რეზიუმე: ხელისუფლებამ ლარის გაუფასურებით გამოწვეული უარყოფითი შედეგების ნაწილობრივ აღმოფხვრის საფუძვლით, ე.წ. გალარების ერთჯერადი პროგრამა დაამტკიცა, რომელიც 2017 წლის 17 იანვრიდან 24 მარტის ჩათვლით გაგრძელდა. აღნიშნული პროგრამა მოქალაქეებს საშუალებას აძლევდა დოლარში აღებული სესხის ლარში კონვერტაცია მოეხდინათ იმ დროისთვის არსებულ გაცვლით კურსზე 20 თეთრით დაბალ ფასად, ხოლო აღნიშნული სხვაობის დაფარვა სახელმწიფოს ბიუჯეტიდან მოხდებოდა სუბსიდიის სახით. პროგრამა შეეხო მოქალაქეებს, რომელთაც სესხი დოლარში 2015 წლის 1 იანვრამდე უძრავი ქონების უზრუნველყოფით ჰქონდათ აღებული.
მთავრობა ამ პროგრამაზე დიდ იმედს ამყარებდა და მნიშვნელოვან ბენეფიტებს პროგნოზირებდა. თუმცა, საბოლოო ჯამში, პროგრამით დაგეგმილზე ბევრად ნაკლებმა ადამიანმა ისარგებლა. შეიძლება ითქვას, რომ მსესხებლების უმრავლესობისთვის პროგრამა სარგებლიანი არ აღმოჩნდა, ან ხელისუფლებამ მოსახლეობამდე ინფორმაცია არასრულყოფილად მიიტანა.
ცვლილებების ძალაში შესვლის პერიოდისთვის (2017 წლის იანვარი) კომერციული ბანკების მიერ სესხის სახით 18.9 მლრდ ლარი იყო გაცემული, საიდანაც 6.5 მლრდ ლარი (35%) ლარში, 12.3 მლრდ (65%) კი უცხოურ ვალუტაში იყო დენომინირებული. 1-ლი აპრილის მონაცემებით, ანუ პროგრამის დასრულებისას, გაცემული სესხების მაჩვენებელმა 18.3 მლრდ ლარი შეადგინა, მათ შორის 7.1 მლრდ ლარი (39.1%) ეროვნულ ვალუტაში, ხოლო 11.2 მლრდ ლარი (60.9%) უცხოურ ვალუტაში. ამდენად, პროგრამის მიმდინარეობის პერიოდში, დოლარიზაციის მაჩვენებელი 5%-ით შემცირდა.
დოლარიზაციის კლება სრულად აღნიშნული პროგრამით გამოწვეული პროცესებით არ აიხსნება, თუმცა, ბუნებრივია, ხელოვნურმა ჩარევამ კონკრეტულად მოცემული პერიოდის მაჩვენებლების ცვლილებაზე გავლენა იქონია. ზოგადად, ფაქტობრივი მონაცემებიდან გამომდინარე, შესაძლოა პროექტს წარუმატებელი ეწოდოს. კერძოდ, სესხების კონვერსიის პროცესის სუბსიდირებისათვის ბიუჯეტიდან გამოყოფილი სახსრების (65 მლნ) მხოლოდ 24.2% (15.7 მლნ) იქნა ათვისებული. პროგრამით ისარგებლა 5 614-მა ბენეფიციარმა, მაშინ როცა ცვლილებები, მაშინდელი ფინანსთა მინისტრის განცხადებით, 33 ათას, ხოლო ეროვნული ბანკის პოზიციით, 27 ათას მსესხებელს უნდა შეხებოდა. ამდენად, სესხის გალარება მისაღებად მოვალეთა მხოლოდ 17-20%-მა მიიჩნია.
„ევროპული საქართველოს” წევრმა, ზურაბ ჭიაბერაშვილმა, გადაცემა „არჩევანში“ განაცხადა: „თქვენ გახსოვთ გალარების პროგრამა, რომელსაც თითქოს სესხების პრობლემა უნდა მოეხსნა. ისინი ლაპარაკობდნენ, რომ ბიუჯეტიდან 65 მლნ-ს დავხარჯავთ. სინამდვილეში, როცა ეს პროგრამა მორჩა, 15 მლნ დაიხარჯა“.
ამ განცხადებით, პოლიტიკოსმა პროგრამის წარუმატებლობას გაუსვა ხაზი. კერძოდ იმას, რომ მთავრობა ინიციატივაზე დიდ იმედს ამყარებდა და იმედოვნებდა, რომ ლარის კურსზე ზეწოლის მოხსნასთან ერთად, მოსახლეობა მთელ რიგ სარგებელს მიიღებდა. თუმცა, საბოლოო ჯამში, პროგრამით დაგეგმილზე ბევრად ნაკლებმა ადამიანმა ისარგებლა, რაც პროგრამის არაეფექტურობაზე მეტყველებს.
