პარლამენტში სიტყვით გამოსვლისას, „ევროპული საქართველო - მოძრაობა თავისუფლებისთვის“ წევრმა, თბილისის მერობის კანდიდატმა ელენე ხოშტარიამ განაცხადა: „პრემიები წლიდან წლამდე იზრდება, მაგალითად, 2014 წელს, თუ ეს იყო 218 მლნ, 2016 წელს 318, თუ 320 მლნ ლარია“.
ელენე ხოშტარიას თქმით, მისი განცხადება სახელმწიფო აუდიტის 2016 წლის ანგარიშს ეყრდნობა. აქვე აღსანიშნავია, რომ პოლიტიკოსი პრემიებზე საუბრისას სახელფასო დანამატებსაც გულისხმობდა.
კანონმდებლობის მიხედვით, შრომითი გასამრჯელო თანამდებობრივ სარგოს, პრემიას და კანონით გათვალისწინებულ დანამატებს მოიცავს. სახელმწიფო ბიუჯეტიდან გაცემული მაღალი პრემიები მუდმივად იყო საზოგადოების განხილვის თემა. სწორედ ამიტომ, 2014 წლის 15 ივლისს კანონმდებლობაში ცვლილებები შევიდა და საჯარო დაწესებულებაში პრემიის ოდენობის განსაზღვრის შესახებ საქართველოს მთავრობის #449 დადგენილება გამოიცა. დადგენილების მიხედვით, პრემია საჯარო დაწესებულებაში დასაქმებულ პირზე გაცემული შრომითი გასამრჯელოა, რომელიც მასზე დაკისრებული უფლებამოსილების ზედმიწევნით და სანიმუშოდ შესრულებისთვის, ხანგრძლივი და კეთილსინდისიერი სამსახურისთვის ან/და განსაკუთრებული სირთულის ან მნიშვნელოვანი დავალების შესრულებისთვის გაიცემა. ამავე დადგენილებით განისაზღვრა პრემიის გაცემის სიხშირე და მისი ოდენობა. დადგენილების მიხედვით, ერთჯერადად გაცემული პრემია თანამდებობრივ სარგოს არ უნდა აღემატებოდეს. საჯარო დაწესებულებაში პრემია კვარტალში მხოლოდ ერთხელ და წელიწადში მხოლოდ სამჯერ შეიძლება გაიცეს.
რაც შეეხება დანამატს, საჯარო სამსახურის შესახებ კანონის მიხედვით, დანამატი საჯარო მოხელეს ზეგანაკვეთური მუშაობისა და განსაკუთრებით საპასუხისმგებლო ფუნქციური დატვირთვის გათვალისწინებით ეძლევა.
საქართველოს აუდიტის 2016 წლის საბიუჯეტო ანაგარიშის (გვ. 87) მიხედვით, 2016 წელს პრემიისა და დანამატის მუხლებით გაცემული საბიუჯეტო სახსხრების (არ შედის თვითმმართველობის ხარჯები) ოდენობამ ჯამურად 319 მლნ ლარი შეადგინა. 2015 წელს ეს თანხა 304 მლნ ლარი იყო, ხოლო 2014 წელს 289 მლნ ლარი.
2014 წელს აღნიშნული თანხიდან მხოლოდ პრემიის სახით 106 963 ათასი ლარი გაიცა. 2015 წელს პრემიების რაოდენობა შემცირდა და 73 352 ათასი ლარი შეადგინა, გასულ წელს კი - 69 618 ლარი. ამდენად, 2014 წლიდან პრემიების რაოდენობა ყოველწლიურად მცირდება. ამის პარალელურად მზარდია დანამატების ოდნეობა. 2014 წელს დანამატის სახით 182 472 ათასი ლარი გაიცა, 2015 წელს 230 217 ათასი, ხოლო 2016 წელს 252 140 ათასი ლარი.
ცხრილი 1: 2014-2016 წლებში გაცემულია პრემია/დანამატი, მლნ ლარი
წყარო: სახელმწიფო აუდიტის სამსახური
რაც შეეხება შრომის ანაზღაურების მუხლით გათვალისწინებულ თანხებს, 2016 წლის განმავლობაში სახელმწიფო ბიუჯეტიდან შტატით გათვალისწინებულ მოხელეთა შრომის ანაზღაურებაზე 1 452 მლნ ლარი დაიხარჯა, რაც 2015 წლის ანალოგიურ მაჩვენებელს 75.5 მლნ ლარით აღემატება.
სახელმწიფო აუდიტის 2016 წლის საბიუჯეტო ანგარიშში აღნიშნულია, რომ მიუხედავად მთავრობის #449 დადგენილებით განსაზღვრული ლიმიტებისა, გარკვეულ შემთხვევაში ადგილი აქვს როგორც პრემიის, ისე დანამატის თანამდებობრივ სარგოზე მეტი ოდენობით და დაწესებულ ლიმიტზე მეტი სიხშირით გაცემას.
