ვერდიქტი: ფაქტ-მეტრის დასკვნით, გიორგი კვირიკაშვილის განცხადება არის მეტწილად სიმართლე.
რეზიუმე: 2018 წლის თებერვალში საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ 864 მლნ დოლარი შეადგინა, საიდანაც 224 მლნ დოლარი ექსპორტზე, ხოლო 640 მლნ იმპორტზე მოდის. ამდენად, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, ექსპორტი 25%-ით, ხოლო იმპორტი 9%-ით არის გაზრდილი, თუმცა, აღნიშნული სხვაობა ზრდის ტემპში წმინდა ექსპორტის ზრდისთვის არასაკმარისი აღმოჩნდა და მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი, გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით, 1.5%-ით გაუარესდა.
2018 წლის თებერვალში წმინდა ფულადი გზავნილების ოდენობამ 95 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიურ პერიოდის მონაცემს 20.6%-ით აღემატება. 27%-ით იმატა საქართველოში შემოსული ტურისტების ნაკადმაც და 177 ათას ადამიანს მიაღწია, რაც ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების 40%-ია. 2018 წლის განმავლობაში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების სტატისტიკა ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომი არ არის, თუმცა ტურისტთა გაზრდილი ნაკადის პირობებში, სავარაუდოა, რომ შემოსავლების ცვლილებასაც დადებითი ტენდენცია ექნება.
სრულყოფილი ანალიზისთვის მნიშვნელოვანია პრემიერ-მინისტრის მიერ დასახელებული პარამეტრების განხილვა შესაბამისი პერიოდის მშპ-თან მიმართებაში, თუმცა ცალკეული მონაცემები ამ ეტაპზე ხელმისაწვდომი არ არის. მიუხედავად ამისა, გიორგი კვირიკაშვილი დასახელებულ მონაცემებზე საუბრისას ხაზს უსვამს, რომ ხსენებული პოზიტიური ცვლილებები ეკონომიკურ ზრდაზე დადებითი გავლენის მატარებელია, რაც სიმართლეს შეესაბამება, გამონაკლისს წარმოადგენს ფულადი გზავნილები რომლის წმინდა ეფექტი ეკონომიკის ზრდაზე ცალსახა არ არის.
მიმდინარე წლის 4 აპრილს საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა გიორგი კვირიკაშვილმა განაცხადა: „2018 წლის თებერვალში პოზიტიური დინამიკა მნიშვნელოვანწილად განაპირობა საგარეო ვაჭრობის გაუმჯობესებულმა მონაცემებმა. კერძოდ, 2018 წლის თებერვალში ექსპორტი გაიზარდა 25%-ით, იმპორტი 8.7%-ით. გაიზარდა შემოსავლები საერთაშორისო ტურიზმიდან. ზრდის ხელშემწყობ სხვა ფაქტორებს რაც შეეხება, 20.6%-ით გაიზარდა წმინდა ფულადი გზავნილების მაჩვენებელი“.
მიმდინარე წლის თებერვალში საქართველოს მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდამ 5.5% შეადგინა, რაც იანვრის თვის მაჩვენებელს 1.1% პუნქტით აღემატება, იანვარ-თებერვლის ეკონომიკური ზრდის საშუალო ნიშნული კი 4.9%-ია. გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით მნიშვნელოვანი ზრდა დაფიქსირდა დამამუშავებელ მრეწველობაში, კომუნალურ, სოციალურ, პერსონალურ მომსახურებაში, უძრავი ქონებით ოპერაციებსა და ვაჭრობაში.
2018 წლის თებერვალში დადებითია საგარეო ვაჭრობის მონაცემების ცვლილების ტენდენცია. თებერვალში საქართველოს საგარეო სავაჭრო ბრუნვამ (ექსპორტისა და იმპორტის ჯამმა) 863.7 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლის ანალოგიურ მაჩვენებლზე 21%-ით მეტია. აქედან ექსპორტი 223.7 მლნ, ხოლო იმპორტი 640.7 მლნ დოლარი იყო, რაც 2017 წლის თებერვლის ნიშნულებს შესაბამისად 25%-ითა და 9%-ით აღემატება. თუმცა, აღსანიშნავია, რომ ექსპორტისა და იპორტის ზრდის ტემპებს შორის განსხვავება, გასული პერიოდის შესაბამის მონაცემთან შედარებით, წმინდა ექსპორტის (ექსპორტს გამოკლებული იმპორტი) გასაზრდელად საკმარისი არ აღმოჩნდა და მიმდინარე ანგარიშის დეფიციტი 1.5%-ით გაუარესდა (2017 წლის თებერვალში ანალოგიური მაჩვენებლის გაუარესება 12%-მდე იყო).
