საქართველოს 2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის კომენტირებისას საქართველოს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ, გიორგი კაკაურიძემ განაცხადა: „თუ ჩვენ შევადარებთ 2017 და 2018 წლის მონაცემებს, დავინახავთ, რომ ვალის აღების მოცულობა მცირედით გაზრდილია, თუმცა ასევე მნიშვნელოვნად არის გაზრდილი ვალების დაფარვის მაჩვენებელიც. 760 მილიონი ლარის ოდენობით ვალის დაფარვა 2018 წელს მოხდება და ეს არის უპრეცედენტო... ვალს რაც შეეხება, ვალის აღება ხდება მხოლოდ ინფრასტრუქტურული პროექტების დასაფინანსებლად, რომელიც ძალიან მნიშვნელოვანია, როგორც ტურისტული, ასევე სატრანზიტო პოტენციალის გასაზრდელად“.
საქართველოს 2018 წლის სახელმწიფო ბიუჯეტის პროექტის შესაბამისად, 2018 წელს მთავრობა 2.04 მლრდ ლარის ვალს აიღებს, რაც 245 მლნ-ით აღემატება 2017 წლისთვის დაგეგმილ მაჩვენებელს.
ცხრილი 1: ვალის ცვლილების ტენდენცია, 2012-2018 წლები
როგორც ცხრილიდან ჩანს, საშინაო ვალის აღების მაჩვენებელი მიმდინარე წლის გეგმიური მონაცემის ნიშნულზე ნარჩუნდება და 400 მლნ ლარს შეადგენს. მთლიანი ვალის ზრდა კი, საგარეო ვალის ზრდითაა გამოწვეული. თავის მხრივ, საგარეო ვალდებულებების კომპონენტებიდან 120 მლნ-ით მცირდება ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტების მოცულობა და ზრდადია გრძელვადიანი, საინვესტიციო შეღავათიანი კრედიტების მუხლი.
ვალდებულებების ზრდის პარალელურად იზრდება ვალის დაფარვის მაჩვენებელი. 2018 წელს 790 მლნ-ის ოდენობით ვალის გადახდაა გათვალისწინებული, რაც 264 მლნ-ით აღემატება მიმდინარე წლის გეგმას და ბოლო წლების მანძილზე ვალის მომსახურებაზე გაწეული ხარჯის ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია. შესაბამისად, ვალის ცვლილება (ვალის ზრდისა და კლების სხვაობა) 2018 წლის ბიუჯეტის პროექტით 1 248 მლნ ლარს შეადგენს და 18.6 მლნ ლარით ნაკლებია 2017 წლის ანალოგიურ მონაცემზე.
იღებს თუ არა სახელმწიფო ვალს მხოლოდ ინფრასტრუქტურული პროექტების დასაფინანსებლად, ამის პასუხი ბიუჯეტის პროექტის მე-6 თავშია, საიდანაც ირკვევა, რომ ახალი ვალის 86%-ს (მილიარდ ლარზე მეტი) საქართველოს რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის სამინისტრო მიიღებს და სრულად დახარჯავს ინფრასტუქტურულ პროექტებზე. კრედიტიდან 22 მლნ ლარს თავდაცვის სამინისტრო მიიღებს იარაღის შესყიდვისთვის; 30.3 მლნ ლარს განათლების სამინისტრო მიიღებს საჯარო სკოლების რეაბილიტაციისთვის და ტექნიკურ უნივერსიტეტში ლაბორატორიის შექმნისთვის; 62.8 მლნ ლარს ენერგეტიკის სამინისტრო მიიღებს ენერგეტიკული ინფრასტრუქტურის გაუმჯობესებისათვის; 55 მლნ ლარის კრედიტს კი სოფლის მეურნეობის სამინისტრო მიიღებს. აქედან, 20 მლნ აგროკრედიტის პროგრამაზე დაიხარჯება (რაც არ არის ინფრასტრუქტურული ხარჯი), ხოლო 35 მლნ სამელიორაციო სისტემების მოდერნიზაციაზე. ჯამში გამოდის, რომ აღებული ვალის დაახლოებით 95% ინფრასტრუქტურული მიმართულების ხარჯებზე მიემართება.
