რეზიუმე: ვიზიტორების სტატისტიკაზე საუბრისას ეკონომიკის მინისტრი ყურადღებას ამახვილებს ორ მონაცემზე, საერთაშორისო ვიზიტორების მიერ განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობაზე და ტურისტულ ვიზიტებზე, თუმცა მის მიერ დასახელებული რიცხვი, 8.7 მილიონი, შეესაბამება საერთაშორისო მოგზაურების და არა საერთაშორისო ვიზიტორების რიცხვს. უშუალოდ საერთაშორისო ვიზიტორების რაოდენობა 2018 წელს დაახლოებით 7.2 მილიონი იყო. ასევე, უშუალოდ ტურისტების რიცხვი არა 5 მილიონი, არამედ 4.7 მილიონია. შესაბამისად, განცხადება აბსოლუტურად ზუსტი არ არის, თუმცა მისი კონტექსტი რეალობასთან დიდწილად თანხვედრაშია.
ინფორმაციისთვის, საერთაშორისო მოგზაური არის ნებისმიერი ასაკის არარეზიდენტი პირი, რომელიც გადაადგილდება სხვადასხვა გეოგრაფიულ არეალს შორის ნებისმიერი ხანგრძლივობითა და მიზნით. ტერმინი აერთიანებს როგორც ტურისტებს, ასევე პირებს, რომლებმაც საქართველო სატრანზიტო ქვეყნად გამოიყენეს და მიგრანტებს (რომლებიც ქვეყანაში 6 თვეზე მეტ ხანს რჩებიან არა ტურისტული, არამედ, სასწავლო, სამუშაო, ოჯახის გაერთიანების და ა.შ. მიზნით). ხოლო, საერთაშორისო ვიზიტორები არიან 15 წლის ან უფროსი ასაკის საქართველოს არარეზიდენტი მოგზაურები, რომლებმაც განახორციელეს ვიზიტი საკუთარი ჩვეული გარემოდან საქართველოს ტერიტორიაზე. ტურისტი კი, არის ვიზიტორი, რომელმაც ერთი ღამე მაინც გაათენა საქართველოს ტერიტორიაზე.
რაც შეეხება ვიზიტორთა რიცხვის ზრდის ტენდენციას, 2017 წელთან შედარებით, 2018 წელს საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტები გაიზარდა 9.8%-ით და 8.7 მლნ ადამიანი შეადგინა, საერთაშორისო ვიზიტორების მიერ განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა 11.1%-ით, ხოლო ტურისტული ვიზიტები 16%-ითაა გაზრდილი.
ზრდადია ტურიზმის სფეროდან მიღებული შემოსავლებიც. ამჟამად გამოქვეყნებულია 2018 წლის მხოლოდ სამი კვარტლის მონაცემები. აღნიშნულ პერიოდში, საერთაშორისო ტურიზმიდან შემოვიდა დაახლოებით 2.6 მლრდ დოლარი რაც 2017 წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემთან (2.1 მლრდ დოლარი) შედარებით, 20%-ით მეტია.
2018 წლის ტურიზმის სექტორის მონაცემების განხილვისას საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, გიორგი ქობულიამ განაცხადა: „ჩვენ გვაქვს მნიშვნელოვანი ზრდა არამარტო ვიზიტორების, არამედ ტურისტების მხრივ. 2018 წელს საქართველოში შემოსული 8.7 მილიონი საერთაშორისო ვიზიტორიდან 5 მილიონი ტურისტი იყო, რაც ძალიან მაღალი მაჩვენებელია. ჩვენთვის ასევე მნიშვნელოვანია, რომ იზრდება არამხოლოდ ტურისტებისა და ვიზიტორების რაოდენობა, არამედ იზრდება მათგან მიღებული შემოსავლებიც“.