2018 წლის თებერვალში ტოპ იმპორტული საქონელი იყო ნავთობი და ნავთობპროდუქტები, სპილენძის მადნები, მსუბუქი ავტომობილები და სამკურნალო საშუალებები. აღნიშნულ პერიოდში საქართველოში პროდუქციის ყველაზე მეტი იმპორტი თურქეთიდან, რუსეთიდან, აზერბაიჯანიდან, ჩინეთიდან და უკრაინიდან განხორციელდა.
2018 წლის თებერვალი საექსპორტო პროდუქციის ხუთეულში სპილენძის მადნები, მსუბუქი ავტომობილები, ფეროშენადნობები, ღვინოები და სასუქები. აქედან გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან მიმართებით 63%-ით გაიზარდა სპილენძის მადნის ექსპორტი. 4-ჯერ მოიმატა სასუქის ექსპორტმა, ხოლო 162%-ით გაიზარდა მსუბუქი ავტომობილების ექსპორტი (რეექსპორტი).
ცხრილი 1: საქართველოს საგარეო ვაჭრობის სტატისტიკა 2016-2018 წლების იანვარ-თებერვალში
სხვა დასახელებული მაჩვენებლებისაგან განსხვავებით ცალსახა არაა ფულადი გზავნილების გავლენა მშპ-ის ზრდაზე. განვითარებადი ქვეყნების შემთხვევაში აღნიშნულ ნაკადების სოციალური ეფექტი მეტად არის გამოკვეთილი ვიდრე მისი უნარი - წაახალისოს ეკონომიკა. როგორც წესი ეკონომიკურ ზრდაზე რა გავლენის მატარებელია ფულადი გზავნილები დიდწილადაა დამოკიდებული იმაზე, თუ როგორ იხარჯება ეს სახსრები. აღნიშნული გავლენის ანალიზი სცდება მოცემული სტატიის ფარგლებს, თუმცა ფულადი გზავნილების ძირითადი ნაკადები სავარაუდოა მოხმარებას ზრდიდეს. საქართელოს მოხმარებაში იმპორტის მაღალი წილის გათვალისწინებით კი ადგილობრივი მოთხოვნის წახალისება იმპორტის ზრდას განაპირობებს.
2018 წლის თებერვალში წმინდა ფულადი გზავნილების მაჩვენებლმა საქართველოში 95 მლნ დოლარი შეადგინა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მონაცემს 20.6%-ით აღემატება. აღნიშნული ზრდა გასული ერთი წლის ზრდის საშულო ტენდენციას ემთხვევა და ყველაზე მაღალი მონაცემი არ არის. ამ მხრივ გამორჩეული იყო იანვრის თვის ნიშნული, რაც აბსოლუტურ მაჩვენებლებში თებერვლის თვის მაჩვენებელს მცირედით ჩამოუვარდებოდა, თუმცა გასული წლის შესაბამისი პერიოდის წმინდა ფულადი გზავნილების ოდენობას 34.7%-ით აღემატებოდა.  2018 წლის თებერვლის თვის წმინდა გზავნილების სტატისტიკიდან გადმორიცხული თანხის რაოდენობა 114 მლნ დოლარი იყო, ხოლო 19 მლნ დოლარი გადარიცხული თანხის მოცულობამ შეადგინა.
მნიშვნელოვანია, რომ ქვეყნების მიხედვით ფულადი გზავნილების სტატისტიკაში, თებერვლის თვეში, გასული თვეების მსგავსად, ლიდერობს რუსეთი. მიუხედავად ამისა, 2018 წლის თებერვლის თვის მთლიანი გზავნილების რაოდენობაში რუსეთთან ფულადი გზავნილების წილი 29%-ია, რასაც 6% პუნქტით აღემატება ევროკავშირთან ფულადი გზავნილების წილი და 35%-ს შეადგენს.
