რეზიუმე: საქართველოს 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნებს ადგილობრივი არასამთავრობო და მედია ორგანიზაციების გარდა, მონიტორინგს უწევდა ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის არჩევნების სადამკვირვებლო მისია, რომლის შეფასებებსაც, აბსოლუტურად იზიარებს ხოლმე, საერთაშორისო საზოგადოება. ეუთოს სადამკვირვებლო მისიამ არჩევნების მონიტორინგის წინასწარი მიგნებებისა და დაკვირვებების დოკუმენტი წარმოადგინა.
დოკუმენტში არაერთხელ არის აღნიშნული, რომ არჩევნებზე სახელმწიფოსა და ერთ კონკრეტულ პარტიას (მმართველი პარტია „ქართული ოცნება“) შორის ზღვარი იყო წაშლილი. ადგილი ჰქონდა ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებასა და მოქალაქეების თავისუფალ არჩევანზე შესაძლო გავლენის მოხდენის ფაქტებს. სახელმწიფო პოლიტიკური თანამდებობის პირები პირდაპირ და ირიბადაც ჩართულნი იყვნენ საარჩევნო კამპანიაში დამოუკიდებელი კანდიდატის გასამარჯვებლად. სახელმწიფო ვებგვერდები მოტივირებულნი იყვნენ საარჩევნო სუბიექტის - სალომე ზურაბიშვილის გაპიარებით, ხოლო საბიუჯეტო რესურსების სამომავლო განაწილება ირიბ გავლენას ახდენდა არჩევნების შედეგებზე.
პარლამენტის წევრმა „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობიდან“, ნიკა მელიამ, ტელეკომპანია „რუსთავი 2“-ის ეთერში, გადაცემა „არჩევანში“ სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მიერ 2018 წლის საპრეზიდენტო არჩევნების შეფასებაზე ისაუბრა და განაცხადა: „არჩევნებზე სადამკვირვებლო ორგანიზაციებმა დაწერეს, რომ ზღვარი არის წაშლილი პარტიასა და ხელისუფლებას/ბიუროკრატიას შორის“.
2018 წლის 19 სექტემბერს ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR) არჩევნების სადამკვირვებლო მისია ოფიციალურად შეუდგა მუშაობას. სადამკვირვებლო მისია შედგებოდა 14 საერთაშორისო ექსპერტის, 28 გრძელვადიანი[1] დამკვირვებლის და 350-მდე მოკლევადიანი[2] დამკვირვებლისგან. მისია აფასებდა საპრეზიდენტო არჩევნების ორივე ტურის ირგვლივ განვითარებული მოვლენების შესაბამისობას ეუთოს ვალდებულებებსა და დემოკრატიული არჩევნებისთვის დადგენილ სხვა საერთაშორისო სტანდარტებთან, ასევე, მის თანხვედრას ქვეყნის ეროვნულ კანონმდებლობასთან. ეუთოს მისია არჩევნებს აფასებდა არა მხოლოდ მასზე უშუალო დაკვირვების გზით (ორივე საარჩევნო დღეს ადგილზე დაკვირვება), არამედ საარჩევნო გარემოს შესწავლითაც[3]. მონიტორინგის პროცესში მისიის წევრები შეხვდნენ, როგორც ხელისუფლების წარმომადგენლებს, ასევე, ოპოზიციას და უშუალოდ, საარჩევნო სუბიექტებს.
აღსანიშნავია, რომ არჩევნების სხვა სამეთვალყურეო დელეგაციები, როგორიც არის ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის, ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის, ევროპარლამენტის და ნატოს საპარლამენტო ასამბლეის დელეგაციები, ძირითადად, მონიტორინგის დროს, სწორედ, ეუთოს მისიასთან ერთად მუშაობენ. შესაბამისად, ეუთოს მისიის მიერ შეფასებულ არჩევნებს და მომზადებულ ანგარიშებს აბსოლუტურად იზიარებს საერთაშორისო თანამეგობრობაც.
არჩევნების შესახებ საბოლოო ანგარიშს, ეუთოს სადამკვირვებლო მისია არჩევნების დასრულების შემდეგ, დაახლოებით, 8 კვირის ვადაში წარადგენს ხოლმე. გამომდინარე იქიდან, რომ საპრეზიდენტო არჩევნების მეორე ტური საქართველოში 2018 წლის 28 ნოემბერს გაიმართა, ეუთოს მისიის დასკვნითი ანგარიში, სავარაუდოდ, იანვრის ბოლოს გამოქვეყნდება. თუმცა, მანამდე ეუთომ წარადგინა რამდენიმე შუალედური შეფასება, მათ შორის, 28 ნოემბრის არჩევნების წინასწარი მიგნებებისა და დასკვნების დოკუმენტი.
