ვერდიქტი: დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.   რეზიუმე: საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის[1]
უახლესი შეფასება, სარეიტინგო სააგენტო Fitch-მა, 2018 წლის 16 მარტს გამოაქვეყნა. საკრედიტო რეიტინგი BB-ორგანიზაციამ უცვლელად დატოვა, თუმცა რეიტინგის პერსპექტივა გაუმჯობესდა და BB-სტაბილური, BB-პოზიტიურით შეიცვალა, რაც საუკეთესო შედეგია, რომლისთვისაც საქართველოს დღემდე მიუღწევია. აღნიშნული შეფასება, BB-პოზიტიური, საქართველოს პირველად, 2014 წლის ოქტომბერში მიენიჭა, 2015 წლის აპრილში კი, Fitch-მა, პოზიტიური პერსპექტივა ისევ სტაბილურის დონეზე ჩამოსწია. შესაბამისად, მიმდინარე წლის დასაწყისში, საქართველო, საკრედიტო რეიტინგში საკუთარ ისტორიულ მაქსიმუმს დაუბრუნდა. თავისთავად, BB-საშუალო დონის შეფასებაა და საქართველოს უმაღლეს შეფასებამდე (AAA) 12 საფეხური აშორებს.
ანალიზი ქვეყნის ეკონომიკურ მდგომარეობაზე საუბრისას საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა, ვიცე-პრემიერმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა აღნიშნა,
რომ სარეიტინგო სააგენტო Fitch-მა საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის პერსპექტივა გააუმჯობესა, რაც ქვეყნის ეკონომიკის მდგრადობის და შოკების მიმართ გამძლეობის მანიშნებელია.
მსოფლიო ეკონომიკაში, ქვეყნები ერთმანეთს უწევენ კონკურენციას უცხოური კაპიტალის მოზიდვის თვალსაზრისით. უცხოურ კაპიტალზე განსაკუთრებით დამოკიდებულია განვითარებადი/ნაკლებად განვითარებული ქვეყნები, რომელთა საკუთარი რესურსი შეზღუდულია. თავის მხრივ, კრედიტორები/ინვესტორები არჩევანს აკეთებენ კონკრეტულ ქვეყანაში უკუგების ნორმისა და სტაბილურობის, სხვანაირად, რომ ითქვას სახსრების განთავსების მოსალოდნელი მომგებიანობისა და რისკის გათვალისწინებით. რაც ნაკლებია რისკი (მეტია სანდოობა), მით დაბალია უკუგების ნორმა, რომლის სანაცვლოდაც კაპიტალის მფლობელი მზადაა განათავსოს საკუთარი სახსრები ქვეყანაში. რისკიანობის შემცირებასთან ერთად, მცირდება საკრედიტო რესურსზე დაწესებული საპროცენტო სარგებელიც.
ქვეყნის საკრედიტო რეიტინგი აწვდის ინვესტორს ინფორმაციას ცალკეულ ქვეყანაში ინვესტირების რისკის ფაქტორებთან და ამ ქვეყნის სანდოობასთან დაკავშირებით. საკრედიტო რეიტინგებს ათეულობით სააგენტო აქვეყნებს, თუმცა მათ შორის ყველაზე გავლენიანი და საყოველთაოდ ცნობილი სამეულია Standard & Poor’s (S&P), Moody’s და Fitch.
ყოველი საკარედიტო სააგენტო საკუთარი მეთოდოლოგიის შესაბამისად მუშაობს, თუმცა ძირითადი მაჩვენებლები, რასაც ექცევა ყურადღება საერთოა და მოიცავს როგორც ეკონომიკურ ინდიკატორებს, ასევე ქვეყნის საშინაო და საგარეო პოლიტიკას, რეგიონში მიმდინარე პროცესებსა და გარემოს. პოზიტიური საკრედიტო რეიტინგის მიღწევა ეკონომიკურთან ერთად, პოლიტიკური სტაბილურობის პირობებშია შესაძლებელი.
სარეიტინგო სააგენტო Fitch საკრედიტო რეიტინგის საფეხურებს ლათინური ასოების შესაბამისად ყოფს - მინიმალური D-დან მაქსიმალურ AAA-მდე[2].
რეიტინგთან ერთად მნიშვნელოვანია რეიტინგის პერსპექტივა, რომელიც შესაძლებელია იყოს ნეგატიური, სტაბილური ან პოზიტიური და უახლოეს მომავალში რეიტინგის ცვლილების მოსალოდნელ მიმართულებას აღნიშნავს.
