კანონი „ყალბი ინფორმაციის წინააღმდეგ“ - რეალური საფრთხეების აღმოფხვრის შესაძლებლობა თუ ცენზურის დაკანონება საქართველოში
მოსაზრება პრეზიდენტის ინიციატივის შესახებ
05/02/2019
ჯერ კიდევ საახალწლო მიმართვაში და მოგვიანებით, 11 იანვრის პრესკონფერენციაზე, პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა ცილისწამებაზე და მის შესაძლო რეგულირებაზე ისაუბრა. პრეზიდენტმა განსაკუთრებული ყურადღება სოციალურ ქსელებში გავრცელებულ ცილისწამებაზე გაამახვილა: „დღეს სოციალური ქსელები ქმნის ფონს, სადაც პასუხისმგებლობის განცდა ნაკლებია. როდესაც მხოლოდ მედიაზეა საუბარი, აღსანიშნავია, რომ მედიას აქვს თავისი ქცევის წესები და ამდენად, უფრო დაცულია მოქალაქე, მაგრამ, როდესაც საქმე გვაქვს სოციალურ ქსელებთან, რომელიც ზოჯგერ ანონიმურია, ზოგჯერ სხვა ქვეყნის მიერაა მართული, საჭიროა, ვიფიქროთ ამ მიმართულებით“. საკუთარი მსჯელობის გასამყარებლად, ზურაბიშვილმა საფრანგეთის მაგალითი მოიყვანა და აღნიშნა, რომ ქვეყანამ „არათუ მიიღო ასეთი კანონი ცილისწამების წინააღმდეგ, კერძოდ, საარჩევნო პერიოდში, არამედ საკონსტიტუციო სასამართლომაც დაამტკიცა, რომ ეს არ მოდიოდა წინააღმდეგობაში არც სიტყვის თავისუფლებასთან და არც ადამიანის მთავარ უფლებებთან, რომლებიც ასახულია ადამიანის უფლებების დეკლარაციაში“.
როგორც აღვნიშნეთ, პრეზიდენტის პრესკონფერენციას წინ უძღოდა მისივე საახალწლო მილოცვა, სადაც მან პირველად გააჟღერა ცილისწამების რეგულირების საკითხი. ამის შემდეგ იყო საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, ილია II-ს საშობაო ეპისტოლე, სადაც პატრიარქმა „სიტყვის თავისუფლების დამახინჯებული აღქმის გაბატონებაზე“ ისაუბრა. პრეზიდენტისა და პატრიარქის განცხადებებს მმართველი გუნდის წარმომადგენლებიც გამოეხმაურნენ. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, ირაკლი კობახიძემ, ცილისწამებასთან დაკავშირებულ ინიციატივაზე კომენტარისას, რეგულირების საკითხი არ გამორიცხა, თუკი ეს უკანასკნელი გამოხატვის თავისუფლების ფარგლებში მოწესრიგდებოდა. როგორც არ უნდა ვეცადოთ, რომ პრეზიდენტის ინიციატივა წინასაარჩევნო პერიოდში მის მიმართ დაწყებულ არასასიამოვნო ფეისბუქ კამპანიასა და მის პირად დისკომფორტს დავუკავშიროთ, ცილისწამების რეგულირების საკითხი ოსტატურად წარმოგვიდგინეს, როგორც ქვეყნის სასულიერო და პოლიტიკურ ლიდერებს შორის ერთიანობის მაგალითი.
აღნიშნული განცხადებები და, ზოგადად, ცილისწამების რეგულირების საკითხი ქართული რეალობისთვის არახალია და ის, სხვადასხვა მარგინალური ჯგუფების მიერ პრობლემად წარმოდგენის გამო, გასულ წლებშიც ხშირად გამხდარა საზოგადოებრივი დისკუსიის საგანი. ერთ-ერთ ასეთ დაინტერესებულ მხარეს წარმოადგენდა იურიდიულ მეცნიერებათა აკადემია, რომელიც 2015 წელს დარეგისტრირებული ა(ა)იპ-ია და საზოგადოების ყურადღება სწორედ 2016 წელს პარლამენტში წარმოდგენილი საკანონმდებლო წინადადებით მიიპყრო, რომელიც ცილისწამებისა და შეურაცხყოფის ფაქტების სისხლის სამართლის წესით დასჯას გულისხმობდა. გასულ წელს, „პატრიოტთა ალიანსის“ სიით პარლამენტის დეპუტატი ემზარ კვიციანი ასევე გამოვიდა ცილისწამების კრიმინალიზების ინიციატივით.
