ვერდიქტი: ვებგვერდ „საქართველო და მსოფლიოს“ მიერ გავრცელებული ინფორმაცია, ევროკავშირში შესვლის შემდეგ ბულგარეთისა და რუმინეთის ეკონომიკის კოლაფსის შესახებ, არის ყალბი.
რეზიუმე: სააგენტო „საქართველო და მსოფლიომ“ გაავრცელა სტატია სათაურით „ბულგარეთისა და რუმინეთის ეკონომიკების კრახი ევროკავშირში შესვლის შემდეგ“. ინფორმაცია ქმნის შთაბეჭდილებას, რომ მასში განხილულია ევროკავშირში გაერთიანების ეფექტი ბულგარეთისა და რუმინეთის ეკონომიკურ განვითარებაზე. მიუხედავად სათაურისა, სტატია არაფერს ამბობს კონკრეტულ პარამეტრებზე, რაც ბულგარეთისა და რუმინეთის ეკონომიკების კრახის შესაფასებლად გამოდგებოდა. გარდა ამისა, მოცემულ ანალიზში „საქართველო და მსოფლიო“ არასანდო წყაროზე დაყრდნობით აფასებს, ერთი მხრივ, რუმინეთის სახელმწიფო ნავთობკომპანიის პრივატიზების ფაქტსა და ბულგარეთის მოსახლეობის ამჟამინდელ განწყობებს, თუმცა ამ ინფორმაციების ავთენტურობაზე მითითება ანალიზის არც ქართულ და არც ორიგინალ, რუსულ ვერსიაში არ გვხვდება. ამდენად, სავარაუდოა, რომ სტატია გამიზნულად ავრცელებს გადაუმოწმებელ ინფორმაციას, რათა ყალბი მაგალითების ჩვენებით საზოგადოებაში ევროკავშირში გაერთიანების შესახებ ნეგატიური განწყობა შექმნას.
რუმინეთი და ბულგარეთი ევროგაერთიანების წევრები 2007 წლის გაფართოვების შედეგად გახდნენ. 2016 წლის ფაქტობრივი მდგომარეობით, რუმინეთის ეკონომიკა 187 მლრდ დოლარი იყო, რაც 2006 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 64 მლრდ დოლარით აჭარბებს. ბულგარეთის შემთხვევაში ეკონომიკა ევროკავშირის წევრობამდე მდგომარეობასთან შედარებით 20 მლრდ დოლარითაა გაზრდილი, ქვეყნის მშპ 2016 წელს 53 მლრდ დოლარი იყო. ასევე, 2016 წლის მდგომარეობით, რუმინეთში ერთ სულ მოსახლეზე მშპ 9.4 ათას დოლარს, ბულგარეთში კი 7.3 ათას დოლარს აღწევდა. 2017 წლის აგვისტოს მონაცემებით, რუმინეთში უმუშევრობის დონე 5.1%, ხოლო ბულგარეთში 6.2%-ია (შედარებისთვის, უმუშევრობის დონე საქართველოში 2016 წელს 11.8% იყო) .
მსოფლიო ბანკის ეკონომიკური ზრდის ისტორიული სტატისტიკა აჩვენებს, რომ ბულგარეთსა და რუმინეთს მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდის ყველაზე მაღალი პროცენტული მნიშვნელობა ევროკავშირის წევრობის შემდეგ დაუფიქსირდათ. ბულგარეთს 2007 წელს 7.7%-ის, ხოლო რუმინეთს 2008 წელს 8.5%-ის სახით. 2009 წლის მსოფლიო ეკონომიკურმა კრიზისმა უარყოფითი გავლენა იქონია ბულგარეთისა და რუმინეთის ეკონომიკურ განვითარებაზეც, ამდენად, 2009 წლის შემდეგ, ორივე ქვეყანაში ეკონომიკური ზრდის ტემპი შენელებულია. უახლესი პროგნოზით, 2017 წელს რუმინეთისა და ბულგარეთის ეკონომიკურმა ზრდამ, შესაბამისად, 8.8% და 3.8% უნდა შეადგინოს (აღსანიშნავია, რომ ეკონომიკის ზრდასთან ერთად მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპის მიღწევა თანდათან რთულდება).
2007 წელს ბულგარეთში ერთ მოსახლეზე საშუალო წლიური შემოსავალი 8 758 ბულგარული ლევი იყო. 2017 წლამდე ეს მაჩვენებელი რეალურ გამოსახულებაში (ინფლაციის ტემპის გამოკლებით) 40%-ით გაიზარდა და 12 251 ლევი შეადგინა. რუმინეთში იგივე მაჩვენებელი, ევროკავშირში შესვლის შემდეგ 43.4%-ით გაიზარდა 33 707 რუმინული ლეი შეადგინა.