Fitch-ის მიერ საქართველოს საკრედიტო რეიტინგის შეფასება პირველად 2007 წლის ივლისში განხორციელდა და ქვეყანას BB-რეიტინგი მიენიჭა სტაბილური პერსპექტივით. BB- საშუალო დონის შეფასებაა და უმაღლეს AAA დონემდე 12 საფეხური აშორებს.
საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი - საკრედიტო სააგენტო Fitch
თარიღი რეიტინგი პერსპექტივა
18.07.2007 BB- სტაბილური
08.08.2008 B+ ნეგატიური
07.04.2009 B+ ნეგატიური
26.08.2009 B+ სტაბილური
03.03.2011 B+ პოზიტიური
15.12.2011 BB- სტაბილური
17.10.2014 BB- პოზიტიური
20.04.2015 BB- სტაბილური
16.03.2018 BB- პოზიტიური
წყარო: https://tradingeconomics.com/georgia/rating
წლის აგვისტოს ომის პარალელურად რეიტინგი, ბუნებრივია, საქართველოს გაუუარესდა და B+ (Negative)-მდე შემცირდა. კრიზისამდელ ნიშნულზე დაბრუნება 2011 წლის დეკემბერში გახდა შესაძლებელი, როცა საქართველოს Fitch-მა ისევ BB-რეიტინგი მიანიჭა სტაბილური პერსპექტივით. 2014 წლის ოქტომბერში რეიტინგის პერსპექტივა გაუმჯობესდა და პოზიტიურით შეიცვალა, თუმცა 2015 წლის აპრილში ისევ სტაბილურამდე შემცირდა. 2018 წლის მარტის შეფასებით, საქართველო დაუბრუნდა 2014 წელს დაფიქსირებულ საუკეთესო შედეგს და BB-რეიტინგი ისევ პოზიტიური პერსპექტივით მიენიჭა. საბოლოო ჯამში შესაძლებელია ითქვას, რომ 2007 წლის ივლისიდან დღემდე საქართველოს რეიტინგში წინსვლა არ განუცდია და მხოლოდ რეიტინგის პერსპექტივა გაუმჯობესდა სტაბილურიდან პოზიტიურამდე.
რაც შეეხება სამეულში შემავალი სხვა სააგენტოების შეფასებას,
Standard & Poor’s-მა 2005 წლის დეკემბერში საქართველოს B+ რეიტინგი მიანიჭა, პოზიტიური პერსპექტივით, ბოლო (2011 წლის ნოემბერი) შეფასებით კი რეიტინგი BB-საფეხურზე შეფასდა სტაბილური პერსპექტივით. შემდგომ პერიოდში Standard & Poor’s-ს საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი არ განუახლებია. Moody's-მა კი საქართველოს საკრედიტო რეიტინგი პირველად 2010 წლის ოქტომბერში შეაფასა და Ba3 რეიტინგი მიანიჭა სტაბილური პერსპექტივით, ბოლო შეფასებით (2017 წლის სექტემბერი) კი Ba2 საფეხურამდე გააუმჯობესა სტაბილური პერსპექტივით. აღნიშნული პოზიცია შეესაბამება Fitch-ის ბოლო შეფასებას და საშუალო მაჩვენებელია.
პოტენციური მსესხებლის საკრედიტო რისკიანობის შეფასება, რომელიც აღწერს სუბიექტის, მათ შორის ცალკეული ქვეყნის, შესაძლებლობას/უნარს მოემსახუროს საკუთარ ვალდებულებებს.
[2] რეიტინგში იერარქია განისაზღვრება შემდეგი პრინციპით: 1. სიმბოლოთა ანბანური რიგითობა - A უფრო მაღალი საფეხურია ვიდრე B ან B-ს ნებისმიერი კომბინაცია (B-,B,B+,BB-,BB,BB+,BBB-,BBB, BBB+) ანალოგიურად დანარჩენი სიმბოლოებისათვის. 2. სიმბოლოთა რაოდენობა - რაც მეტია ასოების რაოდენობა მით მაღალია რეიტინგი, მაგ BBB უფრო მაღალი საფეხურია ვიდრე ორი ან ერთი ერთეული B-ს ნებისმიერი კომბინაცია (B-,B,B+,BB-,BB,BB+) ანალოგიურად დანარჩენი სიმბოლოებისათვის. 3. „+“ უფრო მაღალი საფეხურია ვიდრე „-„ მაგ. B უფრო დაბალი საფეხურია ვიდრე “B+” და უფრო მაღალი ვიდრე “B-“, ანალოგიურად დანარჩენი სიმბოლოებისათვის.