ლარის კურსი დევალვაცია დოლართან და რიგ უცხოურ ვალუტებთან მიმართებით, 2014 წლის მეორე ნახევარში დაიწყო. ლარის კურსის გაუფასურების პარალელურად, მოსახლეობისთვის უცხოურ ვალუტაში აღებული სესხების მომსახურების გაძვირების საკითხი აქტუალური გახდა. ლარის გაუფასურებამ გააძვირა სესხის მომსახურება იმ პირთათვის, ვისი შემოსავალიც ლარში, ვალდებულებები კი უცხოურ ვალუტაში იყო. სავალუტო რისკის მაღალი დონე საფრთხის შემცველია არა მხოლოდ ცალკე აღებული მსესხებლისთვის, არამედ, მასშტაბებიდან გამომდინარე, შესაძლებელია მთლიანად ფინანსური სექტორისთვის. შესაბამისად, სახელმწიფოს ინტერესია, ფიზიკურმა პირებმა (რადგან მათ ნაკლებად შეუძლიათ სავალუტო რისკების დაზღვევა) სესხი აიღონ იმ ვალუტაში, რომელ ვალუტაშიც შემოსავალი აქვთ.
ხელისუფლებამ ლარის გაუფასურებით გამოწვეული უარყოფითი შედეგების ნაწილობრივ აღმოფხვრის საფუძვლით, ე.წ. „გალარების“ ერთჯერადი პროგრამა დაამტკიცა. აღნიშნული პროგრამა მოქალაქეებს საშუალებას აძლევდა სესხის ლარში კონვერტაცია მოეხდინათ ფაქტიურ გაცვლით კურსზე 20 თეთრით დაბალ ფასად, ხოლო აღნიშნული სხვაობის დაფარვა სახელმწიფოს ბიუჯეტიდან მოხდებოდა სუბსიდიის სახით. პროგრამა შეეხო მხოლოდ იმ მოქალაქეებს, რომელთაც სესხი დოლარში 2015 წლის 1 იანვრამდე უძრავი ქონების უზრუნველყოფით ჰქონდათ აღებული.
ცვლილებების ძალაში შესვლის მომენტისათვის (2017 წლის იანვარი) კომერციული ბანკების მიერ 18.9 მლრდ ლარი იყო გაცემული, საიდანაც 6.5 მლრდ (35) ეროვნულ ვალუტაში 12.3 მლრდ (65%) ლარი კი, უცხოურ ვალუტაში იყო დენომინირებული.
გრაფიკი 1: სესხების დოლარიზაციის მაჩვენებლის ცვლილების ტენდენცია
გალარების პროგრამის განმავლობაში, რომელიც დაიწყო 17 იანვარს და დასრულდა 24 მარტს, ლარში გაცემული სესხების პროცენტული მაჩვენებლის ზრდის ტენდენცია აღინიშნებოდა. 2017 წლის 1-ლი აპრილის მონაცემებით, ანუ როცა პროგრამა დასრულდა, გაცემული სესხების მაჩვენებელი იყო 18.3 მლრდ ლარი, მათ შორის 7.1 მლრდ ლარი (39.1%) ეროვნულ ვალუტაში, ხოლო 11.2 მლრდ ლარი (60.9%) უცხოურ ვალუტაში. აღსანიშნავია, რომ სესხების დოლარიზაციის მაჩვენებლის ცვლილების ანალიზისას გასათვალისწინებელი ფაქტორია ლარის გაცვლითი კურსიც. რადგან სესხების ჯამური მოცულობა ლარშია გამოსახული, ლარის გამყარება დოლარში გაცემული სესხების ლარში გამოსახულ მოცულობას ამცირებს. ამავდროულად, 2017 წლის იანვრიდან, ფიზიკურ პირებზე 100 000 ლარამდე სესხების უცხოურ ვალუტაში გაცემა აიკრძალა.
გრაფიკი 2: ლარის კურსის დინამიკა 2017 წელს
დოლარიზაციის კლება სრულად აღნიშნული პროგრამით გამოწვეული პროცესებით არ აიხსნება, თუმცა, ბუნებრივია, ხელოვნურმა ჩარევამ კონკრეტულად მოცემული პერიოდის მაჩვენებლების ცვლილებაზე გარკვეული გავლენა იქონია.
საბოლოო ჯამში, ფაქტობრივი მონაცემებიდან გამომდინარე, შესაძლოა პროგრამას წარუმატებელი ეწოდოს. კერძოდ, სესხების გალარების პროცესის სუბსიდირებისათვის ბიუჯეტიდან გამოყოფილი სახსრების (65 მლნ) მხოლოდ 24.2% (15.7 მლნ) იქნა ათვისებული. პროგრამით ისარგებლა 5 614-მა ბენეფიციარმა, მაშინ როცა ცვლილებები უნდა შეხებოდა (მაშინდელი ფინანსთა მინისტრის განცხადებით) 33 ათას, ხოლო ეროვნული ბანკის პოზიციით 27 ათას მსესხებელს. მოყვანილი მონაცემებიდან ჩანს, რომ სესხის ლარში გადატანა მისაღებად მოვალეთა მხოლოდ 17-20%-მა მიიჩნია.

