ვერდიქტი: დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადება არის სიმართლე.
რეზიუმე: 2017 წლის 12 თვის განმავლობაში საქართველოს აეროპორტების სერვისით სულ 4.07 მილიონმა ადამიანმა ისარგებლა, რაც მართლაც რეკორდული რიცხვია. 2016 წლისთვის აღნიშნული მაჩვენებელი 2.84 მლნ-ს შეადგენდა. შესაბამისად, საქართველოს ყველა აეროპორტში მგზავრთა ჯამური ზრდა 2017 წელს 43% იყო. გასული წელი უპრეცედენტო იყო ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების რაოდენობის კუთხითაც. ქვეყნის საზღვარი შარშან 7.6 მილიონმა ვიზიტორმა გადმოკვეთა, რაც 2016 წლის შესაბამის ნიშნულს 19%-ით აღემატება. აღსანიშნავია, რომ ვიზიტორების ზრდის მაჩვენებელი გასული წლის ანალოგიურ მონაცემს 11 პროცენტული პუნქტით აჭარბებს.
მიმდინარე წლის 22 თებერვალს საქართველოს ეკონომიკის მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა განაცხადა: „გასული წელი რეკორდული იყო საქართველოს საავიაციო ბაზრისთვის. საქართველოს ყველა აეროპორტში [მგზავრების] ჯამურმა ზრდამ 46% შეადგინა. აღსანიშნავია, რომ საქართველოში 7 მილიონ საერთაშორისო ვიზიტორზე მეტი ჩამოვიდა“.
საქართველოს აეროპორტებში მგზავრთა ნაკადის სტატისტიკას ტურიზმის ეროვნული ადიმინისტრაცია საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტოზე დაყრდნობით აქვეყნებს. ადმინისტრაციის ინფორმაციით, გასული წლის განმავლობაში საქართველოს აეროპორტების მომსახურებით 4.07 მლნ ადამიანმა ისარგებლა, რაც 2016 წლის ანალოგიურ ნიშნულს 43%-ით (1.23 მლნ-ით) აღემატება. მგზავრთა აღნიშნული რაოდენობა და ზრდის ტემპი უპრეცედენტოა (მსგავსი სტატისტიკური მონაცემები 2010 წლიდან არის ხელმისაწვდომი).
გასულ წელს მგზავრთა უმრავლესობას თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი მოემსახურა. მისი სერვისით 3.16 მლნ მგზავრმა ისარგებლა, რაც წინა წლის შესაბამის მონაცემს 40%-ით აღემატებოდა, თუმცა ეს ნაზრდი სხვა აეროპორტების მონაცემებთან შედარებით დაბალია. მგზავრთა ნაკადი ყველაზე მეტად მესტიის თამარ მეფის აეროპორტში გაიზარდა (72%), მნიშვნელოვნად იმატა მომხმარებლების რიცხვმა ბათუმისა (59%) და ქუთაისის (49%) აეროპორტებში. 2017 წელს ამოქმედდა ამბროლაურის აეროპორტი და ამ დრომდე მისი სერვისით 1 723 ადამიანმა ისარგებლა.
2017 წელს საქართველოს საჰაერო სივრცეში 144 626 გადაფრენა განხორციელდა, რაც წინა წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 12.6%-ით აღემატება.
ცხრილი 1: მგზავრთა ნაკადის სტატისტიკა საქართველოს აეროპორტებში, 2016-2017 წლები (ათასი კაცი, %)
წყარო: საქართველოს ტურიზმის ეროვნული დეპარტამენტი, საქართველოს სამოქალაქო ავიაციის სააგენტო
საზღვრის კვეთის სტატისტიკაზე საუბრისას მნიშვნელოვანია ერთმანეთისგან გავმიჯნოთ ტურისტისა და ვიზიტორის ცნება. ვიზიტორად საქართველოში შემოსული ყველა უცხოელი მოგზაური მიიჩნევა, მათ შორის ის ადამიანებიც, რომლებიც ქვეყანაში 24 საათზე ნაკლები დროით ან ტრანზიტით იმყოფებოდნენ. ტურისტი კი ის საერთაშორისო ვიზიტორია, რომელმაც საქართველოში 24 საათი და მეტი გაატარა.
საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს ინფორმაციით, 2017 წელს საქართველოს საზღვარი 7.55 მლნ ადამიანმა გადმოკვეთა, რაც გასული წლის ანალოგიურ მონაცემზე 18.8%-ით მეტია. აქედან, 24 საათით ან მეტით ქვეყანაში 3.5 მლნ ტურისტი შემოვიდა, რაც ვიზიტორების დაფიქსირებული ჯამური რაოდენობის 46%-ს შეადგენს. 2017 წელს ერთდღიანი ვიზიტით საქართველოში 2.39 მლნ, ხოლო ტრანზიტით 1.69 მლნ ადამიანი შემოვიდა. საქართველოში ყველაზე მეტი ვიზიტი 2017 წელს სომხეთიდან განხორციელდა (1.71 მლნ). სომხეთს აზერბაიჯანი (1.69 მლნ), რუსეთი (1.39 მლნ), თურქეთი (1.25 მლნ) და ირანი (322 ათასი) მოსდევენ. ქვეყანაში შემოსული ვიზიტორების სტატისტიკა უკანასკნელი 11 წლის განმავლობაში ყოველწლიურად მზარდია. მსოფლიო ბანკის მონაცემებით, 2006-2016 წლებში ვიზიტორების ზრდის დინამიკით საქართველო მსოფლიოში მე-3 ადგილს ბელარუსიისა და ბუტანის შემდეგ იკავებს.