სადამკვირვებლო მისიის წინასწარი მიგნებებისა და დასკვნების დოკუმენტის თანახმად, არჩევნებზე ადმინისტრაციული რესურსი[4] საკმაოდ დიდი მასშტაბით იყო გამოყენებული, რამაც წაშალა ზღვარი ერთ კონკრეტულ პარტიასა (იგულისხმება მმართველი პარტია „ქართული ოცნება“, რომელიც დამოუკიდებელ კანდიდატს, სალომე ზურაბიშვილს უჭერდა მხარს) და სახელმწიფოს შორის. განსაკუთრებით ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების ფაქტებმა პირველსა და მეორე ტურს შორის მოიმატა. მაღალჩინოსანი სახელმწიფო მოხელეები, სახელმწიფო უწყებების ოფიციალურ ვებგვერდებს წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების მიზნით იყენებდნენ. მაგალითისთვის, საქართველოს პარლამენტის ვებგვერდზე გამოქვეყნდა რამდენიმე სტატია, სადაც საუბარი იყო პარლამენტის თავმჯდომარის მიერ გარკვეულ ღონისძიებებში მონაწილეობაზე, რომლებიც აშკარად ჰგავდა წინასაარჩევნო კამპანიისთვის გამართულ ღონისძიებებს.
ზემოთ აღნიშნულს ემატება ხელისუფლების მაღალი თანამდებობის პირების მონაწილეობა იმ წინასაარჩევნო კამპანიაში, სადაც ხელისუფლებას წარმომადგენელი ოფიციალურად არ ჰყოლია. მაგალითისთვის, პრემიერ მინისტრის, ჯანდაცვის მინისტრის, პარლამენტის თავმჯდომარისა და თბილისის მერის პორტრეტები გამოჩნდა სალომე ზურაბიშვილის წინასაარჩევნო კამპანიის სარეკლამო დაფებსა და ტელევიზიით გასულ პოლიტიკურ რეკლამებში. მსგავსი ფაქტები კიდევ ერთი დადასტურებაა, იმისა, რომ ზღვარი პარტიასა და სახელმწიფოს შორის პრაქტიკულად არ არსებობდა.
ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენების შემთხვევების გარდა, არჩევნების შედეგებზე ირიბად აისახებოდა რამდენიმე სოციალური თუ ფინანსური პროგრამის გამოცხადებაც, მათ შორის, ყველაზე მასშტაბურის - 600 ათასი მოქალაქისთვის ვალის ჩამოწერის შესახებ პროგრამა. განსაკუთრებით მაშინ, როდესაც ამ პროგრამის გარანტორი ხდებოდა ის ფინანსური ორგანიზაცია (ფონდი „ქართუ“), რომლის დამფუძნებელი პარტია „ქართული ოცნების“ თავმჯდომარე ბიძინა ივანიშვილია. მისიის შეფასებით, მთავრობის ინიციატივა, მაინცდამაინც წინასაარჩევნოდ, შესაძლოა შეფასდეს, როგორც ხმების ყიდვის ფაქტი, რაც სისხლის სამართლის დანაშაულია: სისხლის სამართლის კოდექსი 164-ე მუხლი და საარჩევნო კოდექსის 47-ე მუხლი საარჩევნო სუბიექტს უკრძალავს საარჩევნო მიზნებიდან გამომდინარე მოქალაქეებს შესთავაზოს, დაჰპირდეს ან გადასცეს ფულადი სახსრები ან ქონება.
აღსანიშნავია საბიუჯეტო რესურსების გამოყენების საკითხიც. მიუხედავად იმისა, რომ საბიუჯეტო რესურსების სამომავლო განაწილების შესახებ გაკეთებული დაპირებები არ ითვალისწინებს სისხლის სამართლის პასუხისმგებლობას, დოკუმენტის მიხედვით, არჩევნების მეორე ტურის წინ, მთავრობა და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოები მოსახლეობის გარკვეულ ჯგუფებს ქონებით უზრუნველყოფას დაჰპირდნენ, მაგალითად: 780 იძულებით გადაადგილებულ ოჯახს წყალტუბოსა და ზუგდიდში დაჰპირდნენ საცხოვრებელი კორპუსების აშენებას, ეკონომიკის სამინისტროს საკუთრებაში არსებული ე.წ. „ლეგიონის ბინებზე“ საკუთრების უფლების გადაცემას და 413 სოციალურად დაუცველი ოჯახის 40 000 ლარის ღირებულების საკვები პროდუქტებით უზრუნველყოფის საპილოტე პროგრამას ზუგდიდში და ა.შ.