ცილისწამების კრიმინალიზებას და მის სისხლის სამართლის კოდექსში დაბრუნებას რომ შესაძლოა მძიმე შედეგები მოჰყოლოდა, გასულ წლებში „ქართული ოცნების“ უმრავლესობის წევრებისთვისაც ცალსახა იყო: „მე, როგორც იურისტი, მივიჩნევ და ვფიქრობ საბოლოო ჯამში გუნდის პოზიციაც ეს იქნება, რომ ცილისწამების კრიმინალიზაცია ეს არის უკან გადადგმული ნაბიჯი და აბსოლუტურად ეწინააღმდეგება სიტყვის თავისუფლების საყოველთაოდ აღიარებულ პრინციპს“ - აცხადებდა მამუკა მდინარაძე. თუმცა, როგორც ჩანს, 2019 წელს ცილისწამების რეგულირების საკითხი, როგორც მინიმუმ მისი განხილვა, უმრავლესობისთვის სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებისთვის საფრთხეს აღარ წარმოადგენს.
მნიშვნელოვანია, რომ როგორც პრეზიდენტის, ასევე „ქართული ოცნების“ ლიდერების მხრიდან, საკითხის დარეგულირების საჭიროებისა თუ შესაძლებლობის არგუმენტად, საფრანგეთის მიერ მიღებული „ცრუ ინფორმაციის გავრცელების წინააღმდეგ კანონი“ დასახელდა. კანონის მიზნის ქართული ინტერპრეტაცია და დაცული სფეროს განსაზღვრა ფრანგული კანონმდებლობისაგან განსხვავებულად მოხდა და ის ცილისწამების შესაძლო რეგულირებას დაუკავშირდა. რეალურად კი, ფრანგული კანონის მიზანი ქვეყანის წინასაარჩევნო პერიოდში ყალბი და მანიპულირებული ინფორმაციის გავრცელებისაგან დაცვაა, რომლებმაც შესაძლოა სახელმწიფოს დესატაბილიზაციასა და უმართავი პროცესების წარმართვას შეუწყონ ხელი.
საქართველოს კანონი „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“
სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლება დემოკრატიული საზოგადოების ერთ-ერთ ფუნდამენტურ საფუძველს წარმოადგენს. ეს უფლება ქმნის როგორც პიროვნების თვითრეალიზების, ასევე საზოგადოების განვითარების მთავარ საყრდენს. სწორედ ამიტომაა, რომ ავტორიტარულ და დემოკრატიულ სახელმწიფოებს შორის ზღვარიც ხშირად ამ უფლებაზე გადის. მისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, დემოკრატიულ საზოგადოებაში გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა მხოლოდ იშვიათად შეიძლება აღმოჩნდეს აუცილებელი. ასეთი აუცილებლობის ფარგლები კიდევ უფრო მცირდება, როცა საქმე მედიის თავისუფლებას ეხება. ორივე თავისუფლების ძალიან მაღალი ღირებულებიდან გამომდინარე, დემოკრატიულ საზოგადოებაში მათი შეზღუდვაც განსაკუთრებულ გამართლებას მოითხოვს.
საქართველოს პარლამენტმა კანონი „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ 2004 წლის 24 ივნისს მიიღო, რითიც ქვეყნის სამართლებრივი სივრცე ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის ევროპული სასამართლოს პრაქტიკასთან შესაბამისობაში მოვიდა.  ამასთან, აღსანიშნავია ის ფაქტი, რომ 2017 წელს ეუთომ გამოაქვეყნა შედარებით-სამართლებრივი კვლევა, მისი წევრი სახელმწიფოების ფარგლებში ცილისწამებისათვის პასუხისგმებლობის დაკისრების სამართლებრივი ფორმების შესახებ, სადაც საქართველოში არსებული სამართლებრივი რეგულირების ფორმა დადებითადაა შეფასებული და იგი იმ მცირე რაოდენობის ქვეყნების ჩამონათვალშია, რომლებშიც ცილისწამება სისხლისამართლებრივად არ ისჯება.
