საქართველოს მოსახლეობის 50% სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული, რაც სიღარიბეს იწვევს
რეზიუმე: 2017  წლის მდგომარეობით, სოფლის მეურნეობის სექტორში 736.5 ათასი ადამიანი იყო დასაქმებული, რაც დასაქმებულთა ჯამური ოდენობის 43.2%-ია. 2003-2017 წლებში აღნიშნული მაჩვენებელი, საშუალოდ, 48.4%-ია, თუმცა 2007 წლიდან გამოკვეთილად იკლებს, რაც დადებითი ტენდენციაა.
სოფლის მეურნეობის სექტორში დასაქმებულთა ოდენობაში მაღალია (2016 წლის მდგომარეობით 47.7%) თვითდასაქმებულთა წილი, რომელთა უმრავლესობა საკუთარ ოჯახურ მეურნეობებში დასაქმებულ პირებს წარმოადგენენ და მათი შრომის შედეგად წარმოებული პროდუქცის უმთავრესი ნაწილი ოჯახური მეურნეობების ფარგლებშივე მოიხმარება. ამ ადამიანების დასაქმების ეფექტურობა/შედეგიანობა როგორც წესი დაბალია.
შედეგად, მიუხედავად იმისა, რომ დასაქმებულთა სრული ოდენობის თითქმის ნახევარი, სოფლის მეურნეობის სექტორზე მოდის, მთლიან შიდა პროდუქტში სექტორის წილი 10%-ზე ნაკლებია, რაც დასაქმების არაეფექტურობისა და დაბალი პროდუქტიულობის მაჩვენებელია. დაბალი პროდუქტიულობა ავტომატურად ნიშნავს შემოსავლების სიმცირეს, რაც შესაბამისად აისახება ცხოვრების დონეზეც. მეტი სიცხადისათვის, უშუალოდ 2017 წელს დასაქმებულთა 41%-მა, მთლიანად ქვეყანაში შექმნილი ღირებულების მხოლოდ 8.2% შექმნა.
თვითდასაქმებულთა მაღალი წილის (არაეფექტური დასაქმება) პარალელურად, სოფლის მეურნეობის სექტორში დაბალია დაქირავებულთა შრომის ანაზღაურებაც. საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასი, სოფლის მეურნეობის სექტორში, მთლიანი ეკონომიკის (ყველა სექტორის) საშუალო მაჩვენებელზე 30-40%-ით ნაკლებია.
პარლამენტში გამოსვლისას საქართველოს პრემიერ-მინისტრობის კანდიდატმა მამუკა ბახტაძემ განაცხადა, რომ საქართველოს მოსახლეობის 50% სოფლის მეურნეობაშია დასაქმებული რაც სიღარიბეს იწვევს და არა განვითარებას.
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, 2017 წლის მდგომარეობით, სოფლის მეურნეობის სექტორში 736.5 ათასი ადამიანი იყო დასაქმებული, რაც დასაქმებულთა ჯამური ოდენობის 43.2%-ია. მსოფლიო ბანკი აღნიშნულ მონაცემს შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) შეფასებაზე დაყრდნობით აქვეყნებს, მოცემული წყაროს შემთხვევაში აღნიშნული მაჩვენებელი ანალოგიური პერიოდისათვის 40.9%-ს შეადგენს. სოფლის მეურნეობის სექტორში დასაქმებულთა წილის ცვლილების ტენდენციას, შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის მონაცემების მიხედვით, გრაფიკი 1 ასახავს. ბოლო წლების მანძილზე მაჩვენებელი პერმანენტულად მცირდება, რაც დადებითი ტენდენციაა. 10 წლის განმავლობაში კლებამ 12.5 პროცენტული პუნქტი შეადგინა.
