მიმდინარე წლის იანვარში, ლარის კურსის ცვლილებით გამოწვეული უარყოფითი ფინანსური შედეგების შერბილების მიზნით, მთავრობამ ლარიზაციის ხელშემწყობი ღონისძიებების გატარება გადაწყვიტა. აღნიშნული სტრატეგია, სხვა დამატებით ღონისძიებებთან ერთად სესხების ერთჯერადად გალარების პროგრამასაც მოიცავდა. აღნიშნული პროგრამა მოქალაქეებს საშუალებას აძლევდა სესხის ლარში კონვერტაცია მოეხდინათ ფაქტიურ გაცვლით კურსზე 20 თეთრით დაბალ ფასად, ხოლო აღნიშნული სხვაობის დაფარვა სახელმწიფოს ბიუჯეტიდან მოხდებოდა სუბსიდიის სახით. პროგრამა შეეხო მხოლოდ იმ მოქალაქეებს, რომელთაც 2015 წლის 1 იანვრამდე სესხი დოლარში ჰქონდათ აღებული და უძრავი ქონებით ჰქონდათ უზრუნველყოფილი. ამასთან, მთავრობის გადაწყვეტილებით, მიმდინარე წლის იანვრიდან მცირე ოდენობის სესხების (100 000 ლარამდე) გაცემა მხოლოდ ეროვნული ვალუტით იქნება შესაძლებელი.
აღნიშნული პროგრამის დამტკიცებიდან ხუთი თვის თავზე ფინანსთა მინისტრმა დიმიტრი ქუმსიშვილმა პროგრამის შედეგებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ პროგრამის ფარგლებში გატარებული ღონისძიებების შედეგად ქვეყანაში სესხების დოლარიზაციის კოეფიციენტი 65%-დან 58%-მდე, ხოლო ფიზიკური პირის სესხების დოლარიზაციის კოეფიციენტი 58%-დან 48%-მდე შემცირდა.
საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, მიმდინარე წლის პირველი იანვრის მდგომარეობით, ეროვნულ ეკონომიკაზე 17.5 მილიარდი ლარის სესხი იყო გაცემული, საიდანაც 6 მილიარდი ლარი ეროვნული ვალუტით იყო, ხოლო 11.5 მილიარდი ლარი, ანუ მთლიანი საკრედიტო პორტფელის 66%, უცხოურ ვალუტაზე მოდიოდა.
მიმდინარე წლის მაისში ეროვნულ ეკონომიკაზე გაცემული სესხები 17.2 მილიარდ ლარამდე შემცირდა. მათ შორის, ლარში გაცემული სესხის მოცულობა 6.8 მილიარდ ლარამდე გაიზარდა, ხოლო უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხის მოცულობა 10.3 მილიარდ ლარამდე შემცირდა, რაც მთლიანი საკრედიტო პორტფელის 60%-ს შეადგენს. აღსანიშნავია, რომ უცხოური ვალუტით გაცემული სესხების წილის შემცირება ნაწილობრივ ვალუტის კურსის ეფექტით არის გამოწვეული.
მიმდინარე წლის იანვრის დასაწყისში 1 აშშ დოლარი 2.65 ლარი ღირდა, ხოლო მაისის დასაწყისში ლარი გამყარდა და კურსმა 2.44 ლარი/აშშ დოლარზე შეადგინა. შესაბამისად, დოლარში ნომინირებული სესხი იანვარის დასაწყისში 4.4 მილიარდ დოლარს (11.5 მილიარდი ლარი) შეადგენდა, ხოლო მაისისთვის დოლარში ნომინირებული სესხები 2.4%-ით შემცირდა და 4.3 მილიარდი დოლარი (10.3 მილიარდი ლარი) შეადგინა. რომ არა ლარის გამყარების ეფექტი, სესხების დოლარიზაციის კოეფიციენტი 62.3% იქნებოდა.
რაც შეეხება შინამეურნეობებს (ფიზიკურ პირებს), იანვარში შინამეურნეობებზე გაცემული სესხების მოცულობამ 9.4 მილიარდი ლარი შეადგინა, საიდანაც 5.1 მილიარდი ლარი უცხოურ ვალუტაში იყო გაცემული, რაც გაცვლითი კურსის გათვალისწინებით 1.9 მილიარდი დოლარია. მაისისთვის კი უცხოურ ვალუტაში გაცემული სესხების მოცულობა 4.4 მილიარდ ლარამდე შემცირდა, რაც დოლარში გადაყვანის შემთხვევაში 1.8 მილიარდ დოლარს შეადგენს. შესაბამისად, შინამეურნეობებზე გაცემული სესხების დოლარიზაციის კოეფიციენტი 54.4%-დან 47.2%-მდე შემცირდა. მინისტრი მართალია, როდესაც აცხადებს, რომ დოლარიზაციის კოეფიციენტი შემცირდა, თუმცა აღნიშნული შემცირება მეტწილად ლარის კურსის გამყარების ეფექტით არის გამოწვეული.