ამჟამად, „სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესახებ“ კანონის მიხედვით, აზრი დაცულია აბსოლუტური პრივილეგიით და შესაბამისად, შეფასებითი მსჯელობა არ შეიძლება მიჩნეულ იქნეს ცილისწამებად. როგორი მიუღებელი და უკიდურესი ფორმითაც არ უნდა ხდებოდეს აზრის დაფიქსირება (რომელიც არ მოიცას კონკრეტული ფაქტების მტკიცების პრეტენზიას), ეს უკანასკნელი მაინც სუბიექტურ დამოკიდებულებას გამოხატავს და არ შეიძლება გახდეს პასუხისმგებლობის დაკისრების საფუძველი. თუმცა, ყველაზე მნიშვნელოვანი სტანდარტი, რაც 2004 წელს მიღებულმა კანონმა დაამკვიდრა „დეფამაციის დეკრიმინალიზაცია“ იყო, რადგან კანონმდებლობიდან გაქრა ბერკეტი, რომელიც ნებისმიერი მმართველი პარტიის ხელში სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვისა და ოპონენტების წინააღმდეგ ბრძოლის პოლიტიკური ინსტრუმენტი შესაძლოა ყოფილიყო.
საფრანგეთის კანონი  ცილისწამების რეგულირება თუ რუსული გავლენის წინააღმდეგ ბრძოლა
საფრანგეთში მიღებული კანონი ევროპის ბევრ დედაქალაქში განხილვის საგანია. მიუხედავად იმისა, რომ საფრანგეთის დემოკრატიულობის ხარისხში ცოტამ თუ შეიძლება შეიტანოს ეჭვი, კანონს ღია მოწინააღმდეგეები მაინც გამოუჩნდნენ, რომლებმაც სიტყვის თავისუფლებასთან მისი თანხვედრის საკითხი ეჭვქვეშ დააყენეს და კანონის აღსრულების საკითხში შესაძლო რისკებზე ისაუბრეს.
ბუნებრივია, მისასალმებელია ის ფაქტი, რომ ქართველი პოლიტიკოსებიც აქტიურად ადევნებენ თვალყურს ევროპაში მიმდინარე დისკუსიას და ცდილობენ ევროპული პრაქტიკის გათვალისწინებას პოლიტიკის ფორმირების პროცესში. თუმცა, საქართველოში ფრანგულ კანონზე მსჯელობის კონტექსტში რამდენიმე ფუნდამენტური პრობლემა გვაქვს. სამწუხაროდ, კანონის ინტერპრეტაცია არასწორი მიმართულებით მოხდა და დავიწროვდა მისი მოქმედების ფარგლები. ქართველი პოლიტიკოსების განცხადებებიდან ჩანს, რომ კანონი, რომელიც საფრანგეთში წინასაარჩევნო პერიოდში ყალბი ინფორმაციის გავრცელების საწინააღმდეგოდ მიიღეს, საქართველოში ცილისწამებისათვის პასუხისმგებლობის დაკისრების გამკაცრების საჭიროების არგუმენტად გამოიყენეს.  მსგავსი ინტერპრეტაციიდან გამომდინარე კი, კანონის, როგორც რუსეთის ფედერაციისგან  ყოველდღიურად მომდინარე საფრთხეების წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტურ ბერკეტად გამოყენების მიზანი არსად ჩანს. რუსული პროპაგანდის წინააღმდეგ ბრძოლის მექანიზმები კვლავ ბუნდოვანია.
სამწუხაროდ, საქართველოში ფრანგული კანონის გარშემო მიმდინარე დისკუსიისას არ საუბრობენ იმ გარემოებებზე, რომელთა საფუძველზეც საფრანგეთის პრეზიდენტმა ემანუელ მაკრონმა ჯერ კიდევ 2017 წლის დეკემბერში დააანონსა „ყალბის ინფორმაციის წინააღმდეგ“ კანონის შექმნის ინიციატივა. მაშინ, საკანონმდებლო ცვლილების შესახებ საუბრისას, მაკრონმა მკაცრად გააკრიტიკა რუსული მედია, კერძოდ, ტელეარხი Russia Today (RT) და განაცხადა, რომ მედიასაშუალება მის წინააღმდეგ, 2017 წლის საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნების დროს, დეზინფორმაციას ავრცელებდა, რომლის მიზანიც  ქვეყანაში დესტაბილიზაციის შექმნა იყო.