სახელმწიფო აუდიტის 2016 წლის საბიუჯეტო ანგარიშის მიხედვით, 2014 წლებში პრემიისა და დანამატის სახით 285 მლნ ლარი გაიცა, 2015 წელს ეს რიცხვი გაიზარდა და 302 მლნ ლარი შეადგინა. ზრდის ტენდენცია 2016 წელსაც გაგრძელდა და სახელმწიფო ბიუჯეტიდან პრემია/დანამატის სახით გამოყოფილმა თანხამ 319 მლნ ლარი შეადგინა.
აღსანიშნავია, რომ გაზრდილი პრემია/დანამატების მოცულობა ძირითადად დანამატის ხარჯზეა გაზრდილი. პრემიების მოცულობა კი, 2014 წლიდან 2016 წლის ჩათვლით მცირდებოდა. თუმცა, საერთო ჯამში, ფაქტია, რომ პრემია-დანამატები გაზრდილია.
მიუხედავად იმისა, რომ პრემია/დანამატები იზრდება, 2014 წელთან შედარებით ეს მაჩვენებელი გაზრდილია 34 მლნ ლარით და არა 100 მლნ-ით, როგორც ეს პოლიტიკოსის განცხადებიდან ჩანს.

In her speech before the Parliament of Georgia, European Georgia – Movement for Freedom member, Elene Khoshtaria, and Tbilisi mayoral candidate, stated: “Bonuses are rising from year to year. For instance, the total amount of bonuses in 2014 was GEL 218 million whilst in 2016, it was either GEL 318 or GEL 320 million.”
As clarified by Elene Khoshtaria, her statement is based on the State Audit Office’s 2016 report. Of note is that whilst speaking about the bonuses, Ms Khoshtaria meant salary supplements as well.
According to Georgia’s legislation, labour remuneration includes salary remuneration, bonuses and salary supplements as envisaged by the law. High bonuses, given from the state budget, have always been a controversial issue for the public. As a result, Ordinance N499 of the Government of Georgia on the Determination of the Amount of Bonuses in the Public Service was issued on 15 July 2015. According to the ordinance, a bonus is labour remuneration for an individual who is employed in the public sector and given for carrying out one’s duties in an exemplary and flawless manner, for long service and integrity and/or for the accomplishment of an especially difficult or very important task. The aforementioned ordinance also includes rules governing the frequency and the amount of bonuses. The amount of a bonus given to a public servant cannot exceed the employee’s labour remuneration and can be issued once in a quarter but not more than three times during a year.
In regard to salary supplements, according to the Law of Georgia on Public Service a public servant is given a salary supplement when he is tasked by his superior to perform overtime duties or a particularly important functional workload.
According to Georgia’s State Audit Office’s 2016 Budget Report (p. 87), the total amount of budgetary funds (this does not include expenses for self-government) allocated for bonuses and salary supplements reached GEL 319 million in total. In 2015, this figure was GEL 304 million and GEL 289 million in 2014.
Of this amount, GEL 106,963,000 was issued as bonuses in 2014 alone. In 2015, the amount of bonuses decreased to GEL 73,352,000 whilst it dropped further to GEL 69,618,000 in 2016. Thus, since 2014, the amount of bonuses has been decreasing annually. On the contrary, the amount of salary supplements has been on the rise. In 2014, GEL 182,472,000 was issued as salary supplements, GEL 230,217,000 was issued in 2015 and GEL 252,140,000 was paid out in 2016.
Table 1: Bonuses/Salary Supplements Issued in 2014-2016, GEL Million
Bonus
Salary Supplement
Bonus/Salary Supplement
103
182
285
71.7
230
302
67
252
319
Source: State Audit Office
In regard to funds allocated for labour remuneration, GEL 1.452 million was spent from the budget in 2016 to cover the labour remuneration of permanently hired public servants. This is GEL 75.5 million more as compared to the same figure for 2015.
The State Audit Service’s 2016 Budget Report underlines that despite the limitations determined by the Government of Georgia’s Ordinance N449, there are some cases when both bonuses and salary supplements are issued in higher amounts and in cases more frequently than envisaged by the law.
According to the State Audit Service’s 2016 Budget Report, GEL 285 million was issued in 2014 as bonuses and salary supplements. In 2015, this figure increased and reached GEL 302 million. The tendency of growth was kept in place in 2016 as well with the amount of funds allocated for bonuses/salary supplements from Georgia’s state budget having reached GEL 319 million.
Of note is that the volume of bonuses/salary supplements has increased mostly because of salary supplements whilst the volume of bonuses was on the decrease throughout 2014-2016. However, as a matter of fact the total amount of bonuses and salary supplements has increased.
Despite the growth of bonuses/salary supplements as compared to 2014, this figure increased by GEL 34 million and not by GEL 100 million as claimed in Elene Khoshtaria’s statement.