Resume: In order to partially eradicate the negative consequences of GEL depreciation, the Government of Georgia approved the so-called one-off larisation programme which was active in the period of 17 January to 24 March 2017. This programme allowed citizens to convert their USD denominated loans to GEL with a GEL exchange rate of GEL 0.2 lower than the official figure with the difference being reimbursed as a subsidy from the state budget. The programme covered only those citizens who had taken loans before 1 January 2015 with immobile property as loan collateral.
The Government of Georgia had high hopes for the programme and prognosticated significant benefits. However, the number of programme beneficiaries was lower than initially planned in the end. It is possible to say that the programme was not attractive enough for the majority of borrowers or the Government of Georgia could not properly communicate its message to the public.
When the changes came into force (January 2017), the total volume of loans issued by commercial banks amounted to GEL 18.9 billion. Of this amount, GEL 6.5 billion (35%) was GEL denominated whilst GEL 12.3 billion (65%) was foreign currency denominated. According to the data of 1 April 2017; that is, by the end of the programme, the total amount of issued loans was GEL 18.3 billion. Of this amount, GEL 7.1 billion (39.1%) was GEL denominated whilst GEL 11.2 billion (60.9%) was foreign currency denominated. Therefore, the dollarisation rate dropped slightly as a result of the programme.
The decreased dollarisation cannot be fully explained by the processes caused by the aforementioned programme. It is natural, however, that artificial interference has had a certain impact upon the changes in the indicators for a specifically given period. Generally, the programme can be characterised as unsuccessful according to factual data. In particular, only 24.2% (GEL 15.7 million) of the total funds (GEL 65 million) allocated for subsidising the loan conversion process was spent. The actual number of beneficiaries is 5,164 whilst the programme could have covered 33,000 borrowers (as stated by the then Minister of Finance). In accordance with the National Bank of Georgia, the programme could have covered 27,000 borrowers. Therefore, only 17-20% of the total number of borrowers deemed loan larisation to be an acceptable solution.
European Georgia Movement for Freedom MP, Zurab Tchiaberashvili, on air on the TV broadcast Archevani, stated: “You remember the larisation programme which was to supposedly solve the loan problem. They said that GEL 65 million was to be spent. In fact, upon the programme’s completion, only GEL 15 million was spent.”
In his statement, the MP underscored the unsuccessful nature of the programme. In particular, Mr Tchiaberashvili highlighted that the Government of Georgia had high hopes for the aforementioned initiative and thought that the population would receive a number of benefits by alleviating the pressure on GEL. However, the number of programme beneficiaries was ultimately much lower than initially planned which indeed speaks to the ineffectiveness of the programme.
In the second half 2014, GEL started to devalue vis-à-vis USD and a number of other foreign currencies. In parallel with GEL depreciation, the problem of foreign currency denominated debt service became more pressing for the population. GEL depreciation made debt service more expensive for those individuals who had income in GEL and debt obligations in a foreign currency. High-level currency risks are dangerous not for an individual borrower taken separately, but given their scale, this could threaten the entire financial sector. Therefore, it is in a state’s interest that individuals (because they are less capable to insure against currency volatility) take loans in the same currency as their income.
In order to partially eradicate the negative consequences of GEL depreciation, the Government of Georgia approved the so-called one-off larisation programme. This programme allowed citizens to convert their USD denominated loans to GEL with a GEL exchange rate of GEL 0.2 lower than the official figure with the difference being reimbursed as a subsidy from the state budget. The programme covered only those citizens who had taken loans before 1 January 2015 with immobile property as loan collateral.
When the changes came into force (January 2017), the total volume of loans issued by commercial banks amounted to GEL 18.9 billion. Of this amount, GEL 6.5 billion (35%) was GEL denominated whilst GEL 12.3 billion (65%) was foreign currency denominated.
Graph 1: Trend of Changes in Loan Dollarisation Indicator
In the course of the larisation programme which started on 17 January and ended on 24 March, there was a trend of growth in the percentage figure of GEL denominated loans. According to the data of 1 April 2017; that is, when the programme ended, the total amount of issued loans was GEL 18.3 billion. Of this amount, GEL 7.1 billion (39.1%) was GEL denominated whilst GEL 11.2 billion (60.9%) was foreign currency denominated. Of note is that the GEL exchange rate has to be taken into account whilst analysing the loan dollarisation indicator because the total volume of loans is given in GEL and the appreciation of the national currency reduces the USD denominated loan value in GEL.
Graph 2: GEL Exchange Rate Dynamics in 2017
The decreased dollarisation cannot be fully explained by the processes caused by the aforementioned programme. It is natural, however, that artificial interference has had a certain impact upon the changes in the indicators for a specifically given period.
Finally, the programme can be characterised as unsuccessful given the factual data. In particular, only 24.2% (GEL 15.7 million) of the total funds (GEL 65 million) allocated for subsidising the loan conversion process was spent. The actual number of beneficiaries is 5,164 whereas the programme could have covered 33,000 borrowers (as stated by the then Minister of Finance). In accordance with the National Bank of Georgia’s position, the programme could have covered 27,000 borrowers. Therefore, only 17-20% of the total number of borrowers deemed loan larisation to be an acceptable solution.