დიდი წინააღმდეგობის მიუხედავად, 2018 წლის 20 ნოემბერს საფრანგეთმა მიიღო კანონი ,,ყალბი ინფორმაციის გავრცელების წინააღმდეგ“, რომელიც, მისი მხარდამჭერების აზრით,  ხელს შეუშლის სხვა სახელმწიფოებს, ცრუ ინფორმაციის გავრცელების გზით, ქვეყანაში დესტაბილიზაცია გამოიწვიონ.
აღნიშნული კანონის თანახმად, წინასაარჩევნო პერიოდში მოსამართლეებს აქვთ უფლება, სოციალური მედიის პლატფორმებს ყალბი ინფორმაციის მოხსნა დაავალონ. თუმცა, იმისთვის, რომ ინფორმაცია ყალბად იქნეს მიჩნეული და სასამართლოში განხილვის საგანი გახდეს, იგი სამ კრიტერიუმს აუცილებლად უნდა აკმაყოფილებდეს:
• ახალი ამბავი უნდა იყოს ცხადი;
• განზრახ ვრცელდებოდეს დიდი მასშტაბით;
• გამოიწვიოს მშვიდობის დარღვევა და გავლენა იქონიოს არჩევნების შედეგებზე.
სამივე პირობა ერთმანეთთანაა დაკავშირებული და ერთი-მეორის გარეშე ვერ შექმნის იმ ე.წ. „უარყოფით ეფექტს“, რომლის პრევენციასა და დასჯადობას ითვალისწინებს კანონი. შეიძლება ითქვას, ზემოაღნიშნული პირობები წარმოადგენს ერთგვარ ტესტს, რომ კანონი უკონტროლო ძალაუფლების მატარებელი არ გახდეს და სპეციალურ მიზანს  ემსახურებოდეს, რომელიც კანონშემფარდებელს არ მისცემს კანონის ფართო და შეუზღუდავი ინტერპრეტაციის შესაძლებლობას. კანონის მსგავსი ინტერპრეტაციის შესაძლებლობასა და სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების უფლებაში ჩარევის რისკებზე გაამახვილა ყურადღება საფრანგეთის საკონსტიტუციო საბჭომაც, რომელიც საფრანგეთის უმაღლესი კონსტიტუციური ორგანოა. საბჭომ იმსჯელა კანონის მიზანზე და იგი პირდაპირ დაუკავშირა საარჩევნო პროცესს. აქვე აღსანიშნავია ისიც, რომ სენატორებმაც, რომელთა მიერ მოხდა „ყალბი ინფორმაციის წინააღმდეგ“ კანონის ინიცირება, იმსჯელეს უკვე არსებული, „პრესის თავისუფლების შესახებ“ 1881 წლის კანონის შესახებ და ერთხმად აღიარეს, რომ აღნიშნული კანონი სავსებით საკმარისი სამართლებრივი ბერკეტია დაარეგულირონ დანაშაულებრივი ქმედებები, მათ შორის, ცილისწამება; ახალი კანონის მიღების საჭიროება კი, კონკრეტულად არჩევნების პერიოდში გავრცელებული ყალბი ინფორმაციის წინააღდმეგ ბრძოლის გაძლიერებას დაუკავშირეს. შეიძლება ითქვას, რომ კანონის დაცვის ღირს სამართლებრივ სიკეთედ განისაზღვრა სახელმწიფოს სუვერენიტეტი და პოლიტიკური დამოუკიდებლობა.
მიუხედავად იმისა, რომ საკონსტიტუციო საბჭოს მიერ კანონი დასაშვებად იქნა ცნობილი,  რთულია იმის თქმა, რამდენად შეძლებს საფრანგეთის ხელისუფლება ბალანსის დაცვას ან რამდენად ეფექტური იქნება კანონი აღსრულების პროცესში.
