ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი ბარამიძის განცხადება არის მეტწილად მცდარი.
რეზიუმე: სოფლის მეურნეობის დაფინანსების არსებითი ზრდა 2012 წელს დაიწყო, ხოლო ამავე წელს, მთლიან ეკონომიკაში  მისი წილი 8.6% იყო. აღნიშნული სექტორის დაფინანსება 2017 წლამდე იზრდებოდა. 2013-2017 წლებში დაფინანსებამ ბიუჯეტიდან 1 456.7 მლნ ლარი შეადგინა (სამომხმარებლო ფასების ინდექსის ცვლილების შესაბამისად, კორექტირებული სახით აღნიშნული სახსრები 1 265.7 მლნ ლარს შეესაბამება), ხოლო სექტორში რეალური ზრდა 12.1%-ია. ამავდროულად, 2013-2016 წლებში სოფლის მეურნეობის წილი ეკონომიკაში 9%-ს აჭარბებდა, თუმცა 2017 წელს 8.2%-მდე შემცირდა და პერიოდის განმავლობაში პირველად ჩამორჩა 2012 წლის შესაბამის მაჩვენებელს.
​მიუხედავად იმისა, რომ 2013-2017 წლებში სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის მაჩვენებელი ეკონომიკის სხვა სექტორებთან შედარებით დაბალია, ამ სექტორში დამატებითი ღირებულება იქმნებოდა, შესაბამისად, მტკიცება რომ სექტორი არ გაზრდილა არასწორია. ეკონომიკაში სექტორის ხვედრითი წილი კი, 2012 მაჩვენებელს მხოლოდ 2017 წელს ჩამოუვარდება. ამავდროულად, აღნიშნული წლების სტატისტიკური მაჩვენებლები მიუთითებს, რომ სოფლის მეურნეობაში სახელმწიფოს ინვესტირების უკუგება საკმაოდ დაბალია.
2019 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის საკომიტეტო მოსმენისას „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრმა გიორგი ბარამიძემ სოფლის მეურნეობაზე ისაუბრა. მისი თქმით, 2012 წელთან შედარებით, სოფლის მეურნეობა არ გაზრდილა, ხოლო მთლიან ეკონომიკაში კი მისი ხვედრითი წილი შემცირდა. აღნიშნულ განცხადებაში „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ წევრი ყურადღებას ამახვილებს „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებაში ყოფნის პერიოდში გაუარესებულ მდგომარეობაზე. 2012 წლიდან სოფლის მეურნეობის დაფინანსება მნიშვნელოვნად გაიზრდა. თუ 2011 წელს სახელმწიფო ბიუჯეტის მთლიან გადასახდელებში სოფლის მეურნეობის ასიგნების წილი 1.1% (85.1 მლნ ლარი) იყო, ეს მაჩვენებელი 2012 წლისთვის უკვე 2.9%-ს (228.4 მლნ ლარი) შეადგენდა. 2017 წლამდე სოფლის მეურნეობის დაფინანსება ყოველწლიურად იზრდებოდა, ხოლო 2017 პრაქტიკულად წინა წლის ნიშნულზე შენარჩუნდა. რაც შეეხება 2018 წელს, მიმდინარე წელს, 2017 წელთან შედარებით, სოფლის მეურნეობის დაფინანსება შემცირებულია. 2013-2017 წლებში სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დაფინანსებამ ჯამში 1 456.7 მლნ ლარი შეადგინა.
გრაფიკი 1: სოფლის მეურნეობის დაფინანსება და ზრდის მაჩვენებლები (მლნ ლარი, %)
sssssssss
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური; საქართველოს ფინანსთა სამინისტრო[1]
მიუხედავად იმისა, რომ 2012 წელს სოფლის მეურნეობის დაფინანსება არსებითად გაიზარდა, აღნიშნული სექტორი რეალურად 3.8%-ით შემცირდა. 2013 წელის 11.3%-იანი ზრდის შემდეგ კი, საბიუჯეტო დაფინანსების ზრდის პარალელურად, სოფლის მეურნეობის რეალური ზრდის ტემპი 1.6%-ზე მაღალი არ ყოფილა. 2017 წელს კი, პირიქით, 2.7%-ით შემცირდა. შესაბამისად, 2012-2017 წლებში სოფლის მეურნეობის დაფინანსების ზრდის მიუხედავად, ამ სექტორის ზრდის ტემპი არასტაბილური იყო. საერთო ჯამში, 2012 წელთან შედარებით, 2017 წლის მდგომარეობით, სოფლის მეურნეობა რეალურად 12.1%-ით არის გაზრდილი. ესე იგი, აღნიშნულ პერიოდში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან 1 456.7 მლნ ლარი დაიხარჯა[2] და მხოლოდ 190.6 ლარის დამატებითი ღირებულება შეიქმნა[3].