გრაფიკი 1:  სოფლის მეურნეობის სექტორში დასაქმებულთა წილი მთლიან დასაქმებაში
წყარო: მსოფლიო ბანკი; შრომის საერთაშორისო ორგანიზაცია
რაც შეეხება პროდუქტიულობას, მიუხედავად იმისა, რომ დასაქმებულთა სრული ოდენობის თითქმის ნახევარი სოფლის მეურნეობის სექტორშია დასაქმებული, მთლიან შიდა პროდუქტში სექტორის წილი 10%-ზე ნაკლებია, რაც დასაქმების არაეფექტურობისა და დაბალი პროდუქტიულობის მაჩვენებელია. დაბალი პროდუქტიულობა ავტომატურად ნიშნავს შემოსავლების სიმცირეს, რაც შესაბამისად აისახება ცხოვრების დონეზეც. მეტი სიცხადისათვის უშუალოდ 2017 წელს დასაქმებულთა 41%-მა მთლიანად ქვეყანაში შექმნილი ღირებულების მხოლოდ 8.2% შექმნა.
ამავდროულად, თავისთავად სოფლის მეურნეობის წილობრივი მაჩვენებლის ზრდა მშპ-ში სასურველი თვითმიზანი არ არის. პირიქით, ეკონომიკური განვითარების კვალდაკვალ, მეტად კონკურენტუნარიანი დარგების უფრო სწრაფი ტემპით განვითარების შედეგად, მოსალოდნელია მისი მნიშვნელობის არსებითად შემცირდება. ვინაიდან, სხვა თანაბარ პირობებში, აღნიშნული მაჩვენებელი გაცილებით დაბალია განვითარებულ ეკონომიკებში და მაღალია ნაკლებად განვითარებულ ქვეყნებში.  შესაბამისად, საქართველოს შემთხვევაში, პრობლემაა არა სოფლის მეურნეობის დაბალი წილი ეკონომიკაში, არამედ სამუშაო ძალის ჭარბი ოდენობა, რომელიც ამ შედეგის მისაღწევად არის გამოყენებული.
სოფლის მეურნეობის სექტორში დასაქმებულთა ოდენობაში მაღალია (2016 წლის მდგომარეობით 47.7%) თვითდასაქმებულთა წილი, რომელთა უმრავლესობა საკუთარ ოჯახურ მეურნეობებში დასაქმებულ პირებს წარმოადგენენ და მათი შრომის შედეგად წარმოებული პროდუქციის უმთავრესი ნაწილი ოჯახური მეურნეობების ფარგლებშივე მოიხმარება. ამ ადამიანების დასაქმების ეფექტურობა/შედეგიანობა, როგორც წესი, დაბალია. მსოფლიო ბანკის კვლევის თანახმად, განვითარებად ქვეყნებში (საქართველო მიეკუთვნება აღნიშნულ კატეგორიას) სოფლის მეურნეობის სექტორში თვითდასაქმებულთა „წარმატებულობა“ შეფასებულია ორ ინდიკატორზე დაყრდნობით: 1) თვითდასაქმებული გამოდის თუ არა დამქირავებლის როლში, ანუ ქირაობს თუ არა სხვა პირს საკუთარი საქმიანობის ფარგლებში და 2) თვითდასაქმებულის ოჯახში ერთ სულზე დღიური მოხმარება აღემატება თუ არა 2 დოლარს [1].
მოცემული კრიტერიუმების მიხედვით, განვითარებად ქვეყნებში სოფლის მეურნეობის სექტორში თვითდასაქმებულთა მხოლოდ 5% იყენებს დაქირავებულ შრომას („წარმატებული დასაქმების“ პირველი ინდიკატორი) ხოლო მინიმალური მოხმარების ზღვარს (2 დოლარი დღეში - „წარმატებული დასაქმების“ მეორე ინდიკატორი) 23% სცდება.
გრაფიკი 2:  დაქირავებით დასაქმებულთა საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასი
თვითდასაქმებულთა მაღალი წილის (არაეფექტური დასაქმება) პარალელურად, სოფლის მეურნეობის სექტორში დაბალია დაქირავებულთა შრომის ანაზღაურებაც. როგორც გრაფიკზე ჩანს, დაქირავებულთა საშუალო თვიური ნომინალური ხელფასი, სოფლის მეურნეობის სექტორში, არსებითად (30-40%) ჩამოუვარდება მთლიანი ეკონომიკის (ყველა სექტორის) საშუალო მაჩვენებელს.