სამართლებრივი ბერკეტები
საფრანგეთის კანონის თანახმად, ცრუ ინფორმაციის გავრცელების წინააღმდეგ ერთ-ერთ სამართლებრივ ბერკეტს წარმოადგენს საფრანგეთის მაუწყებლობის მარეგულირებლის უფლება, შეაჩეროს ან შეწყვიტოს უცხო ქვეყნის სახელმწიფოს მიერ კონტროლირებული მაუწყებლობა, რომელიც „ლახავს ქვეყნის ფუნდამენტურ ინტერესებს“. ასევე, ციფრულ პალტფორმებს დაეკისრათ მეტი გამჭვირვლობის ვალდებულება, კერძოდ, წინასაარჩევნო პერიოდში მასალების რეკლამირების შემთხვევაში, მათ დაევალათ რეკლამის დამკვეთის და გადახდილი თანხის გასაჯაროება. კანონდარღვევისათვის გათვალისწინებულია სანქცია ერთწლიანი პატიმრობა ან ჯარიმის 75 ათასი ევროა.
მიუხედავად მსგავსი მოწესრიგებისა, ქართულ რეალობაში, მმართველი გუნდისა და მასთან სხვაგვარად დაახლოებული საჯარო პირების მიერ, ერთხმად, ფრანგული კანონმდებლობის სხვაგვარი, ფუნდამენტურად განსხვავებული განმარტებები გაკეთდა და უმნიშვნელოვანესი მიზანი, რომელიც წინასაარჩევნო პერიოდში ცრუ ინფორმაციის გავრცელებასა და პროპაგანდის წინააღდმეგ ბრძოლას გულისხმობს, მეორეხარისხოვანი გახდა. შესაბამისად, კანონის სპეციალური მიზანი გახდა ინდივიდებს შორის ცილისწამებისა და სიტყვიერი შეურაცხყოფის უფრო რთული ფორმით სამართლებრივად დარეგულირება და პასუხისმგებლობის დაკისრება.
„ცრუ ინფორმაციის გავრცელების წინააღდმეგ“ სამართლებრივი რეგულაციის გამკაცრების ქართული პერსპექტივა
ყალბი ამბები და მოსახლეობის აზრის მიზანმიმართული მანიპულირება გამოწვევაა არა მხოლოდ საქართველოსთვის, არამედ მთლიანად დასავლური სივრცისთვის. საფრანგეთის მიერ მიღებული კანონი, უპირველესად, მიმართულია რუსეთის მიერ განხორციელებული მავნე ქმედებების წინააღმდეგ, რომლებიც სხვადასხვა ფორმით მიზნად ისახავდა საფრანგეთის საპრეზიდენტო არჩევნებში ჩარევასა და მის შედეგებზე კრემლის ინტერესების სასარგებლოდ გავლენას.
მნიშვნელოვანია გავიაზროთ, რომ დეზინფორმაციის საფრთხის წინააღმდეგ ეფექტური მექანიზმების გამზადებული რეცეპტები არ არსებობს. საფრანგეთი პირველი ქვეყანაა, რომელიც საკანონმდებლო დონეზე შეეცადა რუსული მავნე გავლენის ერთ-ერთი კომპონენტის - არჩევნების დროს ყალბი ამბების აღკვეთას. თუმცა, კანონის აღსრულების პრაქტიკის არარსებობის გამო იმის შეფასებაც რთულია, რამდენად ეფექტური აღმოჩნდება ფრანგული მოდელი.
საქართველოს პრეზიდენტმა პრესკონფერენციაზე ხაზი გაუსვა იმ ფაქტს, რომ სოციალური ქსელებით საქართველოში უცხო ქვეყნის მიერ ხშირად ხდება ინფორმაციით მანიპულირება. საქართველო გაცილებით ადრე  გახდა რუსეთის მხრიდან დეზინფორმაციის სამიზნე, ვიდრე სხვა რომელიმე ევროპული ქვეყანა და უმჯობესი იქნებოდა, ქვეყნის პირველი პირი ღიად საუბრობდეს ამ გამოწვევაზე და მისი ინიციატივაც სწორედ რუსეთის პროპაგანდის აღკვეთის გზებზე იყოს მიმართული. აღსანიშნავია ისიც, რომ რუსეთის მავნე ზეგავლენა არ შემოიფარგლება მხოლოდ ყალბი ამბებითა და საინფორმაციო ომით. კრემლი ბევრი სხვა მეთოდით ცდილობს ქვეყნის სოციალურ, პოლიტიკურ, ეკონომიკურ თუ საგარეო პოლიტიკურ სივრცეებში ქვეყნის სისუსტეების გამოყენებას. ყალბი ამბების გარდა რუსეთი საქართველოში ეფექტურად იყენებს „ეროვნულ“ ფასადს ამოფარებულ ულტრა-ნაციონალურ ჯგუფებს და ე.წ. „სასარგებლო იდიოტებს“, რომელთა საშუალებითაც ცდილობს დასავლეთისა და ზოგადად, დემოკრატიული განვითარების წინააღმდეგ სკეპტიციზმის გაღვიღებას და საპირისპიროდ, მოსახლეობის დარწმუნებას, რომ „ხსნა“ რუსეთშია. კრემლის მიზანმიმართული პოლიტიკაა, ასევე ქვეყნის მნიშვნელოვან სტრატეგიულ ინფრასტრუქტურაზე გავლენის მოპოვება და საქართველოს ეკონომიკური დამოკიდებულების გაზრდა რუსეთზე. ეს მხოლოდ მცირე ჩამონათვალია იმ რისკებისა და სისუსტეებისა, რაც საქართველოს რუსული ჰიბრიდული საფრთხეების პირისპირ გააჩნია. შესაბამისად, სახელმწიფოს საპასუხო პოლიტიკაც უნდა იყოს ყოვლისმომცველი, რომელიც რუსული მავნე გავლენის არა ერთი რომელიმე კომპონენტის, არამედ მთლიანად მისი ეფექტური აღკვეთისკენ უნდა იყოს მიმართული.