ბიუჯეტის კლასიფიკაციის მიხედვით, 2018 წლის ბიუჯეტის პროექტში მიმდინარე შემოსავალი მიმდინარე ხარჯებზე 615.5 მლნ ლარით მეტია (საოპერაციო სალდო). ეს ნიშნავს, რომ მიმდინარე ხარჯებში სახელმწიფო ფულს დაზოგავს და ამ თანხას არაფინანსური და ფინანსური აქტივების შექმნაზე მიმართავს. ჯამში აქტივების შექმნაზე (წმინდა ზრდაზე) 1 863 მლნ ლარს დახარჯავს. ეს 1 863 მლნ ლარი შემდეგნაირად დაფინანსდება: 615.5 მლნ ლარი ბიუჯეტის საოპერაციო სალდოდან, ხოლო 1 248 მლნ - ვალის აღებით. შესაბამისად, თუ მთავრობა მიმდინარე ხარჯების შემცირებას შეძლებს, ბიუჯეტის საოპერაციო სალდო გაიზრდება და იმავე მოცულობის ინფრასტრუქტურის დასაფინანსებლად უფრო ნაკლები ვალის აღება იქნება საჭირო.
2018 წლის ბიუჯეტის პროეტის თანახმად, ვალდებულებების ზრდის მაჩვენებელი 2017 წელთან შედარებით 245 მლნ-ით იზრდება და 2.04 მლრდ ლარს შეადგენს. ვალდებულებების ზრდა განპირობებულია საინვესტიციო კრედიტების ზრდით. ბიუჯეტის მხარდამჭერი კრედიტების მოცულობა შემცირებულია, საშინაო ვალის ოდენობა კი მიმდინარე წლის გეგმიური მონაცემის ნიშნულზე ნარჩუნდება. ბიუჯეტის პროექტის თანახმად, 264 მლნ ლარითაა გაზრდილი ვალის დაფარვის მაჩვენებელი და 790 მლნ ლარს უტოლდება, რაც ბოლო წლების მანძილზე ვალის მომსახურებაზე ბიუჯეტიდან მიმართული სახსრების ყველაზე მაღალი მაჩვენებელია.
ასიგნებების (ხარჯების) და ბიუჯეტის კლასიფიკაცია უჩვენებს, რომ სახელმწიფო ვალს მიმდინარე ხარჯების დასაფინანსებლად თითქმის არ იღებს. თუმცა, ბიუჯეტის მიმდინარე ხარჯების უფრო ეკონომიკურად დაგეგმვის შემთხვევაში, მთავრობის დანაზოგი გაიზრდებოდა და ქვეყანას ნაკლები სახელმწიფო ვალის აღება დასჭირდებოდა იგივე მოცულობის ინფრასტრუქტურული პროექტების დასაფინანსებლად. ბიუჯეტის კლასიფიკაცია მაინც პირობითი დაყოფაა და არ ნიშნავს, რომ თუ დონორები ინფრასტრუქტურული პროექტებისთვის ფულს არ გვასესხებდნენ, მთავრობა საკუთარი თანხებიდან მაინც იმდენს დახარჯავდა, რამდენსაც ახლა გეგმავს. ასეთ შემთხვევაში, აუცილებლად აქტუალური გახდებოდა მიმდინარე ხარჯების შემცირება. ბიუჯეტი ტექნიკურად არის ისე მოწყობილი, რომ თითქოს ვალის აღებას მიმდინარე ხარჯების მოცულობაზე გავლენა არ აქვს, რაც არსებითად არასწორია.