რაც შეეხება სოფლის მეურნეობის სექტორის წილს მთლიანად ეკონომიკაში, 2012 წელს მთლიან ეკონომიკაში სოფლის მეურნეობის წილი 8.6% იყო, რაც 2013 წლისთვის 9.4% -მდე გაიზრდა, თუმცა შემდეგი სამი წელი 0.1% პუნქტით იკლებდა. 2017 წელს კი მისი წილი მთლიან ეკონომიკაში 8.2%-მდე შემცირდა. ესე იგი, ამავე პერიოდში ეკონომიკის სხვა სექტორები გაცილებით მეტად გაიზრდა, ვიდრე სოფლის მეურნეობა. აღნიშნული ფაქტი ხაზს უსვამს ეკონომიკის სხვა სექტორებთან შედარებით, სოფლის მეურნეობის დაბალ პროდუქტიულობას.
[1] დაფინანსება წარმოდგენილია 2018 წლის ბიუჯეტის მიხედვით; 2018 წლის I კვარტლის მაჩვენებლები წინა წლის იმავე პერიოდთან არის შედარებული
[2] აღნიშნული სახსრების ღირებულება 2010 წლის მდგომარეობით შეადგენს 1 265.7 მლნ ლარს. 2010 წლის ფასებში იანგარიშება მშპ-ის რეალური მაჩვენებლებიც.
[3] გამოყენებულია 2010 წლის სამომხმარებლო ფასების ინდექსი, რომლის მიხედვით, ინფლაციის გამორიცხვით გადაანგარიშებულია შემდეგი წლების მაჩვენებლები.

Verdict:  FactCheck concludes that Giorgi Baramidze’s statement is MOSTLY FALSE.
Resume: A substantial growth in the funds allocated for agriculture started in 2012. The share of agriculture in the total economy was 8.6% in 2012. Funding for agriculture increased annually until 2017. In 2013-2017, budget funding amounted to GEL 1,456.7 million (in accordance with the changes in the consumer price index, the adjusted amount would be GEL 1,265.7 million) whilst the real growth in the agriculture sector constituted 12.1%. At the same time, the share of agriculture in the economy exceeded 9% in 2013-2016 although it dropped to 8.2% in 2017. This was the first time when the figure was behind the number for 2012.
Although the real growth in the agriculture sector in 2013-2017 was comparably lower as compared to other fields of the economy, added value has been created in agriculture. Therefore, it is incorrect to claim that the agriculture sector has not increased. The share of agriculture in the total economy was lower as compared to the figure for 2012 only in 2017. In addition, the statistical data of these years indicate that the rate of return on state investment in agriculture is rather low.
At the committee hearing of the 2019 draft state budget, United National Movement member, Giorgi Baramidze, spoke about agriculture. As he stated, agriculture has not increased as compared to 2012 and its share in the total economy has declined. In his statement, Mr Baramidze emphasised the deteriorated situation under the Georgian Dream’s rule.
Since 2012, funding allocated for agriculture has significantly increased. In 2011, the share of assignments for agriculture from the total budget was 1.1% (GEL 85.1 million) and increased to 2.9% (GEL 228.4 million) in 2012. Agriculture funding increased annually until 2017. In 2017, it was at the level of the previous year. In 2018, agriculture funding has decreased as compared to 2017. In 2013-2017, the total funding allocated for the Ministry of Agriculture of Georgia reached GEL 1,456.7 million.
Graph 1:  Funding for Agriculture and Growth Rates (GEL Million, %)
Source:  National Statistics Office of Georgia, Ministry of Finance of Georgia[1]
Even though funding for the Ministry of Agriculture increased substantially in 2012, the agricultural sector, in fact, decreased by 3.8% in that year. After an 11.3% growth in 2013 owing to increased budget funds, the agriculture real growth rate has never been more than 1.6%. In 2017 it decreased by 2.7%. Therefore, notwithstanding the increased funding for agriculture in 2012-2017, the agriculture growth rate has been unstable. In total, the agriculture sector increased by 12.1% as of 2017 as compared to 2012.  This means that in the aforementioned period, GEL 1,456.7 million was spent[2] from the state budget and only GEL 190.6 million of added value was created.[3]
In regard to the share of agriculture in the total economy, it was 8.6% in 2012 which increased to 9.4% in 2013. Over the next three years, however, it declined by 0.1 of a percentage point annually and dropped to 8.2% in 2017. This means that other sectors of the economy have increased more as compared to agriculture. This fact highlights the lower productivity of agriculture as compared to other fields of the economy.
[1] The funding is shown based on the 2018 state budget. The figures for the first quarter of 2018 are compared to the same period of the previous year.
[2] The value of these funds measured in 2010 prices constitutes GEL 1,265.7 million. The real GDP figures are also measured in 2010 prices.
[3] We used the 2010 consumer price index and calculated the figures for the next years excluding inflation.