არ არსებობს ქვეყანა, რომელსაც ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტი აქვს 10 000 დოლარზე მეტი და მასში ურბანიზაცია 60%-ზე მაღალი არ არის
მიმდინარე წლის 15 ივნისს, პარლამენტის სხდომაზე, ფრაქცია „ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის“ თავმჯდომარე რომან გოცირიძემ განაცხადა: „არ არსებობს მსოფლიოში ქვეყანა, რომელსაც ერთ სულ მოსახლეზე მთლიანი შიდა პროდუქტი აქვს 10 000 დოლარზე მეტი და მასში ურბანიზაცია 60%-ზე მაღალი არ არის“. აღნიშნული არგუმენტი გოცირიძემ ე.წ. „მთის კანონის“ გასაკრიტიკებლად მოიყვანა. მისი აზრით, საქართველოს მთავრობის რეგიონული განვითარების პოლიტიკა აზრსმოკლებულია და მთავრობა წინ არ უნდა აღუდგეს ურბანიზაციის შეუქცევად პროცესს, რომელიც პირდაპირ კავშირშია ეკონომიკურ განვითარებასთან. ფაქტ-მეტრი ამ საკითხით დაინტერესდა. მთლიანი შიდა პროდუქტი (მშპ) ერთი წლის განმავლობაში ქვეყნის შიგნით წარმოებული პროდუქციისა და მომსახურების საერთო ღირებულებაა. მთლიან შიდა პროდუქტს ასევე ანგარიშობენ ერთ სულზე აშშ დოლარში, რომ შესაძლებელი გახდეს სხვადასხვა ქვეყნის მონაცემების ერთმანეთთან შედარება. მაგალითად, 2016 წელს საქართველოს მშპ ერთ სულზე 3 852 დოლარი იყო. ურბანიზაცია არის პროცესი, რომლის დროსაც ქალაქის მოსახლეობის ხვედრითი წილი ქვეყნის მთელ მოსახლეობაში იზრდება და ქალაქური ცხოვრების წესი ფართოდ ვრცელდება. დღესდღეობით, მსოფლიოს ქალაქებში დედამიწის მოსახლეობის დაახლოებით 52% ცხოვრობს. საერთაშორისო სავალუტო ფონდისა და აშშ-ის ცენტრალური სადაზვერვო სააგენტოს მონაცემებით, 64 ქვეყანას შორის (რომელთაც 2016 წელს მშპ ერთ სულ მოსახლეზე 10 000 დოლარზე მეტი ჰქონდათ), მხოლოდ 9 ქვეყანაა ისეთი, რომელშიც ურბანიზაციის მაჩვენებელი 60%-ზე ნაკლებია (ურბანიზაციის დონის 2015 წლის მაჩვენებლებით).   ცხრილი 1: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე აშშ დოლარში და ურბანიზაციის დონე, %
ქვეყანა მშპ ერთ სულ მოსახლეზე, $ ურბანიზაციის დონე, %
ანტიგუა და ბარბუდა 14 432 23.8%
ბარბადოსი 15 955 31.5%
ხორვატია 11 858 59.0%
ეკვატორული გვინეა 14 176 39.9%
სეიშელის კუნძულები 15 319 53.9%
სლოვაკეთი 16 648 53.6%
სლოვენია 21 370 49.6%
სენტ-კიტსი და ნევისი 16 979 32.0%
ტრინიდადი და ტობაგო 16 717 8.4%
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი   საერთაშორისო სავალუტო ფონდს გამოყოფილი აქვს 39 განვითარებული ქვეყანა (Advanced Economies), რომლებიც ეკონომიკური თვალსაზრისით ყველაზე წარმატებულნი არიან, ცხოვრების მაღალი დონით და ინდუსტრიალიზაციის მაღალი მაჩვენებლით გამოირჩევიან. ამ 39 ქვეყანას შორის მხოლოდ ორი ქვეყანაა, რომლის ურბანიზაციის დონე 60%-ზე ნაკლებია: სლოვაკეთი და სლოვენია. ურბანიზაცია მჭიდროდ არის დაკავშირებული შემოსავლების მზარდ დონესთან და ისეთი სოციალური ინდიკატორების გაუმჯობესებასთან, როგორებიცაა: სიცოცხლის მოსალოდნელი ხანგრძლივობა, განათლების დონე, ბავშვთა სიკვდილიანობის კლება, ინფრასტრუქტურისა და სოციალური მომსახურების ხელმისაწვდომობა. ქალაქები უზრუნველყოფს უფრო მაღალ მწარმოებლურობას და ერთ სულ მოსახლეზე უფრო მაღალ შემოსავალს. ქალაქებში თავმოყრილი ეკონომიკური საქმიანობა ყველა ქვეყანაში მთლიანი შიდა პროდუქტის 50%-ზე მეტს ითვლის. მსოფლიოში 9 ყველაზე ნაკლებად ურბანიზებული ქვეყანაა: ნიგერი, ბურუნდი, ნეპალი, ეთიოპია, უგანდა, პაპუა-ახალი, შრი-ლანკა, ტრინიდადი და ტობაგო და სოლომონის კუნძულები (ცხრილი 2). გამოდის, რომ ურბანიზაციის დაბალი მაჩვენებელი პირდაპირ კავშირშია სუსტ ეკონომიკასთან და რაც უფრო ვითარდება ქვეყანა, ურბანიზაციის დონე მაღლდება.   ცხრილი 2: მშპ ერთ სულ მოსახლეზე აშშ დოლარებში და ურბანიზაციის დონე, %
ნიგერი 411 18.7%
ბურუნდი 325 12.1%
ნეპალი 733 18.6%
ეთიოპია 795 19.5%
უგანდა 638 16.1%
პაპუა-ახალი გვინეა 2 528 13.0%
შრი-ლანკა 3 887 18.4%
ტრინიდადი და ტობაგო 15 342 8.4%
სოლომონის კუნძულები 1 971 22.3%
წყარო: საერთაშორისო სავალუტო ფონდი   მიუხედავად იმისა, რომ საქართველოს მთავრობა გარკვეული სახელმწიფო პროგრამებით სოფლის მოსახლეობას უფრო ეხმარება, ვიდრე ქალაქის მოსახლეობას, ურბანიზაციის დონე საქართველოშიც იზრდება. 2007 წელს საქართველოში ურბანიზაციის დონე 52.5% იყო, 2012 წელს 53%, ხოლო 2016 წელს 57%.   დასკვნა მსოფლიოს იმ ქვეყნებში, სადაც მშპ-ს ერთ სულ მოსახლეზე მაჩვენებელი 10 000 დოლარზე მეტია, 64 ქვეყანას შორის მხოლოდ 9 ქვეყანაა ისეთი, რომელშიც ურბანიზაციის პროცენტული მაჩვენებელი 60%-ზე ნაკლებია. ქვეყნის ეკონომიკურ სიძლიერესა და ურბანიზაციას შორის მკაფიო დადებითი კორელაცია არსებობს. აქედან გამომდინარე, ეკონომიკური ზრდის პირობებში, საქართველოს ხელისუფლების სოფლის მხარდაჭერის პროგრამები ურბანიზაციის პროცესს ვერ შეაჩერებს და მხოლოდ გააჭიანურებს. მიუხედავად იმისა, რომ რომან გოცირიძის განცხადება ფაქტობრივად სრულად ზუსტი არ არის, კონტექსტის მართებულობის გათვალისწინებით, ფაქტ-მეტრი მას მეტწილად სიმართლედ აფასებს.