დიმიტრი ქუმსიშვილის განცხადებით, დოლარიზაციის კოეფიციენტის შემცირება მთავრობის მიერ ლარიზაციის მხარდამჭერი ღონისძიებების შედეგია. როგორც აღვნიშნეთ, მიმდინარე წლის იანვარში საქართველოს მთავრობის მიერ დამტკიცებული იქნა ლარიზაციის სტრატეგიის ფარგლებში გასატარებელი ღონისძიებები, რომლებიც მოიცავდა დოლარში გაცემული სესხების ლარში გადატანასაც. აღნიშნული შეღავათებით სარგებლობა 17-იანვრიდან 24 მარტის ჩათვლით იყო შესაძლებელი. ეროვნული ბანკის ანგარიშის თანახმად, აღნიშნული პროგრამის ფარგლებში 80 მლნ აშშ დოლარის სესხი გალარდა. იქიდან გამომდინარე, რომ აღნიშნული სესხების გალარების პროგრამა მხოლოდ ფიზიკური პირების უძრავი ქონებით უზრუნველყოფილ სესხებს შეეხო, პროგრამის ეფექტის შესაფასებლად უნდა ვნახოთ, თუ როგორ შეიცვალა დოლარიზაციის კოეფიციენტი ფიზიკურ პირებზე გაცემულ სესხებზე, რომლებიც უძრავი ქონებით იყო უზრუნველყოფილი.
საქართველოს ეროვნული ბანკის მონაცემებით, მიმდინარე წლის იანვრის დასაწყისში საქართველოს რეზიდენტ ფიზიკურ პირებზე 9 მილიარდ 405 მილიონი ლარის სესხი იყო გაცემული, საიდანაც 5 მილიარდ 391 მილიონი უძრავი ქონებით იყო უზრუნველყოფილი. აქედან 4.5 მილიარდი ლარი, ანუ 83%, დოლარში იყო გაცემული, ხოლო დანარჩენი 17% ლარში. მიმდინარე წლის მაისის დასაწყისისთვის ფიზიკურ პირებზე უძრავი ქონებით უზრუნველყოფილი სესხის ოდენობა 5 მილიარდ 317 მილიონ ლარს შეადგენდა, საიდანაც დოლარში გაცემული სესხები 3 მილიარდ 396 მილიონი ლარი იყო (პორტფელის 74.7%). მართალია, სესხების გალარების ერთჯერადი პროგრამის შედეგად საკრედიტო პორტფელში ეროვნული ვალუტით გაცემული სესხების წილი გაიზარდა, რის შესახებაც ეროვნული ბანკის ანგარიშშიც არის აღნიშნული, თუმცა, თუ აღნიშნულ მონაცემებს დოლარში გადავიყვანთ, ვნახავთ, რომ ცვლილება უმნიშვნელოა. იანვართან შედარებით ფიზიკურ პირებზე უცხოური ვალუტით გაცემული სესხები 65 მლნ აშშ დოლარით არის შემცირებული. ამდენად, ლარიზაციის ერთჯერად პროგრამასთან ერთად, დოლარიზაციის შემცირებაზე ლარის გამყარებამაც მოახდინა გავლენა.
მიმდინარე წელს დოლარიზაციის კოეფიციენტის შემცირების მიზნით სესხების გალარების ერთჯერადი პროგრამა განხორციელდა. ეროვნული ბანკის მონაცემების თანახმად, აღნიშნულმა პროგრამამ გარკვეულწილად ხელი შეუწყო საკრედიტო პორტფელის დოლარიზაციის კოეფიციენტის შემცირებას. მიმდინარე წლის იანვარ-მაისში დოლარში გაცემული სესხების წილი 66%-დან 60%-მდე შემცირდა. ფიზიკურ პირებზე გაცემულ სესხებში დოლარიზაციის კოეფიციენტი 54.4%-დან 47.2%-მდეა შემცირებული.
თუმცა, აღსანიშნავია, რომ მიმდინარე წლის იანვრიდან ლარი დოლართან მიმართებაში გამყარდა. შესაბამისად, დოლარიზაციის კოეფიციენტის შემცირებაზე გავლენა არა მხოლოდ ე.წ. სესხების გალარების პროგრამამ, არამედ ლარის გამყარებამაც მოახდინა. ასევე, უნდა აღვნიშნოთ, რომ ქვეყანაში ლარიზაციის დონე ეროვნული ვალუტის მიმართ ნდობაზეა დამოკიდებული, შესაბამისად, გრძელვადიან პერიოდში ხელოვნური ჩარევით ლარიზაციის ზრდა შეუძლებელია, თუ პარალელურად სტაბილური და მაღალი ეკონომიკური ზრდის ტემპი არ იქნება უზრუნველყოფილი.