გრაფიკი 1: საქართველოში შემოსული ვიზიტორების სტატისტიკა, 2012-2017 წლები (მლნ კაცი, %)
მნიშვნელოვანია, რომ ვიზიტორების რაოდენობასთან ერთად მუდმივად იზრდება ტურიზმისგან მიღებული შემოსავლები. 2017 წლის სამი კვარტლის მონაცემებით, ტურიზმისგან მიღებულმა შემოსავალმა 2.17 მლრდ აშშ დოლარი შეადგინა, რაც გასული წლების სრული პერიოდის მაჩვენებლებსაც კი აღემატება.
| მგზავრები | ||||
| აეროპორტები | 2016 | 2017 | ცვლილება | ცვლილება % |
| სულ | 2 840 469 | 4 073 959 | 1 233 490 | 43% |
| თბილისის საერთაშორისო აეროპორტი | 2 252 535 | 3 164 139 | 911 604 | 40% |
| ბათუმის საერთაშორისო აეროპორტი | 312 357 | 495 668 | 183 311 | 59% |
| ქუთაისის საერთაშორისო აეროპორტი | 271 363 | 405 173 | 133 810 | 49% |
| მესტიის თამარ მეფის აეროპორტი | 4 214 | 7 256 | 3 042 | 72% |
| ამბროლაურის აეროპორტი | 0 | 1 723 | 1 723 | |

Verdict: Dimitri Kumsishvili’s statement is TRUE.   Resume: A total of 4.07 million people used the services of Georgian airports in 2017 which is indeed a record-breaking number. The number in 2016 was 2.84 million. Therefore, the total growth in the number of passengers at all Georgian airports in 2017 was 43%. Last year was unprecedented in terms of the number of visitors coming to the country as well. Some 7.6 million visitors crossed Georgia’s border in 2017 which is 19% more as compared to the previous year’s figure. Of note is that the visitor growth rate is 11 percentage points higher as compared to the same figure for 2016.   Analysis On 22 February 2018, the Minister of Economy and Sustainable Development of Georgia, Dimitri Kumsishvili, stated: “Last year was a record-breaking one for Georgia’s aviation market… The total growth of the number of passengers at all Georgian airports constituted 46%. Of note is that more than 7 million international visitors came to Georgia.” Based on the data of the Georgian Civil Aviation Agency, the Georgian National Tourism Administration publishes statistics of passenger flow at Georgia’s airports. In accordance with the Administration’s information, 4.07 million people used the services of Georgia’s airports which is 43% (1.23 million) more as compared to the same figure for 2016. The amount and passenger growth rate are unprecedented (these types of statistical data have been available since 2010). Of the passengers coming to Georgia, the majority used Tbilisi International Airport which served 3.16 million passengers and is 40% more as compared to the same figure of the previous year. This growth rate, however, is lower as compared to those of the country’s other airports. The highest growth rate of passengers was registered at Mestia’s King Tamar Airport (72%) whilst the number of passengers grew significantly at the Batumi (59%) and Kutaisi (49%) airports. The Ambrolauri airport was opened in 2017 with 1,723 people having taken flights through the new facility. In 2017, 144,626 flights were recorded in Georgia’s airspace which is 12.6% more as compared to the same figure of the previous year.   Table 1: Passenger Flow Statistics at Georgia’s Airports in 2016-2017 (thousand people, %)
Passengers
Airports 2016 2017 Difference Difference %
Total 2,840,469 4,073,959 1,233,490 43%
Tbilisi International Airport 2,252,535 3,164,139 911,604 40%
Batumi International Airport 312,357 495,668 183,311 59%
Kutaisi International Airport 271,363 405,173 133,810 49%
Mestia King Tamar Airport 4,214 7,256 3,042 72%
Ambrolauri Airport 0 1,723 1,723
Source: Georgian National Tourism Administration, Georgian Civil Aviation Agency   When discussing border crossing statistics, it is important to differentiate between a tourist and a visitor. All foreign nationals entering Georgia, including those who spent less than 24 hours or were in transit, are considered as visitors whilst a tourist is an international visitor who spent 24 hours or more in Georgia. In accordance with the information of the Ministry of Internal Affairs of Georgia, 7.55 million people crossed Georgia’s border which is 18.8% more as compared to the same figure of the previous year. Of that number, 3.5 million tourists spent 24 hours or more in the country which constitutes 46% of the total number of visitors. In 2017, 2.39 million people visited Georgia for one day whilst 1.69 million used it as a transit route. The largest number of visitors to Georgia came from Armenia (1.71 million) which was followed by Azerbaijan (1.69 million), Russia (1.39 million), Turkey (1.25 million) and Iran (332,000). In the last 11 years, the number of visitors coming to Georgia has been increasing annually. In accordance with the World Bank’s data, Georgia is ranked 3rd after Belarus and Bhutan in terms of the visitor growth dynamic in 2006-2016.   Graph 1: Statistics of Visitors Coming to Georgia in 2012-2017 (million people, %) image001 Source: Ministry of Internal Affairs of Georgia   Of importance is that, together with the number of visitors, tourism incomes have been increasing steadily. In accordance with the data for the first three quarters of 2017, tourism incomes amounted to USD 2.17 billion which already exceeds the total tourism income figures for 2016.