გრაფიკი 1: წმინდა ფულადი გზავნილები (მლნ დოლარი, %)
2018 წლის თებერვალში საქართველოში შემოსული ვიზიტორების რიცხვი გასული წლის ანალოგიურ პერიოდთან შედარებით 20%-ით გაიზარდა და 441 ათასი შეადგინა, აქედან ტურისტების[1] რაოდენობა 40%-ია და 177 ათასს უტოლდება, რაც თავის მხრივ, 27%-ით აღემატება 2017 წლის თებერვლის მონაცემს. აღსანიშნავია, რომ 2018 წლის განმავლობაში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავლების სტატისტიკა ამ დროისთვის ხელმისაწვდომი არ არის. მიუხედავად ამისა, შეგვიძლია, 2018 წლის თებერვალში ტურიზმიდან მიღებული შემოსავალის ზრდა ვივარაუდოთ, ამ პერიოდში შემოსული ტურისტების გაზრდილი ნაკადის ფონზე, რაც ასევე დადებითად აისახებოდა შესაბამისი თვის ეკონომიკური ზრდის მაჩვენებლზე.
საგარეო ვაჭრობისა და ფულადი გზავნილების მონაცემების რეალური სიდიდის შესაფასებლად ამ მაჩვენებლების მხოლოდ აბსოლუტურ რიცხვებში განხილვა და შედარება საკმარისი არ არის და არსებითია მათი განხილვა მთლიან შიდა პროდუქტთან მიმართებით. თუმცა, ამ სტატიაში მოცემული ანალიზი ამგვარი მიდგომით ვერ განხორციელდება, რადგან ამ ეტაპზე 2018 წლის მთლიანი შიდა პროდუქტის რიცხობრივი ნიშნული ხელმისაწვდომი არ არის.
[1] ტურისტად მიიჩნევა ისეთი ვიზიტორი, რომელიც საქართველოში 24 საათსა და მეტს გაატარებს.
| 2016 | 2017 | 2018 | ||||||||
| აბს. რიცხვი (მლნ დოლარი) | ზრდა (%) | აბს. რიცხვი | ზრდა | აბს. რიცხვი | ზრდა | |||||
| ექსპორტი | იანვარი | 122,2 | -21% | 176,8 | 45% | 222,7 | 26% | |||
| თებერვალი | 158,4 | -5% | 178,9 | 13% | 223,7 | 25% | ||||
| იმპორტი | იანვარი | 411,9 | -24% | 502,6 | 22% | 597,0 | 19% | |||
| თებერვალი | 524,2 | -10% | 589 | 12% | 640,0 | 9% | ||||
| სავაჭრო ბრუნვა | იანვარი | 534,1 | -23% | 679,4 | 27% | 819,8 | 21% | |||
| თებერვალი | 682,6 | -9% | 767,9 | 12% | 863,7 | 12% | ||||

Verdict: FactCheck concludes that Giorgi Kvirikashvili’s statement is MOSTLY TRUE.   Summary: Georgia’s foreign trade turnover amounted to USD 864 million in February 2018 with USD 224 million falling on export and USD 640 million on import. Therefore, compared to the analogous period of the last year, export increased by 25% whilst import increased by 9%. The difference in the growth rate, however, turned out to be insufficient for the increase in net export so the account deficit of the current year worsened by 1.5% as compared to the same period of the previous year. In February 2018, net remittances amounted to USD 95 million which exceeds the analogous amount from the last year by 20.6%. A 27% increase was recorded in the flow of tourists to Georgia with 177,000 more arrivals accounting for 40% of all of the visitors who entered the country. Statistics for revenues received from tourism in 2018 are not available at this point; however, considering the increased flow of tourists, it is likely to have undergone a positive trend. In order to comprehensively analyse the parameters mentioned by the Prime Minister, it is important to consider them in relation to the GDP of the respective period; however, relevant data are currently available. Nevertheless, Giorgi Kvirikashvili, whilst speaking about the indicators, underlined that the positive changes exert a positive influence on the country’s economic growth. This is true with remittances being the only exception as their effect on economic growth is not evident.   Analysis On 4 April 2018, the Prime Minister of Georgia, Giorgi Kvirikashvili, stated: “The positive dynamic in February 2018 was, to a large extent, due to improved foreign trade indicators. Namely, in February 2018, export increased by 25% and import by 8.7%. Revenues from international tourism grew as well. As for the other factors contributing to the growth, there has been a 20.6% growth in net remittances received.” In February 2018, Georgia’s GDP grew by 5.5% which exceeds the January indicator by 1.1% points whilst the average economic growth rate for January-February is 4.9%. Significant growth was recorded in the processing industry, utilities, social and personal services, operations with real estate and trade. There was a positive trend of change in foreign trade indicators in February 2018 with Georgia’s foreign trade turnover (total of export and import) constituting USD 863.7 million which is higher than the analogous indicator for last year by 21%. From the