სამოქალაქო საზოგადოება დიდი ხანია მოუწოდებს მთავრობას, რომ ქმედითი ნაბიჯები გადაიდგას რუსეთის დეზინფორმაციასა და ზოგადად, ჰიბრიდულ საფრთხეებზე საბრძოლველად. ამ გამოწვევის ფონზე, ქვეყნის პირველი პირების მიერ საფრანგეთის კანონის იმგვარი ინტერპრეტაცია, თითქოს ეს ცილისწამების რეგულირებაა - ფუნდამენტურად არასწორია. ქვეყნის წინაშე მდგარი ჰიბრიდული გამოწვევებიდან გამომდინარე, აუცილებელია, რომ როგორც პრეზიდენტი, ასევე მთავრობა და პარლამენტი, სამოქალაქო სექტორთან მჭიდრო თანამშრომლობით, განიხილავდნენ ამ საფრთხეებთან გამკლავების პოლიტიკას. მათ შორის, შესაძლებელია, დისკუსია გაიმართოს საფრანგეთის მიერ მიღებული კანონის ირგვლივაც, თუმცა, არა იმ ინტერპრეტაციით როგორც ეს ჯერჯერობით საქართველოში ხდება.

As early as in her New Year address and later at an 11 January press conference, the President of Georgia, Salome Zurabishvili, spoke about libel and its potential regulation. The President has particularly emphasised libel in social media:  “Today, social networks provide an environment which lacks a sense of responsibility. When we speak about media, of note is that the media has its own rules of behaviour and, therefore, a citizen is more protected. However, when we deal with social networks which are sometimes anonymous and sometimes manipulated by some other country, we have to think in this direction.” In order to corroborate her arguments, Salome Zurabishvili cited a French example and stated that the “country has not only adopted a law against libel; in particular, during the election campaign period, but the Constitutional Court has also ruled that it does not contradict either freedom of speech or fundamental human rights as enshrined in the Universal Declaration of Human Rights.”
As mentioned previously, President Zurabishvili’s press conference was preceded by her own New Year address when she voiced the issue of regulating libel for the first time. It was followed by the Christmas Epistle of the Georgian Catholicos-Patriarch, Ilia II, where the head of the Georgian Orthodox Church spoke about the “domination of the distorted perception of the freedom of speech.” Ruling party representatives have also commented upon the statements of the President and the Patriarch. The Speaker of the Parliament of Georgia, Irakli Kobakhidze, in his statement in regard to the initiative on libel, did not exclude the prospect of regulation if it could be fit within the limits of the freedom of expression. No matter how hard we try to link the President’s initiative to an ugly Facebook campaign targeting her during her campaign period as well as to her own personal discomfort, the libel regulation issue was masterfully presented as an example of unity between the country’s political and religious leaders.