სტატისტიკას საერთაშორისო მოგზაურების შესახებ საქართველოს ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია აქვეყნებს. ეკონომიკის მინისტრი ყურადღებას ამახვილებს ორ მონაცემზე: საერთაშორისო ვიზიტორების მიერ განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობაზე და ტურისტულ ვიზიტებზე, თუმცა მის მიერ დასახელებული რიცხვი, დაახლოებით 8.7 მილიონი - შეესაბამება საერთაშორისო მოგზაურების რიცხვს და არა ვიზიტორების რიცხვს. საერთაშორისო მოგზაური არის ნებისმიერი ასაკის არარეზიდენტი პირი, რომელიც გადაადგილდება სხვადასხვა გეოგრაფიულ არეალს შორის ნებისმიერი ხანგრძლივობითა და მიზნით. ტერმინი აერთიანებს როგორც ტურისტებს, ასევე პირებს, რომლებმაც საქართველო სატრანზიტო ქვეყნად გამოიყენეს და მიგრანტებს (რომლებიც ქვეყანაში 6 თვეზე მეტ ხანს რჩებიან სასწავლო, სამუშაო, ოჯახის გაერთიანების და ა.შ. მიზნით). საერთაშორისო ვიზიტორები არიან 15 წლის ან უფროსი ასაკის საქართველოს არარეზიდენტი მოგზაურები, რომლებმაც განახორციელეს ვიზიტი საკუთარი ჩვეული გარემოდან საქართველოს ტერიტორიაზე, ხოლო ტურისტი არის ვიზიტორი, რომელმაც ღამე გაათენა საქართველოს ტერიტორიაზე. აღსანიშნავია, რომ განცხადებებში ზემოხსენებული კატეგორიების სინონიმებად გამოყენება გავრცელებული შეცდომაა. მაგალითისთვის, შეგიძლიათ იხილოთ ფაქტ-მეტრის კვლევა.
ცხრილი 1: საერთაშორისო მოგზაურობის სტატისტიკა საქართველოში
ვიზიტის ტიპი
საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტები
5 734 898
5 888 709
6 305 635
6 719 975
7 902 509
8 679 544
საერთაშორისო ვიზიტორების მიერ განხორციელებული ვიზიტები
4 954 448
5 004 331
5 255 999
5 392 816
6 482 830
7 203 350
ტურისტული ვიზიტი
2 884 295
2 938 892
3 011 663
3 297 275
4 069 354
4 756 820
ერთდღიანი ვიზიტი
2 070 153
2 065 439
2 244 336
2 095 541
2 413 476
2 446 530
სხვა (არატურისტული)
780 450
884 378
1 049 636
1 327 159
1 419 679
1 476 194
2017 წელთან შედარებით, 2018 წელს საერთაშორისო მოგზაურების ვიზიტები გაიზარდა 9.8%-ით, საერთაშორისო ვიზიტორების მიერ განხორციელებული ვიზიტების რაოდენობა 11.1%-ით, ხოლო ტურისტული ვიზიტები 16%-ით.
ზრდადია შემოსავლები ტურიზმიდან. აღნიშნულ მაჩვენებელს საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული ადმინსიტრაცია ავრცელებს.
ცხრილი 2: შემოსავლები ტურიზმიდან (ათასი აშშ დოლარი)
1 719 700
1 787 140
1 868 79
2 110 709
2 704 340
2 571 260
I კვ.
302 818
315 461
305 180
342 590
425 673
550 730
II კვ.
426 525
429 690
409 470
497 441
629 854
809 969
III კვ.
604 202
649 775
742 849
813 161
1 078 274
1 210 561
IV კვ.
386 156
392 215
410 979
457 517
570 538
ჯერჯერობით გამოქვეყნებულია 2018 წლის მხოლოდ სამი კვარტლის მონაცემები. აღნიშნულ პერიოდში, საერთაშორისო ტურიზმიდან შემოვიდა დაახლოებით 2.5 მლრდ დოლარი, რაც 2017 წლის ანალოგიური პერიოდის მონაცემს (2.1 მლრდ დოლარი) 20%-ით აღემატება.