amount of gross turnover, the share of export was USD 223.7 million whilst the share of import amounted to USD 640.7 million. These figures are higher than those of February 2017’s indicators by 25% and 9%, respectively. However, it is noteworthy that the difference between the growth rates of export and import turned out to be insufficient to increase the amount of net export (export minus import) as compared to the analogous period of the previous year – the current account deficit deteriorated by 1.5% (in February 2017 the analogous deterioration of the indicator was up to 12%). In February 2018, oil and oil products, copper ores, cars and medication dominated imported products. The largest share of import in this period came from Turkey, Russia, Azerbaijan, China and Ukraine. In February 2018, copper ores, cars, ferroalloys, wines and fertilisers were the top five exported products. The export of copper ores increased by 63% as compared to the analogous period of the previous year. The export of fertilisers increased four times whereas car export (re-export) increased by 162%.   Table 1: Georgia’s Foreign Trade Statistics in January-February, 2016-2018
2016 2017 2018
Absolute Number (USD million) Growth (%) Absolute Number Growth Absolute Number Growth
Export January 122,2 -21% 176,8 45% 222,7 26%
February 158,4 -5% 178,9 13% 223,7 25%
Import January 411,9 -24% 502,6 22% 597,0 19%
February 524,2 -10% 589 12% 640,0 9%
Trade Turnover January 534,1 -23% 679,4 27% 819,8 21%
February 682,6 -9% 767,9 12% 863,7 12%
Source: National Statistics Office of Georgia (Geostat)   Unlike the other indicators that were mentioned, the effect of remittances on GDP growth is not evident. In the case of developing countries, the social effect of remittances is more visible rather than their ability to foster economic growth. In general, the effect of remittances on economic growth is conditional on how the received money is spent. An analysis of this correlation does not fall within the boundaries of this article; however, the main flows of remittances are likely to increase consumption. Considering the high share of import in consumption in Georgia, fostering demand at the local level will result in increased import. In February 2018, the amount of remittances received by Georgia amounted to USD 95 million which is 20.6% more than the analogous indicator from the previous year. This growth is in line with the average growth trend of the previous year. It is not the highest amount of remittances received. In this respect, January’s indicator was exceptional in that it fell behind February in absolute terms but exceeded the analogous indicator from the previous year by 34.7%. According to February 2018’s data on net remittances, the amount of remittances received was USD 114 million whereas the amount of remittances sent equalled USD 19 million. Russia leads the list of countries by remittances in February just as in the previous months. Nevertheless, the share of Russian remittances in February 2018 is 29% which is 6% less than remittances from the EU with a 35% share.   Graph 1: Net Remittances (USD million, %) gra Source:  National Bank of Georgia   In February 2018, the number of visitors who entered Georgia increased by 20% as compared to the analogous indicator from the previous year and amounted to 441,000 with tourists[1] accounting for 40% of the figure at 177,000 which, in turn, is 27% more as compared to the February 2017 indicator. Data for tourism revenues in 2018 are not yet available and so it is impossible to discuss this issue. Nevertheless, we can estimate an increased revenue from tourism in February 2018 in light of the increased inflow of tourists in this period which would also be positively reflected in the economic growth for the respective month. In order to evaluate the real magnitude of the foreign trade and remittances indicators, it is not enough to discuss and compare them in absolute numbers – it is essential to discuss them in relation to the GDP. However, such an analysis cannot be made in this article as the GDP figure for 2018 is currently unavailable.   [1] A visitor who spends 24 hours or more in Georgia is considered to be a tourist.