The aforementioned statements and libel regulation issue, in general, are not novelties for the Georgian reality and as a variety of marginal groups portrayed it as a problem, it has been the subject of public discussion in the past years, too. The Legal Sciences Academy, which is a non-commercial entity of public law registered in 2015, was one such stakeholder which gained public spotlight by submitting a legislative proposal to the Parliament of Georgia which envisaged criminal prosecution for facts of libel and slander. In 2018, Patriotic Alliance of Georgia MP, Emzar Kvitsiani, also came forward to initiate the criminalisation of libel.
It was obvious even for the Georgian Dream Parliamentary Majority members in the past years that the criminalisation of libel and inserting it back into the Criminal Code of Georgia could be associated with grave consequences. Mamuka Mdinaradze, MP, stated:  “As a lawyer, I think that eventually this will be a team position – criminalisation of libel is a step backwards and absolutely contradicts the universally recognised principle of the freedom of speech.” It seems that in 2019, however, the libel regulation issue or, at least, a respective discussion on the matter no longer constitutes a threat to the freedom of speech and expression for the Parliamentary Majority.
Of importance is that both the President and the Georgian Dream leaders cited the French Law against the Manipulation of Information in order to argue for the necessity or the possibility of regulating libel. The Georgian interpretation of the objectives of the law as well as the definition of legal protection is different from French legislation and was related to the potential regulation of libel. In fact, the aim of the French law is to protect against spreading false and manipulated information during an election campaign period which might contribute to state instability and instigate uncontrollable processes.
Law of Georgia on Freedom of Speech and Expression
The freedom of speech and expression is one of the cornerstones of a democratic society. This freedom provides a principal pillar for both individual self-realisation and societal development. This is why this freedom serves as a watershed between authoritarian and democratic nations. Given its importance, restricting the freedom of speech in a democratic society is only rarely necessary. The boundaries of such a necessity become even narrower when it comes to media freedom. Taking into account the extremely high value of both of these freedoms, their restriction requires exceptional justification in a democratic society.
On 24 June 2004, the Parliament of Georgia adopted the Law on the Freedom of Speech and Expression which put the country’s legal space in line with the practice of the European Court of Human Rights. Of additional note is the fact that the OSCE published a comparative legal research study in regard to forms of legal prosecution for libel in OSCE countries in 2017. The OSCE research study positively assessed the libel legal regulation form in Georgia where the country belongs to the category of those few nations where libel is not criminally prosecuted.
Currently, in accordance with the Law on the Freedom of Speech and Expression, thought is protected by absolute privilege and, therefore, a value judgment cannot be considered as libel. No matter how unacceptable or extreme the forms used to express thoughts are (which does not involve pretence to prove specific facts), an individual’s thoughts are still an expression of his subjective attitude and cannot serve as a ground for legal prosecution. The most important standard introduced by the 2004 law was the “decriminalisation of defamation” because a lever that could potentially be used by any ruling party to restrict the freedom of speech and be a political instrument to fight opponents disappeared from legislation.
French Law – Regulating Libel or a Fight against Russian Influence
The law adopted in France has become a matter of controversy in many European capitals. There are few who can doubt France’s democratic credentials although open opposition still emerged which questioned the law’s conformity with the freedom of speech and voiced concerns about the risks associated with the enforcement of the law. Naturally, it is a welcoming fact that Georgian politicians actively follow discussions unfolding in Europe and try to take European practice into consideration in the policy formation process. However, there are several fundamental problems in regard to the context of the discussion about the French law. Regrettably, the law was interpreted in a wrong direction and its scope became narrower. The statements of Georgian politicians indicate that they use the law, which was adopted to prevent spreading false information during the election campaign period in France, as an argument to prove the necessity of a stricter responsibility for libel in Georgia. Given such an interpretation, the aim of law – to use it as an efficient lever against daily threats from the Russian Federation – is out of sight. Mechanisms for the fight against Russian propaganda remain vague.
Regrettably, the circumstances upon which the French President Emmanuel Macron announced the initiation of the law “against false information” in as early as December 2017 are ignored during the discussions about the French law in Georgia. At that time, in his speech about legislative changes, President Macron harshly criticised the Russian media; in particular, the Russia Today (RT) TV channel, and stated that RT was targeting him with disinformation during the 2017 French presidential election with the aim of sowing instability in the country.
Despite strong resistance, France adopted the Law against the Manipulation of Information on 20 November 2018. The proponents of the law believe that it will prevent other states from instigating instability in France by means of spreading false information.