Verdict: Dimitri Kumsishvili’s statement is TRUE.
On 16 March 2018 the Fitch credit rating agency published Georgia’s latest credit rating assessment. Fitch kept Georgia’s BB- credit rating unchanged although rating prospects did improve and the BB- stable was changed to a BB- positive which is the best result Georgia has achieved thus far. The BB- positive assessment was first granted to Georgia in October 2014 although Fitch did lower the positive level back to a stable level in April 2015. Therefore, Georgia returned to its historical credit ranking peak at the beginning of 2018. Of note is that BB- is an average assessment. Georgia still has 12 more steps to pass before reaching the highest rating (AAA).
Analysis The Deputy Prime Minister and Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, whilst speaking about the country’s economic situation, stated
that the Fitch credit rating agency improved Georgia’s credit rating prospect which indicates the economy’s resilience and buoyancy against shocks.
Countries compete in the world economy to attract foreign capital. Developing or less developed nations, which have their own limited resources, are particularly dependent upon foreign capital. In turn, creditors and investors make their choices by taking into account the rate of return and stability. In other words, they make calculations vis-à-vis possible profits and risks. The lower the risks (higher reliability), the lower the rate of return for the creditor or investor of the capital. Together with decreased risks, interest rates on credit resources also decline.
A country’s credit rating gives investors information about risk factors associated with investments in certain countries as well as the reliability of these countries. Dozens of agencies publish credit ratings although Standard & Poor’s (S&P), Moody’s and Fitch
are the most influential and famous among them. Each credit rating agency employs its own methodology although basic indicators are the same and include economic indicators as well as a country’s domestic and foreign policies, regional processes and the environment. Political and economic stability is a necessary precondition for achieving a positive credit rating.
The Fitch credit rating agency divides credit rating levels using letters of the Latin alphabet where D is the lowest and AAA is the highest.[1]
Apart from the rating itself, rating prospects are also important. A rating prospect can be negative, stable or positive and indicates the expected direction of change in the rating in the nearest future.
The Fitch credit rating agency made its first assessment of Georgia’s credit rating in July 2007. As a result, Georgia was given a BB- rating with a stable prospect. BB- is an average assessment. There are 12 more steps between the BB- and the highest level of AAA.
Georgia’s Credit Rating – Fitch Credit Rating Agency
Date Rating Prospect
18.07.2007 BB- Stable
08.08.2008 B+ Negative
07.04.2009 B+ Negative
26.08.2009 B+ Stable
03.03.2011 B+ Positive
15.12.2011 BB- Stable
17.10.2014 BB- Positive
20.04.2015 BB- Stable
16.03.2018 BB- Positive
As a result of the 2008 Russia-Georgia war, Georgia’s credit rating naturally worsened and declined to B+ (negative). Georgia returned to its pre-crisis position in December 2011 when Fitch again granted Georgia a BB- rating with a stable prospect. In October 2014, Georgia’s credit rating prospect improved and changed to positive although lowered to stable in April 2015. As of the March 2018 assessment, Georgia’s credit rating again returned to its best result of 2014 and the country was again granted a BB- rating with a positive prospect. To summaries, it can be said that Georgia has not advanced in the ratings since July 2017 but the rating prospect was improved from stable to positive.
In regard to the assessment
of other credit rating agencies from the “big three” group, Standard & Poor’s gave Georgia a B+ rating with a positive perspective in December 2005 whilst in the latest assessment (November 2011), Georgia’s credit rating was given a BB- with a stable prospect. Since then, Standard & Poor’s has not updated Georgia’s credit rating. Moody’s credit rating agency published its first assessment of Georgia’s credit rating in October 2010 and gave the country a Ba3 rating with a stable prospect whilst in the latest assessment (September 2017), Georgia’s credit rating was improved to the Ba2 level with a stable prospect. This position corresponds to Fitch’s latest assessment and constitutes an average indicator.
[1] The rating hierarchy is defined in the following way: 1. Alphabetical sequence of letters – A is a higher level than B or any combination of B (B-, B, B+, BB-, BB, BB+, BBB-, BBB, BBB+). The same applies to other letters. 2. Number of letters – more letters indicate a higher rating. For instance, BBB is a higher level as compared to any combination with one or two Bs (B-, B, B+, BB-, BB, BB+) and the same applies to other letters. 3. “+” is a higher level than “-.“ For instance, B is a lower level as compared to B+ and a higher level as compared to B-. The same applies to another letters.