად კი, შრომის კოდექსის დახვეწა და იმპლემენტაცია, ეფექტური შრომის ინსპექციის ჩამოყალიბებაზე მუშაობის გაგრძელება და ILO-სთან თანამშრომლობის შესაბამისად სოციალური დიალოგის გაღრმავებაა დასახული.

Resume: The EU-Georgia Association Agreement highlights employee labour rights in two sections: in the part of the directives proposed in the 14th Chapter of the Title VI and in the part of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA).
The 14th Chapter of the Title VI attaches importance to a decent work agenda, employment policy, social dialogue and social protection. However, a specific directive about the obligation to introduce unemployment benefits cannot be found.
In regard to the DCFTA part, it requires the implementation of standards envisioned by the International Labour Organization (ILO) conventions into Georgia’s legislation and legal practice. As a part of the DCFTA, Georgia is obliged to ratify and enter into force 18 ILO conventions. Georgia already joined the ILO with 16 of the aforementioned 18 conventions. Passages about unemployment benefits are given in the 168th and 102nd ILO conventions, of which Georgia is not a part, with the DCFTA not requiring Georgia to join these conventions.
Although the EU-Georgia Association Agreement particularly emphasises the significance of trade unions in the labour rights component and obliges Georgia to make certain actions (effective labour inspection, liquidation of all forms of discrimination in the workplace, improving the Labour Code) to ensure social equality, any passage about the mandatory introduction of unemployment benefits cannot be found.
Head of the Georgian Trade Unions Confederation, Irakli Petriashvili, stated on air on Radio Palitra: “Georgia is obliged to introduce unemployment benefits before 2021. This is envisioned by the Association Agreement.”
InJune 2014,the EUandGeorgiasigned anAssociation Agreement(AA) which entered into forceon 1 July 2016. The agreement aims to facilitate political and economic integration between the parties which will be built on shared values and close ties. Among other things, this includes increased Georgian involvement in EU policy, programmes and agencies.
Issues of employment, social policy and equal opportunities are governed by the 14th Chapter of the Title VI of the Association Agreement. The aforementioned section particularly emphasises the importance of a decent work agenda, employment policy, health and safety at work, social dialogue, social protection, social inclusion, gender equality, anti-discrimination and corporate social responsibility. Therefore, EU-Georgia cooperation in this regard should include the promotion of active measures for labour market and efficient employment services, employment policy oriented at a better workplace and decent work conditions, inclusive labour markets and social policy focused on the enhancement of social security and social protection systems (in terms of equality, affordability and financial sustainability). However, the latter does not include a specific directive about the introduction of unemployment benefits.
Apart from the aforementioned, directives about employee labour right protection policy are given in the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement (DCFTA) component of the EU-Georgia Association Agreement. As the research study conducted in regard to employee labour rights envisioned in the Association Agreement concludes, as a part of the trade and sustainable policy goals, the only requirement for Georgia is to implement the standards defined by the International Labour Organization’s (ILO) conventions in its legislation and legal practice. Georgia has committed itself to join/ratify 18 ILO conventions. Of these conventions, 16 were ratified in the period of 1994-2004. From 2004 to 2014, however, Georgia has not joined any other ILO conventions. In the DCFTA part of the EU-Georgia Association Agreement, the ILO’s 87th, 98th, 29th, 105th, 138th, 182nd, 100th and 111th conventions are recognised as fundamental conventions and all of them have been ratified by Georgia. The 122nd, 144th, 81st and 129th conventions are given priority status and Georgia has ratified the first two of them. In regard to unemployment benefits, this is envisioned by the 168th and 102nd ILO conventions of which Georgia is not a signatory. These conventions also do not belong to the ILO fundamental conventions category and, therefore, it is not mandatory for Georgia to be a part of them.
The EU-Georgia Association Agenda does not mention any obligation to introduce unemployment benefits. In the part dedicated to trade unions and employees, emphasis is made on the necessity to establish labour inspection. As a part of the medium-term priorities, the EU-Georgia Association Agenda names implementing and bringing the Labour Code in line with ILO standards, the continuation of work to establish an effective labour inspection and improving social dialogue through cooperation with the ILO.