Resume: Speaking of statistics of international visitors, Georgia’s Minister of Economy and Sustainable Development puts emphasis on two indicators – number of visits accomplished by the international visitors and number of tourist visits. However, the figure given by Mr Kobulia, that is 8.7 million, is a number of international travellers, instead of international visitors. The number of international visitors in 2018 was nearly 7.2 million. In addition, the number of tourists is not 5 million and the real number is 4.7 million. Therefore, the statement is not completely accurate, although its context largely fits in the real picture.
For information, an international traveller is a non-resident individual of any age who travels to different geographic areas for any duration and aim. This category incorporates tourists, as well as individuals who used Georgia as a transit country and migrants (who stay in a country for more than six months not for tourism, but for the purposes of education, employment, family reunion etc), whilst international visitors are Georgia’s non-resident travellers of age 15 or older, who accomplished visit from their area of residence to Georgia. A tourist is a visitor who spent at least one night in a country’s territory.
In regard to trend of increased number of visitors, as compared to 2017, the number of international travellers’ visits increased by 9.8% in 2018 and reached 8.7 million. At the same time, the number of visits of international visitors has increased by 11.1%, whilst the number of tourist visits has increased by 16%.
Revenues generated from tourism are also rising. Currently available data includes the first three quarters of 2018 only. In this period, international tourism generated USD 2.6 billion, which is nearly 20% more as compared to the figure (USD 2.1 billion) of the same period of 2017.
The Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Giorgi Kobulia, during the discussion of 2018 tourism sector data, stated: “We have significant growth not only in terms of visitors, but in terms of tourists as well. Of 8.7 million international visitors who entered Georgia in 2018, there were 5 million tourists, which is a very high figure. It is also important for us, that similar to the number of tourists and visitors, tourism revenues also increase.”
Georgian National Tourism Administration publishes statistics on international travellers. The Minister of Economy and Sustainable Development makes emphasis on two indicators - number of visits accomplished by the international visitors and number of tourist visits. However, the figure given by Mr Kobulia, that is 8.7 million, is a number of international travellers, instead of international visitors.
An international traveller is a non-resident individual of any age who travels to different geographic areas for any duration and aim. This category incorporates tourists, as well as individuals who used Georgia as a transit country and migrants (who stay in a country for more than six months not for tourism, but for the purposes of education, employment, family reunion etc). International visitors are Georgia’s non-resident travellers of age 15 or older, who accomplished visit from their area of residence to Georgia, whilst a tourist is a visitor who spent at least one night in Georgia’s territory. Of note is that using the aforementioned categories as synonyms is a widespread mistake. For instance, see FactCheck’s research
Table 1:Statistics of International Travel to Georgia
Type of Visit
Visits of International Travellers
5 734 898
5 888 709
6 305 635
6 719 975
7 902 509
8 679 544
Visits of International Visitors
4 954 448
5 004 331
5 255 999
5 392 816
6 482 830
7 203 350
Tourist Visit
2 884 295
2 938 892
3 011 663
3 297 275
4 069 354
4 756 820
One Day Visit
2 070 153
2 065 439
2 244 336
2 095 541
2 413 476
2 446 530
Other (non-tourist)
780 450
884 378
1 049 636
1 327 159
1 419 679
1 476 194
As compared to 2017, the number of international travellers’ visits increased by 9.8% in 2018, whilst the number of visits of international visitors and tourist visits increased by 11.1% and 16% respectively.
Revenues generated from tourism are rising as well. These figures are published by the Georgian National Tourism Administration.
Table 2:Tourism Revenues (USD Thousand)
In Total
1 719 700
1 787 140
1 868 79
2 110 709
2 704 340
2 571 260
302 818
315 461
305 180
342 590
425 673
550 730
426 525
429 690
409 470
497 441
629 854
809 969
604 202
649 775
742 849
813 161
1 078 274
1 210 561
386 156
392 215
410 979
457 517
570 538
Source:Georgian National Tourism Administration
Currently published data includes the first three quarters of 2018 only. In this period, international tourism generated nearly USD 2.6 billion revenues, which is 20% more as compared to the figure (USD 2.1 billion) of the same period of 2017.