On 15 June 2017, the chairperson of the United National Movement’s parliamentary faction, Roman Gotsiridze, MP stated:
“There is not a single country which has a GDP per capita more than USD 10,000 and does not have more than a 60% urbanisation rate.” Roman Gotsiridze used this argument to criticize the so called “Mountain Law”. The MP thinks that the Government of Georgia’s regional development policy is unreasonable and the government should not oppose the irreversible process of urbanisation, which is directly related to economic development.
The gross domestic product (GDP) is the total sum of a country’s production and services generated in one year. In order to compare the data of different countries, the GDP is calculated by per capita in USD. For instance, Georgia’s GDP per capita in 2016 was USD 3,582. Urbanisation
is a process when the proportion of people living in urban areas increases within the total population of a country alongside an urban lifestyle. At the present moment, approximately 52% of the world’s total population lives in cities.
According to the data of International Monetary Fund and the Central Intelligence Agency of the United States, of those 64 countries whose GDP per capita in 2016 exceeded USD 10,000 there were only nine countries whose levels of urbanisation were below 60% according to the 2015 urbanisation figures.
GDP Per Capita in USD and Level of Urbanisation (%)
Country GDP Per Capita, USD Level of Urbanisation, %
Antigua and Barbuda 14,432 23.8%
Barbados 15,955 31.5%
Croatia 11,858 59.0%
Equatorial Guinea 14,176 39.9%
Seychelles 15,319 53.9%
Slovakia 16,648 53.6%
Slovenia 21,370 49.6%
Saint Kitts and Nevis 16,979 32.0%
Trinidad and Tobago 16,717 8.4%
The International Monetary Fund has underlined 39 advanced countries (so-called advanced economies) which have the best economic performance and are distinguished with their high level of life and high level of industrialisation. Of these 39 countries, only Slovakia and Slovenia have a rate of urbanisation below 60%.
Urbanisation
is closely linked with rising levels of income and the improvement in social indicators such as: life expectancy, education level, a decrease in infant mortality, accessibility of infrastructure and social services. Cities ensure higher levels of productivity and higher income per capita. City-based economic activities account for more than 50% of the GDP in every country.
There are nine least urbanised
countries in the world:  Niger, Burundi, Nepal, Ethiopia, Uganda, Papua-New Guinea, Sri-Lanka, Trinidad and Tobago and the Solomon Islands (Table 2). It is evident that the low level of urbanisation is directly related to a weak economy and the more a country develops, the higher the urbanisation level gets.
Niger 411 18.7%
Burundi 325 12.1%
Nepal 733 18.6%
Ethiopia 795 19.5%
Uganda 638 16.1%
Papua-New Guinea 2,528 13.0%
Sri-Lanka 3,887 18.4%
Trinidad and Tobago 15,342 8.4%
Solomon Islands 1,971 22.3%
Even though the Government of Georgia uses certain state programmes to assist rural dwellers more than people living in the cities, Georgia’s level of urbanisation is getting higher. In 2007, the country’s level of urbanisation was 52%. It was 53% in 2012 and reached 57% in 2016.
Of those countries whose GDP per capita exceeds USD 10,000, there are only nine countries with urbanisation rates below 60%.
There is an obvious positive correlation between a country’s economic strength and its level of urbanisation. Therefore, under economic growth, the Government of Georgia’s village support programmes could not serve as an obstacle to urbanisation and would simply make the process protracted.
Despite the fact that statement made by Mr. Gotsiridze is not completely accurate, taking into account the whole context, FactCheck concludes that the MP’s statement is MOSTLY TRUE.