გრაფიკი 1: საშუალო წლიური შემოსავალი ერთ სულ მოსახლეზე ბულგარეთსა და რუმინეთში
2016 წლის ფაქტობრივი მონაცემებით, რუმინეთის ექსპორტის 75% ევროკავშირის ქვეყნებზე მოდიოდა, 3% თურქეთზე, ხოლო 2% რუსეთზე. იმპორტირებული პროდუქციის 77% კი რუმინეთში ევროკავშირიდან შედიოდა (5% ჩინეთიდან და 4% თურქეთიდან). ევროკავშირი რუმინეთში 2016 წელს 7.4 მლრდ ევროს ხარჯავდა, რაც რუმინეთის მთლიანი ეროვნული შემოსავლის 4.4%-ს შეადგენდა. ბულგარეთის მთავარი სავაჭრო პარტნიორი ასევე ევროკავშირია. 2016 წლის მდგომარეობით, ევროკავშირის ხარჯვამ ბულგარეთში ქვეყნის ეროვნული შემოსავლის 6.3% შეადგინა.
„საქართველო და მსოფლიოს“ სტატიაში გავრცელებული ინფორმაცია რუმინეთის ნავთობკომპანიის წამგებიანი პრივატიზების შესახებ კონფიდენციალურია და არ არის გავრცელებული სანდო წყაროზე დაყრდნობით.
მიუხედავად იმისა, რომ ევროკავშირის ქვეყნებს შორის ეკონომიკური მდგომარეობით რუმინეთი და ბულგარეთი მოწინავე პოზიციებს არ იკავებენ, მცდარია შეხედულება, რომ მათი ეკონომიკა ევროგაერთიანების წევრობის შემდეგ შემცირდა ან გაუარესდა. მეტიც, რუმინეთის შემთხვევაში 2017 წლის ეკონომიკური ზრდის მონაცემი ქვეყნისთვის საუკეთესო იქნება, რაც მას ევროპისა და ცენტრალური აზიის რეგიონში პირველობას მოუტანს.

Verdict: Information published at Georgia and the World’s website in regard to collapse of Bulgaria’s and Romania’s economies after their membership to the European Union is FALSE.
Resume: Information agency Georgia and the World has published an article entitled as “Collapse of Bulgaria’s and Romania’s Economies after their membership to the EU.” Information creates impression that it discusses the impact of EU membership upon Bulgaria’s and Romania’s economic development. In spite of the title, the aforementioned article does not include any specific figure which could possibly be used to assess the collapse of Bulgaria’s and Romania’s economies. At the same time, Georgia and the World’s article uses unreliable source to provide assessment of privatization of Romania’s state oil company and present public attitudes in Bulgaria’s population. However, those pieces of information are not authenticated neither in the Georgian analysis nor its original Russian version. Therefore, it is likely that the article deliberately spreads unverified information with fake cases attached to make negative public attitude towards the EU.
Romania and Bulgaria became the members of the European Union as a result of 2007 enlargement. As of 2016, Romania’s economy was USD 187 billion, which is USD 64 billion more as compared to the same figure of 2006. In case of Bulgaria, the country’s economy has increased by USD 20 billion as compared to period before Bulgaria’s EU membership and reached USD 53 billion. As of 2016, Romania’s gross domestic product (GDP) per capita was USD 9,400, whilst in Bulgaria that figure was USD 7,300. As of August 2017, unemployment rate in Romania is 5.1%, whilst in Bulgaria it is 6.2% (for comparison, unemployment rate in Georgia in 2016 was 11.8%).
World Bank’s historical statistics on economic growth demonstrates that Bulgaria and Romania have had their highest GDP growth highest after becoming members of the European Union. Bulgaria’s economic growth rate was 7.7% in 2007 and Romania’s economic growth rate was 8.5% in 2008. World Economic Crisis in 2009 negatively affected Bulgaria’s and Romania’s economic development. Therefore, since 2009 economic growth rate have slowed down after 2009. In accordance with the latest estimate, Romania’s and Bulgaria’s economic growth rate in 2017 will be 8.8% and 3.8% respectively (of note is that in light of economic growth it becomes increasingly difficult to achieve high economic growth rates).
In 2007, average annual income per capita was BGN 8,758. This figure rose by 40% in real terms (excluding inflation) and reached BGN 12,251. The same figure in Romania has increased by 43.4% since Romania’s accession to the EU and reached RON 33,707.
Graph 1: Annual Per Capita Income in Bulgaria and Romania
27718918_1600444690022343_1389322958_n
As of 2016 data, 75% of Romania’s exports were destined for the EU countries, 3% for Turkey and 2% for Russia, while 77% of Romania’s imports comes from the EU (5% from China and 4% from Turkey). The EU spent EUR 7.4 billion in Romania, which was 4.4% of the country’s total national income. EU is also the largest trade partner with Bulgaria. As of 2016, EU spending in Bulgaria constituted 6.3% of total national income.
Information given in Georgia and the World’s article in regard of damaging privatization of Romania’s state oil company is confidential and has not been published by any reliable source.
Even though neither Romania nor Romania is among the economic leaders of the EU, it is wrong to assume that their economies contracted or got worsened after the two countries had joined the EU. Moreover, in case of Romania, 2017 economic growth rate would be the best result for the country which will make Romania a leader in Europe and Central Asia region.