In accordance with the French law, judges are authorised to order social media platforms to remove false information during an election campaign period. However, in order to judge the information as false and make it a subject of a court hearing, it is necessary to meet three criteria:
• News is clear
• News is spread deliberately on a large scale
• News disturbs the peace and influences the election results
All of the three parts are interconnected and without each other are unable to produce the so-called “negative effect” which the law seeks to prevent and punish. It is possible to say that the aforementioned parts constitute a certain test to prevent the law from bearing uncontrolled authority and ensuring that it serves the special purpose of forbidding a legislator from interpreting the law loosely and without limits. The Constitutional Council of France, which is the country’s highest constitutional authority, emphasised the risks associated with such an interpretation of the law and the potential interference vis-à-vis the freedom of speech and expression. The Constitutional Council has discussed the purpose of the law and directly linked it with the election process. Of note is that the senators, who initiated the Law against the Manipulation of Information, discussed the already existing Law on the Freedom of Press, adopted in 1881, and unanimously acknowledged that the law is a sufficient legal tool for regulating criminal acts, including libel, whilst the necessity to adopt the new law was justified by the need to strengthen the fight against false information during an election campaign period. It is possible to say that state sovereignty and political independence were defined as legal goods, worthy of having legal protection.
Although the Constitutional Council has validated the law, it is difficult to predict whether or not the Government of France will be able to keep the balance or how efficient the law reinforcement process will be.
Legal Levers
According to the French law, one of the legal levers against the spread of false information is the authority of the French broadcast regulator to suspend or cease a foreign government-controlled broadcast which “infringes upon a country’s fundamental interests.” In addition, digital platforms were obliged to become more transparent. In particular, in the case of advertising during an election campaign period, they have to declare the customer and amount of payment. The sanction for violating this regulation can be one year in prison or a EUR 75,000 fine.
Despite such arrangements, the ruling party in Georgia and affiliated public figures have given explanations which are in contrast from the French legislation. As a result, the most significant aim of the law, which envisages the fight against the spread of false information and propaganda during an election campaign period, became of secondary importance. Therefore, the legal regulation and prosecution of libel and verbal slander between individuals has now become the law’s special purpose.
Georgian Perspective on Tightening the Legal Regulation against Spreading False Information
Fake news and the deliberate manipulation of public opinion pose a challenge not only for Georgia but for the whole of the West. French law, first of all, is directed against Russia’s malicious actions which in different forms aimed to interfere with the French presidential election and skew its results in the Kremlin’s favour.
Of importance is understanding that there are no ready-made recipes or efficient mechanisms to counter the threat of disinformation. France is the first country which sought to prevent one of the components of Russia’s malicious influence – fake news during an election campaign – at a legislative level. However, in the absence of a law reinforcement practice, it is hard to assess how efficient the French model will be.
At her press conference, the President of Georgia highlighted the fact that foreign countries often manipulate information in Georgia through social networks. Georgia became a target of Russian disinformation much earlier as compared to any other European country and it would be better if the leader of the country spoke openly about this challenge and directed her initiative to counter Russian propaganda. Of note is that Russia’s malicious influence is not confined to fake news and information warfare alone. The Kremlin employs a myriad of other methods to exploit the country’s weaknesses in social, political, economic and foreign realms. Apart from fake news, Russia effectively uses ultra-nationalist groups, masquerading behind the “national” façade, as well as the so-called “useful idiots.” Moscow uses them to cultivate scepticism against the West and democratic development, in general, and seeks to persuade the public that “salvation” is in Russia. It is also a deliberate policy of the Kremlin to gain influence over Georgia’s key infrastructure and increase the country’s economic dependence on Russia. This is only a short list of those risks and vulnerabilities that Georgia has vis-à-vis Russia’s hybrid threats. Therefore, Georgia’s response should be comprehensive and directed not against any single component of Russia’s malicious influence but to prevent it effectively and entirely.
Civil society has been calling upon the Government of Georgia for a very long time that effective steps have to be made in order to counter Russian disinformation and hybrid threats, in general. In light of this challenge, the interpretation of the French law by Georgian leaders that the law regulates libel is fundamentally wrong. Given the hybrid challenges facing the country, it is of paramount importance that the President of Georgia, as well as the government and the parliament with the close engagement of the public sector, discuss the policy of counter-acting these threats. It is also possible to have a discussion about the French law but not with the kind of interpretation that is currently taking place in Georgia.