2017 პირველი წელია, როცა საგარეო ვაჭრობის დეფიციტის ნაწილი ტურიზმისა და პირდაპირი ინვესტიციების ჯამით დაიფარა
რეზიუმე: ქვეყანაში შემომავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საქონლით ვაჭრობის მუხლი საქართველოს შემთხვევაში უარყოფითია ე.ი. ქვეყნიდან უფრო მეტი ვალუტა გადის (ანუ იმპორტი მეტია ექსპორტზე), ვიდრე შემოდის, რასაც დაბალანსება სჭირდება.
ეკონომიკის მინისტრის განცხადებასთან შესაბამისობაშია ფაქტი, რომ 2017 წელს ტურიზმისა და პირდაპირი უცხოური ინვესტიციების საშუალებით მოხდა საქონლით ვაჭრობის უარყოფითი მაჩვენებლის დაბალანსება, რაც გამონაკლისი შემთხვევაა. კერძოდ, წმინდა შემოსავლები ტურიზმიდან და ინვესტიციებიდან, შესაბამისად, 2.2 და 1.6 მლრდ, ხოლო მათი ჯამი 3.8 მლრდ აშშ დოლარი იყო, რაც ფარავს 3.79 მლრდ დოლარის მოცულობის დეფიციტს საქონლით ვაჭრობიდან.
პარლამენტში, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის სხდომაზე, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა, გიორგი ქობულიამ განაცხადა: „2017 პირველი წელია, როცა საგარეო ვაჭრობის დისბალანსის ნაწილი, რომელიც არ დაგვიფინანსებია ტურიზმით, დავაფინანსეთ პირდაპირი ინვესტიციებით, ვხედავთ, რომ ამისთვის ფულს არ ვსესხულობთ“.
ქვეყანაში შემომავალი და გამავალი ფულადი ნაკადების შესახებ მონაცემები სრულყოფილად ქვეყნის საგადასახდელო ბალანსშია მოცემული. საგადასახდელო ბალანსი ერთგვარი ანგარიშია, რომელიც ასახავს კონკრეტული ქვეყნის ეკონომიკასა და დანარჩენ მსოფლიოს შორის ფულის მოძრაობას. ბალანსი შედგება მიმდინარე ანგარიშის, კაპიტალის ანგარიშის და ფინანსური ანგარიშისგან.
მიმდინარე ანგარიში მოიცავს საქონლითა და მომსახურებით ვაჭრობის მუხლს, შემოსავლების და ტრანსფერების მუხლებს. თავის მხრივ, შემოსავლების მუხლი გვიჩვენებს შემოსავლის ნაკადებს საზღვარგარეთიდან (კერძოდ, შრომის ანაზღაურებასა და საინვესტიციო შემოსავალს) და საქართველოდან გადარიცხულ შემოსავლებს. ტრანსფერები მოიცავს მიმდინარე ტრანსფერებს ქვეყნის რეზიდენტებსა და არარეზიდენტებს შორის (მაგალითად, გრანტები, ფინანსური დახმარებები). კაპიტალის ანგარიში შედგება კაპიტალური ტრანსფერებისა და არაწარმოებული არაფინანსური აქტივების შეძენა/გადაცემისგან. კაპიტალური ტრანსფერის ერთ-ერთი სახეა ვალის პატიება. ფინანსური ანგარიში მოიცავს ინვესტიციებს, ფინანსურ წარმოებულებს და სარეზერვო აქტივებს. თუ ქვეყნის მიმდინარე ანგარიში დეფიციტურია, ანუ უფრო მეტი ვალუტა გადის ქვეყნიდან, ვიდრე შემოდის, ეს დანაკლისი ფინანსური ანგარიშით იფარება (ინვესტიციებით, ვალის აღებით და ვალუტის რეზერვების შემცირებით).
აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის მესამე კვარტალში, მიმდინარე ანგარიში პროფიციტული იყო, მსგავსი ფაქტი დამოუკიდებელი საქართველოს პირობებში პირველად დაფიქსირდა.
რაც შეეხება ვაჭრობას, საქართველოში საქონლით საგარეო ვაჭრობა ისტორიულად დეფიციტურია, ე.ი. უფრო მეტი საქონელი შემოგვაქვს, ვიდრე გაგვაქვს, რაც შემოსავლის სხვა წყაროებით დაფინანსებას საჭიროებს.
გრაფიკი 1: სავაჭრო დეფიციტი და ტურიზმიდან/პირდაპირი უცხოური ინვესტიციებიდან მიღებული შემოსავლები (მლნ დოლარი)
როგორც გრაფიკ 1-ზე ჩანს, 2017 წელი გამონაკლისია იმ თვალსაზრისით, რომ ტურიზმიდან და ინვესტიციებიდან მიღებული წმინდა შემოსავლები, ჯამში საგარეო ვაჭრობის დეფიციტს აბალანსებენ. კერძოდ, წმინდა შემოსავლები ტურიზმიდან და ინვესტიციებიდან, შესაბამისად, 2.2 და 1.6 მლრდ, ხოლო მათი ჯამი 3.8 მლრდ აშშ დოლარი იყო, რაც ფარავს 3.79 მლრდ დოლარის მოცულობის დეფიციტს საქონლით ვაჭრობიდან.

Resume: A country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. In the case of Georgia, the trade of goods component is negative; that is, the money outflow exceeds the money inflow (import exceeds export) which needs to be balanced.
The fact that the negative figure of trade of goods was balanced by tourism revenues together with foreign direct investments in 2017 is in line with the statement of the Minister of Economy and Sustainable Development and is an exceptional case in itself. In particular, the net revenues from tourism and investments were USD 2.2 and 1.6 billion, respectively, with a total sum of USD 3.8 billion which covers the USD 3.79 billion deficit from the trade of goods.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kobulia, at a session of the Sector Economy and Economic Policy Committee of the Parliament of Georgia, stated: “2017 is the first year when part of the trade imbalance, which was not covered by tourism, was instead covered by direct investments. It is clear that we do not need to borrow money for that.”
A country’s balance of payments includes comprehensive data about money inflows and outflows. The balance of payments is a sort of account that reflects the money transfer between the economy of a specific country and the rest of the world. The balance consists of the current, capital and financial accounts.
A current account includes the component of trading with goods and services as well as incomes and transfers. The income component shows inflows of income from abroad (specifically, labour remuneration and investment income) and incomes transferred from abroad. Transfers include current transfers between the residents and non-residents of a country (for instance, grants and financial assistance). A capital account consists of purchase/assignations of capital transfers and non-produced non-financial assets. One of the forms of capital transfers is the forgiveness of debt. A financial account includes direct investments, portfolio investments, financial derivatives, other investments and reserve assets. If a country’s current account is deficit; that is, if more money leaves the country as compared to what comes in, the gap is covered by investments, taking debt and a decrease in monetary reserves.
Of note is that in the third quarter of 2018, the current account was in surplus. This happened for the first time in the history of independent Georgia. In regard to trade, Georgia’s trade in good has been historically running at a deficit; that is, imported goods exceed exported goods and this needs to be balanced from other sources of income.
Graph 1:Trade Deficit and Revenues from Tourism/Foreign Direct Investments (USD Million)
As illustrated by Graph 1, 2017 is an exception because net revenues from tourism and investment do balance the trade deficit. In particular, net revenues from tourism and investment are USD 2.2 and 1.6 billion, respectively, whilst their total sum is USD 3.8 billion which covers the USD 3.79 billion deficit in the trade of goods.