As a result of larisation, the dollarisation rate of people’s loans dropped to 48% whilst the share of total loans in USD shrank to 58%
In January 2017, in order to alleviate negative financial consequences following the fluctuation of the GEL exchange rate, the Government of Georgia decided to undertake measures to support larisation. This strategy, together with some additional measures, included the one-ff loan larisation programme which allowed citizens to convert their USD denominated loans to GEL with a GEL exchange rate of GEL 0.2 lower than the official figure with the difference being reimbursed as a subsidy from the state budget. The programme covered only those citizens who had taken loans before 1 January 2015 with immobile property as loan collateral. Additionally, the Government of Georgia decreed that since January 2017, loans in small amounts (up to GEL 100,000) would only be issued in the national currency. Five months after the adoption of this programme, the Minister of Finance, Dimitri Kumsishvili, gave a talk about the programme and stated that as a result of measures undertaken within its framework, the dollarisation rate of loans dropped from 65% to 58% whilst the share of people’s loans in USD declined from 58% to 48%. FactCheck verified the accuracy of the statement. According to the data of the National Bank of Georgia, a total of GEL 17.5 billion in loans has been issued as of 1 January 2017. Of this amount,  GEL 6 billion was issued in the national currency whilst GEL 11.5 billion or 66% of the total loan portfolio was issued in foreign currencies. As of May 2017, the total amount of loans issued in the national economy decreased to GEL 17.2 billion. Of this amount, the volume of loans issued in GEL increased to GEL 6.8 billion whilst a number of loans issued in foreign currencies dropped to GEL 10.3 billion which constitutes 60% of the total loan portfolio. Of note is that the decrease in a number of loans issued in foreign currencies was partially affected by the GEL exchange rate. At the beginning of January 2017, the USD to GEL exchange rate was set at 1:2.65 whilst the GEL appreciated at the beginning of May with the exchange rate newly set at 1:2.44. Therefore, the amount of USD denominated loans was USD 4.4 billion (GEL 11.5 billion) whilst USD denominated loans decreased by 2.4% by May 2017 to USD 4.3 billion (GEL 10.3 billion). Without the GEL appreciation impact, the loan dollarisation rate would be 62.3%. In regard to housholds (individuals), the amount of loans issued for households was GEL 9.4 billion by January 2017. Of this amount, GEL 5.1 billion was issued in a foreign currency which according to the GEL to USD exchange rate amounts to USD 1.9 billion. However, the volume of loans issued in a foreign currency for May 2017 dropped to GEL 4.4. billion which amounts to USD 1.8 billion if calculated in USD. Therefore, the dollarisation rate for loans issued for households did indeed decrease from 54.4% to 47.2%. The Minister is right to state that the dollarisation rate has decreased although this happened largely because of the impact of the GEL appreciation. As stated by Dimitri Kumsishvili, the decrease in the dollarisation rate is a result of the Government of Georgia’s measures supporting larisation. As we have already mentioned, the government adopted a set of measures in January 2017 which were to be undertaken within the larisation strategy. These measures included the conversion of USD denominated loans to GEL. Georgian citizens were allowed to use this option from 17 January to 24 March 2017. According to the report of the National Bank of Georgia, USD 80 million in loans was converted to GEL within the framework of the programme. However, in order to assess the programme’s effect, we have to see how the dollarisation rate of people’s loans with immobile property as loan collateral have changed (because the larisation programme covered only those people’s loans who had immobile property as collateral). According to the data of the National Bank of Georgia, GEL 9.405 billion in loans was issued for Georgian resident individuals at the beginning of January 2017 with loans amounting to GEL 5.391 billion having immobile property as loan collateral. Of this amount, GEL 4.5 billion (83%) was issued in USD and the remaining 17% was issued in GEL. As of May 2017, the amount of people’s loans with immobile property as loan collateral was GEL 5.317 billion. Of this amount, the volume of loans issued in USD was GEL 3.396 billion (74.7% of the loan portfolio). It is true that after the one-ff loan larisation programme, the share of loans issued in GEL has increased in the total loan portfolio which is confirmed by the report of the National Bank of Georgia. Although, if we convert these figures to USD, we will see that the change is negligible. The amount of foreign currency issued loans for individuals decreased by USD 65 million in May 2017 as compared to January 2017. Therefore, together with the one-ff larisation programme, the GEL appreciation has also affected the decrease in the dollarisation rate.   Conclusion In 2017, a one-off larisation programme was implemented with the aim of decreasing the dollarisation rate. According to the data of the National Bank of Georgia, this programme has to some extent facilitated a decrease in the dollarisation rate of the loan portfolio. In January-May 2017, the share of loans issued in USD dropped from 66% to 60%. The dollarisation rate of loans issued for individuals dropped from 54.4% to 47.2%. However, of note is that the GEL exchange rate has appreciated vis-à-vis USD since January 2017. Therefore, not only the loan larisation programme but the GEL appreciation as well has affected the decrease in the dollarisation rate. Of additional mention is that the larisation level in the country depends upon trust towards the national currency. Therefore, in the long run, it is impossible to increase the larisation rate through artificial intervention if a stable and high economic growth rate is not achieved at the same time. FactCheck concludes that Dimitri Kumsishvili’s statement is HALF TRUE.