2013 წლის 26 მაისის პარლამენტის პლენარულ სხდომაზე, საქართველოს კანონში ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ დამატებების პირველი მოსმენის განხილვისას საპარლამენტო უმრავლესობის წარმომადგენელმა, თამაზ ავდალიანმა  განაცხადა: „მე შევისწავლე ლიტერატურა, როგორც რუსეთში, ევროპაში, ამერიკაში, ყველგან არის ეს (Spice) აკრძალული, ჩვენთან ეს ძალიან შორს წავიდა“.
თამაზ ავდალიანის კანონპროექტით საქართველოში ნარკოტიკული ნივთიერება, ე.წ. "Spice"
უნდა აიკრძალოს.
Spice" სინთეზური კანაბინოიდებით გაჟღენთილი მცენარეული სუბსტანციებია. სინთეზური კანაბინოიდები განსხვავებულ სტრუქტურის მქონე ქიმიურ ნივთიერებებს წარმოადგენს. სინთეზური კანაბინოიდები ფუნქციონალურად ტეტრა-კანაბიონიდის ანალოგიურია და ადამიანში კანაბინოიდის მსგავს ფსიქო-ფიზიოლოგიურ რეაქციას იწვევენ, ამავდროულად სინთეზური კანაბინოიდები დაახლოებით 5-ჯერ უფრო ძლიერია. კანაბინოიდი ბრუნვისათვის მკაცრად შეზღუდულ ნარკოტიკების სიაში JWH-ის ჯგუფებში შედის.
Spice" - ის საქართველოში შემოტანა უმეტესად უცხოური ინტერნეტ-მაღაზიებით ხორციელდება. ის 3-5 გრამიან პაკეტებშია დაფასოებული. გამოწერისთვის საჭიროა მომხმარებელი უცხოური ინტერნეტ-მაღაზიის ვებგვერდზე დარეგისტრირდეს და შემდეგ ელექტრონული ბარათის მეშვეობით სასურველი პროდუქტი გამოიწეროს. ამანათების გადატანა კერძო კომპანიების მიერ ხორციელდება, რომლებიც სურვილის შემთხვევაში ამანათს სახლში მიიტანენ.
საქართველოს სისხლის სამართის კოდექსის XXXIII თავი
ნარკოტიკულ დანაშაულებს ეხება, სადაც ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებების, პრეკურსორის, ფსიქოტროპული ნივთიერებების და მათი ანალოგიის უკანონო დამზადება, წარმოება, შეძენა, შენახვა, გადაზიდვა, გადაგზავნა, გასაღება, შემოტანა, საქართველოდან უკანონოდ გატანა ან ტრანზიტით საერთაშორისო გადაზიდვა აკრძალულია და ისჯება კანონით.
საქართველოს კანონი ნარკოტიკული საშუალებების, ფსიქოტროპული ნივთიერებების, პრეკურსორებისა და ნარკოლოგიური დახმარების შესახებ
სია I, II, III - ში კონკრეტულად არის ჩამოთვლილი ბრუნვიდან ამოღებული ნარკოტიკული საშუალებების დასახელება, სადაც მოხსენიებული არ არის "Spice" - ში შემავალი სუბსტანციები.
ფაქტ-მეტრმა გადაწყვიტა შეემოწმებინა ნამდვილად არის თუ არა "Spice" აკრძალული აშშ-ში, რუსეთსა და ევროპაში.
2012 წლის 10 ივლისს, აშშ-ში პრეზიდენტის, ბარაკ ობამას ხელმოწერით ძალაში შევიდა სინთეტიკური ნარკოტიკის პრევენციის აქტი 2012,
სადაც შესულია "Spice" - ში შემავალი ნივთიერებების ჩამონათვალი.
ევროპაში "Spice" აკრძალულია:
2009 წლის 31 დეკემბრის დადგენილებით
რუსეთის ფედერაციაში "Spice" - ის მოხმარება აიკრძალა.