ყოველივე ზემოთ აღნიშნული ფაქტი, ეუთოს სადამკვირვებლო მისიის მიერ შეფასდა, როგორც წაშლილი ზღვარი პარტიასა და სახელმწიფოს შორის. მაშინ, როდესაც 1990 წლის ეუთოს კოპენჰაგენის დოკუმენტის 5.4 პარაგრაფის თანახმად: „სახელმწიფოსა და პოლიტიკურ პარტიებს შორის მკვეთრი ზღვარი უნდა გადიოდეს“. 2016 წლის ეუთოსა და დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისისა და ასევე, ვენეციის კომისიის მიერ შემუშავებული წინა საარჩევნო პროცესში ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებისა და მსგავს ქმედებებზე რეაგირების საერთო სახელმძღვანელო მითითებების II.B 1.1. პუნქტის თანახმად კი, „სამართლებრივი ჩარჩოს მიხედვით უნდა იყოს უზრუნველყოფილი ეფექტური მექანიზმები, რათა თავიდან იქნეს აცილებული სახელმწიფო უწყებების მხრიდან მათი მდგომარეობის არასამართლიანი გამოყენება და საარჩევნო მიზნებისთვის ოფიციალური საჯარო ღონისძიებების გამართვა, მათ შორის საქველმოქმედო, ან რომელიმე პარტიის ან კანდიდატის მხარდასაჭერი ან/და საწინააღმდეგო ღონისძიების გამართვა“.
გარდა ზემოთ აღწერილი ფაქტებისა, ეუთოს სადამკვირვებლო მისიის შუალედური დასკვნა სხვა საინტერესო მიგნებებსაც მოიცავს. მას შემდეგ, რაც მისია გამოაქვეყნებს დასკვნით ანგარიშს, ფაქტ-მეტრი სრულად შემოგთავაზებთ ანგარიშების მიმოხილვას.
[1] დამკვირვებლები, რომლებიც სწავლობდნენ საარჩევნო გარემოს.
[2] დამკვირვებლები, რომლებიც უშუალოდ საარჩევნო უბნებზე იყვნენ განაწილებულნი.
[3] დამკვირვებლები თვალყურს ადევნებდნენ კანდიდატების რეგისტრაციის პროცესს, წინასაარჩევნო კამპანიას, საარჩევნო ადმინისტრაციისა და შესაბამისი სახელმწიფო ორგანოების მუშაობას, საკანონმდებლო მოთხოვნების შესრულებას, მედია გარემოს და საარჩევნო დავების გადაწყვეტას.
[4] „ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებაში იგულისხმება საჯარო მოხელის მიერ სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული შენობა-ნაგებობების, სატრანსპორტო ან საკომუნიკაციო საშუალებებისა და სახელმწიფო ბიუჯეტიდან დაფინანსებული ღონისძიებების წინასაარჩევნო მიზნებისთვის გამოყენება. საჯარო მოხელეთა გარკვეულ კატეგორიას სრულიად ეკრძალება საარჩევნო კამპანიაში მონაწილეობა. მათ შორის, საარჩევნო კომისიის წევრებს, მოსამართლეებს, გენერალურ აუდიტორს, პროკურატურის თანამშრომლებს, უცხოელებს, საქველმოქმედო და რელიგიურ ორგანიზაციებს და ა.შ.“

Resume: Apart from local NGOs and media organizations, Georgia’s 2018 Presidential Election was monitored by the OSCE/ODIHR international election observation mission. Generally, the judgment of the latter is universally recognized by the international community. OSCE international election observation mission presented the statement of preliminary findings and conclusions in regard to election monitoring process.
The statement highlights multiple times that the line between state and one particular party (the ruling party – Georgian Dream) was blurred. It adds that administrative resources have been misused and there were facts potentially affecting the citizens’ ability to vote freely. Senior state officials were involved both directly and indirectly to contribute to the victory of an independent candidate. Institutional websites were used for campaigning for Salome Zurabishvili, a presidential candidate, whilst future allocation of budget funds indirectly affected the outcome of the elections.
United National Movement MP, Nika Melia, spoke about the assessments of the 2018 presidential election by the election observation organisations and stated:"Election observation organisations concluded that the line between party and state/bureaucracy is blurred".