As of 2017, a total of 736,500 persons were employed in agriculture which constitutes 43.2% of the country’s total employees. The figure for 2003-2017 was 48.4% on average although the number of those employed in agriculture has been clearly dropping since 2017 which is a positive trend itself.
Of those employed in the agriculture sector, the share of self-employed (as of 2016 it is 47.7%) is high and the majority of them are people employed in domestic households. The majority of their produce is self-consumed. The efficiency/productivity of these people is usually poor.As a result, even though almost half of employed people in Georgia are working in agriculture, the share of agriculture in the country’s gross domestic product (GDP) is less than 10% which indicates the inefficiency of the employment and its low productivity. The latter automatically means a lack of income which is duly reflected upon the standard of living. For more clarity, 43.2% of the total amount of employed people created only 8.2% of the total value produced in Georgia in 2017.
In parallel with the sizable segment of self-employed persons in agriculture (inefficient employment), labour remuneration in the sector is also low. The average monthly nominal salary in the agriculture sector is 30%-40% lower as compared to the average figure in Georgia’s economy (all sectors).
Analysis The candidate for Prime Minister of Georgia, Mamuka Bakhtadze, in his speech before the Parliament stated
that 50% of Georgia’s population is employed in agriculture which causes poverty.
In accordance with the data of the National Statistics Office of Georgia, a total of 736,500 people were employed in the agriculture sector as of 2017 which constitutes 43.2% of the total number of employed persons. The World Bank publishes the same figure on the basis of the World Labour Organization’s (ILO) data. In this case, the share of those employed in agriculture constitutes 40.9% of the total number of employed persons in Georgia. The trend of changes for employment in the agriculture sector based on ILO data is given in Graph 1. In the course of the last years, this figure shows a constant decrease which is a positive trend. In the last ten years, the decrease constituted 12.5 percentage points.
Share of Those Employed in Agriculture from Total Employment
In regard to productivity, even though almost half of those employed work in the agriculture sector, the share of agriculture in Georgia’s GDP is less than 10% which indicates the inefficiency of work in this sector and its low productivity. The latter automatically means a lack of income which is respectively reflected upon the standard of living. For more clarity, 43.2% of the total number of employed persons created only 8.2% of the total value produced in Georgia in 2017.
At the same time, an increase in the share of agriculture in the total GDP is not a desirable goal itself. On the contrary, in light of economic development and the rapid advancement of more competitive sectors, it is expected that the share of agriculture will decline substantially. This is because, all things being equal, the share of agriculture in a country’s GDP is much lower in developed economies and is higher in less developed nations.Therefore, in the case of Georgia, it is not a low share of agriculture in the GDP which is a problem but the surplus workforce employed in agriculture to achieve this result.
The share of self-employed persons in agriculture is high (as of 2016 it is 47.7%) with the majority of persons employed in their own domestic households and with the majority of their produce for self-consumption. Usually, the efficiency/productivity of these people is poor. In accordance with the World Bank’s research,the “success” of self-employed persons in the agriculture sector in developing countries (Georgia belongs to this category) is assessed on the basis of two indicators: 1) Whether the self-employed are employers and 2) Whether the worker lives in a household with per capita consumption above the $2/day poverty line. In accordance with these criteria, only 5% of persons self-employed in agriculture in developing countries uses hired labour whilst only 23% passes the minimum consumption threshold.
Average Monthly Nominal Salary of Hired Labour
In parallel to the sizable share of persons self-employed (inefficient employment) in agriculture, the labour remuneration is also low. As illustrated by the graph, the average monthly nominal salary for hired labour in agriculture is substantially (30%-40%) lower as compared to the average figure in the whole economy (all sectors).