The Deputy Minister of Finance of Georgia, Giorgi Kakauridze, commenting upon Georgia’s draft state budget for 2018, stated:  “If we compare the 2017 and 2018 figures, we will see that the volume of borrowing has increased slightly. However, at the same, debt repayment increased significantly. In 2018, the total amount of debt service will be GEL 760 million which is unprecedented… In regard to debt, we take debts only for funding infrastructural projects which are very important for enhancing tourist as well as transit potential.” FactCheck took interest in the accuracy of the statement. According to Georgia’s draft state budget for 2018, the Government of Georgia will take GEL 2.04 billion in debt in 2018 which is GEL 245 million more as compared to the planned amount of debt for 2017.   Table 1: Debt Changing Trend, 2012-2018
2012 2013 2014 2015 2016 2017 Plan 2018 Draft
Taking New Debts 748.2 737.9 1,569.7 1,361.4 1,459.0 1,792.7 2,038.0
Foreign Debt 689.9 588.4 996.9 1,046.7 1,080.6 1,392.7 1,638.0
Long-term, investment loans 591.2 471.7 481.7 576.1 822.5 922.7 1,288.0
Budget support loans, etc. 98.7 116.6 515.1 470.6 258.2 470.0 350.0
Domestic Debt 58.3 149.5 572.8 314.7 378.4 400.0 400.0
Debt Service 139.4 513.9 559.7 420.2 392.4 526.2 790.1
Foreign 96.1 454.2 503.4 370.4 332.5 431.0 725.0
Domestic 43.3 59.6 56.3 49.8 59.9 95.2 65.1
Debt Growth 608.8 224.0 1,009.9 941.2 1,066.6 1,266.5 1,247.9
Source: Ministry of Finance of Georgia   As illustrated by the table, the domestic debt figure will be kept at the level of this year’s planned amount and equal GEL 400 million whilst the growth of the total debt is because of the growth of foreign debt. At the same time, the volume of budget support loans decreased by GEL 120 million in terms of foreign obligations whilst the amount of long-term preferential loans is on the rise. The debt service figure increases simultaneously with the growth of foreign obligations. In 2018, GEL 790 million in debt will be repaid which is GEL 264 million more as compared to this year’s plan and constitutes the largest amount of money which has been spent for debt service in the last years. Therefore, debt changing (the difference between debt growth and debt decrease) amounts to GEL 1,248 million according to the draft state budget for 2018 and is GEL 18.6 million less as compared to the similar figure for 2017. Information on whether or not the state takes debts to fund only infrastructural projects is given in chapter six of the draft budget. The chapter reads that 86% of the new debt (more than GEL 1 billion) is designated for Georgia’s Ministry of Infrastructure and Regional Development which will be fully spent on infrastructural projects. Of the total amount of debt, GEL 22 million will go to the Ministry of Defence for arms purchase and GEL 30.3 million will go to the Ministry of Education and Science for the rehabilitation of public schools. Further, the Ministry of Energy will receive GEL 62.8 million for improving energy infrastructure and a loan of GEL 55 million will be given to the Ministry of Agriculture. Of that GEL 55 million, GEL 20 million will be spent on the agro-credit programme (which is not an infrastructure expenditure) and GEL 35 million will be spent on the modernization of irrigation systems. In sum, approximately 95% of the newly taken debt will be allocated for infrastructural expenditures. Georgia’s draft budget for 2018 shows that the current income is GEL 615.5 million more (operational balance) as compared to current expenses. This means that the state will save money in the current expenditure component and use this money to create non-financial and financial assets. In total, Georgia will spend GEL 1,863 million on the creation of assets (net profit). This GEL 1,863 million will be comprised of GEL 615.5 million from the budget operational balance and GEL 1,248 million from borrowing. Therefore, if the Government of Georgia manages to cut its current expenses, the budget’s operation balance will increase and funding the same amount of infrastructure work will require a lesser amount of debt taking.   Conclusion According to the draft budget for 2018, the growth of obligations figure increased by GEL 245 million and constitutes GEL 2.04 billion. The growth of obligations is stipulated by an increase in investment loans. The amount of budget support loans decreased whilst the amount of domestic debt will be maintained at the planned level of 2017. According to the draft budget, the amount of money allocated for debt service increased by GEL 264 million and constitutes GEL 790 million. This is the highest amount of funds allocated for debt service for the last years. The classification of budget and appropriations (expenses) demonstrates that the state almost never takes debt to fund current expenses. However, if the budget’s current expenses had been planned more economically,  the government’s savings would have increased and the country would have required a lesser amount of state debt to fund the same amount of infrastructural projects. Budget classification is still a conditional division and does not imply that the Government of Georgia would still have spent the same amount of money as planned if donors had not lent money for infrastructure projects. In this case, it would be necessary to cut current expenses. The budget is technically organised as if taking debts does not affect the volume of current expenses which is substantially incorrect. Therefore, FactCheck concludes that Giorgi Kakauridze’s statement is MOSTLY TRUE.