On 19 September 2018, the OSCE office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR) formally opened an election observation mission. The mission consisted of core team of 14 experts, 28 long-term observers[1] and 350 short-term observers.[2] The mission assessed both rounds of the presidential election for their compliance with OSCE commitments and other international obligations and standards for democratic elections, as well as with national legislation. The mission assessed the presidential elections not only by direct observation (observation of voting on both election days), but by studying the election environment as well.[3] In the course of its observation, the mission met with representatives from state authorities and political parties, as well as with the opposition and the candidates.
Of note is that the other election monitoring delegations, such as the OSCE PA, Council of Europe PA, European Parliament and NATO PA delegations work in concert with the OSCE/ODIHR mission. Therefore, OSCE/ODIHR election observation mission’s assessments and reports are universally recognized by the international community.
OSCE observation mission usually presents the final report about elections approximately eight weeks after elections are finished. Given the fact that the second round of Georgia’s presidential election was held on 28 November 2018, OSCE observation mission’s final report is expected to be published by the end of January. However, before the publication of the final report, OSCE presented several interim assessments, which include the statement of preliminary findings and conclusions in regard to run-off.
In accordance with the OSCE/ODIHR international election mission’s statement of preliminary findings and conclusions, there was increased misuse of administrative resources,[4] which blurred the line between one particular party (meaning the ruling Georgian Dream party, which endorsed the independent candidate, Salome Zurabishvili) and state. Facts of use of administrative resources started to happen more frequently between the first and second rounds. Senior state officials, used institutional websites in the purpose of election campaigning. For instance, several articles covering activities of the Chairperson of the Parliament that contained features of election campaign were posted on the Parliament’s webpage.
In addition, senior state officials were involved in election campaign, where the Government of Georgia had no official candidate. For instance, the posters of the Prime Minister, Minister of Health and Social Affairs, Speaker of the Parliament and Mayor of Tbilisi appeared next to Salome Zurabishvili’s campaign posters and in TV ads. These facts serve as yet another proof that the line between party and state was practically non-existent.
Apart from misuse of administrative resources, election outcomes were indirectly affected by the announcement of number of social and financial initiatives, including the large-scale debt relief programme for 600,000 individuals. This was especially important given the fact that the founder of the financial organization (Cartu Foundation) which came forward as a guarantor of debt relief programme, is Bidzina Ivanishvili, chairperson of the Georgian Dream. In accordance with the OSCE/ODIHR mission conclusions, the Government of Georgia’s initiative, during the campaign period, could amount to vote buying, which is prohibited by the Criminal Code of Georgia. Article 164 of the Criminal Code and article 47 of the Election Code prohibits electoral subjects to offer, promise or provide funds or property to the citizens for election purposes.
Of note is the issue of use of budgetary resources. Whilst criminal liability does not attach for promises related to future distribution of budgetary resources, ahead of the run-off election, in accordance with the OSCE/ODIHR findings, the government and local self-government bodies promised to provide property to specific groups of the population, for instance, construction of residential buildings in Tskaltubo and Zugdidi for 780 IDP families and transferring the ownership of Legion apartments owned by the Ministry of Economy to the residents, a pilot program to provide 413 socially vulnerable families with food products worth of GEL 40,000 GEL in Zugdidi.
OSCE/ODIHR election observation mission assessed all the aforementioned facts as the blurred line between party and state. However, in accordance with the paragraph 5.4 of the OSCE’s Copenhagen Document, there should be “a clear separation between the State and political parties”. In accordance with the section II.B.1.1 of the OSCE/ODIHR and Venice Commission’s Joint Guidelines for Preventing and Responding to the Misuse of Administrative Resources During Electoral Processes, adopted in 2016, “The legal framework should provide effective mechanisms for prohibiting public authorities from taking unfair advantage of their positions by holding official public events for electoral campaigning purposes, including charitable events, or events that favour or disfavour any political party or candidate.”
In addition with the aforementioned facts, OSCE/ODIHR international election observation mission’s interim report includes some other interesting findings. Once the mission publishes its final report, FactCheck will offer full overview of the reports.
[1] Election observers who monitored/studied the election environment.
[2] Election observers who were distributed to the polling stations.
[3] Observers will closely monitor candidate registration, campaign activities, the work of the election administration and relevant governmental bodies, election-related legislation and its implementation, the media environment, and the resolution of election-related disputes.
[4] The misuse of administrative resources is defined as the use of state-owned premises, means of transportation or communication or state-funded events for the purpose of campaigning by a public official. Certain categories of public officials are forbidden to campaign at all times: election commissioners, judges, Auditor General, officials of the Prosecutor’s Office, foreigners, charitable and religious organizations, etc.