ჩამოთვლილი ქვეყნებიდან ნარკოტიკული საშუალების "Spice" - ის მოხმარება ყველგან აკრძალულია. დაზუსტებისთვის, აკრძალულია შემდეგი ნივთიერებები, რომლებიც შესაძლოა "Spice" ან სხვა ნაწარმი შეიცავდეს: JWH-18, JWH-073, HU-210, CP 47.497, C6, C8 და C9 ჰომოლოგია.
საქართველოს კანონმდებლობით "Spice" - ში შემავალი ნარკოტიკული ნივთიერებები ბრუნვიდან ამოღებული არ არის, ხოლო რუსეთში, ევროპასა და აშშ-ში აკრძალულია.
შესაბამისად, ჩვენ ვასკვნით, რომ თამაზ ავდალიანის განცხადება, რომ "Spice" რუსეთში, ევროპასა და აშშ-ში აკრძალულია, შეესაბამება სიმართლეს.

During the discussion in the first reading of the provisions to the Georgian Law on Narcotic Substances, Psychotropic Substances and Precursors and Narcological Aid, Tamaz Avdaliani, Member of the Parliamentary Majority, stated at the plenary session held on 26 May 2013: “I studied the literature and this ("spice") is prohibited everywhere: in Russia, Europe and the United States; here we have gone too far.”
According to the bill proposed by Tamaz Avdaliani, the so-called "spice",a narcotic substance, should be prohibited in Georgia.
"Spice" is a mildly hallucinogenic mix of dried plant material that is laced with synthetic cannabinoids. Synthetic cannabinoids are a chemical substance with a different structure. They are functionally similar to tetra-cannabinoids and cause the similar psycho-physiological reaction in a person. At the same time, synthetic cannabinoids are approximately five times stronger. Cannabinoids are included in the list of strictly prohibited drugs.
"Spice" is mostly imported to Georgia through online shopping and usually sold in three-to-five gram packages. In order to obtain the drug, a user needs only to register on the website of the online shop and then purchase the product through electronic payment. There are private companies shipping to Georgia with home delivery, as one of the service options upon request.
Chapter 33 of the Georgian Criminal Code refers to drug crimes. According to this Chapter, the illegal production, purchase, transportation, sale, import, export or transit and international shipping of illicit narcotic substances, precursors, psychotropic substances and similar drugs is prohibited and punishable by law.
The Georgian Law on Narcotic Substances, Psychotropic Substances and Precursors and Narcological Aid, List I, II, III lists prohibited drugs, wherein we see that the composed substances of "spice" are not mentioned within the list.
FactCheckdecided to check whether or not the "spice" is in fact prohibited in Russia, Europe and the United States.
The Synthetic Drug Abuse Prevention Act of 2012came into force on 10 July 2012 after it was signed by the US President, Barack Obama. The Act lists the substances included in "spice."
In Europe, "spice" is prohibited in:
- Austria since 18 December 2008
- Germany since 22 January 2009
- Finland, only used for medical purposes
- France since 24 February 2009
- Ireland since 2010
- Latvia since 1 January 2011
- Poland since May, 2009
- Romania since 15 February 2010
- Slovakia since January 2010
- Sweden since 30 July 2009
- The United Kingdom since December, 2009
dated 31 December 2009, "spice" is prohibited in the Russian Federation.
Consumption of the "spice" drug is prohibited everywhere in the countries listed above. For further clarification, the following substances,which can be included in "spice" or other productions, are also prohibited: JWH-18, JWH-073, HU-210, CP 47.497, C6, C8 and C9.
According to Georgian legislation, the narcotic substances which are included in "spice" are not prohibited from circulation in Georgia; however, "spice" is prohibited in Russia, Europe and the United States.
Correspondingly, we rate the statement by Tamaz Avdaliani that "spice" is prohibited in Russia, Europe and the United States as TRUE.